Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie wody w akwa...  (Przeczytany 140241 razy)
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #135 : Lipiec 20, 2010, 11:26:50 »

andrzejkowac no tak, ale z krewetkami wole nie ryzykować takich temperatur przez dłuższy czas, skoro chłodzenie jest tak proste  Smiley
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #136 : Lipiec 20, 2010, 15:49:45 »

ja wykorzystalem 2 wiatraki komputerowe, zrobilem dwa otwory na nie od tylu pokrywy i dalem na wydmuch, pomaga jednakze za slabo, nie wiem czy nie lepiej bedzie z nadmuchem.
max temp przed tym zabiegiem to takze 32-33*C a po zabiegu nie siega wyzej niz 28*C ale to ciagle za duzo. Myslalem czy by nie wkladac takich wkladow co sie zamraza i wklada do lodowek przenosnych? nie zrobi to nic rybom? Bo jednak to jest plastik, jest tam ciecz ktora dlugo sie rozpuszcza co daje efekt dlugiego chlodzenia i dosc intensywnego i moze to spowodowac termokliny. Co sadzicie?
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #137 : Lipiec 20, 2010, 17:39:51 »

ja wykorzystalem 2 wiatraki komputerowe, zrobilem dwa otwory na nie od tylu pokrywy i dalem na wydmuch, pomaga jednakze za slabo, nie wiem czy nie lepiej bedzie z nadmuchem.
max temp przed tym zabiegiem to takze 32-33*C a po zabiegu nie siega wyzej niz 28*C ale to ciagle za duzo. Myslalem czy by nie wkladac takich wkladow co sie zamraza i wklada do lodowek przenosnych? nie zrobi to nic rybom? Bo jednak to jest plastik, jest tam ciecz ktora dlugo sie rozpuszcza co daje efekt dlugiego chlodzenia i dosc intensywnego i moze to spowodowac termokliny. Co sadzicie?

Eeeee tam ja zanim wiatrakiem zchłodziłem wodę, to włożyłem parę kostek lodu w woreczku koło wylotu filtra i bardzo dobrze rozprowadziła się temp.
PS. Teraz jest 27*C.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #138 : Lipiec 20, 2010, 20:06:27 »

ja wykorzystalem 2 wiatraki komputerowe, zrobilem dwa otwory na nie od tylu pokrywy i dalem na wydmuch, pomaga jednakze za slabo, nie wiem czy nie lepiej bedzie z nadmuchem.
max temp przed tym zabiegiem to takze 32-33*C a po zabiegu nie siega wyzej niz 28*C ale to ciagle za duzo. Myslalem czy by nie wkladac takich wkladow co sie zamraza i wklada do lodowek przenosnych? nie zrobi to nic rybom? Bo jednak to jest plastik, jest tam ciecz ktora dlugo sie rozpuszcza co daje efekt dlugiego chlodzenia i dosc intensywnego i moze to spowodowac termokliny. Co sadzicie?

Nadmuchiwanie dziala zdecydowanie lepiej niż wyciąganie powietrza. Jak masz 2 to najlepiej 1 niech dmucha na wode a drugi wyciąga ciepło spod pokrywy - powinno byc idealnie  Good !
Co do lodu, próbowałam tak: mroziłam wieczorem 3x2l wody i jak temperatura wzrastala to wrzucalam te butelki do akwa. O ile w 35l pomagało (1 butelka, 2 l lodu) to w 200l (4 litry lodu) temperatura spadała na chwilkę o około 1 stopień po czym rosła. Przy wiatraku problem sie skończył.
Zapisane
andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #139 : Lipiec 22, 2010, 11:27:53 »

Ja bym sobie darował te zabawy z lodem Skoki temperatury mogą być gorsze niż stała wysoka temperatura Woda nagrzewa się stopniowo i ryby mają czas na przyzwyczajenie się
Zapisane

Młode ampularie oddam
Cerebus
Nowy
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #140 : Styczeń 17, 2011, 11:47:04 »

Od 6 lat na tym forum , a ogólnie wszędzie, mieli się w kółko ten sam temat kiedy przychodzą upały, mimo że od dawna rozwiązania są tylko dwa :

1.Wymuszony ruch powierza nad taflą wody (odparowanie), co wiąże się z dolewkami (najlepiej miękkiej wody).
Najprostszy ze sposobów i wyjątkowo efektywny w stosunku do "nakładów".
To naturalny sposób , występujący wszędzie w przyrodzie, również wykorzystywany w fizjologii różnych zwierząt stałocieplnych
Przy tym sposobie nie należy oczekiwać większego spadku temperatury niż 2 stopnie, ale to z reguły wystarczy aby choćby zachować tą maksymalną dopuszczalną w ciągu dnia.
Rozwiązanie wystarczające praktycznie dla większości akwarystów w Polsce.

2.Fabryczne (lub DIY ) urządzenia  t/z chłodziarki akwariowe, wykorzystujące identyczną zasadę chłodzenia co klasyczne lodówki sprężarkowe.
O zaletach pisać nie trzeba.

Przećwiczono dziesiątki innych rozwiązań (łącznie z modułami Peltiera) i żadne inne poza tymi dwoma się nie sprawdzają, są albo nieefektywne albo niezwykle kłopotliwe , lub i jedno i drugie.

Jest obecnie zima , czas stosowny aby sobie przypomnieć co nas może czekać i coś sobie zaprojektować i wykonać.
Niestety co roku większość przypomina sobie o tym w ostatniej chwili nawiedzając przeróżne fora z apelem o pomoc i zaczyna się coroczny cyrk tematyczny pt. "upały".
Postanowiłem o tym przypomnieć wszystkim w stosownym czasie  Wink
Zapisane
bart74
Zainteresowany
**
Wiadomości: 64



« Odpowiedz #141 : Lipiec 11, 2011, 00:23:38 »

ja stosuje częściowe zaciemnienie okna, mieszkam w Hiszpanii i przez 6 m-cy mam w domu min 30*C i 35 na zewnątrz,  a w akwarium 26-28 max, opuszczam rolety na 3/4 żeby światło słoneczne nie wpadało bezpośrednio do pokoju, odpływ z filtra zanurzony pod powierzchnią wody, tak że porusza taflą i żadnego chłodzenia, duże znaczenia ma wysokość oświetlenia, bo zbyt niskie podnosi temperaturę wody.
Zapisane

45l, danio,panda,neon, 26*C
kaskada 400l,2x11W,CO2,makro+micro
ibrachim12
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73


« Odpowiedz #142 : Marzec 14, 2013, 16:41:13 »

możesz kupić coś takiego
http://allegro.pl/wentylator-chlodzenie-katowice-i3058371925.html
Zapisane
Cluster
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #143 : Maj 11, 2013, 01:13:10 »

To raczej nie podpasuje do akwarium
Zapisane

CLUESTER - DISASTER
terapia rodzinna katowice
klasyka
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 615



« Odpowiedz #144 : Maj 11, 2013, 09:18:13 »

najlepsze sa  wentylatory od  procesorów z komputera   tylko ze potrafia być głośne
Zapisane

12L - 25l -30l -63l -130l -300l były
aktualnie  130 , 63
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #145 : Maj 11, 2013, 16:06:31 »

Tylko, że obecnie są dostępne wentylatory po 5 zł - dość głośne i markowe produkty dla fanów wyciszania komputerów ale takie kosztują kilka dych.
Wystarczy ten tańszy wentylator puścić na mniejszym napięciu i jest ciszej a nadal coś tam dmucha.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Ptakip
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #146 : Lipiec 20, 2013, 09:32:38 »

Wentylatory to prawda, ale słyszałem, że jest też opcja z kostkami lodu lub zimną butelką wody wsadzoną do akwarium. Słyszeliście coś na ten temat, bo znów się podobno zbliżają upały, więc trzeba się przygotować...
Zapisane
Ora de Caris
Nowy
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #147 : Lipiec 20, 2013, 11:04:24 »

Jest 10 stron o chłodzeniu, i zdaje się, że już na pierwszej była mowa o butelkach z zamrożoną wodą. Poszukaj Smiley
Zapisane
Fikus
Nowy
*
Wiadomości: 2



« Odpowiedz #148 : Sierpień 08, 2013, 06:36:50 »

I to mi się podoba. Nie musiałem pisać a już wiem co kupić Wink Dzięki.
Zapisane

_____________________________
akcesoria basenowe
supervonnie85
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #149 : Wrzesień 09, 2013, 22:48:51 »

Jest 10 stron o chłodzeniu, i zdaje się, że już na pierwszej była mowa o butelkach z zamrożoną wodą. Poszukaj Smiley
Trochę się boję tej zamrożonej wody... Nie będzie to niezapieczenie dla ryb? Tzn taka zmienna temperatura? Bo przecież woda nagle się ochłodzi jak wsadzę taką butelkę, a pod koniec rozmrażania znów będzie ciepła i tak w kółko...
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11
  Drukuj  
 
Skocz do: