Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Początek akwarium 40L - pytanka :D
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Początek akwarium 40L - pytanka :D  (Przeczytany 7862 razy)
Ybung
Nowy
*
Wiadomości: 5


« : Maj 31, 2014, 07:35:12 »

Witajcie Smiley

Na początku krótko powiem jestem nowy jeżeli chodzi o akwarystykę. Zakupiłem akwarium 40L z wyposażeniem (nie jest to jakiś markowy sprzęt z racji moich początków, z czasem jak mnie mocniej wciągnie wymienię na lepszy)

Troszkę zaciągnąłem wiedzy u P. Google Cheesy i chciałbym założyć poniższy zestaw tylko nie wiem czy nie za dużo tego będzie w akwarium:

Podłoże:
Drobny żwir - na dzień dzisiejszy bez dodatków nawozów bo można z nimi przedobrzyć a jest to  obszerny temat.

Oświetlenie:
Żarówka (światło dzienne) 15W

Rośliny:
Moczarka - 3 plan
Hygrophila - 3 plan
Hygrophila minima - 2 plan
Strzałka skrzydlata - 2 plan
Mech jawajski - 1 plan
Anubias beteri nana - 1 plan
+ niewielki korzeń

Co do ryb akwariowych:
1. Kardynałek chiński  ok 6 szt
2. Neon Innesa ok 6 szt
3. Otosek przyujściowy - 2 szt
4. Krewertka red cherry - 2 szt

I tu mam pytanka:
1. Z racji pojemności akwarium (40L) czy nie za dużo będzie neonek + kardynałków ponieważ oba gatunki stadne ?
2. i pytanie o krewetki bo gdzieś wyczytałem że lubią zjadać mech jawajski czy jest to prawdą. A bardzo ładnie prezentują się te krewetki w akwariach i zapewne będę wolał zmienić roślinę na inna Smiley

Czy można zacząć tworzyć takie cudo ?Smiley
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Maj 31, 2014, 16:33:16 »

Na Twoim miejscu nie pchałbym do tak małego akwarium ryb. Ewentualnie drobniczki jednodniówki, lub jakieś mikro razbory. Same krewetki to świetny pomysł, ale powinno ich być więcej niż dwie szt-stadko 10szt już jest jakimś początkiem.
Krewetki nie zjadają roślin, o ile te są zdrowe i nie podgniłe-nie ma szans, żeby zjadły jakikolwiek zdrowy  mech, czy roślinę.
Zapisane

Ybung
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 01, 2014, 07:25:20 »

Dzięki za odpowiedź. Postaram się coś wrzucić jak już stworze i trochę "przetrwa" Cheesy
Zapisane
Ybung
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 05, 2014, 19:37:21 »

No i jak powiedziałem przedstawiam poniżej moje pierwsze dzieło.

Podłoże:
żwir 2 rodzaje wielkości

Flora:
Micrauthemum micranthemoides
Anubias Afzelli
Hydrophila polysperma - zastanawiam się nad wymianą na coś co jest troszkę mniejsze jest Smiley bo to sadzonka a już sięga tali wody
Hydrophila corymbosa minima
Ludwigia repens - taka sama sytuacja jak przy hydrophili
Lilaeopsos mauritiana
+ Korzeń (malutki)

Fauna:
Na razie brak bo czekam aż się azotowanie zakończy ale docelowo tak jak mówiłeś będą to krewetki red cherry i razbora galaxy (Jak dostane w jakimś zoologiku Sad, bo w mieście nie ma Sad)

"Wspomagacze":
Kultury bateri Tropicala - na razie dałem 2ml (wg instrukcji)
Nawóz PlantaMin Tetra - 5ml/20L raz w miesiącu będzie podawane
Środek do clarowania wody też z tropicala

Oświetlenie:
Żarówka halogen 20W - ale tutaj do wymiany bo światło daje kolor żółty i chyba za mocna jest bo podgrzewa mi wodę... na grzałce ustawione 25st a w akwarium mam 28st. (a jest to górna granica roślin + pożniejszych ryb)

Kilka zdjęć:






Dzisiejsze zdjęcie, rośliny się wyprostowały:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2014, 12:27:26 wysłane przez Ybung » Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 06, 2014, 07:42:54 »

Witam.
Kilka sugestii:
- flora i fauna na odwrót - flora - rośliny, fauna- zwierzęta  Grin
- żwirek o mniejszej granulacji.
- więcej roślin (kup na allegro np jakiś mały zestaw roślin na start za 9.90 czy coś podobnego)
- wymień rośliny łodygowe na coś mniejszego i mało wymagającego (anubiasy, mikrozoria, jest jakaś odmiany "trawki" valisneria co niby rośnie tylko do 15cm.
- wywal tą tapetę z tyłu - daj czarny karton.
- jeśli to halogen "kuchenny" na 12V lub 230V kup zamiennik na diodach LED np. 5.5W 27LED SMD zimna barwa 6500K.

 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2014, 07:50:35 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Ybung
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 06, 2014, 12:35:06 »

Problem z tą żarówką led co ty zaproponowałeś jest taki że wejście mam na E14 i musi być wąska i nie za długa, bo mało miejsca jest Smiley  Ale na weekendzie wybiorę się do sklepu elektrycznego żeby cosik poszukać Smiley

Co do roślin tak samo pomyślałem o tych łodygowcach że nie pasują Cheesy Jak już staneło akwarium.

Zapewne się wstawię kilka zdjęć jak zajdą zmiany jeśli was interesuję wygląd Cheesy
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2014, 12:51:25 wysłane przez Ybung » Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #6 : Czerwiec 18, 2014, 13:53:36 »

Odkop kłącze anubiasa. Wydaje mi się, że całkowicie je zakryłeś. Bez przerabiania, do tej pokrywy pasować będzie jedynie żaróka energooszczędna. Ostram wypuściło krótkie żarówki z wejściem E14 o barwie 4000k. Krótkich o wyższej barwie nie widziałem. Przy takiej barwie bardzo ładnie rośnie anubias. Nie wiem dlaczego ale nie łapie on wtedy zielenic. Może zielenice potrzebują wyższej barwy?
Zapisane

gg - 4479432
Ybung
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #7 : Czerwiec 22, 2014, 07:47:43 »

Anubias puścił nowe liście. Ale popatrzę bo chyba jeden kłącz został przykryty Smiley

A żarówkę udało mi się kupić :LED  T30-24 szt SMD 5050 3,5W 420/440 Lm
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: