pielegnice

NAZWA

Akara błękitna Aequidens pulcher (latifrons)

Terytorium występowania Kolumbia i Panama.
Cechy charakterystyczne wyglądu Długość 15 (w naturze do 20) cm, barwa niebieska z połyskującą metalicznie łuską. Samiec zwykle nieco większy i ma zaostrzoną płetwę odbytową
Usposobienie Mimo swej wielkości nie niszczy roślin. W czasie tarła bardzo agresywna i może zabić inne ryby, jeśli te nie będą miały gdzie uciec.
Wymagania Wymagają dużego akwarium, w którym rośliny są umocnione kamieniami lub zasadzone w doniczkach; na dnie powinno znajdować się kilka gładkich, dobrze umytych kamieni, oraz kilka kryjówek. Temperatura wody powinna wynosić 24-28 'C. Woda musi być bardzo czysta, dlatego należy ją co tydzień częściowo zmieniać (1/4 - 1/5), oraz niezbyt twarda. Dojrzałe ryby należy trzymać tylko  parami w osobnych akwariach.
Pokarm Pokarm zwierzęcy i odpowiednio do rozmiarów ryb duży, zjada również suchą paszę.
Rozmnażanie Tarło może odbywać się kilka razy w roku. Ryby trzymane gromadnie z chwilą osiągnięcia dojrzałości (7-8 cm długości) zaczynają dobierać się parami. Dobrana para zaczyna sobie przygotowywać gniazdo - czyści kamień, obok którego wykopuje dołek, usuwa pobliskie rośliny, a następnie na dokładnie oczyszczonym pyszczkami kamieniu składa ikrę  w liczbie 100 do 1000 (duże osobniki) sztuk. Przed tarłem należy usunąć inne ryby z akwarium. Samiec i samica na zmianę opiekują się ikrą. Po trzech dniach wylęgają się małe rybki, które są natychmiast przenoszone do dołka w podłożu. Po 4-6 dniach narybek zaczyna pływać. Mlode karmimy początkowo pierowtniakami, a potem drobnym planktonem lub węgorkami. Dorosłą parę należy wyłowić kiedy przestaje interesować się rybkami. Po kilku tygodniach może dojść do następnego tarła, a wtedy młode z pierwszego miotu będą traktowane jak wrogowie.
Polecane dla: Zaawansowanego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Akara z Maroni Aequidens maronii (Cleithracara maroni)

Terytorium występowania Żyje w stojących i wolno płynących wodach Gujany (Ameryka Płd).
Cechy charakterystyczne wyglądu Długość do 10 cm. Ciało  ma barwy żółtobrunatnej lub czerwonawej, na bokach występują pasy oraz wyraźna, żółto obrzeżona, ciemna plama. Samiec jest nieco większy i ma bardziej wydłużone płetwy: odbytową i grzbietową.
Usposobienie Spokojna i płochliwa, jedna z najbardziej spokojnych pielęgnic.
Wymagania Temp. ok. 25 'C, woda miękka lub średnio twarda, pH 6-7,5
Pokarm Wszystkożerna
Rozmnażanie Do tarła przystępuje tylko dobrana para; rodzice opiekują się młodymi czasem aż przez 6 miesięcy.
Polecane dla: Przeciętnego hodowcy

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Pielęgniczka Agassiza Apistogramma agassizi

Terytorium występowania Występuje w wolno płynących, mocno zarośniętych wodach dorzecza środkowej i dolnej Amazonki i górnych biegów Rio Parana i Rio Paraguay. Tworzy tam wiele lokalnych odmian barwnych.
Cechy charakterystyczne wyglądu Najczęściej spotyka się ryby o ubarwieniu szarobrunatnym z metalicznie świecącą brązowo lub złoto łuską. Przez boki  biegnie szeroka, prawie czarna pręga. Mniejsza od samca (6-8 cm) samica (4-6 cm) ma  w czasie tarła  jaskrawożółte ubarwienie z krzyżującymi się  czarnymi pręgami. Ryby te żyją krótko: 1,5 do 2 lat.
Usposobienie Towarzyska, może być trzymana razem z innymi podobnie spokojnymi gatunkami.
Wymagania Wymaga gęsto zarośniętego akwarium średniej wielkości. Chętnie przebywa w grotach. Woda w akwarium powinna być czysta, miękka, lekko kwaśna o temperaturze 20-25 'C. Temperatura nie może być  niższa od 18 'C. Jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie wody i chemikalia.
Pokarm Powinien być żywy, ale czasem można podać skrobane mięso, a nawet uprzednio namoczony suszony plankton.
Rozmnażanie Dobrze wykarmione ryby chętnie przystępują do tarła, które zazwyczaj odbywa się  w tych samych zbiornikach w temperaturze 23-25 'C. Para dobiera się samorzutnie; samica składa zwykle 60-150 szt. ikry w grotach lub ułożonych w tym celu na dnie doniczkach. Opiekę nad ikrą i narybkiem przejmuje w tym czasie samica; samca lepiej usunąć gdyż samica w tym czasie jest bardzo agresywna  i może go nawet zabić. Narybek wylęga się z ikry po około trzech dniach, przeniesione przez samicę larwy do dołka w piasku tracą po dalszych pięciu dniach woreczek żółtkowy. Wtedy narybek karmimy drobnym planktonem, węgorkami lub nawet roztartymi doniczkowcami bądź skrobanym mięsem. Ryby rosną i dojrzewają szybko (4-5 miesięcy), ale dla zapobieżenia   zbyt wczesnemu rozrodowi młodzież należy trzymać w temperaturze około 20 'C.
Polecane dla: Przeciętnego hodowcy

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Pielęgnica (Akara) z Porto Alegro Cichlasoma portalegrense (Aequidens portalegrensis)

Terytorium występowania Ameryka Pd., gdzie żyje w wolno płynących rzekach i w starorzeczach.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość około 15 cm, w naturze nawet do 25cm. Ciało ma barwy czerwonobrunatnej z niebieskozielonymi połyskami. W zależności od podniecenia występują mniej lub bardziej wyraźne ciemniejsze plamy. Natomiast stale są widoczne ciemne plamy: na środku ciała i u nasady płetwy ogonowej. Samiec ma dłuższe i ostrzej zakończone płetwy: odbytową i grzbietową.
Usposobienie Takie jak u akary błękitnej.
Wymagania Takie jak u akary błękitnej, łatwiej jednak znosi obniżenie temperatury.
Pokarm Patrz akara błękitna.
Rozmnażanie Patrz akara błękitna.
Polecane dla: Zaawansowanego

Zdjęcie

Artykuł

Wróć

Dalej

strona główna

Copyright © 1999-2009 by Akwarium.net.pl