Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Glony.  (Przeczytany 9363 razy)
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« : Marzec 26, 2014, 18:34:47 »

Witam. Moje akwarium nawiedzają glony, co pozbędę się jednych, przychodzą kolejne. Pisze więc do was o pomoc w zwalczeniu ich.

Akwarium 250l (120x35x60)
oświetlenie 3x54W (2x54W od 9 do godz. 19 i 1x54w od godz. 11 do 21)
filtracja: JBL CrystalProfil e1501
Obsada: 40 Neon Innesa, 21 Bystrzyk Ozdobny, Prętnik Miodowy, 3 krewetki filtrujące, xx RC
Parametry mierzone dziś (dzień po podmiance, test zoolek)
pH 7.2
GH 20
KH 11
NH3 0
NO2 0
NO3 5
PO4 0,5
Fe 0,25

Nawożenie
N 11,2 ppm tygodniowo
PO4 1,25 ppm tygodniowo
K 20ppm tygodniowo
Mg i mikroelementy- 2ml Aquaflora micro (10 ml preparatu zawiera Fe 10 mg, Mn 5 mg, Cu 3 mg, Co 0,3 mg, Zn 1 mg, Ni 0,0002 mg, Mg 1 mg, Mo 0,6 mg, B1,  5    mg, V 0,000015 mg, oraz Se 0,003 mg.)
CO2 2,5 b/s (ale mam zamiar zejść do 2 b/s)

Cotygodniowa podmiana wody około 30%

A teraz glony

Na szybach od samego początku istnienia akwarium pojawiają mi się zielone kropki, które zmieniają się w łąkę. Stan tydzień po czyszczeniu szyby




Na eleocharisie, dolnych liściach gwiazdy wodnej, dużym heńku,  alternathera'cie oraz bolbitis'ie od jakiś 3-4 tygodni pojawiają się takie glony, przypominające delikatną żyłkę




Anubias natomiast oraz  alternathera'e pokrywa taki glon (liście pokrywa jakby czarny nalot)




Proszę o pomoc, bo coraz bardziej mam tego wszystkiego dosyć.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Marzec 26, 2014, 21:47:06 »

Nie wiem dokładnie co może być przyczyną powstawania aż tak wielu rodzajów glonów. Moje przypuszczenia skłaniają mnie ku podłożu. Właśnie dzięki niemu masz aż tak duży wysp lub też może być przyczyną złe dawkowanie nawozów. O której godzinie podajesz nawozy?
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2014, 22:06:02 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #2 : Marzec 27, 2014, 06:15:13 »

Przerabiałem glony w chyba w każdej postaci. U mnie pomaga kilka zabiegów wykonywanych na raz.
1. Sprawdzić zawartość żelaza w wodzie oraz czy ewentualne kamienie ozdobne nie rdzewieją (robią się rude, rdzawe).
Może to świadczyć o duże zawartości żelaza w kamieniach. Pozbyć się takich kamieni.
2. Przerwać nawożenie do czasu pozbycia się glonów.
3. O ile to możliwe poprawić filtrację wody
4. CO2 w postaci gazowej - 24h na dobę + oczywiście natlenianie wody.
5. 3-4 krotne dawki "CO2 w płynie" codziennie.
6. Cotygodniowa podmiana wody.
Na początku leczenia "CO2 w płynie" przy zwiększonych dawkach podmiana wody co drugi dzień przez pierwszy tydzień, później raz w tygodniu.
Efekty widać nawet na drugi, trzeci dzień a po tygodniu nie ma glonów.
Będą potrzebne duże ilości "CO2 w płynie" to są koszty. Ja kupuje środek stężony i sam rozrabiam. Dodaję do wody codziennie profilaktycznie.
W rzeczywistości nie jest to CO2 w płynie tylko środek do odkażania, który zabija glony, bakterie i grzyby.
Dlatego po takim leczeniu warto uzupełnić bakterie nitryfikacyjne.
Powodzenia.
Zapisane

iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #3 : Marzec 27, 2014, 06:58:49 »

Popieram, problemem może być żelazo. Podaje chelat żelaza 3% do małego 30l akwarium w ilości 1 kropla dziennie, kilka dni temu mi się "strzyknęło" z 5 kropli. Teraz mam początki trawniczka na szybie. Odstawienie nawozów to bardzo dobry pomysł i podawanie węgla w płynie też. Z tym, że:
...
W rzeczywistości nie jest to CO2 w płynie tylko środek do odkażania, który zabija glony, bakterie i grzyby.
...
Aldehyd jest wykorzystywany do odkażania i pewnie by zabił całe istniejące życie gdyby zalać nim akwarium  zamiast wodą. Normalnie stężenie jest zbyt małe by zabić glony, bakterie itd. raczej podawanie aldehydu pozwala na szybszy wzrost roślin bo zawiera dużo węgla, podstawowy budulec roślin. Rośliny zabierają przy wzroście pozostałe składniki odżywcze z wody, a tych zaczyna brakować glonom i padają z braku pokarmu. Rośliny mają przewagę bo mogą ze starych liści część pierwiastków transportować do nowych liści. Glony tak nie mogą.
Zapisane

KrystekGdynia
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 243



WWW
« Odpowiedz #4 : Marzec 27, 2014, 09:52:42 »

Można polemizować...
Aldechyd glutarowy służy z do odkażania czyli zabijania bakteri, glonów i grzybów, także różnego rodzaju zarazek.
Jeżeli przy odpowiednim stężeniu sterylizuje się nażędzia medyczne to przy odpowiednim stężeniu można zabić glony i inne bakterie a jeszcze przy innym stężeniu można zabić np. ryby w akwarium.
Faktem jest, że jak zabijemy glony to rośliny lepiej rosną! Aldehyd stosuję od dawna rośliny rosną, glonów nie ma a ryby, krewetki i inne stworzenia żyją.
Zapisane

Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #5 : Marzec 27, 2014, 16:57:50 »

O której godzinie podajesz nawozy?

Zależy od dnia. Od poniedziałku do piątku o godzinie 6:30 (przed szkołą) a w weekend koło 9:00-10:00 (jak wstanę)


Chwilowo zaprzestałem podawać micro. Chcę za to zwiększyć N i P o niecałe 50 % dawek.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2014, 17:00:37 wysłane przez Kadafix » Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Marzec 27, 2014, 17:38:58 »

W sumie nawozy powinno się podawać jak włączy się światło. Może właśnie zbyt wczesnie podajesz w zwykłe dni. Sprawdź sobie wodę którą wymieniasz na zawartość żelaza może częsta wymiana 30% właśnie zwiększa problem zamiast zmniejszać. Zobacz jaki masz przepływ wody w filtrze czy nie jest zbytnio przytkany lub rozkręć go na maksa. Masz w sumie dosyć mocne oświetlenie (bez podawania Co2) zmniejsz je do 2x54W aż glony się cofną. Zamiast nawozów w płynie proponuję kulki gliniano nawozowe pod korzenie. Najlepiej podłożyć pod szybko rosnące rośliny. W sumie możesz dosadzić właśnie szybko rosnące rośliny, które powinny powstrzymać wzrost glonów. Najbardziej zagloniałe rośliny wyrzuć a reszte  trzeba skrobac jak się da oczywiście. Nie podawaj zbyt dużo pokarmu rybom bo dajesz też odżywkę glonom.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #7 : Marzec 27, 2014, 17:51:52 »

W sumie nawozy powinno się podawać jak włączy się światło. Może właśnie zbyt wczesnie podajesz w zwykłe dni.

Tylko że później nie mam jak, bo muszę iść na autobus.

Sprawdź sobie wodę którą wymieniasz na zawartość żelaza może częsta wymiana 30% właśnie zwiększa problem zamiast zmniejszać.
Ok, tak zrobię.

Zobacz jaki masz przepływ wody w filtrze czy nie jest zbytnio przytkany lub rozkręć go na maksa.

Przepływ mam ustawiony na maksa, przepływ w l/godz nie wiem ile wynosi, ale wir się w akwarium  średni robi.

Masz w sumie dosyć mocne oświetlenie (bez podawania Co2) zmniejsz je do 2x54W aż glony się cofną

Czy ja wiem czy takie mocne oświetlenie ? Wychodzi 0,65 W/l. A CO2 podaję cały czas.

Zamiast nawozów w płynie proponuję kulki gliniano nawozowe pod korzenie. Najlepiej podłożyć pod szybko rosnące rośliny. W sumie możesz dosadzić właśnie szybko rosnące rośliny, które powinny powstrzymać wzrost glonów. Najbardziej zagloniałe rośliny wyrzuć a reszte  trzeba skrobac jak się da oczywiście.

Podaje nawozy rozrabiane z soli. Czemu zamiast nich kulki ? Pisałem z Vento na temat stosowania kapsułek ferki w pro soil i uważa On, że same kapsułki nie starczą bez nawożenia słupa wody. A kulki gliniano nawozowe są słabsze (tak mi się wydaje, może się mylę ?)

Nie podawaj zbyt dużo pokarmu rybom bo dajesz też odżywkę glonom.

Pokarmu podaję tyle, aby nic nie opadło na podłożę.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: