Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: akwarium  (Przeczytany 5218 razy)
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« : Grudzień 08, 2005, 16:40:48 »

Witam to moj pierwszy post na tym forum:)
i odrazu zadam kilka pytanek:)
stawiam akwa 150x50x50 375l jako stelarz mam profile stalowe 5x5 (nogi i 3x4 inne łączenia, ma 6 nog co 50cm.
bedzie mial komin 15x15cm. sump bedzie z akwa 111l:) z trzech stron akwa beda scianki z OSB przylegajacer do szkła poniewarz akwa bedzie włożone do szafki. czy cos moze zaszkodzic naprezenia albo cos?
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 08, 2005, 18:29:43 »

Przede wszystkim sprawdź podłogę. Żeby potem nie było przykrych niespodzianek.
Co do stelarza to chyba zależy dużo od wykonania.
Ja sam zdecydowałem się na szafkę z grubego MDFu do mniejszego akwarium, ale do takiego też bym chyba tak zrobił.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #2 : Grudzień 08, 2005, 18:42:30 »

tzn podłoge?
jest to bliżniak podłoga betonowa akwa bedzie stało przy scianie nośnej? ile moze wazyc całe takie akwa? tzn akwa, sump, kamienie 3cm dno? beton na podłodze chyba wytrzma:) wiece nowy jestem w temacie dlatego sie pytam:) dom ma 20lat
acha na podłodze leza panele;)
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #3 : Grudzień 08, 2005, 22:09:31 »

Dobrze wypoziomuj szfke, (ja wypoziomowałem na długości a zapomniałem na szerokości, po zalaniu wodą okazało się że jest róznica 8 mm, trzeba było poprawiać  :evil:  ). Ciężarem zbytnio bym się martwił, podłoga wytrzyma spokojnie 1000 kg, a akwa nie będzie ważyć więcej jak 600 kg. Bardziej zwróciłbym uwagę na wytrzymałość panleli, raczej trzeba będzie z nich zrezygnować (na powierzchni dna szafki).
Zapisane


385 l - dyskowce
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #4 : Grudzień 08, 2005, 23:02:19 »

no niestety niemam mozliwosci zrezygnowania:( ale miedzy nogi a panele dam podkładki płyty OSB.
Jesli szkło bedzie przylegac równo do ścian szafki to mzoe cos sie stac? jakies naprezenia przejda na przednia sciane lub cos innego? starczy szyba 10mm na takie akwa?
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 09, 2005, 00:04:25 »

No, jeśli podłoga betonowa taka jak piszesz to ok. Te panele faktycznie mogą się wgnieść pod nogami...

Jak z naprężeniami do szafki to nie wiem...

10mm to minimum dla takiego akwa, oczywiście wzmocnienia podłużne konieczne !
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #6 : Grudzień 09, 2005, 00:11:12 »

a jesli jest ktos z dolnego śląska to moze mi polecic dobrego producenta akwariów? wiem ze w warszawie dobry jest the wald ale bedzie problem z transportem:( w Wołowie jest Argus (nieweim czy jest zaufany i sie zna) mzoe ktos jeszcze cos polecic:) albo ma pomysł jak z warszawy do wrocka tanio akwa przewiesc:)
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #7 : Grudzień 09, 2005, 02:19:58 »

Cytuj
Jesli szkło bedzie przylegac równo do ścian szafki...

Pod akwarium i tak musisz dać podkładkę, stropian ew. karimate. Co do grubości szyb to w sumie 10mm mogło by być, dla pewności zrób z 12mm (wzmocnienia wzdłużne + poprzeczne).
Nie wiem dlaczego szukasz prducentów tak daleko, wspomniany przez ciebie Argus wygląda na solidną firmę, po za tym we Wrocławiu jest Wromak ( http://www.wromak.com.pl/index1.htm ), a tej firmy chyba nie trzeba przedstawiać. Sam kupowałem u nich akwarium i nie mam żadnych zastrzeżeń - profesjonalnie sklejone.
Zapisane


385 l - dyskowce
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #8 : Grudzień 09, 2005, 10:36:37 »

a robia kominy i otwory w dnie? jak wyglada u nich sprawa cenowa?
Mozecie mo pomoc w wyborze śrubunku? mam dylemat:( ile cali? i jaki kupic? mam problem:/
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #9 : Grudzień 09, 2005, 18:16:02 »

Nie robiłem komina wiec trudno powiedzieć, ale myślę że tak skoro robią akwa na zamówienie. Wejdź strone którą ci podałem, tam jest nr telefonu, zadzwoń i dowiedz się. Co do ceny to za swoje dwa lata temu dałem 690 zł (170x45x50 szkło 12mm, wzmocnienia wzdłużne i dwa poprzeczne również z 12mm), myślę że to tak śrdnio, ale od tego czasu ceny mogły się zmienić (w sklepie chcieli ok. 850 zł .)
Przeczytaj poniższy wątek, jest tam kilka linków co do rozwiązań technicznych, co prawda dot. stałej podmiany wody ale zasada ta sama co przy sumpie.
Zapisane


385 l - dyskowce
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #10 : Grudzień 13, 2005, 14:19:27 »

no niestety Wromak odpada:(
akwarium 150x50x50cm z dwoma otworami jednym spustowym na środku drugim w kominie.
Komin ma miec wymiary 15x15cm. szyba 12mm 840zł:(  szyba 10mm 720zł:(
Mial ktos do czyniena z ta firma? http://skalar.com.pl/index.php?page=7
Zapisane
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #11 : Grudzień 15, 2005, 15:54:27 »

mozecie mi polecic jeden z tych srubunków? neiweim jakie dac wymiary do komina 15x15cm? ktory jest najlepszy? jaki dac rozmiar?
Zapisane
łukaszp
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #12 : Grudzień 22, 2005, 14:17:02 »

to pomoze mi ktos z doborem śrubunku? komin bedzie mial 15x15cm jak dac w środku otwor?
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: