Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Welony  (Przeczytany 6972 razy)
maks
Nowy
*
Wiadomości: 4


WWW
« : Luty 18, 2004, 21:30:30 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.Czy ktoś z Was ma w swoim akwarium welony?Chciałbym się dowiedzieć w jakich warunkach je utrzymujecie,jak karmicie.Nie jestem początkującym akwarysta ale z Welonami jak dotąd nie miałem do czynienia.
Zapisane

Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 18, 2004, 22:16:19 »

Ja mam prawie dwuletniego Welona i około roczną Orandę Cheesy
Trzymam je w 40litrowym baniaku, w którym mam mały korzeń z przyczepioną sadzonką Anubiasa (do welonów tylko anubiasy i ewentualnie niektóre kryptokoryny....inne rośliny na własne ryzyko :lol: ) i podłoże ze żwirku 1-2mm(właściwie to juz piasek). Zastosowałem drobny żwirek gdyż welony lubią przeszukiwać dno w poszukiwaniu pokarmu...biorą piasek do pyska i wypluwają. Nie wolno stosować żwirku o granulacji 3-5mm bo welon może się udławić takim kamyczkiem. Albo drobnica albo duże kamyki (jednak preferuję piasek gdyż welony chroboczą większymi kamykami przeszukując dno). Przyjmuje się że jeden welon potrzebuje około 25-30litrów wody (nawet 50l). Welony mają duuuuuużą przemianę materii więc trzeba zastosować wydajny filtr (kubełek w 80l akwa nie będzie wcale ekstrawagancją :lol: ). Ja mam Fan-mini z dużą gąbką, podmieniam 25%tygodniowo i stwierdzam że przydałaby sie jeszcze jakaś kaskada. W akwarium nie jest potrzebna grzałka gdyż jest to rybka zimnowodna (odmiana naszego Karasia Cheesy ) Są to bardzo żarłoczne rybki..karmię je 3xdziennie pokarmami Sery Royal i Tetry AniMin...ale chyba wkrótce dokupię im jakiś smakołyk. Welony to rybki długowieczne i niezwykle toważyskie...rozpoznają swojego właściciela i nie boją się prac pożądkowych w akwarium.

Troche się rozpisałem.....
ps. Wielu uważa że są to rybki dla amatorów i dzieci ale chyba nie wiedzą co mówią...jak dla mnie to mają więcej uroku i charakteru niż wyniosłe paletki Tongue
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #2 : Luty 19, 2004, 00:47:46 »

warto dodac takze ze sa to ryby ktore plywaja w bardzo specyficzny sposob... (przynajmniej moje) sprawiaja wrazenie niezdarnych a idzie im to calkiem dobrze...

co do obsady roslinnej to u mnie jest kabomba, anubius, moczarka i jeszcze  kilka innych roslinek...

co do przemiany materi w 100% strasznie smieca... a ich odchody sa dosc duze.. ze do granulacji podloza to mam kamyczki 3-7mm i ladnie przeszukuja podloze...

toleruja prawie kazde warunki... u mnie doskonale czuja sie w tem wody 23-25 stopni...  mam 2samice i samca.. akwa 100l....

jak sa glodne to robia smiesznie pyszczkami przy przedniej szybie...

swoja droga ciekawe jak je zachecic do tarla.. (tylko nie wiem czy nie za mlode... - 6 miesiecy)
Zapisane
darq
Zainteresowany
**
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #3 : Luty 19, 2004, 01:21:49 »

pbern kabomba i moczarka to chyba nie najlepsze rosliny dla welonów. Jak kiedyś miałem teleskopy, to pamietam, że z kabomby została łodyga, a moczarki także strasznie na ich toważystwie ucierpiały. Poza tym ryby te ciągle przeszukuja dno i wyrywają rośliny z podłoża. Wiele roslin się dla nich nie nadaje, no i fakt, że brudzą. Mimo to bardzo mile wspomianam te rybki, do dziś pamiętam jak jadły wręcz z dłoni, dawały się jakby "głaskać", a podczas prac porządkowych wręcz przypływały do mojej ręki i nawet ją "skubały". Według mnie bardzo przywiązują się do właściciela.
Zapisane
maks
Nowy
*
Wiadomości: 4


WWW
« Odpowiedz #4 : Luty 19, 2004, 07:41:03 »

Czytałem juz wiele razy że welony sa zimnowodnymi rybkami,ale zastanawia mnie jeden fakt:Szukajac odpowiednich w sklepach zoologocznych zauważyłem że wszędzie grzeją wodę i to dość pokaźnie 25-27 stopni.
Zapisane

Duch
Man without body
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 177



WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 19, 2004, 08:44:11 »

Co do temperatury to wystarczy im temperatura pokojowa. Welony to bardzo wytrzymałe ryby...ich zakres przystosowawczy to chyba między 4 a 30C ale oczywiście preferują raczej temp. około 20C. Ja mam w pokoju 22C i tyle samo w baniaku. Co do żwirku to wszystko zależy od otworu gębowego. Poleciłem piasek gdyż znane mi są dwa przypadki udławienia się rybki kamykiem Sad  i słyszałem podobne historie od sprzedawcy. Welony to silne rybki i przetaszczenie 2cm kamyka nie sprawia im problemu co wiąże się z hałasem, który mi akurat przeszkadzał Cheesy .

Co do przywiązania to fakt......mój welon daje się wręcz głaskać po kapturze :lol:
Zapisane

Pozdrawiam Norbert
AquaDesign.pl
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #6 : Luty 19, 2004, 08:59:48 »

darq.. dziwne.. u mnie welony akurat nie ruszaja ani moczarki, ani  kabomby.. jest im ona obojetna... tylko przesypuja kamyki... co do wyrywania to tez nie spotkalem sie z tym.. bo oba w/w sytuacje zarezerwowaly sobie u mnie 2 zbrojowniki lamparecie i wychodzi im to duzo lepiej bo jeden ma 15 a drugi 22cm.. Wink

ostatnio dosypalem kamieni... do 5cm warstwy.. a na to polozylem plaskie kamienie przywiezione z nad baltyku.. komponuje sie to bardzo ladnie.. a i prosciej sprzatac.. roslinki juz prawie nie sa wyrywane.. i wszyscy sa szczesliwi..
Zapisane
darq
Zainteresowany
**
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #7 : Luty 19, 2004, 11:26:13 »

pbern cieszę się więc że nie masz tego problemu, welony sa jednak do tego zdolne, a może twoje są jeszcze młode, bo maje np taranowały rosliny sczególnie gdy miały już ok15cm i miały ochotę tylko odpoczywać w akwarium w czym dekoracje im raczej przeszkadzały, a wystarczał sam żwirek.
Zapisane
Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #8 : Luty 19, 2004, 13:07:15 »

Moje rozmnażały sie po podniesieniu temperatury z 18 do 24 stopni. MIały 20cm i 5 miesiecy.
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
maks
Nowy
*
Wiadomości: 4


WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 19, 2004, 14:57:41 »

A może znacie jakies strony internetowe o Welonach?Chciałbym wiedzieć o nich jak najwięcej.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: