Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 600208 razy)
Twister78
Zainteresowany
**
Wiadomości: 196



« Odpowiedz #930 : Kwiecień 30, 2009, 22:27:11 »

Znaczy się ze żwirkiem troche zamieszałem. Zaraz na dnie są 4 paczki dośc drobnego. Na górze są 3 tego grubego. No nic, zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak na razie i tak zbiornik będzie tak stał bo nie mam jeszcze ziela Wink
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #931 : Maj 02, 2009, 17:49:29 »

jak bedziesz szukał zielsko to wybieraj takie gatunki o rozbudowanym systemie korzeniowym, typu żabienice kryptokoryny bakopy heterantery i nurzańce
na wszelki wypadek zaopatrz  sie tez w paprocie z rodzaju ceratopteris, będą działać jak zawór bezpieczeństwa szybko wyzerając przedostajace sie z ziemi do wody zwiazki

Zapisane
MariuszW
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #932 : Maj 05, 2009, 17:37:23 »

Witam ponownie, 3 dni temu zdecydowalem sie na ziemie  Wink kupilem najtansza ogrodowa bez zbednych dodatkow (tak sadze), zlalem prawie cala wode do troche do  michy wypazonej wzczesniej wrzatkiem gdzie trafily rybki krewetki,filtr,grzalka itp,reszta do butelek i wiadra, wyjalem roslinki wyplukalem troche zwirek (niestety musialem bo mialem kulki gliniane w podlozu), wyczyscilem akwa i do dziela Wink na spod tylko ziemia od 1,5cm na przodzie do okolo 3-3,5 na tyle i zwirek od 3cm na przodzie do ok 4-4,5cm na tyle, acha siatka miedzy ziemia a zwirkiem, posadzilem roslinki zalalem 20l swiezej odstanej wody dopelnilem do 3/4 stara woda podlaczylem filtr i grzalke, chodzilo to ok 5h po tym czasie zdecydowalem sie wpuscic rybki i wlac reszte starej wody. Strat zadnychw rybkach do dzis niemam nawet w 4-5 dniowym narybku gupika, choc przyznam ze sie obawialem tego restartu.....no ale jeszcze za wczesnie sie cieszyc...

Po podlaczeniu pokrywy i wlaczeniu swiatla zobaczylem ze woda jest jakby troche mleczna takie przybrudzone mleko ,ale myslalem ze za kilka godzin sie "ustoi" ale na drugi dzien byla taka sama mleczna podmianka 20l niewiele pomogla dzis kolejna podmianka zobaczymy ...czy zdazylo sie tak u kogos?? tzn mleczna moze jakby zakurzona woda moze mimo wszystko ziemia przedostaje sie gdzies do slupa wody???

Acha i jeszcze jedno wazne dla mnie pytanie jak jest z filtracja w takich zbiornikach na ziemi ogrodowej??? czy ma chodzic tak jak normalnie czy tylko minimalny przeplyw wody??? Akwa 60 l filtrowane tetratec EX600 z deszczownica....

Parametry na dzis

NO2-0
NO3-40-50 troche duzo ale w kranie mam prawie 20
ph-7
PO4-2 tyle co ma kranowaka wedlog testu
na gh i kh testu nie posiadam:(
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #933 : Maj 05, 2009, 19:49:31 »

posadzilem roslinki zalalem 20l swiezej odstanej wody dopelnilem do 3/4 stara woda podlaczylem filtr i grzalke, chodzilo to ok 5h po tym czasie zdecydowalem sie wpuscic rybki i wlac reszte starej wody. Strat zadnychw rybkach do dzis niemam nawet w 4-5 dniowym narybku gupika, choc przyznam ze sie obawialem tego restartu.....no ale jeszcze za wczesnie sie cieszyc...
[rzy takich szybkich startach o wiele ważniejsze jest przenieść część wkładu z filtra starego do nowego. sama woda ze starego baniaka nie wystarczy. daje ona zbliżone parametry w nowym baniaku ale bakterii w niej jak na lekarstwo.

Cytuj
Po podlaczeniu pokrywy i wlaczeniu swiatla zobaczylem ze woda jest jakby troche mleczna takie przybrudzone mleko ,ale myslalem ze za kilka godzin sie "ustoi" ale na drugi dzien byla taka sama mleczna podmianka 20l niewiele pomogla dzis kolejna podmianka zobaczymy ...czy zdazylo sie tak u kogos?? tzn mleczna moze jakby zakurzona woda moze mimo wszystko ziemia przedostaje sie gdzies do slupa wody???
zakwit pierwotniaków, przy dobrze działającej nitryfikacji po kilku dniach o nich zapomnisz.

Cytuj
Acha i jeszcze jedno wazne dla mnie pytanie jak jest z filtracja w takich zbiornikach na ziemi ogrodowej??? czy ma chodzic tak jak normalnie czy tylko minimalny przeplyw wody??? Akwa 60 l filtrowane tetratec EX600 z deszczownica....
na początku niech filtr dziala na pełnych obrotach. zwlaszcza przy "mleku". po pewnym czasie możesz go przykręcic. wystarczy lekki ruch wody.

Cytuj
NO2-0
NO3-40-50 troche duzo ale w kranie mam prawie 20
ph-7
PO4-2 tyle co ma kranowaka wedlog testu
na gh i kh testu nie posiadam:(
te wysokie azotany na poczatku to IMO z powodu podłoża. monitoruj to dość często. mam na dzieję że spadną ale pewno bez podmian na starcie sie nie obejdzie.
Zapisane

MariuszW
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #934 : Maj 05, 2009, 21:36:44 »



Cytuj
posadzilem roslinki zalalem 20l swiezej odstanej wody dopelnilem do 3/4 stara woda podlaczylem filtr i grzalke, chodzilo to ok 5h po tym czasie zdecydowalem sie wpuscic rybki i wlac reszte starej wody. Strat zadnychw rybkach do dzis niemam nawet w 4-5 dniowym narybku gupika, choc przyznam ze sie obawialem tego restartu.....no ale jeszcze za wczesnie sie cieszyc...


[rzy takich szybkich startach o wiele ważniejsze jest przenieść część wkładu z filtra starego do nowego. sama woda ze starego baniaka nie wystarczy. daje ona zbliżone parametry w nowym baniaku ale bakterii w niej jak na lekarstwo.

Ja filtr zostawilem stary nie ruszany w pelni dojzaly Wink




Cytuj
Po podlaczeniu pokrywy i wlaczeniu swiatla zobaczylem ze woda jest jakby troche mleczna takie przybrudzone mleko ,ale myslalem ze za kilka godzin sie "ustoi" ale na drugi dzien byla taka sama mleczna podmianka 20l niewiele pomogla dzis kolejna podmianka zobaczymy ...czy zdazylo sie tak u kogos?? tzn mleczna moze jakby zakurzona woda moze mimo wszystko ziemia przedostaje sie gdzies do slupa wody???

zakwit pierwotniaków, przy dobrze działającej nitryfikacji po kilku dniach o nich zapomnisz


Ale czy jest mozliwy zakwit pierwotniakow zaraz po zalaniu zbiornika??? od zalania do zalozenia pokrywy minelo moze z 10-15 min czy w tym czasie juz mogl nastapic zakwit??

Parametry monitoruje tak co 2gi dzien tuz przed podmianka wody (podmieniam co 2 dni po 20l ) jutro jade jeszcze dokupic roslin... mam nadzieje ze wszystko sie unormuje:))
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #935 : Maj 06, 2009, 06:31:08 »

Wydaje mi się że przez 15 minut nie zdąży zrobić się zakwit pierwotniaków (nigdy nie miałem) ale może miałeś go już w wodzie którą wlewałeś do akwarium.
Pozatym mlecznie zabarwia też wodę CaCO3 (ale na kilka godzin) - dodawałeś może ?
Problemem oprócz bakterji w takim akwarium z ziemią są metale ciężkie które świeżo zalana woda puszcza do wody i to one mogą zaszkodzić rybom. Warunki w akwarium z zalaną ziemią stabilizują w ciągu ok 6 tygodni i w tym czasie ziemia uwalnia różne związki - ja bym dodał uzdatniacza przed wpuszczeniem ryb. Ale 2 pierwsze zbiorniki zalewałem bez uzdatniacza (jakoś to przeoczyłem w książce Diany) i wszystko było OK.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #936 : Maj 06, 2009, 07:55:27 »

Problemem oprócz bakterji w takim akwarium z ziemią są metale ciężkie które świeżo zalana woda puszcza do wody i to one mogą zaszkodzić rybom. Warunki w akwarium z zalaną ziemią stabilizują w ciągu ok 6 tygodni i w tym czasie ziemia uwalnia różne związki - ja bym dodał uzdatniacza przed wpuszczeniem ryb. Ale 2 pierwsze zbiorniki zalewałem bez uzdatniacza (jakoś to przeoczyłem w książce Diany) i wszystko było OK.

metale ciężkie mogą ale nie muszą dyfundować do wody. wszystko zależy od użytych składników podłoża. dużo zależy od PH takiego podłoża. generalnie im niższe tym większe prawdopodobieństwo toksyczności np aluminium.  ale nie wszystkie podłoża "Kupne" oparte są na glinie czy tez dużej ilości torfu. więc nie ma co generalizować.

a metale ciężkie mogą być tez w zwykłej kranówie, w ilościach dla ryb szkodliwych a dla ludzi "w normie".

Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #937 : Maj 06, 2009, 10:21:30 »

szymonw - oczywiście masz 100% racji. Tylko ja nie mam pojęcia co moja ziemia ma w sobie... więc na wszelki wypadek dodałem uzdatniacza.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
MariuszW
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #938 : Maj 12, 2009, 19:07:25 »

U mnie sytuacja powoli sie chyba normuje tzn woda robi czystsza:) bo do pelnego unormowania jeszcze daleko.... zwartki i zabienica jeszcze choroja i wszystko jest takie troche jakby przybrudzone , ale wypuszczaja juz nowe ladne listki tak ze moze bedzie dobrze...najbardziej mnie cieszy ze nie mialem zadnych strat po tym miekkim restarcie, nawet u narybku gupika Smiley
Zapisane
arm
Nowy
*
Wiadomości: 20



« Odpowiedz #939 : Maj 20, 2009, 21:05:17 »

Witam,

Jestem w trakcie budowy mojego LT, i mam parę pytań do ludzi mądrzejszych ode mnie. Być może ktoś pomoże początkującemu Smiley

Wszystko tyczy się akwarium:

80x30x40h 1x18W (33% Przeznaczone na grotę)


1.) Czy pas mieszanki ziemnej powinien być w jakiś sposób ugniatany? Wydaje mi się że nie, boję się jednak że po zalaniu wodą, ziemia ulegnie, i żwir zapadnie się 1-2 cm - a tego bym nie chciał.

2.) Czy do mieszanki można dodać zamiast "piasku z budowy", kwarcowy bardzo drobny piasek akwarystyczny? Czy to raczej nie ma sensu, i zrezygnować w ogóle z dodawania piachu. (Szukanie "piasku z budowy" odpada, po budowach nie będę brał, za bardzo jestem zniechęcony do takiego piasku. Znowuż prosto na składzie to wstyd kupić tylko 2kg.)

3.) Czy ziemię zasypać piaskiem (również w/w kwarcowym akwarystycznym)? Czy może takie zasypanie, utrudni korzeniom roślin dostanie się do gleby?

4.) Jako że planuję mieć w akwarium Księżniczki z Burundi, chciałbym zapewnić im odpowiednie warunki mieszkalne w postaci groty (około 33% miejsca w akwarium), od dna praktycznie do powierzchni wody. W związku z czym mam pytanie, czy pod grotą również tworzyć pas mieszanki ziemnej? Czy może jednak ograniczyć ją tylko do miejsca gdzie posadzone będą rośliny?

5.) Zamówiłem taki zestaw roślin na Allegro (http://allegro.pl/item632772287_super_zestaw_roslin_35_szt_11_gatunkow_gratis.html), czy taka ilość wystarczy do zagospodarowania i wykorzystania podłoża LT? Jeżeli nie, to jakie rośliny powinienem jeszcze dokupić?

Z góry przepraszam jeżeli coś było, ale jestem w trakcie doczytywania wątku (15 strona).

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2009, 21:09:17 wysłane przez arm » Zapisane

95L (80x30x40, 2x20W, Low Tech)
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #940 : Maj 20, 2009, 23:38:38 »

ten akwarystyczny ale żwirek nie piasek może być, bardziej bym się przejmował użytą ziemią. najlepsze efekty są na naturalnej ziemi wykopanej z ogródka, masz pewność że nie ma w niej niepotrzebnych dodatków. te gotowe mieszanki czesto składają sie z nierozłozonej próchnicy co nie jest zbyt dobre, ale na takich mieszankach też ludzie zakładają akwaria z całkiem niezłym skutkiem.

Tam gdzie ma być grota ziemi nie dawaj, wysyp ją tylko pod miejscem przeznaczonym na rośliny.

Wydaje mi się że alternatera z tego zestawu nie podoła w tych warunkach ale trzeba próbować bo praktycznie te same rośliny inaczej rosna w kazdym akwarium Wink
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2009, 23:45:01 wysłane przez Pethro » Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #941 : Maj 21, 2009, 00:09:04 »

ten akwarystyczny ale żwirek nie piasek może być, bardziej bym się przejmował użytą ziemią. najlepsze efekty są na naturalnej ziemi wykopanej z ogródka, masz pewność że nie ma w niej niepotrzebnych dodatków. te gotowe mieszanki czesto składają sie z nierozłozonej próchnicy co nie jest zbyt dobre, ale na takich mieszankach też ludzie zakładają akwaria z całkiem niezłym skutkiem.

tu akurat się nie zgodzę. po pierwsze zwykła gleba wykopana z ogródka także zawiera próchnicę w tym zarówno tzw próchnice właściwą czyli efekt całkowitej huminikacji materii organicznej i jej wymieszania z mineralnymo częsciami gleby, jak i próchnicę "surową" czyli tylko częściowo zhumifikowaną.

z jednym się zgodzę. o ile próchnica zhumifikowana jest w glebie jak najbardziej pożądana gdyz dobrze wpływa na trwałość struktury gleby o tyle próchnica "surowa" jest generalnie niepożądana gdyz wpływa na wymywanie mineralnej części z gleby. i tak na prawdę nierozłożone części materii organicznej (większe kawałki "czegokolwiek") dobrze jest wywalić zarówno z gleby wykopanej jaki kupnej.

wyższość gleby "wykopanej" nad kupną to zbytnie uproszczenie. trudno oczekiwać, że każdy podążający tym tropem akwarysta wykopie sobie trochę gleby pozbawionej na przykład pestycydów i innych świństw bądź nienawożonej. z tego punktu widzenia podłoża "kupne" są bezpieczniejsze gdyz teoretycznie sie wie co się kupuje. zresztą ja akurat nigdy nie stosowałem się do wytycznych typu: kupuj ziemie najtańszą i pozbawiona nawozów. i dotychczas nie żałuję swych decyzji. 

Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #942 : Maj 21, 2009, 04:50:50 »

arm ja radzę się dobrze zastanowić jednak nad tym pomysłem.... Albo ziemia albo księżniczki
Zapisane

arm
Nowy
*
Wiadomości: 20



« Odpowiedz #943 : Maj 21, 2009, 05:28:47 »

arm ja radzę się dobrze zastanowić jednak nad tym pomysłem.... Albo ziemia albo księżniczki
Mógłbyś rozwinąć? Chodzi Ci o kopanie w podłożu? Jeżeli o to, to jestem spokojny.

Użyta ziemia to Pokon (czyli już używana przez ludzi w tym temacie), jest uniwersalna - kupiona w Leroy Merlin.
I jak z ubijaniem ziemi?
Zapisane

95L (80x30x40, 2x20W, Low Tech)
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #944 : Maj 21, 2009, 09:21:34 »

Też ostatnio dałem właśnie pokon universalny i jestem zadowolony. Nie powinno się ubijać ziemi - torchę się ubije samoistnie przez przysypanie żwirkiem, potem jeszcze może nieznacznie opaść i tyle - czyli żwir może się trszkę zapaść, ale w czym to przeszkadza?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 98
  Drukuj  
 
Skocz do: