Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Niedobory i nadmiary u roślin  (Przeczytany 326995 razy)
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #105 : Czerwiec 05, 2010, 13:19:13 »

Jeśli podejrzewasz pielęgnice to spróbuj umieścić roślinę w koszyczku - dać jej tam dobre podłoże, przykryj na wierzchu ciężkim żwirem, postaw na dnie i zasyp podłożem akwarium. Wtedy wyeliminujesz "czynnik rybny" Wink
Zapisane

Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #106 : Czerwiec 05, 2010, 14:41:29 »

No nie do końca, bo widzisz rośliny w koszyku to ich ulubiona zabawa, jak znudzą im się liście, a nei można roślinki wykopać to zabawiają się ucinając łodygę tuż przy koszyku, dlatego teraz jest przywiązana do kamienia i nakryta żwirkiem, a na to jeszcze płaskie kamienie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 09:58:17 wysłane przez Hubikopter » Zapisane
Agnus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1028


hydrozagadka


WWW
« Odpowiedz #107 : Czerwiec 05, 2010, 15:42:09 »

No cóż, jak to już było wielokrotnie pisane na forum - rośliny i pielęgnice nie idą w parze Smiley Masz zagwozdkę. Co do potasu - możesz spróbować, z tego co wiem jego przedawkowanie nie niesie za sobą jakichś negatywnych skutków (w domyśle glonów).
Zapisane

werka_k3
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #108 : Czerwiec 30, 2010, 11:01:29 »

Chciałabym sie dowiedzieć, czy mozna roślinę jakoś odratować- moja ludwigia repens jest już w opłakanym stanie, do połowy łodygi bez liści, a te co zostały są podziurawion, pognite. Więc ją obciełam do 1/3 wysokości. Dobrze zrobiłam? czy lepiej trzeba było poczekać, moze sama by odbila?
Zapisane
shogun4
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 508



« Odpowiedz #109 : Czerwiec 30, 2010, 19:11:03 »

Zrobiłaś dobrze, ale to czy odbije zależy od warunków w akwa. Skoro do tej pory tak marniała to najprawdopodobniej miała za mało światła (choć przyczyn może być również wiele innych). Jeśli nadal nie dasz jej dobrego dostępu do światła to nie odbije.
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #110 : Czerwiec 30, 2010, 20:47:00 »

czy mozna roślinę jakoś odratować- moja ludwigia repens jest już w opłakanym stanie
Napisz może, jak duże jest to akwarium, jak długo masz akwarium, jakie jest podłoże, ile światła, jak nawozisz i nawoziłaś? Daj jeszcze zdjęcie roślin i wtedy coś można spróbować zrobić.
Zapisane
werka_k3
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #111 : Lipiec 01, 2010, 11:09:44 »


Napisz może, jak duże jest to akwarium, jak długo masz akwarium, jakie jest podłoże, ile światła, jak nawozisz i nawoziłaś? Daj jeszcze zdjęcie roślin i wtedy coś można spróbować zrobić.
[/quote]
Akwarium 112 litrów, 3x 18 W, akwa 2 lata, podłoże żwir, nawóz Pg macro1 ml dziennie, oraz potas 2 ml dziennie, raz w tygodniu PG ferro 1 ml. Woda wymieniana 1 raz w tygodniu 25 litrów.
Zapisane
ufoshi
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #112 : Lipiec 11, 2010, 09:54:56 »

Witam

Jestem nowy na forum jak widać. Akwarium mam rok. Zmieniłem ostatnio 60l na 126. Po przesadzeniu roślinek do nowego zbiornika niestety strasznie zbladły. Do tej pory nie używałem testów ph i tak dalej. Ale po wyglądzie moich roślinek wnioskuję że mają za mało azotu. Dodam że podłoże to żwir czarny bez podłoża specjalnego - czyli sam żwir. Świetlówki 2 x 18W (jedna dla roślin) i 1 x13W. Zamieszczę zdjęcia i prosiłbym o rady jak te roślinki moje podratować ewentualnie. A i dodam że nie bardzo wiem jak się nazywają.











Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #113 : Lipiec 11, 2010, 11:05:56 »

Kolonie zielenic jakie widać na pierwszym zdjęciu to moim zdaniem nadmiar NO3 w stosunku do PO4. Należy więc monitorować te parametry mierząc je przy pomocy testów kropelkowych.
Bladość liści to skutek zbyt małej ilości NO3 - uzupełniając NO3 należy pilnować PO4 i w razie potrzeby także fosfor uzupełniać.
Podawaj potas.
Badaj kh i ph - niewykluczone, że będzie konieczność podawania dwutlenku węgla.
Zapisane

ufoshi
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #114 : Lipiec 11, 2010, 12:17:57 »

Czyli zacząć od potasu rozumiem. I mierzyć parametry wody często. Może to być na początek:

http://www.allegro.pl/item1100183156_tropical_aquaflorin_potassium_30ml_potas.html
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #115 : Lipiec 11, 2010, 21:51:10 »

Czyli zacząć od potasu rozumiem. I mierzyć parametry wody często. Może to być na początek:

http://www.allegro.pl/item1100183156_tropical_aquaflorin_potassium_30ml_potas.html


Może być to:
http://www.allegro.pl/item1100759043_siarczan_potasu_k2so4_100g_tanio_czyst_do_99_99.html

Pozdrawiam, R.
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #116 : Lipiec 14, 2010, 22:52:28 »

Witam, aż obciach pisać o problemach z tą rośliną. Nie mam jednak już ani pomysłów ani cierpliwości do samodzielnej walki więc może Wy mi pomożecie.

Mam problem z wąkrotką. Jest to chyba najłatwiejsza w hodowli roślina jaką posiadam, a jednak tylko ona sprawia problemy. Roślina rośnie (nawet bąbelkuje tak jak inne gatunki) jednak mimo to stanowi obraz nędzy i rozpaczy na tle innych prawidłowo rosnących i wybarwionych roślin. Na liściach pojawiają się takie objawy:


które po około tygodniu wyglądają już tak:



Jest to jedyna roślina, na której jak widać rosną glony (glonów nie da się znaleźć na żadnej innej roslinie, żwirku, dekoracjach czy szybach).

Problem dotyczy wszystkich liści oprócz tych najświeższych. Na wszystkich pędach obserwuje, że 2-4 najświeższe liście nie przejawiają opisanych wyżej objawów.

Podam parametry:
światło 0,7 W/L (965, 17000K, 965) - 14h/24h
ph - 6,8
kh - 4
gh - 7
no3 - 10-15
po4 - 0,5-1
no2 - 0

nawozenie: co2, Symfonia złota, kno3, kh2po4, k2so4
NPK podaje w proporcjach : 10:1:20
woda : ro+kranowit  (50/50)
Od ponad miesiąca temperatura w akwarium wynosi 29-30 stopni (normalnie utrzymuję 27-28). Nie skojarzyłem początków problemów z podniesieniem temperatury, ale oczywiście mogły wystąpić z opóźnieniem.

Dodam, że wszystkie inne rośliny rosną bujnie, bez oznak niedoborów, bez glonów.

Za wszelkie pomysły i sugestie z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Leszek

EDIT:
Zauważyłem, że pędy mniej oświetlone mają się znacznie lepiej (objawy tylko przy bardzo starych liściach i nie tak mocne - same dziurki bez glonów). Przychodzi mi na myśl, że jest zbyt mało jakiegoś pierwiastka w stosunku do ilości światła, albo zdolność pochłaniania tego pierwiastka jest w jakiś sposób ograniczona przez jakiś czynnik.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2010, 22:55:55 wysłane przez rodia » Zapisane
sairak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« Odpowiedz #117 : Sierpień 07, 2010, 21:31:55 »

witam


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

pojawiły mi się takie dziury na liściach anubiasa, czy są one powodem nadmiaru fe w akwarium, niestety nie mogę zmierzyć poziomu żelaza w wodzie bo nie mam takiego testu a pozostale parametry to:
ph - 8
kh - 13
gh - 4
po4 - 0,4
no3 - 10

akwarium ma 25l, oświetlenie o świetlówka 11w, podłoże to czarny żwirek
dziennie podaję 0,5ml easy carbo life
z góry dzieki za pomoc
Zapisane
kris82
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #118 : Sierpień 11, 2010, 21:52:23 »

no i ja mam drobne problemy...

nawożenie CO2 z butli
Easy Carbo
0,5W/L
nawożenie solami

NO3: 5mg/L
PO4: trochę powyżej 2mg/L
kH: 6
pH: ~6,5

Podejrzewam niedobory potasu, chociaż niewielkie kolonie zielenic wskazywałyby też na niedobór PO4 (nie wiem czy zwięszkać jego ilość powyżej 2mg/L - rozchwieje to stosunek N:P). Co tydzień wymieniam ok 60% wody 1:2 RO:kranówka, ale nie dodaję niczego do wody RO






Zapisane
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #119 : Wrzesień 08, 2010, 20:51:17 »

Witam!!

Ja z kolei chciałbym zapytać o CO2 i światło.

W tej chwili CO2 około 1 bąbelka na 2s.
Światło 18W SuperBright T8 + FloraGlo 20W T8
Akwarium 112L profil.
Duuużo roślin i duuuużo rybek

Problem polega na tym, że jak puszczę bimbrownie to mam przyduche w akwarium - która i tak nie pompuje na pełnych obrotach. Musze non-stop napowietrzać, bo mi zaraz rybki pływają przy powierzchni wody. Nie wspomne o nocy gdzie napowietrzacz musi chodzić na pełnych obrotach - co akurat rozumiem - konsumpcja tlenu przez roślinki. Bimbrownia chodzi 24h na dobe.

Roślinki rosną ładnie, baardzi znikoma obecność glonów - tylko na starych liściach kilka nitek.
Jedna roślinka tylko caaały czas ma dziury - znaczy rośnie z dziurami.
Nawoże jakimś tam super złotym nawozem + easycarbo + BacterLife - wszystko w/g opisów od producentów. Chodzi o to, że Wszystkie roślinki rosną ładnie tylko ta jedna niebardzo.

Ta roślinka z dziurami kiedy ją kupiłem miała się dobrze jak miałem dodatkowo 2 żarówki energooszczędne po 11W. Ale miałem przy nich mase glonów, ale też mogłem dawać CO2 bez limitów, rybki miały się dobrze, roślinki rosły jak głupie, ale razem z glonami.

I teraz się zastanawiam?! dodać światła? może mam za dużo rybek ?

Roślinek mam tyle i róznych, że już niemiałbym miejsca posadzić coś nowego, wszystko co mi sie rozrasta to trafia do kosza.

Boję się dodać światła, ze względu na ponowny wysyp glonów?! A może to jest tak, że jak już glonów nie ma, to ilość światła tego nie zmieni ?
A wiem, że do spalania CO2 potrzebne jest światło. A mam przy dnie strefy, w których prawie nie ma światła i denna flora rośnie wolniej.

Pozdrawiam
fr0t
Zapisane

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 19
  Drukuj  
 
Skocz do: