Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.  (Przeczytany 131604 razy)
RoN
Zainteresowany
**
Wiadomości: 98



WWW
« Odpowiedz #60 : Październik 02, 2006, 13:23:51 »

wsylalem meila do spzedajacego i wyslal mi cos takiego  Shocked

Z kationitom jest wszystko OK. To tester Tww przekłamuje w tym wypadku. Ja też po zakupie kationitu myślałem tak jak Pan że woda jest niezmiękczona do końca. I oddałem próbkę wody do zbadania w laboratorium zmiękczalni przemysłowej i tam mi powiedziano, że woda jest miękka a to co pokazuje tester to jest zawartość m.i. węglany sodu (który nie powoduje twardości).

Kt–Na2   +   Ca(HCO3)2   ->   Kt-Ca  +  2NaHCO3

Kt–Na2   +   CaSO4         ->   Kt-Ca  +  Na2SO4

Kt–Na2   +   Ca(HCO3)2  ->   Kt-Mg  +  2NaCl

Symbol Kt oznacza kationit.

Jony wapnia i magnezu zostały zamienione jonami sodowymi.

 
teraz to juz nic nie wiem. testy dwoch firmy zle dzialaja ?
Dodatkowo skoro ustawiam co2 na podstawie tww 12 i ph 7 to zle ustawiam ? bo tak naprawde mam mnjejsze tww ? czy po prostu sprzedawca przeklamuje tylko w jakim celu ?   

A tak pozatym gdzie moge dostac kationit wodorowy bo na allegro chyba sa tylko sodowe
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2006, 13:40:07 wysłane przez RoN » Zapisane

Moje akwarium  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,7513.0.html

Jesli chcesz pomóc moiej stronie kliknij na linki nizej
www.skocz.pl/koziolek
www.skocz.pl/najlepsze

Tu można zobaczyć moje filmy
www.scigacz.pl
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #61 : Październik 05, 2006, 20:06:39 »


Z kationitom jest wszystko OK. To tester Tww przekłamuje w tym wypadku. Ja też po zakupie kationitu myślałem tak jak Pan że woda jest niezmiękczona do końca. I oddałem próbkę wody do zbadania w laboratorium zmiękczalni przemysłowej i tam mi powiedziano, że woda jest miękka a to co pokazuje tester to jest zawartość m.i. węglany sodu (który nie powoduje twardości).

Dokladnie o tym pisałem Może to dotyczyć np wodorowęglanów związanych z kationami sodu... Testy akwarystyczne do badania TWW mierzą 
zawartość węglanów i wodorowęglanów, w wodzie są one zazwyczaj powiązane z jonami odpowiadającymi za twardość i wówczas wynik odpowiada rzeczywistej wartości. Jeśli zaczynamy ingerować w parametry wody, w tym przypadku wprowadzając dodatkowe kationy sodu (powiązane z wodorowęglanami) wynik pomiaru jest niedokładny (zawyżony). Przyjmuje się wówczas że TWW = TWO, na ile jest to dokładne bez wizyty w labolatorium trudno powiedzieć. Dodam jeszcze że taka sama sytuacja będzie występowała gdy w celu podniesienia TWW zastosujemy sodę oczyszczoną.

Cytat: RoN
Dodatkowo skoro ustawiam co2 na podstawie tww 12 i ph 7 to zle ustawiam ?

Ja ustawiam podobnie z tym że dla mnie wartością bazową jest pH, a TWW dobrałem tak aby zawartość CO2 była optymalna. W twoim przypadku należy przyjąć że TWW = TWO, mimo wszystko zrezygnowałbym z tego kationitu, albo przynajmniej mieszał z wodą kranową.

Cytat: RoN
A tak pozatym gdzie moge dostac kationit wodorowy bo na allegro chyba sa tylko sodowe ?

W większości sklepów internetowych, najłatwiej dostępny jest Zooleka Filtrax K, przy okazji trzeba zaopatrzyć się w kwas solny i regenerować 5-8% roztworwm.
Zapisane


385 l - dyskowce
wp
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #62 : Październik 20, 2006, 16:36:56 »

Witam
Chciałem zmiekczyć wodę stosując filtrax K, niestety są skutki uboczne - spada ph nawet do 4
zakładając, że zmieszam 1:1 z kranówą to i tak będzie za niskie Sad

Wiem, że najlepiej przepuścić przez anionit który podniesie ph,
ale wolałbym tego  uniknąć.

Wpadłem na pomysł, żeby podnieść ph przy pomocy preparatu tropicala  Aaqualkal,
ale nie wiem czy to dobry pomysł

Może ktoś miał podobne doświadczenia?
albo może są jeszcze jakieś inne rozwiązania?

Pozdrawiam Piotr
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #63 : Październik 20, 2006, 19:41:20 »

O ile dobrze pamietam to Aaqualkal był robiony na bazie wodorowęlanu sodu, podnoszenie w ten sposób TWW (i zarazem pH) to nie najlepszy sposób (możliwość kumulacji sodu) po za tym taki sam efekt uzyskasz dodając sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu). pH możesz podnieść poprzez przewietrzanie lub odstawienie na kilka godzin wody oraz podnosząć TWW, np dodając CaCO3.
Zapisane


385 l - dyskowce
wp
Nowy
*
Wiadomości: 15


« Odpowiedz #64 : Październik 20, 2006, 22:42:36 »

O ile dobrze pamietam to Aaqualkal był robiony na bazie wodorowęlanu sodu, podnoszenie w ten sposób TWW (i zarazem pH) to nie najlepszy sposób (możliwość kumulacji sodu) po za tym taki sam efekt uzyskasz dodając sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu).
pH możesz podnieść poprzez przewietrzanie lub odstawienie na kilka godzin wody oraz podnosząć TWW, np dodając CaCO3.

Dzięki za info, nie wiedziałem że Aqualkal podnosi oprócz ph też TWW

TWW nie mogę podnosic, bo filtruję przez filtrax by obniżyć twardość wody,  w ten sposób wróciłbym do punktu wyjścia.
A to odstawienie na kilka godzin, to o ile może podnieść ph?

Pozdrowionka Piotr
Zapisane
jacek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 245



« Odpowiedz #65 : Marzec 12, 2007, 14:16:46 »

czy ten kationit może być ?? pisze że wodorowy ;p

 http://allegro.pl/item174642395_kationit_purolite_c100h_forma_wodorowa_100_jakosc.html
Zapisane

Pozdrawiam wszystkich :-)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #66 : Marzec 15, 2007, 19:06:28 »

Może być, producent nie ma znaczenia.
Zapisane


385 l - dyskowce
adijaw
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82


« Odpowiedz #67 : Wrzesień 03, 2007, 13:31:37 »

witajcie
jestem nowy  w temacie akwarystyki wiecpytanko czy taki kationit nadaje sie do    zmniejszenia ph :
http://allegro.pl/item229889661_kationit_purolite_c100h_forma_wodorowa_100_jakosc.html
Zapisane
koniu59
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #68 : Październik 11, 2007, 21:41:17 »

ja mam kationit we wiadrze i tak właśnie przelewam i nigdy mi nie przeszło przezmyśl że można zrobić tak sprytne użądzenie dlamnie to ty jesteś mistrzem Good !
NARA
Zapisane
Frenzy
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #69 : Listopad 22, 2007, 14:50:03 »

A zamiast kationitu moze byc torf?? Cool
Zapisane
Błazenek
Następca Takaschi Amano (żart ;D )
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 934



« Odpowiedz #70 : Listopad 22, 2007, 15:10:52 »

A zamiast kationitu moze byc torf?? Cool
Torf to zupełnie inna bajka a więc nie nie może być torf.
Zapisane

trzask
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #71 : Marzec 24, 2008, 12:50:38 »

Najprościej wsypać np. do pończochy zawiazać i wrzucić do butelki.Przepuszczając przez kationit twardości bedziesz miał zerowe, potam mieszasz w odpowiedniej proporcji z woda z kranu aby otrzymać żądane wartości.

jestem tu nowy ale rady Sebastiana sa chyba najlepsze Smiley prosta metoda i tania.

Dzięki za rady na pewno będe stosował ! Cheesy
Zapisane
tedy87
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 396



« Odpowiedz #72 : Czerwiec 14, 2008, 11:26:00 »

witam, czy takie coś jest odpowiednie??
http://www.allegro.pl/item377506287_kationit_purolite_c100h_forma_wodorowa_100_jakosc.html

Bo już nie mam pomysłu na obniżenie twardości, a moje krewetki na tym cierpią...
ile bym musiał jednorazowo tego użyć aby zmiękczyć 45 litrów wody, bo nie chce od razu wszystkiego zużyć

pozdrawiam
Zapisane

NI MA MNIE JUŻ TU: (((

piotrekf
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216



« Odpowiedz #73 : Czerwiec 14, 2008, 20:02:09 »

Ja znalazłem cos takiego do zmiękczania wody : http://allegro.pl/item378551382_aquafix_wymieniacz_jonowy_tww.html
Jesli ktoś mogłby zweryfikowac swoją wiedzą czy to faktycznie jest takie dobre i bezpieczne dla ryb , bede bardzo wdzieczny!





A na stronie Lubelskie Forum Akwarystyczne znalazlem fajny i prosty rysunek jak zrobić kolumne filtracyjną Wink

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2008, 20:04:57 wysłane przez piotrekf » Zapisane

nw8933
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #74 : Listopad 28, 2008, 13:42:36 »

Cytat: Tomlsv
Kwas solny należy wlewać do wody a nie odwrotnie !!!!

Jest takie powiedzenie: "Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody"  Tongue

Ja znam dłuższe ale za to lepsze do zapamiętania:

"Pamiętaj chemiku młody, nie wlewaj wody do kwasu lecz kwas do wody"
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Drukuj  
 
Skocz do: