Jak ustawić świetlówki w akwarium

<< < (2/2)

kafarski:
przyczyna może być w starych świetlówkach właśnie . nie wiem czy dajesz też nawożenie CO2? trochę to kosztuje ale niestety tak jest ze świetlówkami. ja muszę wymieniać swoje T5 wtedy gdy elektroniczny starter nie będzie już chciał ich zapalać. te elektroniczne są tak zbudowane że jeśli jakiś z parametrów świetlówki odbiega zbyt od normy to nie będzie jej włączał ze względu na zabezpieczenia. te firmowe droższe palą się oczywiście dłużej.
zielenice pojawiają się gdy brak jest fosforu w wodzie, u mnie wyraźnie cofnęły się gdy podałem go w nawozach.

bemka:
Tak dodaje CO2, co 2 tygodnie daje nowy roztwór:)WIec cały czas coś tam sie uwalnia do wody, fosfor hmm nie mam pojęcia jak tam jest z nim u mnie w akwarium. w moim nawozie w składzie nie pisze nic o fosforze:(

kafarski:
nawozy dla roślin akwariowych nie zawierają z reguły fosforu bo utarła się taka opinia że fosforany powodują plagi glonów w akwarium, ale u mnie występowały glony właśnie przy ich braku. z kolei stężenie grubo ponad 10ppm nie miało wpływu na glony a po kilku tygodniach wszystko wracało do normy czyli  zbliżało się do zera. czasem woda wodociągowa może zawierać śladowe ilości fosforu- niestety u mnie tak nie jest.
są testy na PO4, ale jeśli jest za drogi albo go nie ma w sklepie możesz zapobiegawczo dać coś co zawiera fosfor, dobry jest fosforan potasu- zawiera  na dodatek potas. nie radzę nawozów do roślin doniczkowych bo zawierają też NH3/4 i w przerybionym zbiorniku może być kłopot z azotanami.
ilość CO2 możesz policzyć znając tww i pH. są takie proste tabele na forum i w necie. jeśli było by go mniej niż optimum to może lepiej byłoby mieć butlę.

frytek:
Cytat: kafarski  Listopad 05, 2006, 14:59:30

jeśli ci kabomby ciągną do tej aqua glo to wstaw ją nad nią. może lepszym wyjściem będzie wymiana jednaj zwykłej na jakąś roślinną? co pół roku trzeba wymieniać świetlówki  tak więc możesz kupić kiedyś lepszą.


co pol roku? czemu tak czesto? ja mam od kwietnia akwarium, czy musze wymienic swietlowke ;x?

Sebastian:
Cytat: frytek  Listopad 06, 2006, 15:57:31

co pol roku? czemu tak czesto? ja mam od kwietnia akwarium, czy musze wymienic swietlowke ;x?


O trwałości swietlówek było już mówione, ale dla przypomnienia zacytuje wcześniejszą wypowiedź:

Trwałość to jedno, a skuteczność świetlna to drugie, np po ok. 10000 godz. strumień świetlny może spaść nawet do 60% wartości początkowej (przy w miarę dobrze dobranych statecznikach). Na trwałość świetlówki wpływa kilka czynników i nie należy aż tak bardzo sugerować się tym co podaje producent.
Należało by również dodać że srednia trwałość świetlówki to czas po którym połowa lamp z próbki przestaje świecić, czyli z 1000 swietlówek 500 "pada". Następna kwestia to taka że testy na trwałość przeprowadzane są w temp. 25`C (cały czas mowa o T8 ), szczęśliwy ten który ma taką temp. w pokrywie nawet przy 0.5W/l (dla przykładu u mnie ok. 21.00 bez włączonego chłodzenia było 42`C ), nie mówiąc jaka może być być w upalne dni. I jeszcze jedna sprawa, świetlówki nie są testowane w trybie 10 czy 12 godz. a w 3 godzinnym.
To tyle na temat przeprowadzania testów. Teraz trochę praktyki, tak się składa że w ubiegłym tygodniu wymieniałem świetlówki, będzie więc możliwość przedstawienia porównania na przykładzie szybkości fotosyntezy. Na starych świetlówkach (15 m-cy) efekt "bąblowania roślin" następował po ok. 6 godz na nowych po ok. 3-4 godz. Żadne z warunków w akwa nie uległy zmianie z wyjątkiem oświetlenia, jest to dobry przykład jak zmienia się skuteczność świetlówki.

Producenci świetlówek zazwyczaj podają dwie wartości dotyczące trwałości świetlówek, są to
- trwałość średnia   ( to taka po której połowa lamp z testowanych przestaje świecić )
- trwałość ekonomiczna   9 to taka po której należy je wymienić )

Ja wymieniam świetlówki miedzy 12 a 15 miesiącem użytkowania.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona