Zmienniak plamisty Xiphophorus maculatus (Günther 1866)


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/87)

Piękna, ale niekorzystna odmiana zmienniaka plamistego

Ryszard Patryas

    Fascynacja kolorowymi i szalenie sympatycznymi rybami z rodziny Poeciliidae nie zakończyła się w latach trzydziestych i czterdziestych, kiedy nastąpił początek ich kariery.
    Zainteresowania akwarystów rozwinęły się w kilku kierunkach, z których jednym jest praca nad tworzeniem nowych odmian w oparciu o prawa genetyki.
    Bodajże najwięcej odmian barwnych wyhodowano z gatunku Xiphophorus maculatus (Günther 1866). Oczywiście mowa tu o popularnym zmienniaku plamistym. Ryby te przywieziono do Europy w 1907 r. Początkowo znane były pod nazwą Platypoecilus maculatus, platys (gr.) - szeroki, poekilia (gr.) - barwny, matula (łat.) - plama, kropka.
    Po rewizji systematycznej w 1963 r. dokonanej przez ichtiologów amerykańskich Rosena i Bailey'a, otrzymały nazwę Xiphophorus maculatus. Zmienniaki plamiste żyją na terenie Ameryki Środkowej w wodach południowego Meksyku, Gwatemali i Hondurasu. Samice osiągają długość 6 cm, a samce 4 cm. W płetwie grzbietowej mają 9 do 10 promieni, (w odróżnieniu - zmienniaki wielobarwne - długość 7 cm, samce nieco mniejsze, w płetwie grzbietowej 11 do 13 promieni). W płetwie ogonowej brak mieczowatego wyrostka, czasem minimalnie zaznaczony. Podstawowa barwa ciała szaro-oliwkowa, jasna lub ciemna, z czarnymi plamkami na ciele, najczęściej w postaci dwóch plamek u nasady ogona. Płetwy są bezbarwne. Spotyka się w przyrodzie również osobniki czarne i czerwone, które dały początek różnym krzyżówkom i odmianom barwnym mieczyków. Zmienniaki plamiste są rybami jajożyworodnymi. Samiczki po osiągnięciu dojrzałości płciowej rodzą mniej więcej w odstępach od 4 do 5 tygodni po kilkadziesiąt młodych. Aby uniknąć skarłowacenia narybku powinien on być żywiony planktonem, przynajmniej w okresie pierwszych miesięcy. W hodowli akwariowej najlepiej czują się w wodzie średnio twardej, pH 7 i w temperaturze 24-26°C. Na podstawie literatury oraz z autopsji możemy dziś wyliczyć ponad 30 odmian barwnych zmienniaka plamistego. Wśród jednorodnych pod względem dominującego ubarwienia możemy wyróżnić czerwone, czarne, żółte o różnych odcieniach, albinotyczne (biało-różowe z czerwonymi oczami), szaro-oliwkowe. Zazwyczaj w hodowlach spotyka się różnorodne mieszańce, posiadające więcej barw i plam oraz kolorowe płetwy.
    Prezentowana na zdjęciu odmiana powstała ze skrzyżowania żółto-czerwonych, czarnonakrapianych zmienników z żółtymi, posiadającymi czerwone plamy w okolicy płetwy grzbietowej i ogonowej. Genotyp egzemplarzy wyjściowych nie był dokładnie rozpoznany. W efekcie uzyskano odmianę z dominującą koralową czerwienią tułowia i promieni płetw, złotą barwą pyszczka i podbrzusza, perłową gałką oczu i z czarnymi plamkami, silnie skupionymi u nasady płetwy ogonowej. Najprawdopodobniej ta ostatnia cecha zadecydowała, że odmiana stała się niekorzystna: znaczne nagromadzenie melaniny spowodowało schorzenia nowotworowe. U poszczególnych egzemplarzy ryb w różnym okresie życia powstawały nawarstwienia tkanki ciała w ogonie, a w następstwie zniekształcenia. Ryby chowały się w miejscach mało widocznych, traciły część płetwy i ciała tak, że nie pozostawało nic innego jak tylko je usunąć. Może uda się uniknąć tego przykrego zjawiska w innych krzyżówkach?

Literatura: 
Gucweler S., Zieliński M. "Ryby żyworodne i ich hodowla", Wydaw. Spół. Inw. "Akwarium", Warszawa, str. 64. 
Rembiszewski J. M., "Co piszą inni", "Akwarium" nr 3/11-1970 r., str. 8. 
Sterba G. "Aquarienfische", Leipzig, 1972 r., str. 309, 311.
Sterba G. "Susswasserfische aus aller Welt", Leipzig, 1959 r., cz. 2, str. 468, 470.
Rutkowski M. "Kolorowy świat w akwarium", "Akwarium" nr 4(70)- 1982 r., str. 123.

Recenzował: dr Maciej Rembiszewski

"Akwarium" 5-6/87


strona główna