Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: "podwodny dywan" a czyszczenie dna  (Przeczytany 7872 razy)
pi3cho
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 84


« : Lipiec 24, 2009, 17:37:35 »

Witam,
chcialem sie dowiedziec jak sobie poradzic z czyszczeniem dna akwarium (odchody ryb, niezjedzone czesci pokarmu itp.), gdy to dno stanowi "trawnik" zlozony np. z roslin z gatunku zabienic delikatnych lub innych popularnych roslin uzywanych przy tworzeniu "dywanu" roslinnego. Wiem, ze ogolnie sa to rosliny delikatne wiec ryby "sprzatajace" dno typu bocje lub wogole ryby, ktore bytuja przy dnie sa w takich akwariach niepozadane ze wzgledu na mozliwosc uszkodzenia delikatnych roslinek. Podejrzewam, ze podobnie jest z odmulaczem, ktory moze powyrywac rosliny. Jak zatem poradzic sobie z czyszczeniem dna w tego typu zbiorniku? Czytalem, ze moga tu sie przydac najmniejsze z kiryskow, ale czy jest to jedyna metoda i czy ryby te poradzilby sobie ze "sprzataniem"?
Jesli byl taki temat to przepraszam.Z gory dzieki za odpowiedz.Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2009, 17:39:25 wysłane przez pi3cho » Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #1 : Lipiec 24, 2009, 17:40:00 »

ja nie mam kirysków ani żadnych ryb przydennych i nigdy nie odmulam i wszystko gra mój trawnik składa się głównie z glosi a z tyłu z micranthemun możesz oglądnąć go tu: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=13412.0
Zapisane

Female_Raziel
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1025



« Odpowiedz #2 : Lipiec 24, 2009, 17:41:25 »

W takich zbiornikach sie nie odmula, tylko sie wciaga rurka zanieczyszczenia przy sciaganiu wody.
Zapisane

Moje 53l: http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=24019.0

Przed przeczytaniem moich postów przeczytaj regulamin bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy post, niewłaściwie zrozumiany, zagraża Twemu życiu lub zdrowiu.
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #3 : Lipiec 24, 2009, 20:22:00 »

Utnij może kawałek butelki PET po wodzie i dołącz do wężyka do ściągania wody, gdyby i tak był za duży ciąg, to wytnij jeszcze np. pionowe szczeliny w butelce, żeby zmniejszyć siłę wody.
Zapisane
pi3cho
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #4 : Lipiec 24, 2009, 21:12:36 »

Dzieki za wszystkie odpowiedzi.
P.S. Ala, masz piekne urzadzone i zadbane akwarium Wink
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #5 : Lipiec 25, 2009, 13:13:43 »

Dzięki Smiley i nie odmulam więc chyba cos to znaczy -butelki i inne cuda mogłyby poniszczyć delikatne roslinki a odchody ryb i inne syfy sa tylko dodakowym nawozem dla roslin więc nie ma potrzby ich odmulać a jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba to najlepszym wyjsciem jest sposób o którym mówi Famele_Raziel poprostu przy podmianie koeniec rurki przesuwać powoli nad trawnikiem
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #6 : Lipiec 25, 2009, 13:56:21 »

(...) nie odmulam więc chyba cos to znaczy -butelki i inne cuda mogłyby poniszczyć delikatne roslinki(...)
Z reguły nie ma potrzeby odmulania, ale gdyby np. dziecko sypnęło całe opakowanie pokarmu, albo bułkę (a były na forum takie przypadki), to warto odmulić.
Butelka tylko zmniejszy ciąg, spróbuj sama, to zobaczysz. Ja mam inne doświadczenia i stale zapominam, że zazwyczaj macie kamienie na dnie, ja mam drobny piaseczek i u mnie rurka wciąga piasek i robi dziury.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #7 : Lipiec 25, 2009, 16:26:43 »

(...) nie odmulam więc chyba cos to znaczy -butelki i inne cuda mogłyby poniszczyć delikatne roslinki(...)
Z reguły nie ma potrzeby odmulania, ale gdyby np. dziecko sypnęło całe opakowanie pokarmu, albo bułkę (a były na forum takie przypadki), to warto odmulić.
Butelka tylko zmniejszy ciąg, spróbuj sama, to zobaczysz. Ja mam inne doświadczenia i stale zapominam, że zazwyczaj macie kamienie na dnie, ja mam drobny piaseczek i u mnie rurka wciąga piasek i robi dziury.
ja mam w każdym akwarium co innego na dnie - dawno zaprzestałam odmulania jako takiego w każdym akwarium ,jak dawno temu odmulałam to właśnie za pomocą butelki , i w przypadku - piasku-pyłu kwarcowego absolutnie to nie zdawało egzaminu bo odmulają w ten sposób zakopywały lub wyrywały się małe roslinki - więc ok można tak odmulać piasek ale nie trawnik na piasku a o trawniku  jest temat, jak sama rurka robi Ci dziury i wciaga piach to0 znaczy że poprostu za blisko podłoża ją trzymasz.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: