Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Nurzańce mają czerwone liście  (Przeczytany 12603 razy)
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« : Luty 01, 2004, 19:37:30 »

Moje Vailsnerie Gigantea (Nurzańce giganty) mają czerwone liście. Kiedy kupiłem Nurzańca miał zielone liście, a teraz ma czerwone liście. Czym to może być spowodowane ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Olo
Zainteresowany
**
Wiadomości: 136


« Odpowiedz #1 : Luty 01, 2004, 21:45:57 »

Jak przeniosłem Valisnerię z akwa do stawu to też poczerwieniała, podobnie miałem z żabienicą. Może to zależy od naświetlenia... w każdym razie moim roślinom to nie zaszkodziło.
Zapisane

http://aquanetta.pl nowatorskie dekory, dyfuzory aquanox, mułapka
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 03, 2004, 15:41:29 »

A czy inne roślinki zdrowe ?? Czerwienienie liści to może być utrata/brak produkcji chlorofilu, liście wtedy czerwienieją, żółkną lub staja się przezroczyste, jest to wówczas spowodowene brakiem Magnezu.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Leon
Nowy
*
Wiadomości: 22


« Odpowiedz #3 : Luty 03, 2004, 15:56:53 »

To troche dziwne ale u mnie też mają czerwonkawe liście. Jestem tym zaniepokojony :cry:
Zapisane

Poza czernią międzygwiezdnej pustki leży domena chaosu
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #4 : Luty 03, 2004, 20:34:23 »

A te liście są jeszcze takie wlasnie troche przezroczyste....a jak uzupełnić brak magnezu ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #5 : Luty 03, 2004, 21:44:58 »

Możesz kupić MgSO4.
http://www.poch.com.pl
http://www27.brinkster.com/reko/odczynniki_chemiczne.html
Ale czy to napewno brak magnezu,zazwyczaj woda wodociągowa zawiera wystarczającą jego ilość.Może to brak mikroelementów, zbyt wysoki poziom NO3 lub reakcja na zmianę warunków
Zapisane


385 l - dyskowce
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #6 : Luty 04, 2004, 00:08:37 »

Jeśli liście czewienieja na końcach to jest to reakcja rośliny na zbyt intensywne światło. Natomiast jeśli stają się przezroczyste to albo brak żelaza (względnie magnezu) albo w podłożu znajduje się zbyt wiele substancji organicznych (czytaj: syf na dnie!)
Zapisane

Joasia
Nowy
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #7 : Luty 09, 2004, 13:47:38 »

A moze masz tez w akwa kryptokoryny? Bo te dwa gatunki podobno zle na siebie dzialaja. Nie wiem czy to jest prawda, w kazdym razie po tym jak oddalilam roslinki od siebie nurzaniec wyglada o wiele lepiej (tez mial brazowe przezroczyste liscie).
Zapisane

85 litrow -> bojownik i jego dzieciaki Smiley
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #8 : Luty 10, 2004, 10:55:45 »

Mam w tym akwa 3 kryptokoryny balansa nurzańce w jednym końcu akwa ,a kryptokoryny w drugim..to moze przez te kryptoko
ryny ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #9 : Luty 10, 2004, 17:42:32 »

Skoro na przeciwległuch krańcach akwa są to szkodliwość korzeni (walka korzeni) odpada.
Muszę tu napisać, że owe szkodliwe sąsiedzctwo kryptokoryn jest głoszone przez doświadczonych akwarystów, ALE równie dobrze doświadczeni akwaryści mówią iż jest to jedynie mit, przesąd.
Ja właśnie zaczynam obserwację tego zjawiska, bądź nie zjawiska Wink
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #10 : Luty 10, 2004, 22:03:36 »

Vallisnerie nie są wrażliwe na sąsiedztwo Cryptocoryn. Wiem to z własnego doświadczenia. Poza tym trzymam obok siebie żabienice i zwartki (rosną świetnie) a podobno żabienice nie tolerują takiego towarzystwa.
Zapisane

vian
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #11 : Luty 11, 2004, 09:01:58 »

Myślę, że jeśli liście mimo swojego zmienionego koloru wyglądają na zdrowe, to nie masz si co martwić. Vallisnerie Gigantae, z tego co wiem, w formach hodowlanych często odbiegają wyglądem od swoich naturalnych, dzikich kuzynek. Występuje sporo krzyżówek, a generalnie rośliny te lubią twardą wodę i nie są wymagające... pozdrawiam :wink:
Zapisane
Edyta
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #12 : Luty 11, 2004, 14:16:52 »

nie moge przypomniec sobie gdzie czytałam o produkcji czerwnej barwy gdy za duzo światła....  chyba u jakiś glonów jednokomórkowych na śniegu... może sobie przypomne...

Nie wiem czy to dobre wytłumaczenie czerwonej barwy, ale po prostu może rośliny przystosowują się do za dużej ilości światła, lub chcą wykorzystac JAK NAJwięcej światła... Poniżej oprzedstawiam mój tok myslenia:

z tego co pamiętam to oprócz chlorofilu sa przeciez inne barwniki w komórkach roślin. Chlorofil odpowiada za zieloną barwę i to on w głownej mierze odpowiada za fazę jasną, ALE różne typy chlorofilów absorbują różne długości światła,a mimo tego nie wykorzystują wszytkiego ALE ZNOWU są też inne barwniki zdolne do pochłaniania porcji energi w postaci kwantów światła o innej długości niż chlorofile np.: fikobiliny i karotenoidy. Fikobliny są czerwone, a karotenoidy pomarańczowe i pomarańczoro-czerwone. Prócz tego, że pełnią funkcje anten czyli pochlaniają energię z zakresu długości fal która jest niedostępna dla chlorofilu i przekazuja tą energię chlorofilom (czyli w uproszczeniu jak by dzięki nim jest wykorzystywana większa ilośc światła) to jeszcze karotenoidy pełnią funkcję ochronną. Gdy chlorofile nie może swojego stanu wzbudzonego przekazać dalej tzn pochłonął porcję światła ale dalsza reakcja jest nie możliwa bo brakuje potrzebnych związków (chodzi mi o to, że fotosynteza zbyt szybka, za dużo światła, co się zdarza) Trzeba sobie to wyobrażić, że chlorofil musi oddać szybko szklankę z gorącą herbatą bo go parzy Cheesy a nie ma komu bo wszyscy już piją tą gorącą herbate i nie chca więcej...
teraz juz na serio może przejśc w taki stan który produkuje wolne rodniki tlenowe... (czyli się senerwuje i bardzo klnie) te to dopiero są skubbańce... reagują z czym popadnie..pomyślcie jaki mogą zrobić burdel w komórce... bo to z czym przereagują może reagować dalej (nie wchodząc w szczegóły tzw reakcja kaskadowa)...  no ale są jeszcze właśnie karotenoidy które rozpraszają nadamiar zaabsorbowanej energii i jest cool  Cheesy bo jakby wrzucają lód do gorącej herbaty chlorofila  Cool I JEST FAJNIE BO ROSLINA ZDROWA chlorofil nie klnie...

Podaje to wszytko w uproszczeniu bo nie ma tu miejsca na rozpisywanie się ale jesli kogoś interesuje to głębiej, chetnie pogadam... bez moich własnych komentarzy obrazujących co się dzieje na poziomie organelli kom) Tłumacze też się gdybyś mi ktoś chciał zarzucić zbyt duże uproszczenia.
Zapisane

interesuje mnie wszytko, czego jeszcze nie wiem Smiley
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #13 : Luty 11, 2004, 14:45:48 »

Cytat: Edyta
Trzeba sobie to wyobrażić, że chlorofil musi oddać szybko szklankę z gorącą herbatą bo go parzy Cheesy a nie ma komu bo wszyscy już piją tą gorącą herbate i nie chca więcej...
teraz juz na serio może przejśc w taki stan który produkuje wolne rodniki tlenowe... (czyli się senerwuje i bardzo klnie) te to dopiero są skubbańce... reagują z czym popadnie..pomyślcie jaki mogą zrobić burdel w komórce... bo to z czym przereagują może reagować dalej (nie wchodząc w szczegóły tzw reakcja kaskadowa)...  no ale są jeszcze właśnie karotenoidy które rozpraszają nadamiar zaabsorbowanej energii i jest cool  Cheesy bo jakby wrzucają lód do gorącej herbaty chlorofila  Cool I JEST FAJNIE BO ROSLINA ZDROWA chlorofil nie klnie...

No to sie nawywa "tlumaczenie na chlopski rozum" albo " jak krowie na rowie"  :lol:  Cheesy
Twoje wytłumaczenie czerwonej barwy lisci narażonych na zbyt intensywne światło jest przekonujace, ciekawe jeszcze jak to jest z praktyką Smiley. No i ciekawe jakie Matijasz ma oświetlenie  :?
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Edyta
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #14 : Luty 11, 2004, 15:14:10 »

dobrze, że masz poczucie humoru Cheesy i mnie zrozumiałes mój humor  ... dzieki
Zapisane

interesuje mnie wszytko, czego jeszcze nie wiem Smiley
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: