Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 76
  Drukuj  
Autor Wątek: rybki dla początkujących  (Przeczytany 291422 razy)
michalleeek3
Nowy
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #1005 : Kwiecień 18, 2011, 20:10:43 »

Siemka. Mam pytanie czy rybka żaglowiec wysoki jest dobra na początek ? (chciałbym tak ich z minimalnie 5 na 112L)
Podajcie mi jakieś informacje o tej rybie.
Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #1006 : Kwiecień 18, 2011, 20:14:39 »

Siemka. Mam pytanie czy rybka żaglowiec wysoki jest dobra na początek ? (chciałbym tak ich z minimalnie 5 na 112L)
Podajcie mi jakieś informacje o tej rybie.
Nie jest dobra tym bardziej do takiego litrażu.
Google gryzie? Masz tam całe mnóstwo informacji, wystarczy poświęcić 2 minuty
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #1007 : Maj 24, 2011, 21:44:53 »

Jak powyżej. Nie jest to rybka dla początkujących (zwłaszcza przy takim akwarium). Co do gryzącego google, uważam, że nie ma nic złego wtym że michalleek3 zapytał na forum: w końcu gdzie ma dostać wiarygodne informacje jak nie tutaj. W końcu po to jest ten wątek, aby pytać/. Pozdrawiam.
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1008 : Maj 25, 2011, 12:39:52 »

Przeglądam wątek i tak sobie myślę:

Ponad połowa zapytań i błędów początkujących akwarystów bierze się ze sklepów zoologicznych !
Prezentowane tam rybki trzymane są w małych zbiornikach w dużych ilościach i choć to zwykle młode osobniki to wprowadzają początkujących w błąd, którzy później myślą, że rybką nie potrzebne są roślinki a np.Żaglowcom wystarcza akwarium 50L.  Undecided

Jeśli nie mamy wpływu na sprzedających i sposoby przetrzymywania rybek to ten stan się raczej nigdy nie zmieni.
Ktoś powinien przedstawić pomysł wprowadzenia przepisu nakazującego takim sklepom przedstawiania pod zbiornikami opisu z wymaganiami rybek w tym także litrażu w jakim mogą pływać np:
dla 1szt.; dla 10szt. i dla 100szt.

A na forum stworzyć tabelę alfabetyczną najpopularniejszych gatunków w której były by podane takowe dane.
Myślę, że wówczas początkujący akwarysta widząc te cyfry sam zda sobie sprawę z tego, że nie wsadzi np. żaglowców do 25L ani nawet do 112L.

Sama tabelka ze zdjęciami po lewej i litrażem po prawej nie powinna być trudna do wykonania dla zaawansowanego akwarysty.

Sorki że aż tyle się rozpisałem  Good !
Pozdrawiam Wszystkich.
Zapisane

wilk6121997
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #1009 : Maj 25, 2011, 20:41:27 »

Przeglądam wątek i tak sobie myślę:

Ponad połowa zapytań i błędów początkujących akwarystów bierze się ze sklepów zoologicznych !
Prezentowane tam rybki trzymane są w małych zbiornikach w dużych ilościach i choć to zwykle młode osobniki to wprowadzają początkujących w błąd, którzy później myślą, że rybką nie potrzebne są roślinki a np.Żaglowcom wystarcza akwarium 50L.  Undecided

Jeśli nie mamy wpływu na sprzedających i sposoby przetrzymywania rybek to ten stan się raczej nigdy nie zmieni.
Ktoś powinien przedstawić pomysł wprowadzenia przepisu nakazującego takim sklepom przedstawiania pod zbiornikami opisu z wymaganiami rybek w tym także litrażu w jakim mogą pływać np:
dla 1szt.; dla 10szt. i dla 100szt.

A na forum stworzyć tabelę alfabetyczną najpopularniejszych gatunków w której były by podane takowe dane.
Myślę, że wówczas początkujący akwarysta widząc te cyfry sam zda sobie sprawę z tego, że nie wsadzi np. żaglowców do 25L ani nawet do 112L.

Sama tabelka ze zdjęciami po lewej i litrażem po prawej nie powinna być trudna do wykonania dla zaawansowanego akwarysty.

Sorki że aż tyle się rozpisałem  Good !
Pozdrawiam Wszystkich.

ja postaram się taką zrobić na podstawie paru książek i doświadczenia
a wy ją ocenicie
będzie gotowa na piątek
Zapisane
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #1010 : Maj 25, 2011, 21:00:12 »

Powiem tak, z jednej strony rozumiem ideę tabeli podglądowej ale z drugiej byłoby to dość trudne o tyle, że na prwadę trudno powiedzieć co pasuje do jakiego zbiornika (to zależy od roślinności, filtracji, aranżacji). Początkujący akwarysta może zapytać właśnie w tym wątku, chociaż z mojego skromnego doświadczenia wynika, że z początkującymi akwarystai problem jest taki, że i tak często wiedzą lepiej;)

Aczkolwiek rzeczywiście, można by zrobić taki wątek podglądowy i go przykleić. Jeśli masz czas i chęci, zapraszam!

ps. już oczyma wyobraźni widzę tę dyskusję " czy skalary powinny mieć akwarium o 10 cm wyższe czy nie;) ".
Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1011 : Maj 26, 2011, 05:29:26 »

choć to zwykle młode osobniki to wprowadzają początkujących w błąd, którzy później myślą, że rybką nie potrzebne są roślinki
To akurat jest prawda, ryby nie potrzebują do szczęścia roślin.

Ktoś powinien przedstawić pomysł wprowadzenia przepisu nakazującego takim sklepom przedstawiania pod zbiornikami opisu z wymaganiami rybek w tym także litrażu w jakim mogą pływać np:
dla 1szt.; dla 10szt. i dla 100szt.
Nigdy coś takiego nie powstanie, dlaczego? Bo dla jednej osoby minimum dla żagla to 240l dla innej 375 a dla jeszcze innej 500l.
Ktoś kto nigdy nie miał żaglowców powie, że 240l w pełni wystarczy - ja te ryby miałem i 240l (jeśli dojdzie do tarła) staje sie kotnikiem więc wg mnie dla żagli najmniejszym zbiornikiem będzie szkło o powierzchni dna 150x50 - wyobraź sobie teraz taki opis w sklepie zoologicznym pod żaglem - ile osób kupi te ryby?


A na forum stworzyć tabelę alfabetyczną najpopularniejszych gatunków w której były by podane takowe dane.
Myślę, że wówczas początkujący akwarysta widząc te cyfry sam zda sobie sprawę z tego, że nie wsadzi np. żaglowców do 25L ani nawet do 112L.

Sama tabelka ze zdjęciami po lewej i litrażem po prawej nie powinna być trudna do wykonania dla zaawansowanego akwarysty.
Podobnie  jak w przypadku sklepu, nie wypali.
"mój kolega m te ryby w 60l i mają sie świetnie" - takie opinie będziesz czytał.
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1012 : Maj 26, 2011, 12:05:30 »

Zatem mrs pozostaje ci tylko codziennie wchodzić na forum i tłumaczyć nowym dlaczego "ta rybka" nie nadaje się do "x" baniaka, bo jak napiszesz "Nie" albo "nie nadaje się" to nowi się tylko obrażą i niczego nowego się tu nie dowiedzą, widzę że wszelkie próby zmian czegoś na lepsze jest dla ciebie nie możliwe i wszystko jest na "NIE".

Ja też jestem tu nowy jak wielu innych, nie znam forum na wylot i na pamięć i długo szukałem po forum takich informacji jak litraż dla rybek.
przy czym Google można sobie wsadzić w czarną dziurę tyle opinii ile userów.

Poza tym, nie chodzi tu o sztywna regułę tylko o minimalny litraż dla danego gatunku
A to, że twój kolega trzyma żagle w 60L zbiorniku to cóż .... może po obejrzeniu tabeli by to przemyślał lub chociaż jakaś myśl zaświtała by mu w głowie, kto wie.
jeśli ktoś się podejmie takiej tabeli i będzie potrzebował pomocy, np.w obróbce zdjęć (choć grafikiem nie jestem) to z miłą chęcią pomogę  Smiley
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1013 : Maj 26, 2011, 12:39:20 »

Zatem mrs pozostaje ci tylko codziennie wchodzić na forum i tłumaczyć nowym dlaczego "ta rybka" nie nadaje się do "x" baniaka, bo jak napiszesz "Nie" albo "nie nadaje się" to nowi się tylko obrażą i niczego nowego się tu nie dowiedzą, widzę że wszelkie próby zmian czegoś na lepsze jest dla ciebie nie możliwe i wszystko jest na "NIE".

Ja też jestem tu nowy jak wielu innych, nie znam forum na wylot i na pamięć i długo szukałem po forum takich informacji jak litraż dla rybek.
przy czym Google można sobie wsadzić w czarną dziurę tyle opinii ile userów.

Poza tym, nie chodzi tu o sztywna regułę tylko o minimalny litraż dla danego gatunku
A to, że twój kolega trzyma żagle w 60L zbiorniku to cóż .... może po obejrzeniu tabeli by to przemyślał lub chociaż jakaś myśl zaświtała by mu w głowie, kto wie.
jeśli ktoś się podejmie takiej tabeli i będzie potrzebował pomocy, np.w obróbce zdjęć (choć grafikiem nie jestem) to z miłą chęcią pomogę  Smiley
Działaj jeśli chcesz, napisałem tylko, że wg mnie Twój pomysł nie ma szans powodzenia, nikt Ci przecież nie zabroni próbować.


Czytaj ze zrozumieniem, gdzie napisałem, że mój kolega trzyma żagle w 60l?
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1014 : Maj 26, 2011, 12:44:31 »

"mój kolega m te ryby w 60l i mają sie świetnie" - takie opinie będziesz czytał.

źle cię zinterpretowałem (sory), ale tym bardziej jeśli ktoś taka bzdurę napisze to da się mu link do tabelki i spyta się go: --> skąd wie, że mają się dobrze i że nie karłowacieją ? (to tak dla przykładu.)
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1015 : Maj 26, 2011, 12:47:43 »

źle cię zinterpretowałem (sory), ale tym bardziej jeśli ktoś taka bzdurę napisze to da się mu link do tabelki i spyta się go: --> skąd wie, że mają się dobrze i że nie karłowacieją ? (to tak dla przykładu.)
Wszystko super. Podaj mi zatem minimalny litraż dla żagli i żeby mieć jakieś rozeznanie, dla palet i może popularnych p. saulosi z jeziora malawi.
Bo rozumiem, że o minimum właśnie Tobie chodzi.
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #1016 : Maj 26, 2011, 13:37:57 »

Mrs widzę, żeś się mnie uczepił jak rzep.
Sam nie robię tabelki bo nie ogarniam litrażu tak jak znawcy poszczególnych gatunków, ale pomimo to, gdybym w tabelce napisał np:

[żagiel foto] - od 240L dla 3 par; od 500 dla 6par

było by i tak bardziej na miejscu niż jak bym miał tłumaczyć nowej osobie dlaczego nie może trzymać żagli w 50L  Undecided

prościej było by mu dać link i zamknąć tym temat (ew. zasugerować inna obsadę) niż polemizować z niedoświadczonym akwarystom.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1017 : Maj 26, 2011, 19:36:48 »

Mrs widzę, żeś się mnie uczepił jak rzep.
Sam nie robię tabelki bo nie ogarniam litrażu tak jak znawcy poszczególnych gatunków, ale pomimo to, gdybym w tabelce napisał np:

[żagiel foto] - od 240L dla 3 par; od 500 dla 6par

było by i tak bardziej na miejscu niż jak bym miał tłumaczyć nowej osobie dlaczego nie może trzymać żagli w 50L  Undecided

prościej było by mu dać link i zamknąć tym temat (ew. zasugerować inna obsadę) niż polemizować z niedoświadczonym akwarystom.
Nie uczepiłem, chce Ci tylko coś uświadomić.
Piszesz, że dla żagli 240l dla 3 par i właśnie początkującemu akwaryście zafundowałeś zadyme jakiej w baniaku jeszcze nie widziałeś.
Problem polega na tym, że bardzo ciężko jest zdefiniować minimalny litraż dla poszczególnych ryb ponieważ zależy od bardzo często od indywidualnych cech posiadanego przez nas gatunku.
Przykładowo, ja miałem zamieszanie powtorne w baniaku 240l przy 2 parach ryb a Rodia ma kilka żagli w takim samym zbiorniku i nie pisze o ogromnych kłopotach, jaki jest więc minimalny litraż dla żagli?

Jakiś czas temu sądzono, że dla ryb z gatunku tropheus minimalnym litrażem jest 240l. Obecnie uważa sie, że absolutnym minimum dla tych ryb jest zbiornik 375l, dlaczego? Ano dlatego, że akwarystyka stale się rozwija, ludzie zdobywają nowe doświadczenia i na ich podstawie wyciągane są  jakieś tam wnioski. To co aktualnie uznasz za minimum za rok - może być dla większości z nas bzdurą. Kiedyś ogromnym zbiornikiem było akwarium 100l a dziś? Sam wiesz.

Zapisane

Domel442
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #1018 : Maj 26, 2011, 20:54:36 »

Mrs widzę, żeś się mnie uczepił jak rzep.
Sam nie robię tabelki bo nie ogarniam litrażu tak jak znawcy poszczególnych gatunków, ale pomimo to, gdybym w tabelce napisał np:

[żagiel foto] - od 240L dla 3 par; od 500 dla 6par

było by i tak bardziej na miejscu niż jak bym miał tłumaczyć nowej osobie dlaczego nie może trzymać żagli w 50L  Undecided

prościej było by mu dać link i zamknąć tym temat (ew. zasugerować inna obsadę) niż polemizować z niedoświadczonym akwarystom.
Nie uczepiłem, chce Ci tylko coś uświadomić.
Piszesz, że dla żagli 240l dla 3 par i właśnie początkującemu akwaryście zafundowałeś zadyme jakiej w baniaku jeszcze nie widziałeś.
Problem polega na tym, że bardzo ciężko jest zdefiniować minimalny litraż dla poszczególnych ryb ponieważ zależy od bardzo często od indywidualnych cech posiadanego przez nas gatunku.
Przykładowo, ja miałem zamieszanie powtorne w baniaku 240l przy 2 parach ryb a Rodia ma kilka żagli w takim samym zbiorniku i nie pisze o ogromnych kłopotach, jaki jest więc minimalny litraż dla żagli?

Jakiś czas temu sądzono, że dla ryb z gatunku tropheus minimalnym litrażem jest 240l. Obecnie uważa sie, że absolutnym minimum dla tych ryb jest zbiornik 375l, dlaczego? Ano dlatego, że akwarystyka stale się rozwija, ludzie zdobywają nowe doświadczenia i na ich podstawie wyciągane są  jakieś tam wnioski. To co aktualnie uznasz za minimum za rok - może być dla większości z nas bzdurą. Kiedyś ogromnym zbiornikiem było akwarium 100l a dziś? Sam wiesz.

zgadzam się  ze wszystkim jak jeszcze nie ogarniałem zbytnio akwarystyki trzymałem skalary w 160 l po 3 pary nie biły sie a później jak miałem inne 3 pary w 343 tłukły sie niemiłosiernie wiedz wyżłem do wniosku ze to zależy od typu charakteru ryb ale daje muszę się dużo uczyć na temat akwarystyki
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1019 : Maj 27, 2011, 05:57:10 »

zgadzam się  ze wszystkim jak jeszcze nie ogarniałem zbytnio akwarystyki trzymałem skalary w 160 l po 3 pary nie biły sie a później jak miałem inne 3 pary w 343 tłukły sie niemiłosiernie wiedz wyżłem do wniosku ze to zależy od typu charakteru ryb ale daje muszę się dużo uczyć na temat akwarystyki
Warunki panujące w baniaku w tym parametry wody, ilość miejsca do pływania, ilość miejsc do obrania jako gniazdo, pokarm (żywy i mrożony bardzo nakręca żaglowce) to wszystko ma wpływ na zachowanie ryb.
Ja pisałem już nie raz jak podczas tarła (a najczęściej dwie pary wycierały się dokładnie w tym samym czasie) pozostałe osobniki leżały na boku pod liściem dębu bo przy wypłynięciu były od razu atakowane z każdej strony.

Zapisane

Strony: 1 ... 66 67 [68] 69 70 ... 76
  Drukuj  
 
Skocz do: