Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Oświetlenie LED do LowTecha  (Przeczytany 7036 razy)
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« : Grudzień 19, 2013, 23:29:55 »

Witam.
Zrobiłem oświetlenie do 300 litrowego LowTecha na ziemi ogrodowej.
Albo polegnę i zeżrą mnie glony albo coś się z tego uda.

Obecna moc to 4x10W LED COB 6500K - allegro - 10zł/szt
Driver - najprostszy układ - LM 317 + rezystor 1.5R/2W - ograniczenie na około 840mA.
Diody mają max 1050mA ale nie chcę ich katować a przyrost światła jest znikomy.
Zrobiony układ 2 x po 2 diody szeregowo.
Tymczasowe zasilanie - transformator dający około 20V + dioda prostownicza (mostek jedno połówkowy) + kondensator wygładzający.
Wszystko przykręcone do kawałka blachy aluminiowej 1000x200x2mm.
Obecnie zrobione "na kolanie" - chcę sprawdzić czy ta ilość światła będzie wystarczająca dla roślin.
Jeśli będzie mało to dołożę kilka modułów PowerLed 1W i dopiero wtedy zrobię elegancką obudowę na gotowo.













« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2013, 23:45:33 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Gregory85
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 172



« Odpowiedz #1 : Grudzień 20, 2013, 12:56:12 »

Witaj

Wygląda to całkiem, całkiem.
Czy to jest standardowe akwarium 120x50x50?

Sam zakładam LT tyle, że w większym baniaku o wysokości 60 cm i takie rozwiązanie byłoby niezłe, żeby dołożyć więcej światełka, żrącego jednocześnie mniej Watów Smiley
Zapisane

Zmiana obsady
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #2 : Grudzień 20, 2013, 19:03:51 »

Tak, 120x50x50
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #3 : Styczeń 17, 2014, 20:35:46 »

Wygląd zbiornika po miesiącu na diodach

































Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Marzec 09, 2014, 13:53:57 »

Mała przeróbka prowizorki.
Wymieniłem transformator na zasilacz 12V od komputera.
Okazało się, że trafo żarło z sieci 110W więc nie miało to dużo wspólnego z energooszczędnością.







Mam już plan na wersję finalną pokrywy - wszystko będzie schowane w środku.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #5 : Marzec 09, 2014, 20:04:12 »

Z tego co widzę to chyba nie najgorzej rośliny się mają.
Jak to jest? Ledy świecą mocniej przy mniejszym zużyciu prądu.
Przykładowo 10w świeci jak 80, i teraz chcąc uzyskać 1w na litr wody, w 100 litrowym akwarium żeby roślinom zaspokoić potrzeby to
trzeba by było zamontować 10 takich żarówek? Nie było by zbyt jasno?
 
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Marzec 09, 2014, 21:18:54 »

Z tego co widzę to chyba nie najgorzej rośliny się mają.
Jak to jest? Ledy świecą mocniej przy mniejszym zużyciu prądu.
Przykładowo 10w świeci jak 80, i teraz chcąc uzyskać 1w na litr wody, w 100 litrowym akwarium żeby roślinom zaspokoić potrzeby to
trzeba by było zamontować 10 takich żarówek? Nie było by zbyt jasno?
 

Tak ale te 10W świeca jak światło 80W żarowe. Liczy się mniejwięcej stosunek mocy do oświetlenia 1 litra, ale przy świetle świetlówkowym (energooszczędnym). Natomiast ledy mają jakieś 2 razy lepsze światło niż świetlówki więc powinno Ci wystaczyć jakieś 25W-30W na 100l w stosunku 0,5W/litr światła świetlówkowego jakieś 50W-60W.

Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi 3 żarówki 10W led.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2014, 21:29:37 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #7 : Marzec 09, 2014, 23:11:29 »

OO kurde Smiley
Czyli wychodzi na to że ledy nie takie złe.
Troszke jestem zacofany w tym temacie :/ akwarium nie miałem od 4 lat i muszę trochę nadrobić Smiley

Czy w takim razie są jakieś specjalne ledowe żarówki które można polecić do akwarium?
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #8 : Marzec 10, 2014, 07:31:38 »

Od siebie dodam tak:
- na moje 300 litrów wystarcza 40W (4x10W) i mało wymagające rośliny rosną, nawet bąbelkują.
- zamieniłem 4x36W T8 na 4x10W LED i na moje oko jest tak samo jasno a nawet więcej światła jest na dnie.
- jednak korzystniej jest więcej diod słabszych niż kilka mocnych - nierównomierność rozłożenia -  z tyłu ciemno to z przodu jasno.
- jeśli słabsze diody to Power LED 1W - jedna dioda 1W daje 100lm a dioda 3W 200lm więc trzy "jedynki" dają więcej światła niż jedna"trójka"

Są diody bardziej profesjonalne - CREE - ale są droższe i wartości opisane przez producentów są prawdziwe a nie "chwyt marketingowy"
COB 10W daje niby 1000lm ale to tylko na papierze - w rzeczywistości to będzie w okolicach 700-800lm.

Cytuj
Troszke jestem zacofany w tym temacie :/ akwarium nie miałem od 4 lat i muszę trochę nadrobić Smiley

Czy w takim razie są jakieś specjalne ledowe żarówki które można polecić do akwarium?
Diody mają duże wzięcie dla akwarystyki morskiej.
Tylko tam nie idą głównie w energooszczędność tylko w większe możliwości regulacji jasności, barwy, powolne rozjaśnianie i wygaszanie, symulacja zachmurzeń, burza i normalnie cuda na kiju.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2014, 07:40:36 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #9 : Marzec 10, 2014, 19:55:23 »

Ja od wczoraj robię testy 10W COB na innych napięciach i powiem wam że wchodząc wyżej dioda wchodzi w inne pasmo światła oraz co oczywiste dużo większą temperaturę samej diody.
Tak na oko mogę powiedzieć że przy 18V świeci się ok 12k kelwinów, ale temperatury to już kosmos z 100 stopni
I potwierdzam słowa pietacha że pojedyncze mocne diody są ciężkie do sensownego oświetlenia całego zbiornika
chyba że same trawniki to są do tego stworzone.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #10 : Marzec 11, 2014, 08:30:45 »

Cytuj
Tak na oko mogę powiedzieć że przy 18V świeci się ok 12k kelwinów, ale temperatury to już kosmos z 100 stopni

A jak to zrobiłeś, że nie spaliłeś diody?
Jaki prąd płynie?
Ja swoje zasilam jak katalogowo - w okolicach 9.2V i nie przekraczam maksymalnego natężenia 1000mA - obecnie idzie około 850mA.

A możesz zrobić mały eksperyment.
Podłącz diodę pod nominalne zasilanie i sprawdź jak grzeje się ta część co emituje światło - to żółta silikonowopodobna substancja która przykrywa te 9 małych świecących kwadracików.

Bo zauważyłem, że po zmianie zasilania sama blacha aluminiowa grzeje się bardzo mało ale gorące robi się to miejsce świecące.
Dioda jest dobrze posmarowana i przykręcona na 4 śruby więc styk jest OK.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: