piekniczkowate

NAZWA

Gupik, Pawie oczko  Poecilia reticulata

Terytorium występowania Stojące wody Trynidadu, Wenezueli, Gujany, płn.Brazylii, oraz w innych regionach tropikalnych, gdzie został rozpowszechniony do zwalczania komarów. Często w ogromnych ilościach.
Cechy charakterystyczne wyglądu Samica osiąga 6cm i jest zwykle jednolicie ubarwiona (zielona, srebrzysta, złocista lub częściowo czarna), ma charakterystyczną ciemną okolicę odbytu. Samiec tylko do 3,5cm , ale to właśnie on sprawia, że gatunek ten jest tak piękny. W naturze ma zwykle różnobarwne plamy o nieregularnym rozmieszczeniu, jednak w wyniku licznych selekcji dokonywanych przez hodowców możemy spotkać nie tylko najrozmaitsze ubarwienia, ale również dziesiątki wymyślnych kształtów ogonów. Rybka ta ma bowiem dużą tendencję do wydłużania płetw. O wyselekcjonowanie własnej odmiany(!) może pokusić się nawet średni hodowca, ponieważ gupiki rozmnażają się bardzo szybko. Patrz: artykuł
Usposobienie Bardzo łagodna i towarzyska.
Wymagania Są bardzo małe, lecz zdarza się, że rasowe odmiany "wypieszczone" przez hodowców są delikatne i wrażliwe. Wystarczy im małe akwarium, temperatura 20-28'C, pH ok.7.
Pokarm Wszystkożerne, wskazany żywy plankton i glony (lub pokarm suchy roślinny, np. Biovit).
Rozmnażanie Jajożyworodne, samica rodzi 4-150 młodych (zależy od warunków i żywienia) co 4-8 tygodni. Gęsta roślinność i duży zbiornik umożliwiają młodym przeżycie, gdyż niekiedy rodzice zjadają swe młode. Młode karmimy drobnym planktonem lub roztartym suchym.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł 1  Artykuł 2

 

 

NAZWA

Mieczyk Hellera (Mieczonosz) Xiphophorus helleri

Terytorium występowania Rzeki i jeziora płd. Meksyku i Gwatemali.
Cechy charakterystyczne wyglądu Samica do 15cm, samiec mniejszy, ale posiada charakterystyczny długi miecz przy ogonie. Istnieje wiele pięknych odmian barwnych w naturze (zwykle zielone i czerwone) oraz w niewoli (czarne, czerwone, zielone, w kropki, tuxedo, wagtail, Simpson, lirogon, berliński, dwumieczowe, wielkopłetwe, itd.). Również łatwe przeprowadzanie własnych selekcji.
Usposobienie Towarzyskie, ale dwa samce są wobec siebie agresywne, dlatego należy trzymać jednego lub kilka (wtedy ataki rozłożą się na wszystkich).
Wymagania Najlepiej dość duże akwarium, temperatura 20-28'C, pH 7-7,5, średnio twarda.
Pokarm Wszystkożerne, konieczny dodatek pokarmu roślinnego.
Rozmnażanie Jak u gupika, samica może urodzić do 300 młodych (rzadko).
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł 1 Artykuł 2

 

 

NAZWA

Zmienniak plamisty (Platynka) Xiphophorus (Platypoecilus) maculatus

Terytorium występowania Zamieszkuje wschodni Meksyk i Gwatemalę.
Cechy charakterystyczne wyglądu Występuje w wielu odmianach barwnych, ponadto wiele odmian powstało w hodowli akwaryjnej. Samiec 3-5 cm, jest mniejszy i smuklejszy od samicy - 5 cm.
Usposobienie Ryba ta ma bardzo łagodne usposobienie i nadaje się do wielogatunkowego akwarium.
Wymagania Wymaga dobrze zarośniętego zbiornika, temperatury 22-25 'C, wody średnio twardej.
Pokarm Zjada każdy pokarm.
Rozmnażanie Pod koniec ciąży (trwającej 4-8 tygodni) samicę umieszczamy w osobnym akwarium.. Po urodzeniu młodych natychmiast ją usuwamy, ponieważ może zjadać młode. Narybek karmimy bardzo drobnym planktonem albo też zmielonym suchym pokarmem.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Zmienniak wielobarwny Xiphophorus (Platypoecilus) variatus

Terytorium występowania Występuje w wodach Meksyku, często z innymi gatunkami tego rodzaju.
Cechy charakterystyczne wyglądu Samiec osiąga długość do 5,5 cm, a samica do 7 cm. Ubarwienie, zwłaszcza samców jest bardzo zmienne, najczęściej złotooliwkowe z zielonym lub niebieskim połyskiem, spód ciała i płetwa grzbietowa, żółtopomarańczowa.
Usposobienie Ryby te dobrze czują się w gromadzie. Trzymane jednak w zbyt dużych ilościach psują rośliny.
Wymagania Nie są wymagające; woda może być twarda, o temperaturze 20-26 'C. Akwarium powinno być zarośnięte.
Pokarm Zarówno dorosłe jak i narybek chętnie zjadają każdy pokarm; konieczny jest także pokarm roślinny.
Rozmnażanie Dorosłe na ogół nie zjadają potomstwa. Dorastają jednak dość długo 1-1,5 roku (u samców pojawiają się wtedy barwy). Nie należy używać do rozrodu zbyt młodych sztuk.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Zobacz: Dzikie formy mieczyków i zmienniaków

Wróć

Dalej

strona główna

Copyright © 1999-2009 by Akwarium.net.pl