Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Mnóstwo pytań dot. lotosa  (Przeczytany 19775 razy)
Wywłócznik_13
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 130


« : Październik 02, 2006, 07:45:13 »

Jak już wiecie, mam ślicznego lotosa.
Chciałbym, żeby rósł mi naprawdę pięknie.
Spójrzcie na tę stronkę: http://www.allegro.pl/item131604423__lotos_czerwony_bulwa_mirkocis_.html

Nie wiem, czy to prawda, czy nie.
W sieci ogółem jest mało szczegółowych informacji nt. hodowli lotosa (ja mam zenkeri red)

A teraz przejdę do pytań:

Jak długo żyje lotos?
Co zrobić (warunki), by lotos:
   -wypuścił młode lotosiki z kłącza
   -zakwitł?
Czy lotos po zakwitnięciu:
   -obumiera
   -zatrzymuje wzrost (na ile?)
   -dalej sobie rośnie? - wtedy może powtórnie zakwitnąć?
Czy to zimowanie lotosa na 2 tygodnie jest prawdą?
Jakie warunki trzeba by zapewnić lotosowi, żeby naprawdę ślicznie rósł i zakwitł? - jakie parametry, ilość makro i mikroelementów?

Jeśli by ktoś z Was znał odpowiedzi na te pytania (chociaż jedno) to bardzo bym prosił o udzielenie jakichkolwiek informacji.


Zapytam się Was jeszcze o anubiasa:
   -czy roślinka ta może rosnąć w akwarium razem z lotosem? - chodzi mi o to, czy warunki, które będą idealne dla lotosa nie będą słabe dla anubiasa? (wiem, że anubias nie ma jakichś szczególnych wymagań co do twardości wody i preferuje słabe oświetlenie)
   dokładnie te same pytania mam jeszcze jak u lotosa co do zakwitnięcia
   -czy anubias wytwarza nasiona z kwiatów? Jeśli tak, to jak - czy kwiat powinien być nad wodą, czy raczej pod?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje na moje pytania
Pozdrawiam wszystkich
Łukasz


Nasunęły mi się kolejne pytania co do lotoska:

Czy kwiat wymaga zapylenia? Jeśli tak, to jak to zrobić? Co go w naturze zapyla?
Czy bulwę (przykładowo - ta, która jest na allegro) otrzymujemy jako nasiono (z kwiatu mnóstwo bulw)?
Czy bulwa rośnie wraz z lotosem, czy przez całe życie jest taka sama?
Jaki byście mi polecili nawóz, dzięki któremu lotos by pięknie rósł? Jakiś pod korzenie - pałeczki, kulki, w płynie? W co powinien być bogaty? Znacie jakiś konkretny nawóz, który sami stosujecie w uprawie lotosa i widoczna jest poprawa jego wzrostu?

Prosiłbym również o info co do genetyki - gdzieś się spotkałem z twierdzeniem, że "potomstwo" lotosa czerwonego może być czerwone albo zielone, ale potomstwo zielonego lotosa może być już tylko zielone - czy to prawda?

Myślę, że jeśli dużo osób się wypowie na ten temat może być to dobra stronka do "encyklopedii", którą zaproponował KrystekGdynia

Jeśli macie to dodajcie też zdjęcia swoich lotosów i ich kwiatów do encyklopedii - im bardziej "własna", tym ciekawsza i bardziej wartościowa xDxDxD
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2006, 08:58:27 wysłane przez Wywłócznik_13 » Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #1 : Październik 03, 2006, 22:14:55 »

Niestety nie znam tego gatunku i trudno coś, doradzić, moge jedynie powiedzieć że miałem problemy z roślinami "z bulwy" i w chwili obecnej nie mam żadnej. Ogólnie co do lotosów (red, green) to musisz wybrać czy chcesz aby kwitnął czy aby był krzaczasty. Jeśli opcja pierwsza (musi mieć naprawdę dobre warunki) to pozwalasz mu na rozwinięcie liści nawodny, ale wiąże się to z tym że stracisz liście podwodne i oglądać będziesz tylko łodygi idące ku górze. opcja druga to w sumie odwrotność pierwszej, nie pozwalasz na rozwijanie liści nawodnych, przycinasz te ktore za bardzo wyrastają, zazwyczaj wystarcza pozostawienie 5-6 liści.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2006, 19:30:16 wysłane przez Sebastian » Zapisane


385 l - dyskowce
Wywłócznik_13
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 130


« Odpowiedz #2 : Październik 04, 2006, 06:04:52 »

Akurat chciałbym, żeby tworzył liście podwodne, ale nie tylko takie małe, jakie dotychczas mam (8-12cm) ale też trochę wyższe (20-25cm), żeby miał liście zarówno wysokie, jak i nieskie. Ale też strasznie chcialbym mieć jego kwiat - wiem, że wiąże się to z zarośnięciem praktycznie całej powierchni akwarium. No - ale ja na razie mogę sobie na to pozwolić, bo mam niewiele i to niezbyt jakoś "cennych" roślin - nurzańce, kryptokoryny, hygrophile, cabombę, mech. I tu mam pytanie: Da się do tego doprowadzić, by lotos miał jednoczeście liście pływające i  podwodne? Czy zanik liści podwodnych związany jest z tym, że tak "działa" lotos - robiąc liście pływające podwodne mu są niepotrzebne, czy może dlatego, że światło do podwodnych nie dociera?
Czy z tego kwiatu można uzyskać nasionka? Wymaga zapylenia?
Zależy mi właśnie, by się rozmnażał
Zapisane
kafarski
Gość
« Odpowiedz #3 : Październik 04, 2006, 08:51:16 »

jeśli ci bardzo zależy żeby mieć młode odrosty, bo tak najszybciej się rozmnaża to radzę ci zainwestować w większe akwarium, bo w 25 litrach wypuści najwyżej trzy liście pływające, a wtedy nie wykształci raczej kwiatu. w większym zbiorniku po dwóch trzech miesiącach możesz mieć nawet co tydzień kwiaty, jeśli nie będziesz obrywał liści. ale- zajmie ci całą powierzchnię. po jakimś czasie z kolei - miesiąc dwa- będzie wytwarzał oprócz odrostów z korzeni także małe bulwy, takie jakie znalazłeś w allegro.
ja musiałem wyrzucać co miesiąc do kosza z 10 małych sadzonek w dobrych czasach, jednak zrezygnowałem z jego liści pływających bo bardzo zasłania powierzchnię.
Zapisane
Wywłócznik_13
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 130


« Odpowiedz #4 : Październik 04, 2006, 17:32:24 »

Jakie są minimalne rozmiary (wysokość i ew. powierzchnia, bo raczej litraż nie ma wielkiego znaczenia) akwa, w którym mogłby mi w takim razie ładnie rosnąć?
Tylko jeśli można prosić to nie przesadzajcie zbytnio, bo wiem, że wyczulonym akwarystom nie podoba się np. to, że para skalarów pływa w 100l, albo, że kosiarka musi mieć ogromne akwarium - ja obyswa te gatunki trzymałem kiedyś w 80l i fajnie mi się skalary rozmnażały. No a jeśli mi powiecie, że lotos w 150litrach nie urośnie bo za mało, no to...
mogę się nieco zniechęcić bo po pierwsze:
nie mam na razie możliwości ulokowania takiego akwarium
Po drugie nie mam na razie kasy zbieram a nie chcę narażać rodziców na porządne wydatki tylko dlatego, że chcę mieć młode lotoski (inaczej to Wy (niektórzy z Was interpretują)rozumiecie, bo jak się pieniądze zarabia to można sobie 2-3 miesiące pooszczędzać i kupić osprzęt i akwa i wszystko inne na np. 100l, trochę dłużej na większe akwa oszczędzać, choć na upartego można to po jednej wypłacie kupić ale chyba by się przy okazji przymierało głodem; a inacze jest ze mną, bo jeśli sobie zbieram grosiki i zaoszczędzam parę złotych na miesiąc, czasem udaje mi się zarobić coś niecoś na sprzedaży poczwarek albo sprzedaję np. powtarzające mi się książki, które dostaję jako nagrody w szkole - musiałbym chyba z 5 lat oszczędzać na porządne akwa No ale czy na prawdę nie mam żadnych żadnych ale to żadnych szans na to, żeby w moim akwariumku lotos zakwitnął albo wypuścił parę młodych? Żadnych? Czy może coś się tam tli, jakaś nadzieja w dobrych warunkach (nie licząc litrażu)HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh?
Zapisane
Yria
Zainteresowany
**
Wiadomości: 83



« Odpowiedz #5 : Lipiec 18, 2007, 08:44:34 »

Co zrobić, żeby lotos tygrysi puszczał tylko podwodne liściey?Obcinać te, które doszły do powierzchnii? Gdzieś kiedyś czytałam, że trzeba mu korzenie podcinać...ale jakoś w to nie wierze...musiałabym pół akwarium przeorać...bez sensu trochę.
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 18, 2007, 08:53:19 »

Obcinać te, które doszły do powierzchnii?
Tak. Liście podowdne są liśmi przetrwalnikowymi, umożliwiającymi lotosowi "dojście" do powierzchni.
Zapisane

Yria
Zainteresowany
**
Wiadomości: 83



« Odpowiedz #7 : Lipiec 18, 2007, 09:39:29 »

Okej, no to będe obcinać.... mam nadzieje, że to mu nie zaszkodzi.
Zapisane
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #8 : Lipiec 28, 2007, 17:00:07 »

WItam.

Mam pytanie co do lotosa, dzisiaj kupiłem sobie lotosa zielonego, ma malutką bulwę i do tego liście, będzie rósł Smiley Ale nie w tym problem, chodzi o to, że miałem wczesniej lotosa czerwonego. Była to piekna roslina, czerwone liście i w ogóle ... ale zaczeła siegac do powierzchni, po czym obumarł. Z kilka tyg. temu zaczął nawet malutkie liście puszczać, ale obumarły z niedoboru mineralnych. No i rozciałem bulwę na polówkę, z czego jedna była do wywalenia bo były w niej gnijące korzenia (widocznie korzenia lootsa wrosły się w bulwę). A druga połówka bulwy jest czysta,  twarda i całkowicie "goła". Jest szansa, żeby ponownie z tego wyrósł lotos ?


Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Sierpień 01, 2007, 10:28:29 »

Wydaje mi się, ze tak. Wsadź go do akwarium, niech pływa luźno, nie zakopuj w żwirze i zobacz co będzie.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #10 : Sierpień 01, 2007, 10:32:40 »

Wsadziłem go do 50L, gdzie jest 2x18W. Pozostało już tylko czekać  Marzyciel
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
hunk
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 115



« Odpowiedz #11 : Styczeń 17, 2008, 02:02:57 »

http://www.allegro.pl/item296930839_lotos_bananowy_niesamowite_dziwaczny_egzemplarz.html
widział to ktoś ?? Smiley  a może hodował ??
Zapisane

"Albo rybka, albo pipka. Jak powiedział Hamlet"
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« Odpowiedz #12 : Styczeń 17, 2008, 06:00:25 »

drodzy koledzy
mam lotosa juz od dawna zakwitł mi raz, zrobiłem z niego rozsady i mam teraz 3, bulwe zakopałem w zwirku i wypusciła liscie, liscie nawodne zaczelem obcinac dopiero jak roslina nabrała duzych rozmiarów, przycinalem je raz na tydzien - ale nie wszystkie na raz, po kilku miesiacach i w momencie kiedy dalem co2 i zwiekszylem ilosc światła to zaprzestał wypuszczac liscie nawodne, a liscie podwodne są geste jak jasna ..., nie wiem czy moje doswiadczenia hodowlane cos pomogą ale moj lotos wypuszcza juz liscie podwodne które wielkoscią dorównują liscią nawodnym, dzisiaj zrobie update fotek to doloze zdjecia lotosów extra,
zakwitł mi lotos i anubiasy, chociaż anubiasy zostały podniszczone przez gflony krzaczkowate
zdjecia wrzuce kolo poludnia jak sie wyśpie
pozdrowienia
Zapisane

marzenaszym
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 114



« Odpowiedz #13 : Styczeń 19, 2008, 08:45:07 »

czekam na zdjęcie
Zapisane

"veritas odium parit, obsequium amicos"
"prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół"
seba75
Gość
« Odpowiedz #14 : Styczeń 19, 2008, 09:09:21 »

czekam na przesylke z malym lotosem rubra,
hoduje moze ktos ta odmiane? czy jakos szczegolnie rozni sie w uprawie od tygrysiego czy pubescens ?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: