Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Odbłyśnik asymetryczny - fakty  (Przeczytany 84759 razy)
tytios
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« : Listopad 22, 2008, 18:03:31 »

Kupiłem ostatnio na Allegro dwa odbłyśniki asymetryczne (http://www.allegro.pl/item475800449_odblysnik_asymetryczny_swietlowka_18w_zoolight.html). Byłem ciekaw na ile poprawi natężenie światła. Posiadam standardową pokrywę 2 x 18 wat. Przeprowadziłem test.
Przy pomocy luksomierza zbadałem natężenie światła bez i z odbłyśnikami. Dodam tylko, że test zrobiłem w identycznych warunkach, zrobiłem go dwukrotnie i za każdym razem wyniki były podobne. Badanie przeprowadziłem niestety nie w akwarium. Pokrywę położyłem na dwóch krzesłach, na podłodze leżał luksomierz. Za każdym razem pokrywę kładłem w identyczny sposób, a luksomierza wogóle nie ruszałem.
Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazło się, że założenie odbłyśników w tym przypadku podniosło natężenie światła z 780 lux do 1870-1970 lux (zależnie od ustawienia odbłyśników). Daje to aż 140% większe natężenie światła. Wydaje mi się, że w wodzie proporcje te powinny być zachowane.
Zapisane
Peterpl
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 257



« Odpowiedz #1 : Listopad 24, 2008, 17:32:12 »

No ładnie, suche fakty, to mi się podoba, chyba jednak pora zerwać folię aluminiową i zainwestować w odbłyśnik Smiley
Zapisane

Akwarium 112L w budowie Wink

25L krewetkarium
- ok. 13 fire red
- 4 red nose
- 2 orange
- 4 crystal red
- otoski

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=18202.msg165541#msg165541
katani
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #2 : Listopad 24, 2008, 23:46:16 »

Szczena mi spadła jak to przeczytałem. w takim razie muszę zrobić odbłyśniki. bo mi standardowe 36W na 90l wody netto to troche mało zwłaszcza że wybrałem roślinki, które rosną przy umiarkowanym oświetleniu ale preferują dobre oświetlenie
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Listopad 25, 2008, 09:55:53 »

No! To jest czysta odpowiedź do tematu "co dają odbłyśniki?" Tytios, dobra robota!  Good !
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
katani
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #4 : Listopad 25, 2008, 14:43:01 »

Proponuję to przypiać. Bo to badź co badź bardzo konkretna informacja.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #5 : Listopad 25, 2008, 15:15:37 »

Za późno - już przypięte  Wink
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
tytios
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #6 : Listopad 25, 2008, 16:13:15 »

Tytios, dobra robota!  Good !
Cheesy
Zapisane
Jędrula
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 65



« Odpowiedz #7 : Styczeń 09, 2009, 13:31:00 »

Mam Florę Glo 15 W przy około 50 litrach netto. Mało - wiem. Myślę by dorzucić tam kolejną rurę 15 W (np Aqua Glo). Teram mam dylemat. Rura czy odbłyśnik? A może to i to?
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #8 : Styczeń 09, 2009, 15:26:47 »

Lepsza, według mnie, jest czysta rura z odbłyśnikiem.
Ponieważ odbłyśnik w rurze jest wyprofilowany w przekrój trapezu i zysk na tym jest maksymalnie 30%, a przez to że jeszcze stoi po drodze świetlówka (2 ściany ze szkła! odbijanie, zaginanie, pochłanianie fali) to myślę, że można zyskać z 10% zysku, nie więcej. Chociaż badań nie robiłem, to tylko teoretyczne rozważania na podstawie innych badań opublikowanych na stronach!
Minusem jest brudzenie się odbłyśnika.
Zapisane
Krzyster
Zainteresowany
**
Wiadomości: 123


« Odpowiedz #9 : Styczeń 13, 2009, 01:16:40 »

ja byłem w ciężkim szoku jak zamontowałem folie aluminiową, aż "raziło po oczach", odbłyśniki brzmią kuszącą, tylko ciekawe czy duża różnica folia a odbłyśniki? jeszcze badania na foli by się przydały, ale to już prośba do kolego z luksometrem Smiley
Zapisane
Sołtys
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #10 : Styczeń 23, 2009, 22:40:10 »

Oby więcej takiego fachowego podejścia!! Gratuluje!! Moim zdaniem w akwarium nie ma co liczyć na takie wyniki, ponieważ wzmaga się zjawisko rozpraszania, pochłaniania i odbicia od cząsteczek wody.
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #11 : Styczeń 24, 2009, 23:38:43 »

Moim zdaniem w akwarium nie ma co liczyć na takie wyniki, ponieważ wzmaga się zjawisko rozpraszania, pochłaniania i odbicia od cząsteczek wody.
Dlaczego uważasz, że "wzmaga się" pochłanienia i odbijanie od wody?
Zapisane
Sołtys
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #12 : Styczeń 25, 2009, 16:35:45 »

Troche nie precyzyjnie się wyraziłem, ale chodzio mi o to, że badania nie zostałprzeprowadzone w śrdowisku wodnym.

Polecam stronkę:
http://www.lepla.edu.pl/pl/modules/Activities/m17/m17-theo.htm
Zapisane
mariuszw82
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15



« Odpowiedz #13 : Luty 20, 2009, 10:40:52 »

Twoim zdaniem jak lepiej to zamontować dłuższą zaokrągloną częścią nad świetlówkę czy krótszą z uchwytami jak lepiej odbija światło Huh
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #14 : Luty 20, 2009, 13:03:37 »

Nie rozumiem, przydałby się rysunek lub zdjęcie.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: