Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: [1] 2 3 ... 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 591284 razy)
TURYSTA
Gość
« : Styczeń 24, 2008, 09:47:03 »

Jest wiele pytań co robić aby mi to rosło .
Zazwyczaj tajemnica tkwi w podłożu wodzie i oświetleniu
Tutaj skupiamy sie na samy podłożu własnego pomysłu lub zaczerpniętego od znajomych książek itd
Rozjechał się nam temat Marzeny http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,12959.0.html
Więc tu zaczynamy od nowa krok po kroku
Obowiązują trzy zasady
1 podłoże oparte na ziemi lub czymś innym naturalnym
2 opis krok po kroku do zbiornika
3 efekt końcowy link do zbiornika


Ja zaczynam od Siebie
podłoże
ziemia ogrodowa uniwersalna 10 l  torf kwaśny 5 l keramzyt ( to kupisz w ogrodniczym )
piasek rzeczny 3-4 kg ( na budowie ) węgiel aktywny kilka opakowań podłoże fitus floran (zoologiczny moskitiera albo siatka do regipsów (skład budowlany ewentualnie obi praktikerr leroy merle )

ziemia mieszasz z piaskiem i dobrze ją rozmieszaj aż uzyskasz jednolitą masę  do tego dodajesz torf i znowu mieszasz aż uzyskasz jednolitą masę jak już wszystko dobrze wymieszasz dodaj floran fitus stopniowa aż poczujesz pulchność ziemi i na końcu keramzyt można dodać zwykła glinę porobić malusie kuleczki i wymieszać z ziemią

całość dobieraj w taki sposób aby było wystarczająco na twój zbiornik jak Ci coś zostanie będziesz miał na kwiatki ziemię

Ziemię mamy już przygotowaną
Teraz przygotowujemy zbiornik
od krawędzi zbiornika około 5 cm ustaw kartonową zaporę
coś w tym stylu
IZ I                              IZ  I
IWI  TU ZIEMIA             IW I
I i I                               I i  I
IR I________________ _I R I
I______________________I

Tak aby między szybą a ziemią było około 5 cm przerwy w tę lukę wsypiemy żwir lub piasek kwarcowy
Ustawiasz zaporę z kartoniku i wsypujesz przygotowaną ziemię tyle ile uznasz za stosowane
w lukę na boki i przód wsyp żwirek a na przód do dodania efekty plaży możesz nasypać piasek kwarcowy taki biały (efekt plaży ) lub po porostu żwirek
Na ziemię kładziesz moskitierę i zasypujesz warstwą piasku i na całą powierzchnie akwarium sypiesz podłoże końcowe jakie ci tam pasuje ( czarny bazalt , fitus floran  lub inne nie podnoszące gh i ph )

Przy takim podłożu praktycznie Ci wszystko urośnie przez długi czas nie będziesz musiał stosować nawozów a rośliny będą w doskonałej kondycji wszelkie nadmiary pochłonie ziemia  a akwarium będzie bliższe natury rośliny będą miały znakomite warunki do rozwoju
Przy starcie zbiornika oświetlenie wskazane na poziomie do 6 h przez okres około 2 tygodni
później stopniowo zwiększamy
nie stosujemy żadnej chemii !!!!!!!!!!!!!!!

Do takiego podłoża rośliny sadzimy pienseta w kiosku 5 zł : ))

Jeśli masz jakieś wątpliwości że robisz coś źle pytaj )))
Jeśli nie wierzysz w sukces zaglądnij tu :
mój zbiornik
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,12478.0.html


życzę sukcesów na nowej drodze życia
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2008, 22:01:03 wysłane przez TURYSTA » Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Styczeń 24, 2008, 10:11:15 »

Ja mam pytanie: jak sie ma sprawa z gniciem podłoża, strefami beztlenowymi, siarkowodorem itp czyli to co niepożądane po kilku miesiącach takiego podłoża w zbiorniku? Sprawdzałeś to?

No i dodam tylko, ze akwaria na takim podłożu powinny być akwariami bardzo zarośniętymi, zwłaszcza roślinami z dużym systemem korzeniowym jak kryprokoryny, nadwódki, żabienice, blyxa, strzałki, nurzańce aby wykorzystać maxymalnie to co podłoże może im zaofiarować. Nie jest konieczne tak silne oświetlenie jak u Turysty. Nawet akwaria ze standardowym światłem w pokrywie i bez CO2 może być pięknym roślinniakiem. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rośliny.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #2 : Styczeń 24, 2008, 10:16:39 »

"Ja mam pytanie: jak sie ma sprawa z gniciem podłoża, strefami beztlenowymi, siarkowodorem itp czyli to co niepożądane po kilku miesiącach takiego podłoża w zbiorniku? Sprawdzałeś to?"

Po kilku miesiącach u mnie  żadnych uwag czytałem na forum że tez nic specjalnego sie nie działo po 7 miesiącach
link do akwarium kazana i jego uwagi po 7 miesiącach restart
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=21905
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Styczeń 24, 2008, 10:20:16 »

Też to czytałam jednak on ma inny skład podłoża niż Ty. Przypuszczam, ze o tym co się dzieje tam na dnie przekonamy się dopiero po następnym restarcie... może za kilka lat Wink
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #4 : Styczeń 24, 2008, 10:28:37 »

Jak to coś nawozić
mam 1w 1 l więc co nieco muszę podać do wody ale nie wiele są to ilości minimalne kno3 i ferro+ micro macro raczej nie stosuje po4 utrzymuje się na poziomie 0,025 do 0,5 gorzej z azotem jak nie podaje nic to 1 a podnoszę do 10
ALE UWAGA!!!!!!
jeśli ktoś ma 0,5 wata na litr wody nawożenie zdaje się być zbyteczne przez 3 tygodnie świeciłem tak i nie trzeba było stosować żądnych nawozów wszystko stabilnie stało w miejscu jak no3 po4 ferro
czyli wniosek nie odmulać podmieniać wodę i cieszyć się ze zbiornika ale przy 0,5/l
Zapisane
PGR
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 706


where are those good old-fashioned values?


« Odpowiedz #5 : Styczeń 24, 2008, 10:47:12 »

ja tu wtorce swoje trzy grosze Cheesy ja jeszcze dodatkowo zastosowalem drobne kawalki lignitu i wegiel aktywny mieszajac to substratem Wink
Seboos przekonal mnie do wegla- odpowiednia ilosc bakterii w podlozu zagwarantuje jeszcze lepsze parametry i mniejsze szanse za strefy beztlenowe Smiley spotkalem sie tez z wykorzystaniem po prostu wegla drzewnego, ktore jak najbardziej tez sie nadaje Smiley jest to "praktycznie" wegiel aktywny. bo wegiel aktywny to nic innego jak... węgiel Cheesy (nie powiem dokladnie ktory izotop- nie pamietam...) wegiel drzewny nawet jesli nie bedzie wykazywal tak mocnych mozliwosci pochlaniania zwiazkow toksycznych to pozostaje genialnym miejscem zycia bakterii- bedzie od przedewszystkim godny polecenia przy filtrach podzwirowych.
lignit mozna polecic ze wzgledu na jego wlasciwosci chemiczne i sklad (artykul o zwiazkach humusowych na tej stronie godny polecenia), jest bogatym zrodlem zwiazkow micro i marco, poza tym jest malo skompresowany- czyli tez wykazywac bedzie spora porowatosc Smiley
mozna takze zastosowac w podlozu torf wloknisty- ale wloknisty, nie kokosowy (ja mialem kokosowy- porazka), o jego "cudownym" wplywie nie trzeba pisac;)

mysle,ze warta zaznaczenia jest inna bardzo wazna cecha podloza pod zwirem- jest od znakomitym magazynem zwiazkow odzywczych! cecha chelatacji (czy moze przez "H"?) gwarantuje nam,ze nawet jesli wyjalowimy ziemie pod zwirem po kilku latach bedzie ona magazynowac nadmiary zwiazkow odzywczych i mineralnych i oddawac je w czasie niedoborow!

no i moj kolejny wniosek- jesli odpowiednio przygotujemy podloze nasze akwarium nie bedzie wymagac dodatkowego nawozenia- chyba,ze chcemy miec super-hiper-szybkorosnace rosliny Wink u mnie glosia slicznie i zdrowo sie rozrasta a hemianthus, choc nie spieszno mu do wzrostu i ciagle chce na powierzchnie to babelkuje jak szalony Cheesy
Zapisane

marzenaszym
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 114



« Odpowiedz #6 : Styczeń 24, 2008, 14:01:24 »

Witam,
Podłoże z ziemii na pewno jest jeszcze "nowością" (IMHO) w porówaniu z innymi podłożami, np ze żwirku, gybybyście wiedzieli, jak  ludzie w sklepach zoologicznych dziwnie się na mnie patrzyli, gdy mówiłam o tym podłożu, starali się mi wcisnąć np torf dla gadów (a ten podobno absolutnie się nie nadaje). Każdy powtarzal jedno: "Chce się Pani tak grzebać,  ..... proszę kupić gotowaca, który jest dużo lepszy, zawsze pokazywali mi jakąś mieszankę we wiadrze. Ja jednak lubię eksperymentować ....
Sklad mojego podłoża:
5l ziemii ogrodniczej uniwersalnej (mialam kupić taką do oczka wodnego, ale jakoś skusiłam się na ogrodniczą - tamte były min 50l),
1op 2kg keramzytu (średniego),
1 op  (500ml) węgla aktywnego w cienkich pałeczkach, (stosuje się go do filtra)
1 op (3l) filtus floran firmy MHK
1 op (3l) filtus aqua grunt firmy MHK (dodałam ze względu na żelazo, miałam dodać glinę),
1 op (500g) torfu czystego w kuleczkach (dodaje się go filtrów).
Wszystko wsypałam do miski i wymieszałam. Miałam przygotowane 10 l ziemii, ale okazało się, że tego wszystkiego wyszło tak dużo, że dałam tylko połowę paczki.
I tak zostało mi trochę materiału niewykorzystanego (spakowałam w torbę, przyda się na wiosnę do przesadzania kwaiatków)
Włożyłam całość do akwarium, robiąc zaporę (tak jak mi polecił Turysta), całość przykryłam mokrą (wyparzoną) moskitierą, wyspypałam na to cienką warstwę bardzo drobnego żwirku (miał być piasek, ale stwierdziłam, że korzenie roślin szybciej przebiją się przez warstwę zwirku), na to dałam żwirek o średniej granulacji ( kolor ten sam co żwirku drobnego).
Na przodzie akwarium warstwa całego podłoża wynosi ok 6cm , po czy (idąc w głąb) wznosi się  i osiąga wysokość 10-11 cm. Dodam, że płukałam żwir pod bierzącą wodą (zarówno ten drobno jak i grubo ziarnisty).
Posadziłam roślinki, tak aby korzenie dotykały moskitiery, wszystko zalałam wodą - kranówką, włączyłam grzałkę  (temp 25C), filtr. Jako, że była już prawie 1 w nocy poszłam spać.
Jak na razie wszystko w porządku, trochę roślinek się połamało, filtr daje ostro czadu - cały czas po zbiorniku pływa Pitia stratiotes (mam nadzieję, że jej to nie zaszkodzi)


Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc Good !
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 20:08:27 wysłane przez marzenaszym » Zapisane

"veritas odium parit, obsequium amicos"
"prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół"
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #7 : Styczeń 24, 2008, 17:02:23 »

Witam,
Podłoże z ziemii na pewno jest jeszcze "nowością" (IMHO) w porówaniu z innymi podłożami

Nie jest to prawdą. To, ze dla Ciebie to jest nowość i dla sprzedawcy w zoologicznym nie oznacza to, ze akwaryści od dziesiątków lat tego nie wykorzystywali. Wystarczy poczytać stare sprzed kilkudziesięciu lat poradniki akwarystyczne. Akurat tak sie złożyło, ze Diana Walstad opisała to w swojej książce i zaczął się "bum" na takie podłoża oraz zbiorniki roslinne typu "low tech".
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
marzenaszym
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 114



« Odpowiedz #8 : Styczeń 24, 2008, 17:11:15 »

Emi, napisałam, że moim zdaniem, i to nie był jeden sprzedawca tylko (gdyby ich zliczyć )  koło 20

może i jest od dawna znane, ale wydaje mi się chyba jakoś zapomniane, a może ludzie idą na łatwiznę?
 papa
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 17:27:46 wysłane przez marzenaszym » Zapisane

"veritas odium parit, obsequium amicos"
"prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół"
miecho17
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #9 : Styczeń 24, 2008, 19:02:19 »

witam.

Mam zamiar reaktywowac akwarium i zainteresował mnie ten sposób. Nie ukrywam że największy problem mam własnie z podłożem. Posiadam zbiornik 54l, z oswietleniem 15 W + 8 W. Moim głównym celem jest żeby było jak najbardziej gęsto wśród roślin. czy mieszając ziemie torfową z biogruntem sprzedawanym np na allegro oraz piaskiem uzyskam dobry efekt ?? Nie zakwasze zbiornika na tyle zeby zamiast rosnąc, systemy korzeniowe gniły Huh?. Podłoże uważam za jedno z najważniejszych czynników gdyż jesli sie je wykona źle to trzeba "rozwalać" wszystko................
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #10 : Styczeń 24, 2008, 19:19:44 »

nie był jeden sprzedawca tylko (gdyby ich zliczyć )  koło 20

A zapytaj sprzedawców o wodopójki, skoczogonki, co Ci wtedy powiedzą? A przecież są obecne w prawie każdym akwarium. Wiele rzeczy sprzedawcy nie wiedzą odnośnie akwarystyki bo są tylko sprzedawcami  a niekoniecznie akwarystami. Wiedzą co sprzedają, co mają w katalogach ale na akwarystyce jako takiej a zwłaszcza na czymś co się nie sprzedaje nie muszą się znać.

Co do tego, ze jest to zapomniana metoda to sie zgodzę w całej rozciągłości. Do nas należy przypomnienie jej młodszym akwarystom, żeby nie myśleli, ze dobre podłoże to tylko z Tetry można kupić a jedyną słuszną prawdę można wyczytać w ulotkach sery i że akwarium nie dojrzeje bez sera nitrivec Wink
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
marzenaszym
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 114



« Odpowiedz #11 : Styczeń 24, 2008, 19:47:57 »

wiesz Emi co jest straszne, jak mówiłam sprzedawcom o zakładaniu zbiornika i o tym, że rybki wpuszczę za ok 2-3 tyg to Ci stwierdzili, a po co tyle czekać, można wlać ....... (tu wymieniali jakieś preparaty uzdatniające wodę), i jutro wpuścić rybki, tragedia   .. , ludzie myślą, że jak rybka mała, nie wydaje dzwięków, i pływa w akwarium to wszystko ok, a jak zdechnie, to mówią: "to co, kupię drugą"
dobra kończę zrzędzenie, bo to inny wątek
Zapisane

"veritas odium parit, obsequium amicos"
"prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół"
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #12 : Styczeń 24, 2008, 20:40:31 »

witam.

Mam zamiar reaktywowac akwarium i zainteresował mnie ten sposób. Nie ukrywam że największy problem mam własnie z podłożem. Posiadam zbiornik 54l, z oswietleniem 15 W + 8 W. Moim głównym celem jest żeby było jak najbardziej gęsto wśród roślin. czy mieszając ziemie torfową z biogruntem sprzedawanym np na allegro oraz piaskiem uzyskam dobry efekt ?? Nie zakwasze zbiornika na tyle zeby zamiast rosnąc, systemy korzeniowe gniły Huh?. Podłoże uważam za jedno z najważniejszych czynników gdyż jesli sie je wykona źle to trzeba "rozwalać" wszystko................
bez bio gruntu będzie lepiej bo ziemia ogrodowa to taki stary zapomniany bio grunt no i tańszy Smiley
U mnie korzenie są ładne w sensie są białe i nie zgnite ostatnio miałem przyjemność przesadzać rośliny u siebie w zbiorniku Smiley
Zapisane
radula
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 223


« Odpowiedz #13 : Styczeń 25, 2008, 13:07:17 »

witam wszystkich

odnosząc się do wypowiedzi Marzenaszym to prawda, że akwaryści jak i sprzedawcy w zoologicznych nie mają pojęcia o ziemi ogrodowej w zbiorniku, gdy ja szukałem składników do podłoża wszyscy odradzali mi takie zabawy. "że jak to tak ziemie ..... itd chce się Panu tak w bym babrzeć ..." no ale ja szedłem w zaparte i nie załuje :-) gdyż wyznaję zasadę kto nie ryzukuje ten nie ma :-)) ale wracając do wypowiedzi Marzenaszym to naprawdę mało ludzi korzysta z ziemi w podłożu



a  wracając do mojego zbiornika to mój zbiornik jest na ziemi ogrodowej według przepisu TURYSTY nie będę pisał jak i co robiłem bo starałem się wiernie odzwierciedlić to co napisał TURYSTA, jeśli coś zmieniłem to niewiele zmiany może są w bardzo dokładnych szczegółach np w ilości składników  Smiley
rośliny rosną dość szybko w sobote 2 tyg po założeniu zbiornika 1 przycinka więc jest SUPER !!!( oczywiście daleko jeszcze do ideału) ale cieszę się ze wszystko rośnie,a obym zapomniał jeszcze nic nie nawoziłem przez te 2 tygodnie, a i glonów narazie ani śladu (odpukać w niemalowane ) więc fotki przed przycinką wrzuce tutaj w sobote

pozdrawiam was wszystkich Emi Marzenaszym i Turyste 

« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2008, 21:49:01 wysłane przez radula » Zapisane

radula
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 223


« Odpowiedz #14 : Styczeń 27, 2008, 20:19:28 »

WITAM zgodnie z umową i obietnicą pokazuje jak urosły rośliny w ciągu jednego tygodnia zdjęcia tutaj zamieszczone są z soboty (26.01.2008)
jak widać na lotosie i żabienicy przyrost jest zadowalający ( zadowalający mnie oczywiście ) oto te zdjęcia




dla niewtajemniczonych oto link gdzie są zdjęcia z dnia 19.01.2008
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,12959.60.html

pozdrawiam

P.S szymonw i jak oceniasz przyrost Huh? narazie
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 98
  Drukuj  
 
Skocz do: