Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Niedobory i nadmiary u roślin  (Przeczytany 327022 razy)
andrej
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


« Odpowiedz #120 : Wrzesień 08, 2010, 21:09:15 »

Witam ostatnio u mojej Marsile'y Hirsuty, pokazały się takie dziwne jakby "spalone" liście :

Nie znam się na niedoborach u roślin więc tu napisałem.
Więcej informacji :
- Oświetlenie - 1 x Jarzeniówka 14 W T8 AQUA-GLO i 1 x Jarzeniówka 12 W T4 
- Akwarium - 45 l
- Nawożenie - Bimbrownia ( czekam na przesyłkę PG Classic i PG Makro i Kulki JBL gliniano-torfowe )
- Parametry - Na razie znam tylko pH - 7,5
- Podmiany - Co tydzień 25%-30%
- Jaka Roślina - tylko Marsilea Hirsuta

Proszę o pomoc Smiley papa

Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #121 : Wrzesień 27, 2010, 21:32:41 »

to są listki które wyrosły w warunkach lądowych, pod woda się duszą bo nie sa przystosowane, musisz poczekać az wyrosną podwodne listki te które wygladaja jak u koniczyny zgniją

jaki filtr masz w akwarium i jak rozprowadzasz w akwarium  CO2 ?
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #122 : Wrzesień 27, 2010, 21:35:04 »


Witam!!

Ja z kolei chciałbym zapytać o CO2 i światło.

W tej chwili CO2 około 1 bąbelka na 2s.
Światło 18W SuperBright T8 + FloraGlo 20W T8
Akwarium 112L profil.
Duuużo roślin i duuuużo rybek

Problem polega na tym, że jak puszczę bimbrownie to mam przyduche w akwarium - która i tak nie pompuje na pełnych obrotach. Musze non-stop napowietrzać, bo mi zaraz rybki pływają przy powierzchni wody. Nie wspomne o nocy gdzie napowietrzacz musi chodzić na pełnych obrotach - co akurat rozumiem - konsumpcja tlenu przez roślinki. Bimbrownia chodzi 24h na dobe.

Roślinki rosną ładnie, baardzi znikoma obecność glonów - tylko na starych liściach kilka nitek.
Jedna roślinka tylko caaały czas ma dziury - znaczy rośnie z dziurami.
Nawoże jakimś tam super złotym nawozem + easycarbo + BacterLife - wszystko w/g opisów od producentów. Chodzi o to, że Wszystkie roślinki rosną ładnie tylko ta jedna niebardzo.

Ta roślinka z dziurami kiedy ją kupiłem miała się dobrze jak miałem dodatkowo 2 żarówki energooszczędne po 11W. Ale miałem przy nich mase glonów, ale też mogłem dawać CO2 bez limitów, rybki miały się dobrze, roślinki rosły jak głupie, ale razem z glonami.

I teraz się zastanawiam?! dodać światła? może mam za dużo rybek ?

Roślinek mam tyle i róznych, że już niemiałbym miejsca posadzić coś nowego, wszystko co mi sie rozrasta to trafia do kosza.

Boję się dodać światła, ze względu na ponowny wysyp glonów?! A może to jest tak, że jak już glonów nie ma, to ilość światła tego nie zmieni ?
A wiem, że do spalania CO2 potrzebne jest światło. A mam przy dnie strefy, w których prawie nie ma światła i denna flora rośnie wolniej.

Pozdrawiam
fr0t

ile to duuzo rybek ?  Huh i jak niewiesz co to za roslina niechce rosnac to zrob zdjecie to moze sie cos wyjasni
Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #123 : Wrzesień 28, 2010, 07:46:44 »

Juz problem rozwiazany, dodalem troszke wiecej nawozów - dawalem pewnie za malo i dodalem 2x zarowki energooszczedne po 11W 6500K

Zapisane

peater
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 31


« Odpowiedz #124 : Wrzesień 30, 2010, 07:17:17 »

Witam,

czy ktoś spotkał się może z tego typu zachowaniem ludwigii ? jakiego pierwiastka moze jej brakować ? co moze powodowac tak ewidentne zawijanie się liści w dół i do srodka ?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c5618178ac925edd.html

będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji niedoboru / nadmiaru

pozdrawiam
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #125 : Wrzesień 30, 2010, 14:28:50 »

napisz jak nawozisz zbiornik jesli to robisz i w ogóle podaj jakies parametry jakie zaobserwowałeś. Podwijanie sie liści przy miękkiej wodzie moze wskazywać na braki wapnia
Zapisane
peater
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 31


« Odpowiedz #126 : Październik 01, 2010, 08:09:48 »

ehh tu jest wlasnie problem - nawoze ale od poczatku istnienia zbiornika (ok 3 miesiace) caly czas wprowadzam zmiany/korekty wiec ciezko bedzie cos wywnioskowac. Miałem nadzieje że może ktoś miał identyczne objawy i np. podał magnez i pomogło natychmiast - na taka poradę liczyłem.

ale ok - obecnie (od ok 3 tygodni) - nawozenie wyglada tak:

akwa 200L
swiatlo 0.5W/L 10.5h/dobe    w srodku "dnia" dodatkowe swietlowki przez 2 godziny ->0.9W/L
Co2 z butli -> ph spada do 6.5 przy kh=4
podmiany 15% wody co tydzień
woda to 100% RO + mineral RO żółty z http://akwanawozy.republika.pl/ -> dodaje tak ze Gh = 8.5 , kH = 5 ; Ca= 43 ; Mg = 10
do tego dodaje sole :
KNO3 - > tak zeby poziom NO3 był w okolicach 20
KH2PO4 -> tak  zeby poziom PO4 byl 2-3
MgSO4 -> tygoniowo 5ppm
do tego od tygodnia dodaje K2SO4 raz w tygodniu 15 ppm K - na zbiornik

mikro z http://akwanawozy.republika.pl/ -> tak aby zelazo bylo ok 0.4 - 0.5

podloze to zwirek granulacji ok 0.3-0.4mm
kulka glin-torf w paru miejscach

pozdrawiam

Zapisane
Lozin
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #127 : Styczeń 04, 2011, 22:11:54 »

Witam proszę o pomoc w ocenie niedoborów na podstawie zdjęć:
http://lozin.fotosik.pl/albumy/807475.html
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #128 : Styczeń 05, 2011, 08:35:40 »

Na zdjęciu jak dla mnie nie ma żadnych objawów niedoborów. Podaj może parametry wody, info o swoim zbiorniku, nawożeniu i sprecyzuj na czym polega problem.
Zapisane

Lozin
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #129 : Styczeń 05, 2011, 18:31:17 »

Na zdjęciu jak dla mnie nie ma żadnych objawów niedoborów. Podaj może parametry wody, info o swoim zbiorniku, nawożeniu i sprecyzuj na czym polega problem.


AKWARIUM 200L

PARAMETRY WODY:

2010-12-31 15:52

°C 26,6
KH 6
PH 6,8
GH 7
NO2 0,05
NO3 10
PO4 0,3
FE 0,02
CO2 28,53

2011-01-02 17:39  Podmiana

°C 27
KH 5
PH 7
GH 7
NO2 0,05
NO3 10
PO4 0,1
FE 0,1 szybko spada
CO2 15



1xPHILIPS MASTER 30W 865 (6500K) z tyłu
2xPHILIPS Aquarelle 30W (10000K)
+ folia odblaskowa (wyklejona cała pokrywa)
=90w + folia odblaskowa
0,45W/L

FILTR EHEIM PROFESSIONEL 2224
Wkład JBL PhoEX
CO2 butla 1,5kg
LAMPA UV 18W (STERYLIZATOR CUV 118)

PODMIANA:
60L na tydzień

PODŁOŻE:
piasek kwarcowy
1xkamień czarny (wulkaniczny?)
1 jakiś ciemny
Korzeń
3x kokos

ROŚLINY:

Ludwigia repens (Ludwigia płożąca)
Echinodorus amazonicus (Żabienica amazońska).
Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.)
Myriophyllum Mattogrossense (Wywłócznik Rdzawy)
Cabomba (nie wiem jaka odmiana ma grube zielone łodygi)
Limnobium rozłogowe - Limnobium laevigatum.

Mchy:
Stringy moss - Leptodictyum riparium
Taiwan moss
Phoenix Moss -Fissidens fontanus
java moss
FLAME MOSS
Riccia fluitans (wgłębka wodna)

NAWOŻENIE:
Makro i mikro

OBSADA:
1 Mieczyki Hallera (samiec)
2 Zbrojniki Złote
2 Zbrojniki Niebieskie
3 Bojownik (Samiec + 2 samice)
1 Danio
6 Kosiarki
6 Kirysek spiżowy
~10 Neon innesa
2x sum rekini (małe)

Na zdjęciach widać wyraźnie bardzo słabe i żółte liście żabienicy brązowe paski wzdłuż nerwów ostatnio zacząłem podawać dodatkowo magnez i potas ale jak na razie nie pomaga oprócz tego widać też ubytki z czarną obwódka i czasem czarne plamki raz na jakiś czas pokaże się młody zniekształcony listek do zbijania PO4 używam wkładu JBL PhoEX
http://lozin.fotosik.pl/albumy/807475.html

szczególnie na tym zdjęciu : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/54c33f1891b4e8af.html


Zdjęcie zrobione przed chwilą http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/bca8b49a35b7adad.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2011, 18:55:05 wysłane przez Lozin » Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #130 : Styczeń 06, 2011, 15:19:25 »

Moim zdaniem Twojej żabienicy nic nie jest,a jakieś przebarwienia czy też dziurki, mogą być efektem np żerowania zbrojników a nie braków lub nadmiarów.
Jeśli jednak jej stan Cię niepokoi, spróbuj zaaplikować jej coś pod korzeń (np kulkę gliniano-torfową) - żabienica niestety ma to do siebie, że chętniej pobiera substancje przez korzenie niż przez liście i lubi żyzne podłoże (u Ciebie jak widzę jest piach, co nie jest najlepszym rozwiązaniem).
Podniósł bym nieco CO2 do poziomu 30-35 i nie włączał UV.
Napisz jeszcze jak rośliny rosną. Wolno, szybko, stoją w miejscu...
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #131 : Styczeń 06, 2011, 16:38:37 »

Czegoś nie rozumiem, dlaczego podajesz macro i jednoczesnie starsz się usunąć fosfor. Fosfor to makrolelement  Roll Eyes
Te brązowe przebarwienia to nic złego, lisc sie wybarwi na zielono jak urosnie, poprostu ma duzo swiatła stad ten barwnik

Napisz jak i czym nawozisz.

Zniekształcony listek, plamki to efekt jakiś niedoborów np braki micro, brak potasu albo nadmiary np wapnia blokujace inne pierwiastki... opisz szczegółowo nawozenie
Zapisane
Lozin
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #132 : Styczeń 06, 2011, 21:50:14 »

Lampe uv kupiłem nie dawno bo miałem zakwit i nic nie pomagało a pomyślałem że może się przyda w tej chwili lampa jest wyłączona. Wiem ze piasek nie jest dobry ale jak zakładałem akwa jakieś 2 lata temu to nie myślałem o tym zresztą moje doświadczenie nie jest zbyt duże mimo ze akwa miałem już 15 lat temu.

Usuwam fosforany za pomocą wkładu bo nic innego nie pomagało duże podmiany itp PO4 było zawsze ponad skale czyli więcej niż 1,8ppm testy JBL kranówka ma PO4 0ppm wcześniej miałem wkład Barracuda ale on nie działał więc wróciłem do starego PhosEx. NO i tutaj moja niewiedza nie miałem pojęcia ale faktycznie przecież podaje w macro Fosfor w tej sytuacji już w ogole nie wiem co mam zrobić :-/

Co do nawożenia to podaje Makro 12ml i mikro 8ml w każdą środę i sobotę i podczas podmiany jeśli odbywa się ona w inny dzień. Nawozy zakupione na http://www.akwanawozy.republika.pl/

Co do roślin to tak po zakwicie musiałem robić spore porządki i przy okazji przemeblowałem akwa oraz porządnie wyczyściłem podłoże i wywaliłem sporo roślin które wcześniej rosły bardzo szybko szczególnie kabomba w ciągu 3 dni z 5 cm miałem 50cm ale kondycja roślin zawsze nie była zadowalająca po tym przemeblowaniu rośliny rosną wolniej myślę ze może to być związane z tym ze zrobiłem spore zamieszanie w podłożu i je poprzesadzałem zakupiłem też dodatkowo mchy które widać w opisie ale oprócz wgłębki to nie bardzo chcą rosnąć zawieruszyła się też w dostawie jakaś inna roślinka ma po 2-3 malutkie listki i delikatne korzonki pływa na powierzchni i rozmnaża się bardzo szybko. Limnobium laevigatum też wygląda ładnie i rośnie szybko w ciągu 2 tygodni z jednej roślinki mam już 6.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #133 : Styczeń 06, 2011, 21:56:38 »

pokaz mi na tej stronie którą konkretnie mieszanke kupiłes

zamiast testu JBL na fosforany kup sobie test stały na CO2, bez węgla ani rusz przy nawozeniu

zrob tez fotke całosci


fosforem sie nie przejmuj bo mozesz go miec duzo wiecej niz 1,8 ppm i nic zlego sie nie bedzie działo jesli reszta pierwiastków bedzie w odpowoedniej ilosci
Zapisane
Lozin
Zainteresowany
**
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #134 : Styczeń 06, 2011, 22:02:18 »

Hmm problem w tym ze kupiłem większą ilośc jakiś rok temu i w zasadzie napisałem tylko że chce mikro i makro i wysłał mi butelki z mikro bez naklejek ale wydaje mi się że mam Mikro 100 ml i Akwan macro (tutaj jest naklejka)

LEMNA MINOR to chyba tą roślinkę mam co tak szybko rośnie.

fotki zaraz poszukam a co do fosforu hmm czytałem że już powyżej 0,8 jest szkodliwy dla ryb zresztą miałem sporo krasnorostów i zielenic teraz wolniej rosną.

Wydaje mi się też że zakwit był skutkiem wysokiego PO4

Aha mam stały test na CO2


Akwa :  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c105aefe008b7fcc.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2011, 22:08:10 wysłane przez Lozin » Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19
  Drukuj  
 
Skocz do: