Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.  (Przeczytany 131132 razy)
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #75 : Listopad 28, 2008, 14:28:37 »

A na stronie Lubelskie Forum Akwarystyczne znalazlem fajny i prosty rysunek jak zrobić kolumne filtracyjną Wink



Pierwszy post:

Do zmiękczania wody wykorzystuję takie oto urządzonko:

Do przygotowania są potrzebne:
1. Kationit (np Filtrax K firmy Zoolek) 15-20zł
2. Filtr (wykorzystałem tu Aquaszut Turbo 8W) 20-40zł
3. Gąbka/włóknina (użyłem włókniny z komory filtra)
4. Plastikowa butelka 0,5L ( 1-1,5zł)
5. Gwóźdź do dziurawienia plastiku i kombinerki aby go trzymać.

Na dnie butelki należy zrobić wiele małych dziurek (najlepiej gorącym gwoździem) którymi będzie zasysana woda do butelki, zasysać będzie ją głowica filtra umieszczona na szczycie.
Wypalone dziurki przykrywamy od wewnątrz butelki warstwą gąbki lub włókniny, dzięki temu granulki kationitu nie uciekną nam dołem.
Gdy zabezpieczymy dno, ładujemy do butelki kationit, należy ugnieść go tam dosć ciasno ale nie bez przesady aby nie zadławić filtra.
Na góre, pomiędzy szyjką butelki a kationitem również umieszczamy gąbke (lub włóknine) aby filtr wsysał z butelki wodę a nie nasz kationit.
Następnie należy przytwierdzic głowicę filtra:

W zakrętce od butelki, wypalamy gorącym gwoździem duuży otwór, tak duży aby móc z lekkim oporem wcisnąć rurkę wlotu wody do filtra:

Należy uważać aby dziura ta nie była zbyt blisko krawędzi nakrętki, gdyż wówczas filtr nie pozwoliłby zazębić się gwintowi butelki z gwintem nakrętki.
Teraz dzieki nakrętce możemy nakręcać głowicę na butelke z kationitem i odkręcać, jest to potrzebne dla regeneracji kationitu.
Taka 0,5 litrowa butelka kationitu pozwala mi na zmiękczenie ok 60-70L wody z 15*Tww do 0*Tww. Poprostu wkładam urządzonko do pojemnika z wodą na podmiane i podłanczam do prądu, jeśli woda nie leci przez filtr należy go tak przechylic aby przez jego wylot wydostały się resztki powietrza, po czym ustawić w dowolnej pozycji, tak jednak aby wirnik był umieszczony pod wodą.


Praktycznie to samo Tongue

Cytuj
Ja znalazłem cos takiego do zmiękczania wody : http://allegro.pl/item378551382_aquafix_wymieniacz_jonowy_tww.html

Strona przeniesiona do archiwum  Undecided
Zapisane

sarco
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 42



WWW
« Odpowiedz #76 : Listopad 28, 2008, 15:19:19 »

Miałem taką kolumnę- trzeba dać dużo waty, inaczej granulki kationitu wyciekają.
Zapisane

Dawg
Zainteresowany
**
Wiadomości: 72


« Odpowiedz #77 : Listopad 30, 2008, 20:44:46 »

To zbyt proste, by było prawdziwe Tongue Planowałem budowę normalnej kolumny, ale zmieniłem zdanie. Może ktoś dać zdjęcie tego wynalazku?
Zapisane
cyberpooh
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #78 : Grudzień 01, 2008, 00:25:25 »

u mnie tak sie na jutro szykuje woda do podmiany


W przecietej butelce zaladowanyw ponczoche filtrax K, do tego na szyjke butelki mala pompa obiegowa 300l aquael
Z two kranowego 24 robi w pare godzinek ponizej 10.
Zaleta nad kroplowa metoda: lejesz do wiadra tyle wody ile chcesz, wrzucasz pompke i zapominasz Smiley

pozdr
Zapisane

Moja nano rafa koralowa http://it-nanoreef.blogspot.com
Dawg
Zainteresowany
**
Wiadomości: 72


« Odpowiedz #79 : Grudzień 01, 2008, 16:00:44 »

To nie głupie, zabieram się do roboty Smiley
Zapisane
Dawg
Zainteresowany
**
Wiadomości: 72


« Odpowiedz #80 : Grudzień 05, 2008, 18:19:13 »

Sory za double post, ale kupiłem kationit do obniżania TwO w formie sodowej i kationit do obniżania TwW. Przy takim zestawieniu mam do butelki wrzucić obydwa woreczki czy może oddzielnie, do innej butelki TwO a do innej TwW? Ma to być zwykła kropelkowa kolumienka (bez filtra)
Zapisane
Przepol
Zainteresowany
**
Wiadomości: 66


WWW
« Odpowiedz #81 : Marzec 16, 2009, 18:44:56 »

Witam - przeprowadzam eksperyment regenerując kationit za pomocą K2SO4 - myślę że powinno się udać.
Za kilka dni opisze metodę i wyniki. Wykorzystując potas nie kumulujemy sodu oraz nawozimy akwa pierwiastkiem który ciężko przedawkować.
Zapisane

drek101
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #82 : Kwiecień 29, 2009, 20:29:10 »

czy ktoś się bawił britą tam też jest węgiel aktywny, może i on zmiękcza wodę robiliście testy
Zapisane
Gucio_55
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #83 : Kwiecień 30, 2009, 18:23:16 »

czy ktoś się bawił britą tam też jest węgiel aktywny, może i on zmiękcza wodę robiliście testy

Węgiel aktywny nie zmiękcza wody ;(
Zapisane
dion2
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #84 : Październik 01, 2009, 19:53:23 »

Witam
Mam pytanie odnośnie regeneracji kationitu - Fltrax K
Czy kwas solny techniczy sie do tego nadaje? Czy szukać czystego - spożywczego HCL?
Zapisane
Stiep
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #85 : Październik 05, 2009, 12:49:53 »

Lepszy byłby "Czysty" lub "Czysty do analizy", ale Techniczny od biedy też może być. Nie ma czegoś takiego jak kwas solny spożywczy.
Zapisane

102L profil: Neon similans, Ancistrus sp.
20L: Red Cherry, 30L: Crystal Red A-SSS, 30L: CPO, Razbora borneanska, 40L: Yellow,
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/stiep-102l-10-l/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #86 : Listopad 29, 2009, 12:09:24 »

i jak tam z tym kwasem siarkowym 4 ?
nadaje się taki akumulatorowy z sklepu samochodowego ?
Zapisane

razzor3
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #87 : Grudzień 05, 2009, 11:08:18 »

Czy może mi ktoś napisać w jakim sklepi można kupić kationit? A może jest na forum ktoś z Lublina kto kupował i wie o jakimś konkretnym sklepie. z góry dziękuję.
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #88 : Grudzień 05, 2009, 11:31:01 »

Kationit można kupić jako wkład do filtrów narurowych - wychodzi troche drogawo, ale ostatecznie ilość zmiękczonej wody z uwzględnieniem regeneracji kationitu i tak jest dość duża.
Poza tym kationit można kupić u jednego sprzedawcy na allegro. Wpisz słowo KATIONIT i powinny wyskoczyc ze 3 aukcje - wszystkie należące do tego jednego sprzedawcy. Kupowałem tam kationit wodorowy mocnokwaśny i jestem w pełni zadowolony zarówno ze sprzedającego jak i z samego kationitu.
Zapisane
SinPlayer
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #89 : Styczeń 16, 2010, 20:52:04 »

Witam,
Chciałem zapytać jak bezpiecznie rozcieńczyc kwas solny 35% bo on nieźle dymi i wogóle zamota na maxa  Embarrassed, o kwasach wiem tylko tyle żeby wlewać kwas do wody ?
Czy taki rozcieńczony kwas solny ~7% też dymi jak oszalały i czy można go w miare bezpiecznie trzymać i użytkować w domu ?
Wyczytałem że można zregenerować kationit roztworem kwasu siarkowego H2SO4 np. Elektrolit ~38%. Czy to prawda ? Czy roztwór H2SO4 regeneruje tak samo ja HCI ?
dzięki, pozdrawiam
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7
  Drukuj  
 
Skocz do: