Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: FILTUS FLORAN jakie macie opinie?  (Przeczytany 19731 razy)
meteoryt
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 103



« : Kwiecień 20, 2007, 14:03:40 »

Witam.
Czy ktoś z was używa  tego typu podłoża (FILTUS FLORAN) i jakie macie o nim opinie?
Zapisane

reaktywacja po 4 latach;)
Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 20, 2007, 19:39:28 »

no mam to w jednym akwa same a w innym zmieszane 50:50 ze zwirem i... hmmm

1. w sklepie w akwarium jak mi koles pokazal to b. mi sie kolorek spodobal, ale teraz jakos juz mi sie to nie podoba.
2. jest strasznie lekki, co za tym idzie ze podloze ogolnie jakies niestabilne, jak machniesz reka to masz wszystko inaczej no i roslinki nawet jak sie juz ukorzenia, to latwo niechcacy wyrwac. takze sadzenie jest troszke nieteges w porownaniu ze zwyklym zwirem. no i przy odmulaniu wpada do rury jak nie wiem co
3. jesli chodzi o rozwoj roslin, to imho jest dosyc dobry, roslinki chyba to lubia. jak sie wyciaga roslinke to klei sie tego pelno na korzeniu. napewno rosna lepiej niz na zwyklym zwirze
4. plukanie tego floranu to.... sam zobaczysz jak kupisz, po 10ciu plukaniach woda jest jeszcze czana jak smola... idzie w plery  Wściekły
Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Torro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 351


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 20, 2007, 19:51:11 »

witam

ja mam 3cm żwirku, potem 3cm floran+Fe i na to 3cm żwirku-jest Ok
-ale dostałem info w sklepie żeby nie płukać tego substratu
-podłoże założone 9.04-więc co do wpływu na rośliny trudno coś powiedzieć
-niektóre tak mi się wydaje mają większe przyrosty niż w ogólnym (ale na to mogą mieć wpływ inne czynniki)
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 24, 2007, 22:26:41 »

sprawdza się nawet w akwariach typowo "holenderskich" ale uwaga. często pojawiaja sie opinie o jego wpływie na wysyp glonów w baniakach w przypadkach gdy nie jest przysypany wystarczającą warstwa żwirku. mam go tez u siebie i ja tego nie zaobserwowałem natomiast na nim min 3 cm żwirku. natomiast jeśli chodzi o wpływ na kondycję roślin. korzenie są zdrowe, nie wystapiło nigdy gnicie. podejrzewam też ze jesli chodzi o nitryfikację to jest bardzo dobre podłoże. czyli z kolei denitryfikacja skąpa. ale to już dewagacje na podstawie obserwacji poziomu azotanów w moim zbiorniku. wnioski mogą być obarczone błędem.

w kazdym razie polecam.
Zapisane

Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 25, 2007, 08:25:35 »

To ja dorzucę swoich parę groszy. Takie podłoża nie stosuję się jako jedyne podłoże. Ogólnie układa się takowe podłoże, na to warstwa żwiru dopiero. Wtedy nic nie wypływa. Poza tym tego się nie płucze. Rolą podłoża jest kumulacja wszelkich związków potrzebnych dla prawidłowego rozowoju roślin. Ogólnie robi za niezły bufor dla związków. Takowe podłoże wpływa pozytywnie nie tylko na roślinki, ale również na stabilizację w akwa.
My akurat mamy troszkę takowego podłoża (Biogrunt firmy Aquabotanique) w 60 i muszę powiedzieć, że wpływ na tę pare roślinek które tam są jest widoczny.
Za niedługo zabieramy się za wymianę podłoża (a raczej wzbogacenie) w 112. Takowe bio-podłoże będzie się składać z biogrunutu (j.w), torfu, węgla aktywowanego keramzytu, drobnego żwirku i może z ziemi ogrodowej. Na taki misz-masz siateczka i dopiero żwirek. papa
Zapisane

Oswald
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1478


Moje Logo


WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 25, 2007, 08:41:20 »

na opakowaniu floranu jest napisane m.w. tak: "Dla osiagniecia najlepszych wynikow przeplukac w sicie"

Nie znam skladu tego podloza, ale mysle, ze jest to zupelnie co innego niz te Flora-Depos itp. Mysle ze we Floranie nie ma jakichs szczegolnych pierwiaskow/nawozow itp, tylko jest to mieszanina roznego rodzaju wypalanej ceramiki jak keramzyt, pumexy, moze jakies okruchy wulkaniczne itp; i jego glowna zaleta dla roslin jest jego lekkosc i porowatosc, co umozliwia dobra cyrkulacje wody w podlozu i robi z niego dobre podloze dla bakterii nitrifikacyjnych, czy innych. Mozliwe, ze dziala on tez troche podobnie jak np. Terralit, czyli przyswaja z wody nadmiar np. zelaza i oddaje je w sytuacji niedoboru.

Podam opisy firmowe Floranu i Sera Flora-Depot, zobaczcie sami, ze we Floranie nie ma nic napisane o nawozach itp:

Floran
Specjalistyczne podłoże dla roślin akwariowych. Ułatwia przepływ wody przez podłoże, zapobiega powstawaniu stref beztlenowych i sprawia, że rośliny bardzo szybk ukorzeniają się i rozrastają. Floran ma mocno rozwiniętą strukturę porów, w których osiedlają się bakterie nitryfikacyjne. Powoduje to samooczyszczenie się zbiornika ze związków azotowych.

Sera flordepot
To gotowe do użycia podłoże do akwariów z dużą ilością roślin. Zawiera ono specjalny żwir, w którym związany jest nawóz o długotrwałym działaniu. Używanie tego typu podłoża, oznacza zapewnienie roślinom w akwarium, stałej bazy pokarmowej na kilka lat i jest uważane za najdoskonalszy sposób nawożenia. Przy zastosowaniu Sera floredepot, nie trzeba dawkować już żadnych innych nawozów, w celu uzyskania wyjątkowo dobrych efektów, można dodatkowo dozować do wody CO2. Taki łączony sposób nawożenia stosuje sam mistrz Takashi Amano.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2007, 08:47:20 wysłane przez Oswald » Zapisane

Moje akwa: 375, 112, 63
Lubię projektowanie podwodnych światów.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 25, 2007, 11:05:59 »

Oswald ja nie powiedzialem ze to podloze zawiera juz nawozy. Pisalem ze w trakcie przebywania w akwarium zaczyna się nasączac tym co lejesz do akwa, czyli buforuje wszystko to co dostarczasz. Zauważ, że pisałem też co mam zamiar dać do swojego akwa. Właśnie to wszystko ma być swoistym odpowiednikiem takich podłoży jak Floran Smiley Właśnie po to między innymi będzie węgiel aktywny jaki i keramzyt żeby zapewnić tą porowatość, coby związki miały gdzie się "składować" i bakterie miały gdzie mieszkać  Wink.
Z tym płukaniem, chodziło mi o to, że nie płuczesz tak na maksa jak żwir jedynie delikatnie zeby usunąć wszelkie "mechaniczne" zanieczyszczenia - czyli tak jak piszesz delikatnie przez sitko.
Ogólnie ideą zastosowania takiego podłoża jest nie tylko wzrost roślin, ale również maks stabilizacja zbiornika.
Zapisane

sylwekw
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #7 : Grudzień 28, 2013, 21:56:25 »

Wiem, że wątek dość stary ale chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami - a właściwie nie tylko spostrzeżeniami ale również testami.
Otóż to podłoże bardzo podnosi pH. Robiłem testy ponieważ mam problem z obniżeniem pH i szukałem przyczyny.
Sprawdzałem różne czynniki aż przyszła pora na podłoże.
Poza akwarium, w oddzielnym zbiorniku (nić tylko woda i to podłoże), zachowując mniej więcej proporcje ilości podłoża do wody tak jak mam w akwarium otrzymałem wyniki (powtarzane): zastosowana woda pH = 7,2. Po jednej dobie pH wzrasta do 8.
Na opakowaniu tak jak pisali niektórzy zalecają płukanie. Płukałem intensywnie i dokładnie ten sam efekt jeśli chodzi o pH.
Nie robiłem takich testów dla innego podłoża ale taki wynik to dla mnie porażka.


Zapisane
waisss
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 125

Rybka lubi pływać :)


« Odpowiedz #8 : Styczeń 25, 2014, 19:36:37 »

Mam doświadczenie z 3 typami podłóż akwariowych. Ziemia ogrodnicza przykryta grysem bazaltowym świetnie sprawdzała się w akwarium słabo oświetlonym z roślinami niewymagającymi. Następnie przesiadłem się na mniejsze akwarium i wystartowałem tam na bazie Floranu. Jednym słowem - DRAMAT. Roślin na tym nie rosną, każde poruszenie powoduje ogromne zabrudzenie wody. Jedynym plusem dla mnie jest to, że ładnie wygląda (co też jest rzeczą dyskusyjną, bo to kwestia gustu). Koniec końców po kilku miesiącach kupiłem Amazonia New i ... dopiero poznałem piękno akwarystyki roślinnej Smiley
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: