Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Start 200l  (Przeczytany 10204 razy)
r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« : Grudzień 12, 2013, 22:32:34 »

hellomoto. papa

Choć pewnie wątek przewijał się miliard razy to i tak chciałbym go przewałkować miliard-pierwszy Smiley
Dlaczego - dlatego, że każdy mimo wszystko ma może troche inne preferencje, oczekiwania, budżet co z wielu potencjalnie powielanych wątków, każdy czyni unikatowym.

Od początku.

Stoi w domu rodziców, w ciemnym rogu akwarium, którym niebardzo ma się kto teraz zajmować. Akwarium ma 200l, prostokątne. Brat kolekcjonuje sprzęt i startuje niedługo 390L narożne akwarium malawi, ja się niedawno wyprowadziłem, mama wie tyle, że wrzątku nie wolno wlewać. Toteż w spadku przypada mi te akwarium do Wrocławia i po świętach a przed sylwestrem będę je przewoził jednocześnie chcąc już teraz kupić wszystko co potrzebne i je zalać by dojrzewało. Przy okazji - będą do oddania 3 sumy rekinie - długość jakieś 10cm z hakiem.

1. Obsada

Planuję ławicę ~50 neonów innesa, do tego jak wyczytałem przydatna jest parka skalarów, żeby neonki tworzyły zwartą grupę. (Dysponuję parką skalarów o spokojnym usposobieniu).

Chcę kilka zbrojników niebieskich tudzież gibbicepsa (ile?).

Dno obstawić niewielką ilością kirysków (np. panda) i małą pocieszną gromadką raczków CPO. Sprezentować im znaczną ilość skrytek itd. A nóż dojdzie do naturalnego rozrodu pod liściami Smiley.

Pytania:
a) Czy taka ławica neonków jest wystarczająca/za mała/za duża?
b) Ile CPO na początek (zakładając, że spodziewałbym się potomstwa - kotnik (baniak 15l) jest w razie potrzeby)?
c) Czy zbrojniki niebieskie pasują?
d) Co do tej obsady dołożyć? (wasze propozycje)
e) krewetki też mile bym widział - nie znam się za bardzo narazie miałem styczność z RC. Co byście polecili?
f) Ampularia 1-2 szt, jako dodatkowi czyściciele?
g) czy potrzebne mi świderki do świdrowania dna?

2. Światło:

Co mam:
Pokrywę - standardowy plastkik. 2x30W. Świetlówki chińskie dodawane standardowo. Jedna się spaliła.

Co chcę mieć:
Na dzień dobry chcę dokupić takowy zestaw montażowy - Zestaw doświetlający 1x39W. Spaloną 30W wymienić na porządniejszę świetlówkę, tą chinolkę co jeszcze świeci póki co zostawić (nie chcę się dociążać na początku zbyt dużymi kosztami, wymienię później). Wówczas osiągnę 0,5W/l

Pytania:
a) Jakie polecacie świetlówki? Potrzebowałbym 1x39W i 1x30W (Chciałbym podkreślić barwe neonków i dać komfort roślinom do fotosyntezy) (żeby mnie nie przedrożyły, najlepiej jakby były dostępne we Wro).
b) czy taki zestaw montażowy jest wporządku czy to zdzieranie z klienta pieniędzy i lepiej kupić samemu komponenty?

3. Podłoże

Co chcę mieć:
Planuję zbudować dno tak jak to napisał w poradniku TURYSTA. Wierzch przykryć żwirem naturalnym czarnym frakcja 2-5mm.

Pytania:

a) Ziemię ogrodową chce wymieszać z odrobiną torfu i dodać troche węgla drzewnego, pokryć moskitierą i to zasypać żwirem. Czy tak może być? Czy musze utworzyć jakąś warstwę nieprzepuszczalną pomiędzy moskitierą a żwirem by z ziemi nic nie uwalniało się do akwa?

4. Filtracja

Mam kubełek hw 302.

Pytania:
a) Czy kubełek wystarczy czy dokupić jakiś wewnętrzny? Np. aquael 500.
b) Jak ustawić deszczownicę?
c) Wiem, że raki lubią dobrze napowietrzoną wodę - czy potrzebowałbym dodatkowego napowietrzacza?

4. Roślinność.

Tutaj jestem goły i wesoły - jestem zdany na was. W większości moich baniaków były raki, które skrupulatnie więkoszść roślin niszczyły stąd ograniczałem się do tych najmniej wymagających i w ten sposób miałem np moczarkę + gałęzatkę. Teraz akwarium będzie bez dużych raków (tylko CPO).

Wizja mojego akwarium prezentuje się tak, że np. po lewej stronie będą korzenie japońskie (mam pare, coś pokombinuję) przeplatane roślinnością (oczywiście w tle pnącą się wysoko itd). Po prawej stronie chciałbym zostawić otwartą toń dla skalarów. Może waszymi propozycjami pomożecie mi zwizualizować to Cheesy.

Raczej jestem sceptyczny co do butli CO - przerażają mnie koszta, może doszłaby z czasem przy kolejnych wypłatach ale nie wiem czy jest sens - ponoć CO rośliny potrzebują przy mocniejszym świetle niż 0,5W - a ja nie chcę się porywać na HI-tech i od razu biegać z nawozami, pipetami itd. Chce by średniowymagające roślinki żyły a nie gniły. Nie muszą rosnąć jakby to był wyścig.

5. Grzałka - jest i daje rade Smiley.

6. O czym zapomniałem?

Za wysztkie sugestie z góry dziękuję, oczywiście jak już tylko się wyjaśnią moje wątpliwości to ruszam z fotorelacją Cheesy
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #1 : Grudzień 13, 2013, 00:48:42 »

Dużo pytań ale postaram się z grubsza odpowiedzieć na kilka z nich
50 neonów na 200l to trochę za dużo ale ze 40 by pewnie pasiło
Tylko 2 skalary najlepiej parke jak już bardzo chcesz je mieć.
Gibbicepsa sobie daruj osiąga zbyt duże rozmiary jak na taki zbiornik jaki masz. Natomiast kilka zbrojników niebieskich mogło by być.
Pandy mogą być ale tak conajmniej z 8 szt lub nieco więcej. Na rakach się nie znam Embarrassed
Nie dokładał bym już nic więcej gdyż i tak już było by sporo ryb a za dużo tez niedobrze.
Co do świderków czy tez innych ślimaków to są one jak najbardziej potrzebne i mile widziane w akwariach na podłożu ziemi
Ten zestaw oświetleniowy 1x39W możesz wstawić jak najbardziej polecam tam świetlówkę Sylvanie Aquastar o barwie 10000K
Co do 30W to jedną Sylvanię Grolux a drugą o barwie 6500K najlepiej firmy Philips (najciekawszy efekt  świetlówki
 właśniej tej firmy)
Co do rośliności to raczej taką mało wymagającą odnośnie światła.Co do raków to nie odpowiem bo sie nie znam na nich jak napisałem wyżej.
Filtracja powinna być dobra przy zastosowaniu takiego kubła. Można by dodać od biedy jakiś mały mechanik (pompę o przepływie 600l/h) z samą gąbką
Deszczowicę ustawiasz w dół na szybę aby tylko lekko wypychała wodę ponad lustro wody
Co do zastosowania butli CO2 to nie jest ona konieczna (wręcz niepotrzebna) przy takim świetle i na takim podłożu.

A o czym zapomniałeś o termometrze np. i tło tez na tył by się przydało najlepiej czarne jakieś lub białe. A i do oświetlenia sterownik czasowy który by włączał i wyłączał światło o odpowiedniej porze dnia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2013, 00:55:28 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #2 : Grudzień 13, 2013, 09:21:50 »

Dużo pytań ale postaram się z grubsza odpowiedzieć na kilka z nich
50 neonów na 200l to trochę za dużo ale ze 40 by pewnie pasiło
Tylko 2 skalary najlepiej parke jak już bardzo chcesz je mieć.
Gibbicepsa sobie daruj osiąga zbyt duże rozmiary jak na taki zbiornik jaki masz. Natomiast kilka zbrojników niebieskich mogło by być.
Pandy mogą być ale tak conajmniej z 8 szt lub nieco więcej. Na rakach się nie znam Embarrassed
Nie dokładał bym już nic więcej gdyż i tak już było by sporo ryb a za dużo tez niedobrze.
W 200l innesów może być 50, a nawet więcej natomiast zawsze będe mówił, że żagle w takim litrażu to pomyłka, podobnie jak trzymanie tych ryb w liczbie 2.
Ja mimo wszystko zastanowiłbym się nad ładną ławicą neonów i olałbym żagle.

Pzdr.
Zapisane

r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #3 : Grudzień 13, 2013, 11:49:47 »

Dzięki za odpowiedzi.

A tak jakoś wolę wszystko pisać na raz, żeby potem porozrzucane nie było Smiley Sądże, że to ułatwienie dla wszystkich - włącznie z potomnymi.

Parke żagli już mam i postanowiłem ją tam przyłączyć gdyż po prostu nie mam co z nią zrobić. Chyba, że im znajdę lepszy dom we wro.

Tło mam, sterownik czasowy mam, termometr też Smiley.

Kwestia obsady, filtracji i oświetlenia myślę, że wyjaśniona. Chyba, że macie jakieś inne sugestie co tam dorzucić za zwierzątko(byle nie chomika). Acha nie przedstawiliście swojej postawy co do ślimaków Smiley.

Pod znakiem zapytania stoi podłoże i roślinność. W tym niestety jestem noga.

[EDIT]

Lampa UV-c. Przydatny gadżet czy niepotrzebny wydatek?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2013, 13:01:30 wysłane przez r4ll » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #4 : Grudzień 13, 2013, 15:12:55 »


W 200l innesów może być 50, a nawet więcej natomiast zawsze będe mówił, że żagle w takim litrażu to pomyłka, podobnie jak trzymanie tych ryb w liczbie 2.
Ja mimo wszystko zastanowiłbym się nad ładną ławicą neonów i olałbym żagle.

Pzdr.

Co do neonów to napisałem o liczbie mniejszej mając na uwadze jeszcze dodatkowe ryby w baniaku jasne jest że przy tylko jednym gatunku właśnie tych ryb to może być ich też więcej.

Faktem jest że co do żagli to w sumie to ryby stadne ale lepsza już parka niż stado w takim zbiorniku zwłaszcza jak narazie właściciel nie ma co z nimi zrobić.
D Acha nie przedstawiliście swojej postawy co do ślimaków Smiley.

Pod znakiem zapytania stoi podłoże i roślinność. W tym niestety jestem noga.



Pisałeś coś o podłożu na podstawie ziemi. Ślimaki potrawią grzebać w podłożu, są pomocne aby nie było stref beztlenowych w podłożu. Co do odpowiedzi ile i jakich  tu musisz dostać odpowiedź od kogoś kto miał właśnie takie podłoże. Ja sam nie jestem zwolennikiem takiego podłoża gdyż po roku dwóch baniak traci swoje właściwości (ziemia się wyjałowia) i później nic więcej jak trzeba przeprowadzić restart baniaka. U mnie baniak potrawi istnieć bez restartu i 5 lat. Ale to już kwestia tego co kto lubi.

Lampa UV-c. Przydatny gadżet czy niepotrzebny wydatek?

Lampa jak dla mnie jest zbędnym gadźetem ponieważ zabija bakterie w wodzie ale wszystkie te pożyteczne też.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #5 : Grudzień 13, 2013, 17:41:50 »

Dzięki za pomoc. To jaki jest Twój przepis na podłoże?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #6 : Grudzień 13, 2013, 18:02:57 »

Zamiast bawić się w ziemię wystarczy substrat plus żwirek lub sam substrat. Ja obecnie mam sam substrat JBL Manado. I jestem zadowolony z niego. Światła mam poniżej 0,5W/l a i tak rośliny radzą sobie. Po roku i dwóch miesiącach glony mam tylko na tylnej ścianie właśnie tam gdzie je chciałem mieć. W lecie musiałem przecierać przednią szybę z zielonego nalotu obecnie od 2 miesięcy nawet tego nie musiałem robić.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Irishman
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 199



« Odpowiedz #7 : Grudzień 13, 2013, 18:44:24 »

Rowniez korzystam z jbl manado
Do tego mam jeszcze mix kilku substratow z solami.  Po miesiacu od zalania w miejscu gdzie mam amazonie widze ze heniek jest najladniejszy Smiley, co nie znaczy ze gdzie indziej jest brzydki.
Zapisane

r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #8 : Grudzień 15, 2013, 09:36:15 »

Oki, przekonaliście mnei do podłoża jbl'a. Czy worek 25l to odpowiednia ilość do 200L ?

Jeszcze jedno mnie zastanawia. Bardzo chcę tam gromadkę CPO a na tym podłożu raczej nei będą się dobrze prezentować. Zastanawiam się czy np warste JBL'a przykryc moskitierą i na to czarny żwirek (jakie grube wówczas powinny być obie warstwy ?) Tudzież po prostu czarny żwirek na jbl'a bez miskitiery. Co myślicie ?
Zapisane
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #9 : Grudzień 15, 2013, 13:22:35 »

Zbrojniki niebieskie to L-183. Ty prawdopodobnie myślisz o zwykłych kundelkach sklepowych czyli ancistrus sp. Na taką powierzchnię dałbym max 1+2. Jedna z samic może być albinosem. Jeżeli chcesz czarne podłoże to albinosy będą lepiej na nim widoczne niż ciemne zbrojniki. Pamiętaj, że taki ancistrus potrafi ładnie przekopać lekkie/drobne podłoże i nawet zabezpieczenie moskitierą może nie wystarczyć. Jeżeli samiec często będzie siedział w grocie i pilnował ikry, a później młodych to kiryski mogą być. Lecz jak nie będzie miał zajęcia i trafi Ci się w dodatku awanturnik, to może się okazać, że będzie przeganiał kiryski. Ja bym się mocno zastanowił nad zbrojnikami i kiryskami. Nie wiem jaki czarny żwirek planujesz, ale jeżeli chcesz mieć zbrojniki i/lub kiryski to odpuść sobie podłoże o ostrych krawędziach, w tym bardzo popularny bazalt. Kiryski pokaleczą wąsy, a napakowana ikrą samica zbrojnika będzie miała przeorany brzuch.
Z roślin proponuję żabienice, nurzańce i kryptokoryny oraz wszelkiego rodzaju epifity. Zastanów się nad zwykłą plastikową doniczką balkonową, takie korytko. Możesz do niego wsypać przygotowaną mieszankę na bazie ziemi i całość zamaskować korzeniami i kamieniami. Wtedy rośliny z korzeniami będziesz miał w jednym kącie akwarium, druga część będzie wolna lub tam wstawisz epifity. Tak jak BANIAKMANIAK napisał dość szybko z ziemi zostaną wyciągnięte substancje odżywcze. Plusem doniczki jest to, że łatwo i szybko możesz ją wyjąc i wymienić podłoże. W zależności od ilości ziemi przypadającej na rośliny, taka doniczka wystarczy na 6-12 miesięcy.
Zapisane

gg - 4479432
r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #10 : Grudzień 15, 2013, 13:48:53 »

Motyw z doniczką jakoś mi nie przypada do gustu. Chyba pozostanę przy jbl + żwirek.
 Kurcze o ostrych krawędziach nie pomyślałem. Która wersja podłoża pasowałaby najlepiej?

a) Czarny piasek bazaltowy
b) Czarny piasek kwarcowy
c) coś innego w ciemnym odcieniu?

Jbl'a cały wór wrzucic 25l? Trzeba go wcześniej jakoś przygotować? Warstwa żwrirku mysle 4-6cm wystarczy?
Jeśli nie kiryski to czym jeszcze zająć dolną strefę poza CPO ?
Zapisane
Irishman
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 199



« Odpowiedz #11 : Grudzień 15, 2013, 15:51:49 »

Jbp manado nie musi byc wczesniej przygotowany, ale mozesz sie spodziewac ze pyl chwilowo zabarwi wode.

Wez pod uwage ze kulki jbl sa b lekkie i latwo je wzbic w slup wody. Ja mam na glosie i henka  trawnik wiec mi nie robi.
Jesli dasz zwirek to z czasem jbl wyjdzie na wierzch.  Mialem bazalt w poprzednim akwarium przez 5 lat i kiryski panda. Nigdy zadnemu sie nic nie stalo ale rzeczywiscie krawedzie bazaltu sa ostre.  Nie wiem jakim budzetem dysponujesz ale w miejscach gdzie planujesz rosliny polecam substrat z solami. 2cm manado 2cm  soli np jbl albo aquasoil  albo amazonie i na to jeszcze warstwe jbl manado.

Tak wogole to polecam jeszcze lekture na temat jbl manado. Czesc ludzi narzeka ze to podloze jest za lekkie. Moze cos innego?  Ja wybralem to swiadomie bo jak pisalem mam trawnik i jest git.

Zreszta zobacz jak to wyglada w moim akwa - jest w dziale nasze akwaria 510l.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #12 : Grudzień 15, 2013, 18:54:32 »



3. Podłoże

Co chcę mieć:
Planuję zbudować dno tak jak to napisał w poradniku TURYSTA. Wierzch przykryć żwirem naturalnym czarnym frakcja 2-5mm.

Pytania:

a) Ziemię ogrodową chce wymieszać z odrobiną torfu i dodać troche węgla drzewnego, pokryć moskitierą i to zasypać żwirem. Czy tak może być? Czy musze utworzyć jakąś warstwę nieprzepuszczalną pomiędzy moskitierą a żwirem by z ziemi nic nie uwalniało się do akwa?



1. Polecam lekturę "Rośliny Akwariowe" Diana Walstad. Dać zwykłą ziemię bo jest tańsza od substratu JBL, nie mieszać jej z niczym - co najwyżej ciut gliny na dno, nie przykrywać moskitierą - bo jak będziesz chciał coś wyrwać (kryptokoryna, żabienica itp.) to wyciągniesz z połową podłoża i całą siatką. Ziemię zasypać 3-4cm żwirem 2-3mm.
2. Świecić mało, podmiany czasem, dużo roślin, mało ryb - 40 neonów wystarczy.
3. Raki - te fajne pomarańczowe nie niszczące roślin z Meksyku lubią bardzo wysokie PH powyżej 8 i niską temperaturę max 23C - neony i większość ryb z Azji i Ameryki woli zdecydowanie mniejsze PH i wyższą temperaturę...
4. Żwirek kwarcowy - gdyby miały być kiryski. Płukać i wypłukać - DOKŁADNIE, wystarczy tylko wierzchnią warstwę - ok. 1cm...
5. Dolne partie u mnie w baniaku przejęły barwniaki czerwonobrzuche - piękne rybcie - polecam ;-)
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
r4ll
Nowy
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #13 : Grudzień 16, 2013, 11:13:02 »

Dziękuję wszystkim za tak szybką i rzetelną pomoc!

Tak więc pozostaje mi dokupić zestaw doświetleniowy jak poradził BANIAKMANIAK
 39W Sylvania Aquastar o barwie 10000K
 30W Sylvania Grolux a drugą o barwie 6500K.

Pozostaje jeszcze pytanko w jakiej kolejności te świetlówki rozstawić.

Za jego namową kupię podłoże JBL'a manado - na to położę wierzchnią warstwę czarnego żwirku kwarcowego.

Z obsadą też się wyjaśniło mniej więcej. Na początek dam jak wspominałem parkę żagli i 40 neonów. Parę CPO i jakieś ślimaki (myślę o ampularii).
Cytat: sebtul
Pamiętaj, że taki ancistrus potrafi ładnie przekopać lekkie/drobne podłoże i nawet zabezpieczenie moskitierą może nie wystarczyć.

Stąd też chyba zrezygnuje z nich na rzecz coś mniej inwazyjnego Smiley. Wciąż jestem otwarty na propozycje.

Przy filtracji to kupię jakiegoś mechanika dla wewnętrznego spokoju. Taka pompa plus gąbka wystarczy ?? Jak skierować jego wylot? Gdzieś czytałem, że byłoby dobrze żeby spychał śmiecie na ssanie kubełka.

Co do roślin poimprowizuję - jeśli chodzi o trawniki - (przepraszam ale w tym temacie jestem bardzo zielony). Dałyby radę przy tym oświetleniu ? Jeśli tak to jakie, heniek? Mchy będą mi tam rosły?

Cytat: PIETRIX
3. Raki - te fajne pomarańczowe nie niszczące roślin z Meksyku lubią bardzo wysokie PH powyżej 8 i niską temperaturę max 23C - neony i większość ryb z Azji i Ameryki woli zdecydowanie mniejsze PH i wyższą temperaturę...


Wybacz ale z tym się nie zgodzę - warunki jakie podałeś te raki miały w swoim naturalnym środowisku jak to na endemity przystało - bardzo wyśrubowane. Teraz po dlugim okresie rozmnażania w szklanych baniakach ich wymagania się zmieniły. Spokojnie przy PH 7,5 i 25st.C żyją i rosną szczęśliwie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2013, 13:01:03 wysłane przez r4ll » Zapisane
Irishman
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 199



« Odpowiedz #14 : Grudzień 16, 2013, 12:01:02 »

60 w na 200 litrow?

na trawnik nie bardzo,  a tym bardziej nie bardzo jesli   bedziesz mial kopiace ryby, bo te sadzonki ci raz dwa wyleca.

chyba ze zaczniesz z suchym startym  i zalajesz woda dopiero jak sie korzenie porzadnie rozrosna.


z Henka  bym na twoim miejscu na pewno zrezygnowal. Glosie moze i by sie udalo, ale  przy takim oswietleniu musisz byc przygotowany na czeste przycinki, bo bedzie szla w gore zamiast na boki.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: