Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: filtr hydroponiczny  (Przeczytany 3026 razy)
madzialex
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Maj 31, 2013, 21:57:15 »

Witam wszystkich Smiley
Trochę się naczytałem o połączeniach akwariów z uprawami hydroponicznymi, no i się napaliłem Wink Niestety, koszty są takie, że trochę nie stać mnie na eksperymenty, wolę więc spytać bardziej doświadczonych użytkowników, czy mój plan wypali. Otóż chcę kupić filtr Eheima, który pobierałby wodę ze zbiornika, czyścił mechanicznie i taką oczyszczoną ze śmieci wodę transportował wyżej i przez deszczownię wylewał do skrzyneczki z roślinkami, skąd przefiltrowana biologicznie woda wracałaby sobie do akwarium. Schemat wygląda mniej więcej tak:



I teraz moje wątpliwości. Wymyśliłem, że filtr postawię obok akwarium (trochę poniżej, żeby nie miał problemu z zapowietrzaniem), aby było mu łatwiej wypompować wodę na wysokość ok. 1m i potem kolejnych ok. 60cm na deszczownię. Czy tak można, czy lepiej, żeby jednak stał pod akwarium? A jeśli tak, to czy nie będzie miał kłopotów z dopompowaniem wody na odpowiednią wysokość? Drugie pytanie dotyczy samego filtra. Zdecydowałem się na Eheima Professional z uwagi na bardzo dobre opinie, ale mam wątpliwości odnośnie samego modelu. Akwarium 112L (80x40x40), do którego wystarczyłby mi 2071, jednak z uwagi na wysokość, na jaką ma pójść woda zastanawiam się, czy nie powinienem kupić 2073. Przyznam, że wolałbym ten pierwszy z uwagi na mniejszy pobór prądu, no i cenę. Tylko czy na pewno wystarczy? No i przede wszystkim, czy ta konstrukcja, którą planuję, ma sens, czy powinienem rozważyć jakieś inne rozwiązania?
Zapisane
EKOMELISA2071
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 16, 2013, 17:07:05 »

Bardzo fajny pomysł. Nie wiedziałem że taką fajną rzecz można zrobić.
Zapisane
Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 16, 2013, 18:28:22 »

Nie napisałeś na jaką wysokość miałby tą wodę wynieść. Z danych wynika że ten Eheim:

Dane techniczne:
Maksymalna pojemność akwarium: 250 litrów
Wydajnośc pompy: ok. 950 l/h
Maks. wysokość podnoszenia: 1,5m

Czyli do 1,5 metra da radę. Czy brać większy... chyba do tak małego akwarium nie ma sensu, a z drugiej strony - im lepiej w małym baniaku woda filtrowana - tym lepiej.

A tak na marginesie - po co Ci hydroponika przy dobrym i wydajnym kubełku jak wspomniany przez Ciebie Eheim? Zakładasz akwarium bez roślin ? (jakieś malawi/tanganika...?) Czy po prostu dla ozdoby - żeby mieć fajną doniczkę z roślinami nad baniakiem ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: