Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Trwałość akwarium  (Przeczytany 11781 razy)
nestoor
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 413



« : Czerwiec 06, 2009, 17:41:47 »

Czy akwarium ma przewidziany jakiś okres eksploatacji ? Tzn okres po którym powinno się je wymienić ? Co się może dziać z bardzo starym akwarium?
Zapisane

Zapraszam do mojego akwarium:
112L
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 06, 2009, 19:03:56 »

Rozklei się i tyle, trzeba będzie kleić na nowo. Jakoś nie słychać, żeby się masowo rozszczelniały akwaria, więc nie jest tak źle.
Zapisane
Tymothy
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 450


Moje dwie koszatniczki podczas odpoczynku :)


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 06, 2009, 19:08:01 »

Czy akwa 200l ( ze szkła 8mm) może się rozkleić po ok. 4 latach?
Zapisane

Moje akwaria:
50l
Obsada:
1 Samiec Bojownika
1 Anentome Helena
3 Samice Bojownika
3 Krewetki Amano
12 Neonków Innesa
2 Ramirezy
safewayOX
Nowy
*
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 06, 2009, 19:08:55 »

A powiedz mi co w akwarium (poza uszkodzeniami mechanicznymi z winy nieostrożnego obchodzenia się z nim) może się zepsuć? Nawet jeśli ma kilkanaście lat (jak moje), stoi w jednym miejscu, nie jest przenoszone to nie ma prawa się rozszczelnić. Co innego sprzęt, każdy ma swój czas pracy... ale szkło jest wieczne Wink
Zapisane

trezor
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 21



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 06, 2009, 19:11:44 »

Kiedyś mówiło się o trwałości silikonu akwarystycznego na 5 lat. Teraz jest to na pewno dużo więcej. Sam moje akwarium użytkowałem 5 lat, a kupiłem je już używane.
Zapisane

"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... Wink

390l (130x50x60), 63l (60x30x35) - http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=24141
25l (40x25x25)
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 24, 2009, 22:07:21 »

A powiedz mi co w akwarium (poza uszkodzeniami mechanicznymi z winy nieostrożnego obchodzenia się z nim) może się zepsuć? Nawet jeśli ma kilkanaście lat (jak moje), stoi w jednym miejscu, nie jest przenoszone to nie ma prawa się rozszczelnić. Co innego sprzęt, każdy ma swój czas pracy... ale szkło jest wieczne Wink

Ponoć szkło okienne z czasem 'płynie', nie wiem jak sprawa wygląda ze szkłem wykorzystywanym do akwarium.

Wracając do tematu, mam bardzo podobne pytanie. Po 6-7latach postanowiłem zreaktywować swoje akwarium... zastanawiałem się czy przerwa bez wody może mieć wpływ na trwałość zbiornika (stał sobie te 6 lat w przeciętnym pomieszczeniu o temp 14-18*C). Poszedłem dziś do zoologicznego i sprzedawca powiedział mi że po pierwszym zalaniu silikon zaczyna szybko tracić swoje właściwości jeśli pozostawi się akwarium na dłuższy czas bez wody, co może spowodować po ponownym zalaniu zbiornika jakieś wycieki... lub gwałtowny rozpad zbiornika (np cała ścianka odpadnie). Zastanawiam się, czy ta teoria jest prawdziwa, czy może to tylko próba wciśnięcia komuś akwarium. Akwarium wygląda pod względem wizualnym bardzo dobrze, silikon wszędzie jest równo doklejony, nie widać żadnych ubytków itp efektów (szkło klejone jest czarnym silikonem). Wczoraj zalałem do pełna wodą i na razie zastanawiam się czy nie lepiej będzie kupić nowy zbiornik (ale z drugiej strony wolałbym te pieniądze zainwestować w jakiś lepszy filtr, niż kupować niepotrzebnie szkło). A może wystarczy poczekać żeby przekonać się czy się coś rozszczelni? Ile czasu powinienem trzymać wodę, żeby mieć pewność że silikon wytrzyma? Jest jakiś okres po którym będę mógł sobie darować jakieś obawy?


Czy któryś z forumowiczów może zweryfikować teorie sprzedawcy z którym rozmawiałem? Czy zalewaliście ponownie zbiorniki które stały suche przez kilka lat? Mieliście jakieś rozszczelnienia? Może macie jakieś metody na sprawdzenie użyteczności spoin akwariowych?


Pozdrawiam,
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
MarteQ15
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 426


« Odpowiedz #6 : Lipiec 24, 2009, 22:13:07 »

Osobiście zalewałem pare starych zbiorników i żadnych ubytkówm czy innych skaz nie widziałem  Wink
Zalewałem także akwa dziadka które stało kilkanaście lat w piwnicy i wygląda jak ,,nowe,,
Jedyne akwa które musiałem reperować to te baniaki ramowe, nieużywane przez jakich czas,tracą w niektórych miejscach kit Wink
Zapisane
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 24, 2009, 22:26:27 »

dobrze wiedzieć Smiley  Pewnie silikon w moim akwarium będzie trzymać się całkiem nieźle (wizualnie jest super), dla świętego spokoju zostawię je jeszcze z tydzień w piwnicy zalane po górną krawędź (szkoda by było zalać podłogę z paneli 100 litrami wody)  :>
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #8 : Lipiec 25, 2009, 06:11:39 »

Silikon to syntetyk tak jak sznurek do snopowiązałki potrzeba wielu setek lat aby zaczął się rozpadać.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
wkukler
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 350


« Odpowiedz #9 : Lipiec 25, 2009, 08:42:15 »

A powiedz mi co w akwarium (poza uszkodzeniami mechanicznymi z winy nieostrożnego obchodzenia się z nim) może się zepsuć? Nawet jeśli ma kilkanaście lat (jak moje), stoi w jednym miejscu, nie jest przenoszone to nie ma prawa się rozszczelnić. Co innego sprzęt, każdy ma swój czas pracy... ale szkło jest wieczne Wink

Ponoć szkło okienne z czasem 'płynie', nie wiem jak sprawa wygląda ze szkłem wykorzystywanym do akwarium.

Wracając do tematu, mam bardzo podobne pytanie. Po 6-7latach postanowiłem zreaktywować swoje akwarium... zastanawiałem się czy przerwa bez wody może mieć wpływ na trwałość zbiornika (stał sobie te 6 lat w przeciętnym pomieszczeniu o temp 14-18*C). Poszedłem dziś do zoologicznego i sprzedawca powiedział mi że po pierwszym zalaniu silikon zaczyna szybko tracić swoje właściwości jeśli pozostawi się akwarium na dłuższy czas bez wody, co może spowodować po ponownym zalaniu zbiornika jakieś wycieki... lub gwałtowny rozpad zbiornika (np cała ścianka odpadnie). Zastanawiam się, czy ta teoria jest prawdziwa, czy może to tylko próba wciśnięcia komuś akwarium. Akwarium wygląda pod względem wizualnym bardzo dobrze, silikon wszędzie jest równo doklejony, nie widać żadnych ubytków itp efektów (szkło klejone jest czarnym silikonem). Wczoraj zalałem do pełna wodą i na razie zastanawiam się czy nie lepiej będzie kupić nowy zbiornik (ale z drugiej strony wolałbym te pieniądze zainwestować w jakiś lepszy filtr, niż kupować niepotrzebnie szkło). A może wystarczy poczekać żeby przekonać się czy się coś rozszczelni? Ile czasu powinienem trzymać wodę, żeby mieć pewność że silikon wytrzyma? Jest jakiś okres po którym będę mógł sobie darować jakieś obawy?


Czy któryś z forumowiczów może zweryfikować teorie sprzedawcy z którym rozmawiałem? Czy zalewaliście ponownie zbiorniki które stały suche przez kilka lat? Mieliście jakieś rozszczelnienia? Może macie jakieś metody na sprawdzenie użyteczności spoin akwariowych?


Pozdrawiam,

Wydaje mi się, że sprzedawca nie miał racji. Tyle osób na forum pisze że wróciło wykopało jakiś stary zbiorniczek na strychu/piwnicy i wraca do swojego hobby.
P.S Szkło nie płynie, jest ciałem stałym. Owszem może gdzieś w starej katedrze szyba jest grubsza od dołu, ale jest to spowodowane niedoskonałościami w wyrobie. Dawniej nie stosowano takich metod do produkcji szkła jak dziś.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #10 : Lipiec 25, 2009, 13:25:58 »

Silikon naprawde z biegiem lat - sczególnie na sucho traci swoje własciwosci i zaczyna się wykruszać - ale na to potrzeba zwykle wiecej lat niż 7 chociaż to pewnie zależy od warunków - ale łatwo sprawdzić czy jeszcze się ''nada'' - nacisnij paznokciem w kilku miejscach silikon - jesli jest sprężysty to wszystko ok. ale jeśli jest twardy lub sie kruszy to lipa.
Zapisane

robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #11 : Lipiec 26, 2009, 11:57:35 »

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, wszystko wskazuje na to, że silikon oraz szkła mojego akwarium mają się dobrze Smiley Dla pewności w pomieszczeniu w piwnicy w którym próbnie zalałem akwarium zapuściłem subwofer na kilka godzin (skręcony na maksa), mimo naprawdę dużej ilości drgań nic nie puściło, więc myślę że u mnie w pokoju będzie trzymać się naprawdę długo (a tam akwarium nie będzie narażone na takie skrajnie niesprzyjające warunki).

Pozdrawiam,
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #12 : Lipiec 26, 2009, 12:02:48 »

Nie masz się czym martwić, ja miałem kiedyś akwarium ramowe klejone kitem szklarskim i zaczął się kruszyć dopiero po 11 latach i to przy tafli wody tam gdzie wysychał.
Zapisane
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #13 : Lipiec 26, 2009, 13:58:44 »

Super, teraz głowę mogę sobie zacząć zaprzątać dużo bardziej istotnymi tematami :> (filtrowanie, obsada itp).
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
mateusz85
Nowy
*
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #14 : Lipiec 26, 2009, 14:47:37 »

Cytuj
Wydaje mi się, że sprzedawca nie miał racji. Tyle osób na forum pisze że wróciło wykopało jakiś stary zbiorniczek na strychu/piwnicy i wraca do swojego hobby.
P.S Szkło nie płynie, jest ciałem stałym. Owszem może gdzieś w starej katedrze szyba jest grubsza od dołu, ale jest to spowodowane niedoskonałościami w wyrobie. Dawniej nie stosowano takich metod do produkcji szkła jak dziś.
Według fizyków szklo uważane jest za ciecz i wlasnie płynie jednak bardzo bardzo powoli, dlatego wlasnie wspomniane przez ciebie szyby sa na dole grubsze.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: