Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie wody w akwa...  (Przeczytany 140207 razy)
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« : Lipiec 13, 2004, 11:15:28 »

mam pokój na poddaszu, który niestety w czasie lata bardzo sie nagrzewa... (nawet do 28-29 st. C)... poprzez dużą powierzchnię dachu...
czy jest jakiś sposób na wychłodzenie wody w akwarium do ok 26 st. C  :?: ... poza otworzeniem pokrywy... Tongue
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
Robert
Nowy
*
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #1 : Lipiec 13, 2004, 11:25:41 »

ja zamrażam wodę w butelkach 1,5 l. np. po napojach i potem wrzucam do akwa.
Zapisane
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #2 : Lipiec 13, 2004, 11:47:07 »

napisz coś więcej...
ile takich butelek wrzucasz na ilo litrowe akwarium?
o ile stopni schładza sie woda?
jak często je wymieniasz... bo chyba jak już jest mało lodu w butelce to temperatura znów rośnie... a moze czekasz do całkowitego rozpuszczenia się lodu w butelce?


uffff... dobrze że w tym roku nie jest takie gorące lato Tongue
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
Robert
Nowy
*
Wiadomości: 44



« Odpowiedz #3 : Lipiec 13, 2004, 12:45:23 »

W tamtym roku do mojego 100 l. akwa wrzucałem jedną 2 l. butelkę. Wtedy woda z 28 st. spadła do ok. 25-26 st. Czekam aż cały lód się rozpuści. Na pewien czas to pomaga, ale i tak po czasie temperatura znowu rośnie.
Też mam akwa. na poddaszu najgorzej jest od 12 do 15 można wtedy właśnie włożyć lód w mniejszych butelkach żeby temperatura nie rosła. Ale jeszcze tak nie próbowałem.
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #4 : Lipiec 13, 2004, 16:16:25 »

Cytat: kristi_wawa
mam pokój na poddaszu, który niestety w czasie lata bardzo sie nagrzewa... nawet do 28-29 st. C...


Tak mało  Cheesy , przy normalnym lecie (nie takim jak obecnie) taka temp u mnie to minimum, w ub. roku dochodziła do 34`C a mieszkam na II p.Nie ma to jak pokój na południe  :evil: .Niestety sposób z workami w moim przypadku nie sprawdziłby sie i IMO trudno utrzymać stabilną temperature.Rozwiązałem to starym sprawdzonym sposobem:



Przy obecnych temperaturach pracują tylko dwa wentylatory i to na połowie mocy.
Zapisane


385 l - dyskowce
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #5 : Lipiec 13, 2004, 18:11:04 »

taką temperaturę miałam kilka dni temu jak świeciło słonko  Cheesy  a w takie upalne lata jak chociażby w zeszłym roku to też niestety mam podobnie.. koło 30-33 st. C...

czyli rozwiązaniem może być zastosowanie wentylatorków takich do komputera jak rozumiem... ale czy mogę je przymocowac do takiej plastikowej czarnej pokrywy  :?:  przyklejać je tam  :?:
i co z parującą wodą  :?:  czy ona im nie szkodzi przypadkiem  :?:
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #6 : Lipiec 13, 2004, 19:00:34 »

Istnieją jeszcze gotowe urządzenia ochładzające wodę, ale to spory wydatek. Pomysł z wentylatorami jest najlepszy w takim wypadku.
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #7 : Lipiec 13, 2004, 19:43:56 »

Nie wiem jak masz pokrywe, kupną czy sam robiłeś i jak wysoką ? U mnie jest 11,5 cm wys. i zachodzi na akwa 2,5 cm żeby nie naruszać wzmocnień musiałem dać trochę mniejsze wentylatory - 60x60mm, ale za to mają 7000obr/min (standartowe 80x80 około 3500-4000), obroty obecnie reguluje w zasilaczach, zmniejszając napiecie (z 12V na 9V, 7,5V lub 6V, przy 4,5 prawie stoją).Dwa wentylatory wdmuch*ą i dwa wyciągają, z tym ze przy obecnych upałach  :wink:  pracuje tylko jedna para i to nie zawsze.Myślę że u ciebie wystarczyły by 2, nie przyklejałbym tylko przykręcił, co do parowania to większość zostaje w pokrywie, nie wiem w jakim stopniu para działa na wentylatory, (w sumie miedzy łopatkami ma ujście), mogę jedynie powiedzieć że w jednym z akwa działają już drugi rok (w obecnym około m-c).
Zapisane


385 l - dyskowce
kristi_wawa
Zainteresowany
**
Wiadomości: 94



« Odpowiedz #8 : Lipiec 14, 2004, 11:11:13 »

dziękuję za pomysły. najpierw sprawdzę pomysł z zamrożonymi butelkami (bo to proste i łatwe) potem jeśli to nie zadziała to bedę kombinować z wiatraczkami...
dzięki raz jeszcze za pomoc  Cheesy
Zapisane

You May Be Only One Person In The World, But You May Also Be The World To One Person
wito
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #9 : Lipiec 14, 2004, 13:40:16 »

Cytat: Sebastian
Nie wiem jak masz pokrywe, kupną czy sam robiłeś i jak wysoką ? U mnie jest 11,5 cm wys. i zachodzi na akwa 2,5 cm żeby nie naruszać wzmocnień musiałem dać trochę mniejsze wentylatory - 60x60mm, ale za to mają 7000obr/min (standartowe 80x80 około 3500-4000), obroty obecnie reguluje w zasilaczach, zmniejszając napiecie (z 12V na 9V, 7,5V lub 6V, przy 4,5 prawie stoją).Dwa wentylatory wdmuch*ą i dwa wyciągają, z tym ze przy obecnych upałach  :wink:  pracuje tylko jedna para i to nie zawsze.Myślę że u ciebie wystarczyły by 2, nie przyklejałbym tylko przykręcił, co do parowania to większość zostaje w pokrywie, nie wiem w jakim stopniu para działa na wentylatory, (w sumie miedzy łopatkami ma ujście), mogę jedynie powiedzieć że w jednym z akwa działają już drugi rok (w obecnym około m-c).


Jaką masz temperature w akwa w grące dni z włączonymi wiatraczkami. I jakiej pojemnści masz zbiornik :?:
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #10 : Lipiec 14, 2004, 17:39:48 »

Zbiornik ma 385 l brutto - 320 netto  (jak w podpisie).Długość 170 cm, pokrywa 173 cm dł (wym. zewn.), oświetlenie 232 W - 4 rury po 58W, przy tym oswietleniu w ciągu dnia grzałki nie pracują, świetlówki podgrzewają wodę o około 5`C, jeśli temp. w pokoju nie przekracza 23`C wentylatory są wyłączone (tak jest obecnie)

Cytuj
Jaką masz temperature w akwa w grące dni


Na te gorące dni dopiero czekam  Cheesy , przy temp 28`C (max. zanotowana tego lata - w pomieszczeniu) pracowały 2 wentylatory na 75% (ogólnie można przyjąć że obniżały temp. w pokrywie o 5`C). Wszystkie pracowały tylko przez około 15 min podczas testu -  musiałem wyłączyć bo włączały się grzałki.
Ze wzgledu na dyskowce temp. wody w zbiorniku mieści się w granicach 27.5 - 28`C.
Zapisane


385 l - dyskowce
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #11 : Sierpień 27, 2004, 12:19:47 »

mam małe pytanko co do rozwiązania strony technicznej regulacji prędkości obrotowej wentylatorów;zastosowałeś gotowy fabryczny zasilacz z regulacją,zastosowałeś płynna regulację potencjometrem,czy też przełącznik wielopozycyjny z dołączonymi rezystorami dającymi określone napięcia ?

obecnie trochę popracowałem nad oświetleniem w moim akwarium i niestety podgrzewa ono wodę podczas oświetlania o jakieś 3 do 5 *C zastanawiam się czy stosując dwa wentylatorki 60*60 prędkości 6000obr/min wystarczy ? (oczywiście podkradając Twój patent  :wink:  z jednym wciągającyn jednym wyciągającym powietrze;sam chciałem zastosować dwa wyciągające,ale podejrzewam,że Twoje rozwiązanie jest lepsze)
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #12 : Sierpień 27, 2004, 14:31:11 »

Zastosowałem chyba najprostrze i najtańsze rozwiazanie - zasilacz 1000mA z przełącznikiem wielopozycyjnym (kupiony na bazarze za 11 zł Cheesy )



Cytuj
niestety podgrzewa ono wodę podczas oświetlania o jakieś 3 do 5 *C

Czyli tak jak u mnie, nie wiem jakie masz oświetlenie ale jeśli nie wieksze niż 0.72W/l to spokojnie wystarczą 2 w/w wentylatory.W najgorętsze dni tego lata u mnie "chodziły" tylko dwa i to nie na pełnej mocy (9V), przy nastepnym ściąganiu pokrywy zdemontuje 2 szt.Polecam zastosowanie rozwiazania mieszanego, tzn. jeden wdmuch*e drugi wyciąga, sprawdzone i skuteczne.Zresztą odwrócenie wentylatorów to nie problem (nie napiecia).
Zapisane


385 l - dyskowce
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


« Odpowiedz #13 : Sierpień 27, 2004, 19:40:25 »

mam 1W\l światła świetlówek + świetlówki kompaktowe na boki i dlatego tak podgrzewa,ja zastosuję jednak zasilacz z potencjometrem (mam już gotowy zbudowany przez siebie na potrzeby oświetlenia nocnego,wystarczy wstawić potencjometr) będzie możliwośc płynnej regulacji,zasilacz wykorzystam na max. - w dzień do wentylatorów,w nocy będzie zasilał księżyc  :wink: wydaje mi się,że prościej i lepiej dla wentylatorka będzie odwrotne podłączenie przewodów zasilających (zamienienie miejscami czarnego i czerwonego) będzie się wtedy kręcił w odwrotną stronę,dla silnika to żadna różnica,choć może się mylę,ponadto myślałem o zastosowaniu układu z termistorem (automatycznie dostosowywałby prędkośc obrotową do temperatury (to jednak chyba juz byłoby "przekombinowane",gdyż układ taki wymaga oddzielnego zasilaniana) na pewno wytestuję różne rozwiązania i coś skrobnę jak mi wyszło,dzięki za podrzucenie patentu  Cheesy
Zapisane
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #14 : Sierpień 27, 2004, 23:43:54 »

Uważaj na odwrotne podłączanie biegunów, nie kazdy wentylator ma taka mozliwość, wszystkie komputerowe z którymi sie spotkałem kreciły tylko w jedną stronę.
Co do sterowania to na jakies grupie czytałem o wykorzystaniu termostatu RT2 z tym ze trzeba było przełozyć jeden kabel przy potencjometrze (musi mieć 3 nóżki).Czujnik polecano włożyć do wody i przy wzroście temp. regulator włączał wiatraki.Jak znajde kiedyś troche miejsca w szfce to wypróbuje.
Zapisane


385 l - dyskowce
Strony: [1] 2 3 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: