Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie wody w akwa...  (Przeczytany 140286 razy)
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #45 : Czerwiec 28, 2006, 12:31:08 »

Wrzucam po prostku kostki lodu do akwa, takie normalne kostki jak to picia. Przy 112l jest efekt przy wrzuceniu dwóch pojemników - obniża sie o 1,5 stopnia. Ale to i tak efekt krótkotrwały.
Zapisane
miki1995
Nowy
*
Wiadomości: 41


« Odpowiedz #46 : Czerwiec 28, 2006, 12:37:26 »

U mnie przy 15 l wystarczy 10 kostek zapewne Smiley.
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #47 : Czerwiec 28, 2006, 13:19:16 »

Mnie się podobał pomysł z zamrożoną wodą w butelce plastikowej. U nas to może zadziałać bo akwaria 3 i w każdym ok 30st Sad
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #48 : Czerwiec 28, 2006, 13:25:10 »

U mnie nie mieści się taka butla a nawet jeśli by ją upchać to nie teraz bo prętnikowi się dzici zachciało  Roll Eyes Też ma chłop siłę w taki upał...
Zapisane
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #49 : Czerwiec 29, 2006, 09:31:43 »

witam wszystkich, strasznie dawno mnie tu nie było, bo dużo się działo w moim życiu.... ale już jestem  Cheesy
moje doświadczenia od 2 lat, kiedy zakładałam ten wątek:
niestety mieszkanie na poddaszu od słonecznej strony jest koszmarem, nie tylko dla ludzi ale także dla rybich osobników Tongue
w lato jest upalnie, a w zimie chłodno - winą wszystkiego jest podobno blacha położona na dachu, ale to nieważne.
z wszystkich moich rybek ostało się zaledwie kilka. Część z nich zginęła metodą naturalnej selekcji w wielkich bojach odnosząc ciężkie rany - na to nic nie poradzę, przecież nie powiem im żeby za karę pływały w kącie....
Jednak większość zginęła właśnie przez upały.... Żeby utrzymać w akwarium stałą temperaturę wody (ciągle ją obniżając) trzeba poprostu w domu być i to często i to najlepiej w środku dnia... niestety, nie każdy może. Tak więc moje rybki musiały sobie radzić same. Ustawiałam im co prawda wentylator skierowany na akwarium, otwartą pokrywę,itd, ale to nic nie dało. Większość moich rybek "puchła" i wyglądała jak balonik a potem odchodziła.
Jakiś czas temu wyprowadziłam się z domu, nauczyłam mamę co i jak z karmieniem, a sama co tydzień przyjeżdzałam zobaczyć jak się mają moi mali mieszkańcy + porobić większość prac porządkowych (podmiany, czyszczenie dna, wybieranie ślimaków, itd)
Suma sumarum wkurzyłam się tydzień temu na te upały i przeniosłam baniak na dół, gdzie jest dużo chłodniej. Mam nadzieję, że tu będzie im dobrze.
Na szczęście mama nie miała nic przeciwko, bo sama się wciągnęła w te rybie sprawy (Właśnie budujemy szafkę pod jej własne 120l. akwa, gdzie będzie miała co się jej tylko zamarzy  Grin)
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
RoN
Zainteresowany
**
Wiadomości: 98



WWW
« Odpowiedz #50 : Wrzesień 19, 2006, 16:54:35 »

akwarium 200L 100/50/40 3x30W + cala pokrywa wylozona folja aluminiowa. Tem rano 27 stopni wieczorem dochodzila do 29 a teraz nie jest wcale za goraco!! Dzis zamontowalem okolo 11.oo wentator o sednicy 8cm z obudowy od kompa chodzil na maxa do 18 no i wycjagajac powietze z akwarium temperatura pozostala 27stopni jutro go przelorze na druga stone zeby dmuchal powietrzem zobaczymy licze ze obnizy troche temperatura. Butelki z woda zamrozona sie nie sprawdzaja umnie bo mam maly zamrazalnik i jak sa mrozonki to duze butelki sie nie mieszcza a butelka 1L nic nie daje   
Zapisane

Moje akwarium  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,7513.0.html

Jesli chcesz pomóc moiej stronie kliknij na linki nizej
www.skocz.pl/koziolek
www.skocz.pl/najlepsze

Tu można zobaczyć moje filmy
www.scigacz.pl
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #51 : Wrzesień 19, 2006, 18:27:56 »

A jaką masz temp. w pomieszczeniu ? Jesli zblizoną do 27`C to uzyskanie niższej może stanowić problem. Jeśli pokrywa jest zbyt szczelna to też nie najlepiej.
Ja na początku miałem zamontowane 4 wentylatory 60x60 wysokoobrotowe, od dłuższego czasu mam tylko 2, obydwa wyciągają powietrze ze środkowej części obudowy (najcieplejsza część pokrywy), wdmuchiwanie powietrza na świetlówkę to nie najlepszy spsób, może skrócić jej żywotność lub skuteczność. Standartowe wentylatory nie mają zbyt dużych obrotów, zazwyczaj przedział od 2000 do 2700 obr/min (czasami więcej do 4000 - 4500 obr/min), a to nie jest dużo, ważny jest też układ łopatek, zarówno prędkość obrotowa jak i układ łopatek wpływa na ich wydajność (przepływ powietrza).
Zapisane


385 l - dyskowce
RoN
Zainteresowany
**
Wiadomości: 98



WWW
« Odpowiedz #52 : Wrzesień 19, 2006, 20:09:41 »

teraz to tak mam okolo 25 stopni w pokoju to jak mowisz ze nie ma sensu wdmuchiwac powietrza? i niehc zostane tak jak jest czyli wycjagajac utrzymywac temperatue 27 stopni ? Przydalo by sie 25 Cheesy
Zapisane

Moje akwarium  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,7513.0.html

Jesli chcesz pomóc moiej stronie kliknij na linki nizej
www.skocz.pl/koziolek
www.skocz.pl/najlepsze

Tu można zobaczyć moje filmy
www.scigacz.pl
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #53 : Wrzesień 20, 2006, 15:58:07 »

W ktrórym miejscu masz założony wentylator ? Przy jednym najlepiej aby był w środkowej części, zresztą przy dwóch również. 
Zapisane


385 l - dyskowce
RoN
Zainteresowany
**
Wiadomości: 98



WWW
« Odpowiedz #54 : Wrzesień 20, 2006, 16:47:38 »

Jest przymocowany tak mniej wiecej w srdkowej czensci blizej przednjej szyby. Dzis w nocy bylo chlodno wiec temperatura wody rano wynosila 26 stopni caly dzien az do teraz chodzil wentylator i temperatura utrzymala sie na poziomie 26 stopni no ale w mieszkaniu jest dzis tez chlodno. Tak m isie wydaje ze jeden to chyba zamalo zeby obnizyc no ale przynajmnjej temperatua sie nie podnosi

Edit: Po dwoch godzinach od wylaczenia wiatraczka temperatura zaczyna sie zblizac do 27 przy wlaczonym swietle (3x30w)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2006, 18:10:30 wysłane przez RoN » Zapisane

Moje akwarium  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php/topic,7513.0.html

Jesli chcesz pomóc moiej stronie kliknij na linki nizej
www.skocz.pl/koziolek
www.skocz.pl/najlepsze

Tu można zobaczyć moje filmy
www.scigacz.pl
drSystem
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #55 : Czerwiec 12, 2007, 12:46:00 »

Witam !

Osoboscie chlodzenie akwa rozwiazalem dosc klasycznie, nie tak elegancko jak Peltirem, bo przy uzyciu starej lodowki, a konkretnie agregatu ze sprezarka, zepsutej grzalki aquael-a, oraz termostatu. Obudowe grzalki (model z nierdzewki - robili takie) owinalem szczelnie rurka z zamrazarki, a calosc pianka izolacyjna. Wciecie zrobilem na wyjsciu z filtra kubelkowego, sonde termostatu dalem na wylocie filtra w samym zbiorniku. Ustawilem temperature, wlaczylem zasilanie i poszlo, ze az milo. Koszty wyniosly wszystkiego 150 PLN, z czego sporo na nabicie gazem agregatu i przerobke wezownicy - oplot starej grzalki. O zaletach nie ma co pisac w 200l moze obnizyc bez problemu temperature o 10 stopni. Wady takiego rozwiazania sa w zasadzie 3 : dosc glosna praca agregatu (ale jak sprzet z recyklingu to trudno cos poradzic), podczas budowy chlodziarki prawie na pewno rozszczelni sie agregat, wiec nabicie czynnikiem chlodzacym trzeba zalozyc od razu ( sami tego nie zrobicie - trzeba sprawdzic czy w okolicy ktos sie tym zajmuje) no i najwazniejsze - wydajnosc chlodzenia jest wrecz kosmiczna - zastopowanie filtra spowoduje zamarzniecie wody w rurce w ciagu max 1 H albo znacznie szybciej(zalezy od agregatu)- a lod moze rozsadzic instalacje i potop gotowy. W zasadzie potrzebny jest drugi termostat, ktory wylaczy sprezarke w przypadku braku przeplywu wody. Sprzet chodzil bez problemu 2 lata, az wysiadl agregat (byl z 23 letniej lodowki), teraz nie korzystam z chlodzenia bo mam cieplolubna obsade, ale polecam to rozwiazanie - jest tanie i bardzo skuteczne.

Pozdrawiam,
Zapisane
RikoMagiko
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1



« Odpowiedz #56 : Lipiec 17, 2007, 15:42:11 »

Witam wszystkich serdecznie!  Cheesy
Mam nadzieje, że nie rozgniewacie się, że wcinam się z troszkę innym problemem, ale po co tworzyć nowy wątek.
Macie problemy z temperatura wody w te upały?, ja już nie włączam oświetlenia, włączam napowietrzenie, oczywiście wyłączona grzałka, a temp nie chce zejść poniżej 27stC, niedziwota bo w mieszkaniu też taka jest, ale troche mnie to martwi  Huh Macie na to swoje sposoby? Zastanawiam się nad wrzuceniem do akwarium drinka z lodem i parasolką  Wink
Pozdrowienia!
P.S.
Dziękuję za polecenie sklepu "okaz" w Gdańsku (wyczytałem w innym wątku) fachowa obsługa.  Cool

scaliłem ten post z tym wątkiem (Oswald)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2007, 18:18:53 wysłane przez Oswald » Zapisane
MALY05
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 496



« Odpowiedz #57 : Lipiec 17, 2007, 19:44:43 »

Witaj Smiley 27C to nie jest taka tragedia ja mam 30C od 2 dni Undecided i nie moge sobie z tym poradzić zamrażam butelki z wodą i wstadzam do aqwa spada do 28C a za pare godzin znowu 30C juz załamuje ręce... Undecided boję się o rybki Cry
Zapisane

[45] [15] [4]
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #58 : Lipiec 17, 2007, 21:04:32 »

Nie było mnie w domu między 14:00 a 16:30 i szkoda, że wczesniej nie zgasiłam oswietlenia. Jak wrócilam w 45 było 32 stopnie.
Oprócz zamrozonych butelek to bardzo oszczędnie oświetlam zbiorniki. Nic sie rybom ani roslinom nie stanie. Byle jeszcze  wytrzymać do piatku - ma przyjść ochłodzenie.
O swoim brzuchastym samopoczuciu to ja nie wspomnę bo to będzie offtop Wink W kazdym razie sie toczę ...
Zapisane
MALY05
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 496



« Odpowiedz #59 : Lipiec 17, 2007, 22:52:48 »

aha skoro mówisz że miałaś 32C i nic sie nie stało to mnie troszkę uspokoiłaś... Grin
Zapisane

[45] [15] [4]
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: