Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 600195 razy)
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #240 : Luty 25, 2008, 19:59:33 »

Mam pytanko:Czy można do tej ,,mieszanki'' dodać np.,,sera floredepot' czy jakieś inne odżywki dla roślin,aby dłużej te minerały się utrzymały w podłożu??
nie
Bo będzie ich za dużo
Zapisane
radula
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 223


« Odpowiedz #241 : Luty 29, 2008, 12:50:04 »

witam po któtkiej nieobecności. Akwarium ma już 7 tygodni rośliny zarosły całe akwarium tak, że do dna dochodzi mało światła. Ostatnia zaobserwowana rzecz to to że korzenie roślin opanowały już całe dno, gdyż doszły już do szyby przedniej choć oddzieliłem ziemię od szyby 4cm warstwą żwiru. Korzenie są białe co może świadczyć, że w ziemi nic niepokojącego się nie dzieje. ?? poniższy link to stan na dzień
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/07950939197ae661.html

już są w planach wilkie zmiany jak uda się je do końca zrealizować i będzie w miare ok to pokaże od samego początku jak to powstawało w Galerii narazie nie ma co pokazywać
Zapisane

robi007
Nowy
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #242 : Marzec 01, 2008, 11:37:40 »

Dzisiaj mija trzeci tydzień od zalania. Trochę rybek już pływa. Roślinki ładnie rosną (ale to chyba bardziej z powodu podawania CO2). Parametry wody na dziń dzisiejszy:
PH - 7.0
KH - 8
GH - 12
NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 5 mg/l
Czy mogę podmienić z 20% wody czy jeszcze z tydzień się wstrzymać
Zapisane
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #243 : Marzec 01, 2008, 11:46:04 »

Dzisiaj mija trzeci tydzień od zalania. Trochę rybek już pływa. Roślinki ładnie rosną (ale to chyba bardziej z powodu podawania CO2). Parametry wody na dziń dzisiejszy:
PH - 7.0
KH - 8
GH - 12
NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 5 mg/l
Czy mogę podmienić z 20% wody czy jeszcze z tydzień się wstrzymać
Możesz ale nie musisz jeszcze tydzień możesz spokojnie poczekać
ps rośliny samym co2 nie żyją więc to tylko częściowa zasługa co2
Zapisane
robi007
Nowy
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #244 : Marzec 07, 2008, 16:29:04 »

Jutro planuję pierwszą podmianę wody w ilości ok 25%, od czasu założenia akwa (mija 4 tydzień). Przy okazji chciałbym odmulić dno tylko nie wiem jak to może wpłynąć (korzystnie czy niekorzystnie), bo czytałem że nie polecacie odmulania. Parametry wody jak narazie mam stabilne.
Zapisane
radula
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 223


« Odpowiedz #245 : Marzec 07, 2008, 19:12:02 »

Cytuj
Parametry wody jak narazie mam stabilne.
czyli jakie masz  te parametry stabilne Huh bo tak w ciemno to nie wiadomo czy odmulać czy nie ! pozdrawiam
Zapisane

robi007
Nowy
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #246 : Marzec 07, 2008, 19:45:50 »

Stabilne bo od tygodnia się nie zmieniły:
PH - 7.0
KH - 8
GH - 12
NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 3 mg/l
Chciałbym odmulić bo jest troszkę brudu na dnie i jak ruszę ręką to wszystko zaczyna się unosić po całym zbiorniku, co nie wygląda zbyt estetycznie. Ale tak jak napisałem wyżej podobno przy podłożu na bazie ziemi nie zaleca się odmulania.
Zapisane
radula
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 223


« Odpowiedz #247 : Marzec 07, 2008, 19:55:58 »

a testu na PO4 nie masz Huh?? ja swoje odmuliłem po około 5 tygodniach delikatnie i myślę, że możesz w niewielkim stopniu również odmulić. A wodę spokojnie możesz podmienić :-) wiesz każde akwarium jest inne inni podmieniają po jakimś czasie ja np. podmiany robię od początku co tydzień i jest ok. pozdrawiam
Zapisane

robi007
Nowy
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #248 : Marzec 07, 2008, 20:25:48 »

Myślę że odmulenie spowoduje że woda będzie krystalicznie czysta, bo obecnie troche jej do tego brakuje i to jest główny powód dla którego przydałoby się wyczyścić dno. Co do testu PO4 to w najbliższym czasie pewnie kupię, ale jak narazie roślinki zaczęły ładnie rosnąć więc myślę że z fosforem jest ok.
Zapisane
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #249 : Marzec 08, 2008, 15:31:22 »

Możliwe że jest  z fosforem ok a możliwe że nie
Syfek to pewnie jakieś resztki odchody ,itd
Warto to ściągnąć  aby sobie nie popsuć wody bo właśnie od tego może nie być za czysta (zachodzące procesy w wodzie ).
Ja osobiście nie odmulam bo nie mam jak a odchody rybek to w moim baniaku nawóz.
Ja osobiście nie nawożę praktycznie niczym , a podmieniam wodą ro i od powiadnią obsada sprawia harmonie w zbiorniku i mało problemowym .
Więc masz dwie opcje
Delikatnie czyli powierzchownie odmulić i nie wgryzać się za bardzo w dno i pomyśleć nad lepszą filtracją możliwe że masz trochę dno źle ukształtowane oraz podłoże za grube i stąd ten problemik ze syfkiem.
Pokombinuj nad delikatnymi zmianami aby zaradzić temu na przyszłość
Powodzenia

« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2008, 15:45:36 wysłane przez TURYSTA » Zapisane
robi007
Nowy
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #250 : Marzec 08, 2008, 18:10:29 »

No to zrobiłem dzisiaj 25% podmianę wody połączoną z odmulaniem. Oczywiście nie zdążyłem nawet połowy dna odmulić, a już ubyło 25% wody Sad, tak więc za dwa tygodnie odmulę resztę dna. Oczywiście odmulałem delikatnie, praktycznie nie dotykając dna, ale i tak sporo się oczyściło. Grubość podłoża z przodu wynosi 6cm a z tyłu 10cm (50% mieszanka z ziemi i 50% żwirek) tak więc chyba nie jest za grube. Co do filtracji to myślę że raczej daje sobie radę (Eheim 2026 ustawiony jest na maksymalny przepływ czyli 950l/h), a syfek który powstał, jest związany z trochę niedokładnym umyciem żwirku, no i oczywiście z odchodami rybek. Myślę że jak raz gruntownie odmulę to w przyszłości nie powinno być kłopotu z moim syfkiem Cheesy.
Mam jeszcze pytanie odnośnie długości świecenia. Pierwsze dwa tygodnie świeciłem 6h, następne dwa tygodnie po 7h. Czy zwiększyć teraz czas świecenia do 8h (zaczyna się 5 tydzień). Oświetlenie wynosi u mnie 140W, czyli ok. 0,7W/l.
I jeszcze jedno na roślinkach pojawiły się glony w postaci nitek (dłuższych i krótszych). Macie może pomysł jak się ich pozbyć.
Zapisane
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #251 : Marzec 08, 2008, 18:12:05 »

Wydaje mi się, że podczas przygotowywania podłoża coś zchrzaniłem  Sad Dziś wyrzuciłem połowę roślin z akwarium. Powód - w 70-80% obumarłe rośliny, brak wzrostu, gnicie łodyg, masowe gnicie liści... Jestem wściekły Wściekły Brązowawe niteczki na liściach mimo, że jakoś ich od pewnego czasu nie przybywa, niestety nie ustępują. W ubiegła sobotę kupiłem nową roślinkę, która w ciągu kilku dni została zaatakowana przez brązowawe niteczki. Podmieniam w tej chwili wodę lejąc do zbiornika demineralkę. Obecnie ph = 6,8 a kH = 8. Niczym poza CO2 nie nawożę. Co dalej robić? Czekać czy co?
Zapisane

TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #252 : Marzec 08, 2008, 22:37:20 »

Może zacznijmy od początku poszukajmy błędu napisz co i jak majstrowałeś co się działo .
Zapisane
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #253 : Marzec 09, 2008, 09:32:25 »

Przygotowanie podłoża:
- 5l ziemi ogrodowej uniwersalnej
- 5l torfu kwaśnego
- 4l biogruntu (tu może jest błąd)
- najzwyklejszy w świecie piasek
- 4l keramzytu
- żwir kwarcowy
To wszystko wymieszane tak jak pisałeś w jednym ze swoich postów.

Podłoże wędruje do zbiornika (warstwa 3-4cm), oddzielone siatką zostaje zasypane 3-4cm warstwą żwiru.
Zalewam, sadzę roślinki, przez pierwszy tydzień świecę 6h.
Drugi tydzień świecę 7h. Kiedy mija dwa tygodnie wpuszczam ryby.
Trzeci tydzień - świecę 7h pod koniec trzeciego tygodnia 8h bo pojawiają się okrzemki.
Czwarty tydzień - świecę bez zmian - pojawiają się glony nitkowate o brązowawo-zielonkawym kolorze, które mam do dzisiaj. Okrzemki jakoś zniknęły.
Teraz świecę jakieś 9h i nadal morduję się z brązowo-zielonymi nitkami.
Od początku podaję CO2 i nic poza tym.
Zapisane

TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #254 : Marzec 09, 2008, 10:23:17 »

Stosunek tofu do ziemi masz trochę za wysoki . Nie potrzebnie użyłeś bio grunt
Czy dałeś węgiel aktywny ?
Rybki za szybko puszczone
Ogólnie błędów brak ale może trochę nie ta ziemia miała coś w sobie nie do przyjęcia.
A druga sprawa czym świecisz i ile mas wat na l  .
Parametry wody , kiedy byłą pierwsza podmiana , czym zalałeś akwarium ?
Na nitki zmniejsza sie oświetlenia okrzemki to nie koniecznie efekt złego światła może w wodzie masz dużo krzemu .
Nitku po usuwaj szczoteczką do zębów , zmniejsz oświetlenie do 6-7 h .
Napisz coś o oświetleniu i samej wodzie .
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2008, 10:27:13 wysłane przez TURYSTA » Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 98
  Drukuj  
 
Skocz do: