Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Prosba o pomoc w identyfikacji choroby - prętnik karłowaty
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Prosba o pomoc w identyfikacji choroby - prętnik karłowaty  (Przeczytany 5218 razy)
zosia_85
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Listopad 19, 2014, 02:58:23 »

Pierwsze objawy:
-ciemne zabarwienie luskek
- ocieranie sie o rosliny
Obecne objawy:
- ciemne (czarne) zabarwienie niektorych partii lusek, w niektorych miejscach przypominajace pregi
- apatia, brak apetytu (przyjmuje pokarm w bardzo niewielkich ilosciach)
- przebywanie przy dnie akwarium (polaczone z bezruchem pletw i poruszaniem jedynie otworem gebowym)
- jasne (niemal przezrowyste) odchody
- chudniecie
- niereguralna powierzchnia ciala (malo widoczne wybrzuszenia)
- pletwa ogonowa skierowana ku dolowi
- chwiejne plywanie
Po kilku dniach od zauwazenia pierwszych oznak choroby i przejrzeniu opinii na internecie, nie mogac jednoznacznie okreslic co dolega mojej rybce, poszlam do sklepu akwarystycznego zapytac o porade. Doradzono mi w pierwszej kolejnosci zrobic test wody, a kiedy okazalo sie ze wszystkie parametry sa jak najbardziej w normie dostalam srodek Methylene Blue firmy Interpet i niestety poraz kolejny uwierzylam w wiedze personelu, zapewniali mnie ze to jak tonik tylko z dzialaniem odkazajacym, nie szukajac dodatkowych informacji na jego temat zastosowalam go w akwarium. Po wpuszczeniu dawki zgodnej z ulotka troche sie wystraszylam , nie mogac wypatrzec moich rybek przez granatowo zabarwiona wode. Niestety kiedy zaczerpnelam wiedzy online bylo juz za pozno.
Widzac jednak ze moja samica zaczela nieco wiecej jesc i sie ruszac postaniowilam doprowadzic kuracje do konca. Po pieciu dniach rozpoczelam proces usuwania srodka z wody. Podmiana wody 20%, dodanie bakterii nitryfikacyjnych (ATM Colony). Od tego czasu wykonalam 2 dodatkowe podmiany (20% kazda) co 4 dni. Woda wciaz nieco niebieskawa. Mysle o wykonaniu kolejnej (lub 2 w zaleznosci od wygladu wody) i ponownym dodaniu bakterii.
Ale wracajac do tematu, moja rybka wciaz jest chora. Na szczescie nie zauwazylam niczego podejrzanego w zachowaniu czy wygladzie zadnej z pozostalych ryb.
Prosze o pomoc w zdiagnozowaniu choroby i ewentualna porade w kwestii leczenia.
Zapisane
zosia_85
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1 : Listopad 19, 2014, 03:07:09 »

A to jej zdjecia - obie strony ciala.
Szczegolnie na jednym luski wydaja sie miec zielone zabarwienie ale w rzeczywistosci kolor jest czarny lub ciemno szary (zdjecia robilam w nocy przy uzyciu lampy stad pewnie te przeklamania w kolorach).
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #2 : Grudzień 14, 2014, 13:14:02 »

rybkę ewidentnie zaatakowały wiciowce. na ich temat jest sporo w necie i na forum.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: