Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: mzalfres - Azja 126l - no tech  (Przeczytany 12351 razy)
mzalfres
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


WWW
« : Czerwiec 22, 2011, 22:38:07 »

Akwarium
80x45x35 [126l]

filtracja

Hailea BT-700 - leży w kartonie :-)

Oświetlenie
Plastikowy dekiel odziedziczony po porzednim właścicielu
2x18W T8


Ogrzewanie
mieszkam na 4 piętrze... :-)

Podłoże
Piasek z budowy od kumpla 2-4 cm
drobny żwir - ziarno 2-4 mm - kolejne 2-4 cm

Dekoracje
- korzenie,
- kamienie,


Parametry Wody
PH - 7.6
KH - ~3
GH - ~10

temperatura: 26-27 C.

Nawożenie
 brak

Tło
brak

Pielęgnacja
Codzienna kontrola "na oko".
pozostałe - jeszcze nie mam praktyki, póki co przednia szyba domaga się przeczyszczenia

Flora
- nurzaniec (sporo, a będzie jeszcze więcej)
- kryptokoryna (jak wyżej)
- anubias (2 szt. na korzeniach)
- rogatek - coś co szybko się mnoży i umożliwi w miarę szybkie zbalansowanie flory z fauną
- coś pływającego ale nie wiem jeszcze co (jak znajdę to dopiszę :-) ) - znalazłem - limnobium

Fauna (odziedziczona razem ze zbiornikiem)
2 x - Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona) - oddane
1 x - Skalar (Pterophyllum scalare) - oddany
4 x - Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
1 x - Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) - padł
1 x - Bojownik syjamsk (Betta splendens)

Moja wymarzona obsada:
haremik prętników - prawdopodobnie karłowatych, nie wiem jeszcze na jaką odmianę się zdecyduję
grupka razbor (8-10)
cierniooczki - (3-5)

Do tego krewetki amano oraz filtrujące, może jakieś ślimaczki (świderki, ampularie) I tyle.

I jeszcze mam drugie marzenie - żeby to wszystko chciało działać bez "sztucznego wspomagania". Nie wiem, czy jest możliwe takie zbilansowanie roślin i zwierząt, żeby wytworzyć w akwarium "obieg zamknięty", ale będę próbował. Jak się nie uda, filtr można zawsze odpalić...

Czekam na opinię i pomoc tych, którym się udało :-)

Pozdrawiam.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2011, 17:01:44 wysłane przez mzalfres » Zapisane

wilk6121997
Zainteresowany
**
Wiadomości: 67


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 23, 2011, 08:01:42 »

no ta obsada jest do bani
2 sumatry ze skalarem to bardzo złe połączenie i bojownik

ta roślina pływająca to może być pistia albo wgłębka

to oświetlenie jest za małe na taki zbiornik

i wspomaganie filtr,grzałka,oświetlenie musi zawsze być nie stworzysz nowego ekoststemu który będzie żył własnym życiem przecież np.sama się woda nie wymieni itp

Pozdrawiam Kamil
Zapisane
emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 23, 2011, 09:34:10 »

to oświetlenie jest za małe na taki zbiornik
Gdzie wyczytałeś te bzdury?
Jakie oświetlenie Twoim zdaniem jest dobre?
Nie pomyślałeś, że wszystko zależy od planowanej roślinności, obsady itd. Wielkość zbiornika nie ma tu nic do rzeczy.
Denerwują mnie tego typu uwagi-gdzieś usłyszałem, coś tam wyczytałem i powielam głupoty.
Najlepiej niech będzie W/L zapewne?
Prawda jest taka, że posiadane przez autora wątku oświetlenie w zupełności wystarczy do uprawy większości roślin. Nie wszystkich oczywiście i będą rosły wolniej, ale poradzą sobie spokojnie.
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 23, 2011, 15:33:04 »

jeśli dobrze rozumie to baniak działa bez filtra czyli bez ruchu wody a idąc dalej - woda nie jest natleniana a woda nie natleniana to woda martwa, nie wróże tu nic dobrego. Obsada fatalna.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 23, 2011, 15:46:54 »

Drogi adminie, czytałem regulamin i wiem że ma być fotka. Ale wolałbym zrobić to w momencie gdy akwa będzie już w miarę skończone. Jak koniecznie muszę już teraz, to mogę wrzucić zdjęcie z chwili gdy jestem "w połowie roboty". Tylko jaki to ma sens?
A jaki miało sens zakładanie tematu "w połowie roboty"?

Gdzie wyczytałeś te bzdury?
Jakie oświetlenie Twoim zdaniem jest dobre?
Nie pomyślałeś, że wszystko zależy od planowanej roślinności, obsady itd. Wielkość zbiornika nie ma tu nic do rzeczy.
Denerwują mnie tego typu uwagi-gdzieś usłyszałem, coś tam wyczytałem i powielam głupoty.
Najlepiej niech będzie W/L zapewne?
Prawda jest taka, że posiadane przez autora wątku oświetlenie w zupełności wystarczy do uprawy większości roślin. Nie wszystkich oczywiście i będą rosły wolniej, ale poradzą sobie spokojnie.
No i zezłościli oaze spokoju, Emperora Smiley

jeśli dobrze rozumie to baniak działa bez filtra czyli bez ruchu wody a idąc dalej - woda nie jest natleniana a woda nie natleniana to woda martwa, nie wróże tu nic dobrego. Obsada fatalna.
Nawet gdyby filtr działał to przy takiej obsadzie kłopoty będą kwestią czasu, a tak, autor tematu zaoszczędzi rybom cierpienia i po prostu wcześnej je uśmierci.
Zapisane

mzalfres
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


WWW
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 23, 2011, 20:04:43 »

witajcie,

muszę tutaj dorzucić jedno wyjaśnienie. Mój zbiornik powstał jeśli tak można określić w dość nietypowy sposób. Mianowicie ja go dostałem... Z zawartością. Dlatego mimo jego stanu zdecydowałem się założyć wątek. Jak na razie wszyscy czepiają się obecnej obsady, o  której wiem że jest delikatnie mówiąc nie zbyt dopasowana a nikt nie odniósł się do tego co ma tam być... 

A w ogóle to  może opowiem jak to wyglądało w chwili gdy je dostałem: na dnie dolomitowy żwir około 1-1.5 cm średnicy, 2 plastikowe rośliny, kilka muszelek i jakieś domki z niewiadomego materiału i filtr ten oraz ryby które wymieniłem. Dzięki uprzejmości kolegów mam rośliny. Ryby po transporcie z konieczności mieszkały tydzień w wiadrze. Wpuściłem  ryby do tygodniowej wody licząc na to że skoro parę miesięcy przeżyły w tej umieralni to może nie padną... No i póki co jakoś sobie radzą. Mam już mieszkanie dla skalara więc na dniach go oddam. Pozostają brzanki i bojownik z którymi nie mam co zrobić na razie.

Zrobiłem foto - jak jutro się dorwę do kompa do wrzucę. Z komórki się nie da Smiley

A w ogóle to jest mój 2 zbiornik. Poprzedni zlikwidowałem 18 lat temu... Mieszkając w małym miasteczku wtedy posiadanie filtra to było już bajer, standardem były dotleniacze. O cyklu azotowym słyszeli nieliczni a odczynniki do badania wody były dla mnie poza zasięgiem. Eh... Na wspominki mi się zebrało -  taki off topic trochę, ale to właśnie dlatego chcę próbować ze zbiornikiem no-tech.
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 23, 2011, 20:14:23 »

pójdź może w stronę low-techa lub chociażby samą głowicę daj - ruch wody wspomoże natlenianie podłoża a w podłożu bakterii nitryfikacyjnych jest ponoć więcej jak w filtrach. Tak czy owak nawet Twoja planowana obsada będzie miała mękę w akwa bez techniki.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
SZPAKU1981
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 90


« Odpowiedz #7 : Czerwiec 23, 2011, 20:20:26 »

.............no i nikt nie dodał iż to nie Azja:(
Zapisane
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 23, 2011, 20:24:41 »

.............no i nikt nie dodał iż to nie Azja:(

to jest akurat najmniejszy problem Wink
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
mzalfres
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


WWW
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 24, 2011, 14:04:07 »

Dobraf, dzięki za pocieszenie :-) Ale mam jedno pytanie - czy rośliny to tlenu już w tych czasach nie produkują? Gdzieś przeczytałem że ruch wody daje dużo większe natlenienie. OK, zgoda - ale większe od czego? Jakiś konkret? Jestem po części fizykiem i argumenty typu "mniej więcej" słabo do mnie docierają :-) Jasne, że podczas działania filtra/dotleniacza itp. nie powstaje charakterystyczna błonka zbakcyli na powierzchni wody. Ale jakoś nie kojarzę dotleniaczy na polach ryżowych w Indiach, fitrów też tam nie było a ryby żyją :-) Wiem wiem, nie ta ilość wody. No ale w końcu labiryntowe po coś ten labitynt mają... Obecna obsada nie jest moją wymarzoną, ale żeby była jasność - póki ryby żyją postaram się żeby im było u mnie dobrze, na tyle na ile mogę i potrafię. Pole manewru jest dość wąskie kiedy dostaje się taki zbiornik razem z obsadą, w którym do wymiany jest wszystko oprócz szkła...



Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #10 : Czerwiec 24, 2011, 15:55:23 »

Pytanie mam :/ : A gdzie wyczytałeś, że neonki skalary i brzanki to labiryntowce Huh Shocked

Poczytaj nieco odpowiedzi chłopaków (chcą dobrze uwierz), jeśli nie ma funduszy to oddaj część rybek do zoologicznego (część dla której nie spełniasz warónków minimalnych), być może dostaniesz za nie jedzenie dla pozostałych rybek.

To, że jesteś fizykiem, to zostawił bym na razie dla siebie, bo (powiem slangiem) --> to obciach przyznawać się do czegoś takiego jak pisze się na łamach takiego forum takie głupoty Wink

Sam nie jestem Fenomenem, ale rady chłopaków zawsze biorę do serca, nawet jak przychodzi sama krytyka [(ZWŁASZCZA WTEDY Cheesy )]

Nie zrażaj się i powodzenia (Daj w końcu fotki jakie by nie były, więcej rad popłynie  Good ! )
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #11 : Czerwiec 24, 2011, 18:56:43 »

pewnie, że rośliny tlen produkują nikt temu nie przeczy. Widzisz ruch wody daje bardzo dobre natlenienie wody co jest oczywiste i konieczne do życia bakterii nitryfikacyjnych biorących udział w cyklu azotowym. I o ile labirynty z małą ilością tlenu sobie poradzą to bakterie raczej nie bardzo - co skończy się podtruwaniem ryb zw. azotowymi ewentualnie ich zgonem. Widzisz nawet Diana robiąc baniaki low-tech mocno obsadzone roślinami z ograniczoną obsadą ryb zawsze instaluje głowice aby był ruch wody (jest tu mowa o baniakach na ziemi). Czemu w polach ryżowych ryby żyją - bo daję głowę uciąć, że również zachodzi tam nitryfikacja. Wspomniana Diana zakładając baniak na drugi dzień wpuszcza ryby - zbiornik z roślinami na ziemi pozwala jej szybko ruszyć i nie potruć ryb, jak wiadomo owe pola ryżowe są również na ziemi Wink i  nie jest to sztuczny zbiornik. To tak w skrócie i dużym uproszczeniu, osobiście z twoim pomysłem na baniak polecam Ci typowego Low Techa by Diana. Kup sobie książkę ROŚLINY W AKWARIUM - Diana Walstad, zajebiście ciekawa pozycja no i stosunkowo niedroga.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
mzalfres
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 19


WWW
« Odpowiedz #12 : Czerwiec 24, 2011, 22:52:29 »

Anubis-RE  - a gdzie napisałem że skalary i brzanki to labiryntowce? Mam na myśli prętniki jako główną planowaną tutaj rodzinę ryb (nie wiem jeszsze który gatunek ale pewnie karłowate). A co do "obciachu" to wybacz, ale trochę to było nie na miejscu - zauważ, że napisałem to w bardzo konkretnym kontekście - mianowicie że nie toleruję stwierdzeń typu "więcej, mniej". Interesuje mnie konkret - ile, jak i dlaczego. I dzięki takim osobom jak np. Dobraf będzie mi tutaj dużo łatwiej. Rozumiem że moje doświadczenie jest "lekko nieświerze" po 18-to letniej przerwie, ale nie przesadzajmy, dobrze? A "warónków minimalnych" to może nie spełniać najwyżej moje akwarium, a nie ja - natomiast konstruktywne rady bardzo chętnie będę czytał i stosował się do nich w miarę możliwości i czasu.

PROŚBA DO WSZYSTKICH KTÓRZY CHCĄ COŚ NAPISAĆ - nie komentujcie proszę obecnej obsady - jestem w trakcie jej rozdawania/przenoszenia itp. Proszę o uwagi dot. obsady docelowej - czyli prętniki, razbory i cierniooczki (ew. kiryski) tudzież pomysły/uwagi dot. akwarium no-tech/low-tech i wszystkiego innego co może się przydać po 18 latach przerwy :-D

Dobraf,

dzięki za komentarz o roślinkach i wodzie. Książkę chętnie poszukam tym bardziej jeśli traktuje o czymś podobnym mojego pomysłu :-) W domu mam niestety tylko jakieś starocie i o ile można z nich dowiedzieć się czegoś o warunkach naturalnych niektórych gatunków ryb i roślin, to np. fotki są fatalne a wiele informacji jest po prostu nieaktualnych. Z tymi polami to trochę żartowałem - sądzę że to przede wszystkim efekt skali oraz wiatru. Tam przecież jest naturalne falowanie wody więc pewnie to załatwia częściowo przynajmniej sprawę dotleniania wody. Tak sobie myślę, że chyba po prostu sprzedam ten filtr który mam i poszukam czegoś co po pierwsze nie hałasuje (a jednocześnie nie zajmuje połowy szafy) i pozwala na jakąś reguację "mocy" czy strumienia przepływającej wody w celu uzyskania delikatnego falowania. Ten który mam teraz chyba nie ma żadnej regulacji... Muszę się mu bliżej przyjrzeć.
Apropos ziemi - kolega mi proponował taki pomysł, ale jakoś się nie zdecydowałem - jednak trochę to było dla mnie za nowe i za dużo niewiadomych. Ale może po lekturze zmienię zdanie? Na razie dam naturze podziałać, po po urlopie powinienem już pozbyć się obecnych rybek i wtedy skompletuję wersję docelową. Bardzo spodobała mi się czyjaś sygnaturka - "w akwarystyce pośpiech wskazany jest tylko przy zbieraniu z podłogi rozlanej wody" - i póki co będę się tego trzymał.

Wrzuciłem fotkę, więc widać że to jeszcze nie jest to co ma być. Na razie zielonego mam trochę. Planuję ze 2 razy tyle - chciałbym mieć coś małego z przodu ale nie mam kompletnie pomysłu. Widziałem jakieś paprotniki miniaturowe, wyglądało super ale kompletnie nie wiem jak to hodować.

Cały czas szukam wglębki i pistii na górę - może jest jakiś toruniak co ma trochę i się podzieli albo widział w jakimś sklepie? :-) Bo po sklepach wymiotło u nas. Odwiedziłem już kilka i nic z tego. A myślałem że to zielsko to wszędzie dostanę :-)

A w ogóle im dłużej czytam to forum, tym dłuższą mam listę rzeczy do zmiany w tym zbiorniku...

Dobranoc Państwu :-)
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #13 : Czerwiec 25, 2011, 06:54:58 »

wbrew pozorom filtr, którym dysponujesz nie jest taki zły. Sam mając baniak 112l używałem go cały czas a i teraz w mojej obecnej bańce również chodzi. Jeśli chodzi o hałas to trza by go rozebrać na czynniki pierwsze i obejrzeć, być może w koszyku masz węgiel aktywny lub inny substrat luźnio ułożony i najzwyczajniej to może przyczyną hałasu. Co zrobić by zmniejszyć moc filtra? - Rozwiercasz dziury w deszczowni na dość spore w porównaniu do wyjściowych i ową deszczownie ustawiasz wzdłuż bocznej szyby kierując jej wylot właśnie na boczną szybę. Takie rozwiązanie spokojnie pozwala uniknąc pralki w 100 l baniaku no i nie trzeba od razu wywalać kasy na firmowy filtr.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #14 : Czerwiec 25, 2011, 08:50:57 »

siemka Smiley wspomniales ze dostales zbiornik z obsada, malo przyjazny dla ryb, w ktorym trzeba wymienic wszystko oprocz szkla... wiec moze tedy droga. przemysl czy nie lepiej byloby oddac wszystkie ryby, tym samym dac sobie czas na poczytanie, doksztalcenie sie i start baniaka od podstaw w sposob jaki sobie wybierzesz. uwierz mi, iz o wiele trudniej korygowac cos, niz zrobic to od poczatku po swojemu. niektore kwestie moga sie ciagnac jak przyslowiowa gumka z majtek i na koncu nie pozwola Ci uzyskac zamierzonego efektu lub mocno oddala go w czasie. np. chcesz lowtecha wiec bez ziemi raczej sie nie obejdziesz (tak mi sie przynajmniej wydaje), zaczynasz od nowa, czytasz, decydujesz, dajesz ziemie, zwirek, sadzisz roslinki, pozwalasz wodzie dojrzec, roslinom odbic i do dojrzalego zbiornika wrzucasz obsade marzen, ktora miedzy czasie zmontowales po sklepach... a tak to ani teraz ziemi dodac, ani podstaw do lowtecha, ryby maja nieciekawie i wszystko robisz bo sytuacja Cie do tego zmusza. lepiej zaczac od nowa i zaplanowac kazdy krok.
Zapisane

Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: