Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: [250l] Akwarium korzenne  (Przeczytany 27497 razy)
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« : Kwiecień 18, 2014, 20:28:10 »

Witam.
Akwarium to początkowo było ,,akwarium roślinnym". Znaczy miało być. Duże podmiany, codzienne nawożenie, a i tak ciągle coś nie źle i pełno glonów. Stwierdziłem, że to nie dla mnie. Stąd ta zmiana.
Wyglądało to tak:



Ale to już przeszłość, pora na teraźniejszość. Najpierw spacer nad rzeki i powrót z kawałkami drewna Wink Podczas korowania mała przymiarka co do aranżacji




Niestety był problem z naczyniem do wygotowania ich. Trwały poszukiwania.
W międzyczasie  przyszła pora na zmianę w akwarium. Niestety nie miałem gdzie trzymać ryb, więc trafiły od razu do zbiornika,  ale dla szybszej stabilizacji użyłem 40% starej wody, filtr był nieruszany, oraz podałem podwójną dawkę bakterii. Pomiary wody w pierwszych dniach wskazywały, że wszystko w porządku.
Zaraz po zalaniu


I po 3 godzinach


Podróż na złomowisko rozwiązała problem z naczyniem do gotowania gałęzi. 200l beczka po soku pomarańczowym w proszku.
Przyszedł więc czas na zupę korzenną  Grin

Zaopatrzenie Cheesy


Początek- 8:30. Baaardzo długo trwało nagrzewanie się wody, ale w końcu się udało. O 15 dopiero zakończyły się ,,kuchenne rewolucje"  Grin



Następnie przyszła pora na moczenie. Drewno leżało sobie tak tydzień, woda wymieniana co 1-2 dni.


W końcu przyszedł oczekiwany czas na dokończenie aranżacji. Pierwsze dwa korzenie weszły z małymi problemami. Dopiero trzeci korzeń był uparty, ale po paru manewrach udało się go wcisnąć  Wink Tak jest w chwili obecnej:

Akwarium:
250l (120x35x60)

Filtr:
JBL e1501

Oświetlenie:
2x54W Juwel High-Lite Day

Podłoże:
piasek kwarcowy

Nawożenie:

brak

Flora:
bolbitis heudelotii
cryptocoryne wendtii


Fauna:
4x Skalar
20xBystrzyk ozdobny
30xNeon innesa
1+2 Ancistrus Sp
2x L103
Prętnik miodowy (pozostałość po poprzedniej aranżacji)




Mała niespodzianka, 4 dni od zmiany aranżacji glonkom zebrało się na amory Smiley Samiec podczas opieki


Oraz pozostałe zbrojniki



Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 18, 2014, 21:18:07 »

Witam.
Na temat aranżacji się nie wypowiem, gdyż to sprawa indywidualna dla każdego - co kto lubi.
Ale jeśli z roślinami było ciężko opanować glony to bez roślin (które zużywają nadmiar składników odżywczych) może być jeszcze trudniej.
Chyba, że będziesz często podmieniał wodę albo jakiś filtr denitryfikacyjny aby trzymać NO3 na niskim poziomie.
Ogólnie trzymam kciuki i od czasu do czasu będę zaglądał.

Co do utrzymywania niskiego NO3 przy małej ilości roślin to zerknij na forum Klub Malawi - tam mają już to przećwiczone, gdyż pyszczaki to troszkę brudzące ryby a roślin tam jak na lekarstwo.
Pozdrawiam
Pietach
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 18, 2014, 21:35:42 »

Witam.
Na temat aranżacji się nie wypowiem, gdyż to sprawa indywidualna dla każdego - co kto lubi.
Ale jeśli z roślinami było ciężko opanować glony to bez roślin (które zużywają nadmiar składników odżywczych) może być jeszcze trudniej.
Chyba, że będziesz często podmieniał wodę albo jakiś filtr denitryfikacyjny aby trzymać NO3 na niskim poziomie.
Ogólnie trzymam kciuki i od czasu do czasu będę zaglądał.

Co do utrzymywania niskiego NO3 przy małej ilości roślin to zerknij na forum Klub Malawi - tam mają już to przećwiczone, gdyż pyszczaki to troszkę brudzące ryby a roślin tam jak na lekarstwo.
Pozdrawiam
Pietach

Roślin mam zamiar dać więcej, jakieś zwartki, żabienice, pistie. W roślinnym problem był z nawożeniem, tu nawożenia brak, więc te kilka roślin mam nadzieję, że dadzą sobie radę Smiley
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 19, 2014, 12:00:51 »

Jak na taki zbiornik, masz za mocne oświetlenie.
Tak jak pisał Pietach, będziesz miał za chwilę zalew glonów.
Albo wpakuj tam jakieś rośliny - ja widziałbym tam jakieś duże żabienice, albo odejmij światła.
Sam pomysł super - bardzo lubię "drewniane" zbiorniki.

Zapisane

Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 19, 2014, 17:56:02 »

Jak na taki zbiornik, masz za mocne oświetlenie.
Tak jak pisał Pietach, będziesz miał za chwilę zalew glonów.
Albo wpakuj tam jakieś rośliny - ja widziałbym tam jakieś duże żabienice, albo odejmij światła.
Sam pomysł super - bardzo lubię "drewniane" zbiorniki.



Dzięki. Roślin dojdzie, ale dopiero po świętach coś. Myślałem o dużych żabienice z tyłu a z przodu mniejsze zwartki.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 25, 2014, 18:43:03 »

Młode glusie mają się dobrze , jeśli się nie mylę, to 8 dni już za nimi i urosły do 1,2cm Smiley Naliczyłem ich około 80 sztuk.

Przedszkole Wink







Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #6 : Maj 18, 2014, 10:09:55 »

Mam mały problem. Rośliny mi marnieją, ogromne braki azotu. Testy wskazują 0, rośliny robią się przeźroczyste. Podałem pod korzeń kulki gliniano-torfowe. Dziwi mnie trochę poziom NO3, gdyż na dnie leży pełno odchodów (brak mechanika). Sądziłem, że tyle tego sprawiać mi będzie problemy z wysokim azotem, a tu jego brak. Czyli czeka mnie jednak nawożenie. Czy można to jakoś rozwiązać, gdyż chciałem akwarium bez nawożenia wesoły A jeśli muszę nawozić, to jaką dawkę dolewać podczas podmian ?
Na zdjęciu widać braki na roślinach. No i wciąż za mało piachu, w zoologicznych brak, albo po 2-3 worki, a specjalnie po piach nie pojadę 50km. Trzeba powoli dokupywać...




I filmik  Cheesy

https://www.youtube.com/watch?v=n4C6gnETA-w
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #7 : Sierpień 03, 2014, 19:18:21 »

Witam Smiley
Żniwa zakończone, czasu więcej to trzeba odświeżyć temat Smiley

Akwarium bez większych zmian w aranżacji. Odeszły 2 żabienice które zaczęły gnić, zwartki ładnie podrosły. Bardzo zaskoczyło mnie microrozium , które wypuszcza nowe liście i korzenie na starych liściach  Shocked



W celu poprawienia jakości wody zbudowałem ,,mini" armatkę torfową, aby sprawdzić jak to wszystko działa i przyzwyczajać powoli ryby do zmieniającej się wody. Będzie więcej wolnego czasu to powstanie porządna armatka torfowa, bo z tej uzyskuje około 10-12l na tydzień. Na chwilę obecną z wyników jestem zadowolony, gdyż woda po przejściu przez armatkę schodzi z pH 7.8 do <4 i z GH 19 na GH 5.

,,Mini" armatka torfowa


Woda z armatki


I zapasy na podmiankę  Grin


Będąc w Bydgoszczy postanowiłem odwiedzić sklep, o którym się niedawno dowiedziałem, który jest nastawiony na akwarystykę naturalną. Miały być tylko odwiedziny. Gdy wszedłem, czułem się jak dziecko w sklepie z zabawkami i mógł bym siedzieć tam cały czas  Grin I oczywiście tylko na odwiedzinach się nie skończyło, bo zobaczyłem te ślicznoty- Skalar White Diamond (chyba dobrze napisałem nazwę  Huh), no i wróciły ze mną Grin

Adaptacja do nowej wody


No i w pełnej okazałości  Cheesy


Oraz reszta zdjęć






Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #8 : Grudzień 29, 2014, 16:44:48 »

Witam  Cheesy Pora odświeżyć wątek Smiley
Akwarium w miarę sobie radzi. Doszła pistia i liście dębu, sinice odpuściły. Trochę też się działo: ospa, 2x tarło skalarów, kilka razy zbrojników.







I na koniec wachlujący tatuś Cheesy



Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #9 : Luty 07, 2015, 19:12:34 »

Trochę martwo tu  Undecided Ale cóż, aktualizacje można zrobić

Filmik ukazujący akwarium, życzę miłego oglądania  Good !

https://www.youtube.com/watch?v=9CV9MDxARso

Oraz szykują się małe zmiany.
Z tydzień temu przepaliła się jedna świetlówka, dziś poszła druga. Wygrzebałem jakieś stare oświetlenie i chwilowo akwarium wygląda tak



I tak narodził się pomysł, aby zbiornik został otwarty. Planuje zrobić stalową ramę zawieszoną nad akwarium i zastosować takie halogeny

http://allegro.pl/naswietlacz-halogen-led-reflektor-10w-zimny-slim-i4975769974.html

Tylko pytanie jak wysoko i ile takich halogenów kupić nad moje akwarium ? Nie mam pojęcia jak one świecą szeroko i myślałem nad 3-4 sztukami. Co wy sądzicie o tym pomyśle ?
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #10 : Luty 08, 2015, 14:20:19 »

Zerknij tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/oswietlenie/diy-lampa-z-naswietlaczy-led-50w-61086.html?hilit=na%C5%9Bwietlacze

Moim zdaniem to 4-6szt w zależności czy zależy ci na roślinach czy tylko chcesz mieć oświetlony zbiornik żeby było widać czy coś pływa. Grin
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2015, 14:22:15 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #11 : Luty 11, 2015, 19:19:46 »

Zerknij tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/oswietlenie/diy-lampa-z-naswietlaczy-led-50w-61086.html?hilit=na%C5%9Bwietlacze

Moim zdaniem to 4-6szt w zależności czy zależy ci na roślinach czy tylko chcesz mieć oświetlony zbiornik żeby było widać czy coś pływa. Grin


Dzięki wielkie Wink Właśnie czekam za 5 halogenami. Przydało się przeczytać artykuł, bo myślałem nad halogenem slim, a tu ktoś miał w nich niespodziankę- w 10W halogenie było 3W diod Cheesy Tak więc slim zaraz odpadły Wink
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #12 : Marzec 24, 2015, 21:20:32 »

Halogeny już są- 5x10W Led COB  Grin Super efekt z ledami, każdy ruch, każda rzecz rzuca  zaraz cień, który epicko widać na dnie  Good !

Kilka fotek, niestety aparat jakością zdjęć nie powala ;/
Pełna moc





I jeden halogen na pobudzenie oraz przygotowanie ryb do ,,spania" Wink



Oraz nowy anubias, zastąpił bolbitis heudelotii. Krasnale odpuściły, więc mam nadzieję, że nie wyskoczą nagle na nim, jak to poprzednio bywało.

« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2015, 21:23:32 wysłane przez Kadafix » Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #13 : Marzec 25, 2015, 18:31:47 »

No i gitara !!
Proponuje w miarę możliwości rozebrać każdy naświetlacz i sprawdzić:
- kontakt diody z radiatorem - np. słabe nagrzewanie się obudowy świadczy o słabym przewodzeniu ciepła a dioda 10W potrafi ładnie się zagrzać
- moc zasilacza
- jakość połączeń lutowanych.

Z informacji na różnych forach:
- diody potrafią być przykręcone bez pasty termoprzewodzącej
- pomalowany radiator pod diodą
- przewody na " ruski skręt"
- zasilacz o mniejszej mocy niż dioda np zamiast 900mA jest 600mA
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #14 : Marzec 27, 2015, 19:55:33 »

No i gitara !!
Proponuje w miarę możliwości rozebrać każdy naświetlacz i sprawdzić:
- kontakt diody z radiatorem - np. słabe nagrzewanie się obudowy świadczy o słabym przewodzeniu ciepła a dioda 10W potrafi ładnie się zagrzać
- moc zasilacza
- jakość połączeń lutowanych.

Z informacji na różnych forach:
- diody potrafią być przykręcone bez pasty termoprzewodzącej
- pomalowany radiator pod diodą
- przewody na " ruski skręt"
- zasilacz o mniejszej mocy niż dioda np zamiast 900mA jest 600mA

Wolę nie ruszać już tego. Obudowa się nagrzewa ładnie, więc chyba jest ok Smiley
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: