Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Ryby akwariowe « Metoda przeliczania ilości ryb w akwarium.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13
  Drukuj  
Autor Wątek: Metoda przeliczania ilości ryb w akwarium.  (Przeczytany 230895 razy)
gurami999
Master of disaster
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 151


« Odpowiedz #45 : Wrzesień 02, 2007, 11:12:20 »

Piotr, ja tej metody nie wymyśliłem. Taki sposób przeliczania jest podany w książce Jeremy'ego Gay'a "Akwarium doskonałe".
Zapisane

Akwarium 60l

5x neon czarny
6x neon czerwony
1x bystrzyk barwny
1x mieczyk

Mieczyk i bystrzyk ze starej obsady...
I atak glonów...
karol13
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 198



WWW
« Odpowiedz #46 : Wrzesień 19, 2007, 11:18:01 »

hm...
według poradnika sera  ryby do 5 cm długości 1,5 litra na każdy centymetr, przy długości 5-9 cm 2 litry na centymetr, 9-13cm 3litry na centymetr, a ryby większe niż 14cm 4 litry na centymetr
Zapisane

Nie polemizuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem. Grin Grin Grin Grin Grin
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #47 : Wrzesień 19, 2007, 12:16:33 »

Wobec powyższych wyliczeń możemy wpuścić 13 cm papuzią do 30 l Smiley

Trzeba jeszcze dodać, że DOROSŁEGO okazu ryby.... i że są jeszcze inne czynniki, które ograniczają przebywanie ryby w małych akwariach mimo niewiekich rozmiarów.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wirek
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 325


« Odpowiedz #48 : Wrzesień 19, 2007, 12:41:55 »

A jest jakiś przelicznik cierniooczka na paletkę?
Zapisane

Tańczący z rybkami
Kicha
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 265


« Odpowiedz #49 : Wrzesień 19, 2007, 23:24:53 »

Paletka + cierniooczek = spaghetti dla paletek Grin wracajac do przeliczania to chyba kazdy moze zobaczyc czy rybki wygladaja zdrowo czy plywaja wesolutkie czy nie chowaja sie po katach dla mnie miara ilosci jest zachowanie i sprawnosc rybek ale ten 1000 to chyba przesada xD ja sie nameczylem zeby 18 sztuk zliczyc Grin

Jestem Nowy na forum pozdrawiam
Zapisane

W przygotowaniu 25 litrów... Ah szkoda tej 120...
Błazenek
Następca Takaschi Amano (żart ;D )
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 934



« Odpowiedz #50 : Grudzień 25, 2007, 17:37:22 »

Co do przeliczania to w książce Dicka Millsa i Derka Lamberta pt.Ryby akwariowe słodkowodne i morskie znalazłem następujący przelicznik :
"Tropikalne Słodkowodne:1cm długości ciała ryby na 30cm kwadratowych powierzchni dna zbiornika
Zimnowodne Słodkowodne:1cm długości ciała ryby na 75cm kwadratowych powierzchni
Tropikalne Morskie:1cm długości ciała ryby na 120cm kwadratowych powierzchni dna zbiornika
np.Przyjmując ,że akwarium ma 90cmx30cm ma powierzchnię dna równą 2700cm kwadratowych to można w nim hodować tyle ryb ,aby ich łączna ich długość maksymalnie wynosiła: Tropikalne:2700/30=90cm" itd. Wink
Zapisane

Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #51 : Grudzień 26, 2007, 19:54:03 »

IMHO z tym przeliczaniem to zawsze trzeba wziąść poprawke ... dla pielęgniczek, zbrojników najważniejsza bedzie powierzchnia dna ... dla innych pojemność ogólnie, dla jeszcze innych bardziej liczyć bedzie się długość a dla jeszcze innych wysokość akwarium ... po prostu trza to na logikę i pod kątem wymagań ryb
Zapisane

Błazenek
Następca Takaschi Amano (żart ;D )
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 934



« Odpowiedz #52 : Grudzień 26, 2007, 20:32:06 »

A dzisiaj do mnie koleś na gg ,że ma akwa 16l i ,że może w nim 16 rybek trzymać bo jedna ryba na 1l wody Grin i ,że ma tam już dwa gurami ,"glonojada" i danio i ,że jeszcze 8 neonków będzie wpuszczał bo jego kolega z nim kupował i tak ma Grin .To dopiero przelicznik Grin
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #53 : Styczeń 09, 2008, 13:35:40 »

Moja obsada w 216 litrach:

Molinezja – 13 sztuk + 3 większego narybku + xxx małego narybku.
Brzanka Sumatrzańska – 10 sztuk
Kosiarka – 6 sztuk
Razbora Klinowa – 11 sztuk
Zbrojnik Niebieski – 5 sztuk
Żałobniczka – 4 sztuki
Danio pręgowane – 1 sztuka.

Według wszystkich tych preliczników mam 2-3 razy większą obsadę, niż dopuszczalna z podawanych wyżej przeliczników... a jak spyałem na tym forum jak utrzymać przerybienie - to się dowiadziałem, że ilość ryb jest ok. Ja już nie kumam jak to liczyć...
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Trulek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95



« Odpowiedz #54 : Styczeń 13, 2008, 23:03:33 »

Moim zdaniem obsada trochę przerybiona Smiley Czytaliśmy kiedyś, że dla małych ryb 1 cm dla 1 lita ok ale dla większych ryb 2 lub 3 litry dla centymetra ryby bieżącego. Ale ważniejsze jest chyba utrzymanie właściwych parametrów w akwa i nie męczenie rybek . Masz szczęście, że Twoje brzanki sumatrzańskie są w ilości 10 sztuk czyli mają się kim zająć bo inaczej biedne byłoby, Twoje danio pręgowane które jest dość spokojną rybką w dodatku o długich płetwach  Afro
Czasem chyba lepiej trzymać 60 szt narybku w 30 litrach częściej podmieniając wodę niż męczyć je w kotniku o objętości 3 litrów w dużym akwa gdzie stosunek ilości rybek do całkowitej objętości jest ok ??
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #55 : Luty 05, 2008, 10:14:04 »

No to zmieniłem obsadę w tej 216:

Molinezja – 16 sztuk + 2 większego narybku + xxx małego narybku.
Brzanka Sumatrzańska – 10 sztuk
Kosiarka – 6 sztuk
Razbora Klinowa – 11 sztuk
Zbrojnik Niebieski – 5 sztuk
Żałobniczka – 4 sztuki
Danio pręgowane – 1 sztuka.
Gurami marmurkowe - 4 sztuki,
Kirysek spiżowy - 7 sztuk

Przerybienie teraz już chyba mam... które z tych ryb najlepiej przenieść do 112l ? A które pozostawić w tej 216 ?
PLan jest taki - brzanki i molinezje + 2 zbrojniki do 112, reszta zostaje w 216 - będzie OK ? Mogę jeszcze dokupić danio i neonki ??
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #56 : Luty 05, 2008, 10:55:37 »

Według mnie przeniesienie brzanek i molinezji "strasznie" ogołoci Ci większy zbiornik, ja bym przeniósł jeden z tych gatunków + zbrojniki/razborki... chyba że dokupisz fajną ilość danio/neonków do dużego akwa, albo przerzucić tylko brzanki i neonki wpuścić do mniejszego akwa. Ja bym się używam przeliczników jedynie w celach orientacyjnych a nie wyznacznika, dużo zależy bowiem od zagospodarowania zbiornika jak i filtracji.
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #57 : Luty 05, 2008, 11:12:20 »

Ogołoci... no w sumie trochę o to mi chodzi ;-) tylko czy nie przerybi 112l ?

No tak... ale brzanki i neonki - boję się o neonki - te brzanki je zjedzą na 100%.
Filtracja - raczej OK (eheim 2228 w 216l i fluval 304 w 112l - teraz oba w 216 bo 112 jeszcze nie zalane)

Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Los_1988
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168


Moje GG: 6928749


WWW
« Odpowiedz #58 : Luty 27, 2008, 20:51:23 »

Witam.
Jestem nowy na forum, a moje doswiadczenie male ( w przeszlosci baniak 30 L )  . Moim zdaniem powinienes zmiejszyc ilosc gatunkow.
Ja mam zamiar 300 l założyc. A w nim obsada:
7 - 12  Mieczyk hellera ( pózniej dojdzie narybek Wink )
6 - 8 skalar
6 - 9 kiryski
2 - 3 zbrojnik niebieski
4 - 7 gupik pawie oczko ( raczej nie zostawie narybku Wink )
To moje zalozenia, zobczymy jak to w praktyce bedzie.

« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2008, 23:40:40 wysłane przez Los_1988 » Zapisane

I Love Xiphophorus helleri  Smiley
Plany sie zmieniają Wink
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #59 : Luty 28, 2008, 08:09:44 »

Pewnie powinienem... ale ja się cudem opieram przed zwiększeniem ilości gatunków ;-) Oddałem brzanki, molinezje dałem do 112l. Reszta została w 216l i wcale nie jest "gęsto". Myślę o pozbyciu się jakichś zbrojników - mam ich 5 sztuk (2 samce i 3 samice) i 1 samca i 1 samicę mógłbym oddać - od miesiaca je paruję i wychodzi mi różnie - teraz w jednym kokosie siedzi cały czas 1 samiec, a drugi kokos odwiedza reszta. Gdyby zamieszkłay sobie w obu kokosach i jeszcze samice zaprosili do środka ;-) to wiedziałbym które oddawać a które zostawić. Mógłbym docelowo oddać też danio (dokupiłem 4 sztuki i mam 5), a żałobniczki przenieść do 112l. Ale to wszystko docelowo, narazie rybki są młode i małe - zbrojniki ok 5-10 cm, żałobniczki 5 cm, kosiarki - 3-6 cm, kiryski - 2 cm, gurami 4-10cm.

Jak zakładałem ten pierwszay zbiornik - 216l - to chciałem w nim tylko stadko małych rybek (np. 15 razbor, lub neonów) i nic więcej... a wyszło jak wyszło. Kirysków daj raczej 6 - bo to stadne rybcie.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13
  Drukuj  
 
Skocz do: