Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: 200L od początku  (Przeczytany 11450 razy)
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« : Lipiec 17, 2009, 13:34:51 »

Moje małe zrobilo się za małe i dzisiaj zakupiłem 200L 100x40x50.
Potrzebuję jednak kilku rad ażeby ustrzec się błędów początkującego. Wiem, że są tutaj chyba wszystkie odpowiedzi ale niestety czasami dwie dobre idee równocześnie nie mogą funkcjonować w jednym akwarium.
Zacznę od obsady. Na pewno będę chciał zostawić obecnych podopiecznych czyli:
1 x zbrojnik lamparci
1 x labeo
1 x bocja wspaniała
5 x neon innesa
4 x amano
30 następnych krewetek będzie pewnie dzisiaj. Na pewno dodam też otoski.
Co dodać, co ująć. Chcę żeby było kolorowo.

Planuję dużo roślin i mchów, jakie czarne podłoże będzie najlepsze i czy od razu mieszać z jakimś nawozem?
Chcę zakupić także filtr RO i nie wiem czy taki http://allegro.pl/item682772833_filtr_osmoza_osmonics_akwarystyczna_75_gpd_ro_3.html  będzie wystarczający, czy inwestować w lepszy.
Do reszty sprzętu wrócę później jak odbiorę akwarium i zobaczę co tam jest.
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #1 : Lipiec 17, 2009, 14:26:48 »

1. Przeczytaj informacje na temat ryb które chcesz trzymać - ryby stadne wymagają stada !
2. Czytając o tych rybach sprawdź w jakich warunkach żyją - (parametry wody i jak powinno być udekorowane akwarium)
3. Zastanów się czy parametry Twojej wody są takie jak ryb - i czy jest Ci potrzebny filtr odwróconej osmozy.
4. Jest masa substratów i nawozów możliwych do stosowania w podłożu. Proponuję lekturę na temat ziemi ogrodowej w akwarium (low tech).
5. Co do reszty sprzętu - to musisz zdawać sobie sprawę - czego używasz i po co. Tak żeby odpowiednio było dobrane - oświetlenie do dawkowania nawozów (i CO2) i podłoże do roślin, filtracja zresztą też... (mało roślin i "puste" podłoże wymaga większej filtracji i podmian wody, low tech wymaga niemal wyłącznie ruchu wody).
6. Aby w pełni odpowiedzieć na Twoje pytania - trzeba by przepisać w tym miejscu ponad połowę tego forum. CZYTAJ - jak czegoś nie zrozumiesz - wtedy pytaj. Ja czytam to forum i inne od 2 lat - i dalej wiele się dowiaduję.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #2 : Lipiec 17, 2009, 14:44:03 »

Wybacz ale Twoja odpowiedź nic nie wniosła.
Nie mów, że nie czytam bo właśnie dlatego że czytam, nasuwają mi się pytania.
Nie pytam o parametry wody bo nimi zajmę się jak akwarium dojrzeje. Nie pytam też czy kupić filtr RO tylko czy taki jest wystarczający.
O podłoże i nawozy pytam nie dlatego, że nie umiem czytać ale dlatego, że z tego co wyczytałem to nawet doświadczeni mają co do tego mnóstwo pytań i wątpliwości.
Prosząc o pomoc chodzi mi o to, że nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Mam w dość małym akwarium bocję i labeo, z tego co wyczytałem na ich temat bocja powinna już nie żyć a jednak tolerują się wzajemnie. Nawet często przesiadują razem w jednym kokosie. No ale na obsadę mam jeszcze sporo czasu na zastanowienie a to, że stadne wymagają stada doczytałem już dawno.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2009, 14:51:39 wysłane przez czapka » Zapisane
wkukler
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 350


« Odpowiedz #3 : Lipiec 17, 2009, 17:37:21 »

Nie pytam o parametry wody bo nimi zajmę się jak akwarium dojrzeje.
 Nie pytam też czy kupić filtr RO tylko czy taki jest wystarczający.
1. Też myślałem że dopiero poźniej będę zajmował się parametrami. A gdy zakupiłem testy okazało się że woda w kranie nie jest twarda jak myślałem, tylko miękka, a w akwarium low tech mam pH w granicach 6.0-6.2
2. Zależy co uznasz za wystarczający dla ciebie. Jeśli chodzi o "przepływ" wody to aż 280 l na dobę więc na twoje potrzeby te 40 l (około Smiley) do podmianki będzie przepompowywać przez jakieś 2 i pół godziny. Z membraną też nie jest źle.
P.S Piterix odpowiedział na wszystkie twoje pytania, i mam wrażenie że to twój post nie za wiele wniósł.
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #4 : Lipiec 17, 2009, 18:04:46 »

Wodę mam twardą, teraz leję 1:1 z destylowaną ale przy większym litrażu przestaje się to opłacać. Pytam o rodzaj tego filtra bo są różne w różnych cenach i  różnym stopniu filtracji. Ja niestety się na tym nie znam a na opisach producentów nie zawsze można polegać.

Może faktycznie niepotrzebnie się uniosłem ale specjalnie umieścilem mój post w dziale "pogaduszki", gdyż wydaje mi się że ma być to właśnie luźna rozmowa na temat. Czytać czytam, nawet dużo ale mimo to jeżeli chciałbym przelecieć tylko informacje na tym forum to zajęłoby to pewnie kilka miesięcy. Po za tym pytania kieruję do osób, które mają na ten temat wiedzę i czas oraz ochotę na udzielanie rad i odpowiedzi. Nikogo przecież nie zmuszam.

Tak przy okazji pytanie do posiadaczy podobnych zbiorników - ile mniej więcej wagowo wchodzi żwirku i przy jakiej grubości bo będę zamawiał i chcę wcelować.
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #5 : Lipiec 29, 2009, 23:40:16 »

Widzę, że niewielu chętnych - zaryzykuję jednak następne pytania.

Akwarium stoi, sprzęt działa, piasek kończy się płukać, filtr RO będzie jutro.
Pytanie 1.  Czy na pierwsze zalanie dawać 100% wody z RO czy mieszać z żywą kranówą?
Pytanie 2.  Jak przygotować korzeń gdy jest za duży do wygotowania w soli?
Pytanie 3.  Czy 5 cm to odpowiednia grubość podłoża z drobnego piasku?
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #6 : Lipiec 30, 2009, 23:37:40 »

No to dzięki, więcej pytań chyba mieć nie będę.
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #7 : Lipiec 31, 2009, 10:00:31 »

ad.1 sama RO będzie "wyjawiona", ja np. mieszam ją z kranówą czytałem, że niektórzy podobno wzbogacają o mikro i makro,
ad.2 musisz gotować go w ten sposób, że zanurzasz tyle ile się da reszta wystaje ponad gar później na odwrót itd.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #8 : Lipiec 31, 2009, 12:44:43 »

No właśnie korzeń będzię miał ok metra i nie wiem czy znajdę garczek żeby wsadzić chociaż do połowy.
Pozostaje chyba wymoczyć go w jakimś specyfiku (tylko jakim?) albo przeciąć a później skleić (tylko czym?).
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #9 : Lipiec 31, 2009, 13:27:17 »

możesz przeciąć i później skręcić go nierdzewnymi wkrętami, oczywiście tak by miało to ręce i nogi.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #10 : Sierpień 03, 2009, 07:26:32 »

Korzeń możesz polewać wrzątkiem w wannie, potem moczysz w odpowiednio dużym naczyniu/wannie (żeby był cały zanurzony- może to trwać długo... mój zaczął tonąć po 2 miesiacach). Wodę zmieniać co jakiś czas (ja zmieniałem co kilka dni) na nową. Jak zauważszysz pleśń dokładnie oczyć korzeń i polewaj wrzątkiem. Możesz korzeń moczyć też odrazu w akwarium -  najpierw dokładnie wyczyścić i wyparzyć, a potem zamocować (kamienie, przyssawki) pod wodą zbiornika.
Korzeń nie powinien być z drzewa iglastego lub owocowego.

Pytanie 3.  Czy 5 cm to odpowiednia grubość podłoża z drobnego piasku? - drobny piasek czyli jaki ? Jeśli żwir 1-3mm to 5cm spokojnie wystarczy np. do przykrycia ziemi. Bez ziemi czy substratów dla większości roślin też wystarczy, ale silnie zakorzeniajace się Kryptokoryny czy Żabienice z trzeciego planu wymagałyby ok 7 cm... ale nie jest żadna sztywna wytyczna. Ja daję 5 cm z przdu akwarium do 8-10 z tyłu.
Drobny piasek - czyli taki jak np. na plaży nie za bardzo nadaje się do uprawiania roślin. Tworzyć się będą w nim warunki beztlenowe, korzenie mogą gnić... Piasek taki ładnie wygląda w postaci ścierzki czy placu obrośniętego wkoło roślinami, ale ciężko się go czyści. Warunki beztlenowe w podłożu mają oczywiście swoje plusy(patrz plenum) i minusy... pozatym korzenie roślin i tak dotarczają tlenu do podłoża... ale o tym można by długo dyskutować...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2009, 07:32:02 wysłane przez Piterix » Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #11 : Sierpień 04, 2009, 13:37:46 »

No i wystartowało.

Dzień 1.



http://img27.imageshack.us/i/dscn3623c.jpg/

Dzień 7.



http://img5.imageshack.us/i/dscn3696y.jpg/

Niestety nie mogło dłużej dojżewać, awaria w starym akwarium i szybka przeprowadzka. Na szczęście woda po wlaniu "przespieszacza" po trzech dniach była już dobra.
Jako, że było to robione na szybko to wystrój jest jeszcze tymczasowo ze starego zbiornika. Korzeń będzie większy, kokosy wywalone, więcej roślin i kilka innych elementów.
Piasek już jest i to bardzo drobny, chciałem coś czarnego ale niestety nie znalazłem w normalnych pieniądzach.
Nowy korzeń chyba jednak będę musiał ciąć bo wanny nie posiadam (kto to k... wymyślił żeby robić takie małe łazienki).

Kiedy zacząć nawozić? Używam Tetra PlantaMin.

Jakie rybki jeszcze można tutaj wpasować:
1 x labeo
1 x bocja wspaniała (będzie jeszcze jedna)
5 x neon innesa (będzie jeszcze 5)
5 x otosek
10 x gupik
7 x krewetka
zbrojnik dostał eksmisję

« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2009, 13:40:40 wysłane przez czapka » Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #12 : Sierpień 04, 2009, 19:45:28 »

dałeś chociaż filtr ze starego akwa? a wodę wlałeś ze starego akwa? jak sprawdziłeś, że woda po 3 dniach jest "dobra"? bocja stadna jest, wątek przenieś do działu "nasze akwaria"
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #13 : Sierpień 04, 2009, 22:27:10 »

Stare akwarium miało awarię wody  Sad. Nowe jest dużo większe, ma nowy sprzęt i wodę. A sprawdziłem za pomocą testów oczywiście.

Dzisiaj padła pompa z filtra i zanim przyjdzie nowa działam na filtrze wewnętrznym z 60L akwarium. Mam nadzięję że trzy dni da radę.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #14 : Sierpień 05, 2009, 04:57:25 »

hah ''po trzech dniach była już dobra.'' -no napewno  Grin zwłaszcza że ''zła'' się dopiero zacznie robić .
Zapisane

Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: