GNU Free Documentation License

Z Akwarystyka wiki
Logo licencji GNU

Licencja GNU FDL (Free Documentation License) (pl. Licencja Wolnej Dokumentacji) jest licencją typu copyleft dla dokumentów wolnej dokumentacji.

Licencja została stworzona przez fundację Free Software Foundation (FSF) dla projektu GNU. W założeniu miała być licencją dla dokumentacji programów, jednak można ją stosować w różnego rodzaju podręcznikach i w zasadzie każdym materiale tekstowym, niezależnie od zawartości. Najnowsza wersja licencji to 1.2.

Spis treści

Znaczenie

GNU FDL powoduje, że tekst nią objęty może być zarówno kopiowany jak i modyfikowany nawet bez wiedzy i zgody autora. Konieczne jest zamieszczenie wraz z pochodnym dziełem tekstu licencji GFDL i informacji o autorach oryginału.

Użycie

Kompatybilność z innymi licencjami

W tekstach GNU FDL można naturalnie używać materiałów na tej samej licencji. Oprócz tego można wykorzystywać materiały na licencji np. Creative Commons Uznanie-Autorstwa (BY) oraz będących public domain czyli takich, które opatrzone są mniejszymi obostrzeniami. Natomiast jeśli tekst jest na licencji GFDL, może być użyty tylko w tekstach GFDL.

Materiały do użytku niekomercyjnego

Materiały, których komercyjna redystrybucja jest zabroniona generalnie nie mogą być użyte w dokumencie na licencji GFDL (czyli również w artykule Wikipedii), ponieważ GNU FDL nie wyklucza użycia komercyjnego.

Krytyka GFDL

Wiele grup i ludzi, jak na przykład projekt Debiana, uważa GFDL za licencję niewolną. Powodem jest dopuszczanie przez GFDL "niezmiennego" tekstu, który nie może być zmodyfikowany lub usunięty, oraz zakaz stosowania technik ograniczających możliwość kopiowania (Digital Rights Management) nawet dla celów prywatnych.

Niekompatybilność z GPL w obie strony

GNU FDL jest niekompatybilna w obie strony z GNU GPL, to znaczy, że materiały na licencji GNU FDL nie mogą być użyte w programie GPL a tekst z programu GNU GPL nie może zostać umieszczony w tekście GFDL. Z tego powodu fragmenty kodu są często dostępne na podwójnej licencji.

Obciążenia przy drukowaniu

Licencja GNU FDL wymaga, że przy drukowaniu dokumentu objętego jej działaniem należy również dołączyć pełny tekst licencji, informacje o prawach autorskich (należy wymienić wszystkich autorów tekstu i dzieł, które się wykorzystywało) oraz jasną deklarację, że dany dokument jest udostępniony na licencji GNU FDL. Oznacza to zwiększenie rozmiaru drukowanego dokumentu.

Długość i ideologiczna wymowa

Niektóre osoby krytykują długość licencji i przekaz ideologiczny zawarty w jej preambule.

Historia

Po raz pierwszy FDL została zaprezentowana w roku 1999. Po poprawkach w marcu 2000 została opracowana wersja 1.1. Wersja 1.2 ukazała się w listopadzie 2002.

Inne licencje wolnej zawartości

Część z poniższych licencji zostało stworzonych niezależnie od GNU FDL, inne zostały napisane w odpowiedzi na niedoskonałości GNU FDL.

Zobacz też

Linki zewnętrzne