Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Azja « obsada dla akwa 180l ;)
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: obsada dla akwa 180l ;)  (Przeczytany 16673 razy)
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« : Maj 22, 2013, 17:41:39 »

Tworze swoje pierwsze akwarium biotopowe i chciałabym się upewnić czy mój pomysł na obsadę jest dobry:)
prętnik wargacz 1+3
razbora klinowa x10
sumiki szkliste x3
cierniooczki Kuhla x3
grubowarg syjamski x3
I może jeszcze 1 glonojad syjamski...

A z małego akwarium,które muszę zlikwidować zostały mi 4 neonki i 4 gupiki i 1 danio i teraz do niczego mi nie pasują. Czy mogą być wszystkie razem w tym akwarium dopóki nie wymyślę czegoś innego?
Proszę o poradę:)
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #1 : Maj 22, 2013, 20:39:53 »

Tworze swoje pierwsze akwarium biotopowe
Może od początku, co to według ciebie jest biotop i akwarium biotopowe ?
Z moich obserwacji w akwarium testowym cierniooczki, grubowargi syjamskie i glonojady syjamskie zamieszkują inne środowisko niż prętniki, razbory i szkliste.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #2 : Maj 22, 2013, 21:46:15 »

ok...zastosowałam skrót myślowy i myślę że to nie jest teraz najważniejsze.Chodzi mi o odwzorowanie naturalnego środowiska dla tych gatunków i ich wspólną tolerancję wobec siebie. Wiem że nie wszystkie żyją w identycznym środowisku,ale czerpiąc wiedzę z wielu źródeł napotykam się na wiele różnic i chciałam tylko żeby jakiś doświadczony akwarysta ocenił czy idę w dobrym kierunku. Na początek czy wszystkie te gatunki mogą żyć razem w takich ilościach w akwa 180l? Nie chciałabym zrobić zupy rybnej... Tongue
a i co masz na myśli mówiąc "akwarium testowe"?
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #3 : Maj 22, 2013, 22:46:00 »

Pytam o biotop bo wielu ludzi ma różne wyobrażenia na ten temat.
Akwarium testowe, stworzyłem sobie ażeby obserwować właśnie tendencje różnych ryb co do środowiska jakie sobie wybiorą i preferują. Na długości 290 cm porobiłem takie mini różne środowiska. Od potoku czy strumienia gdzie są kamienie i pompy wywołujące nurt wody, po coś w stylu rzeki, na dnie piach gałęzie i korzenie aż po starorzecze, rozlewisko gdzie było sporo roślin. Co ciekawe ryby wybierają sobie w tym akwarium środowisko w którym wyewoluowały, siedzą zazwyczaj tylko w tym jednym miejscu, z rzadka zapuszczając się i tylko na chwilę gdzie indziej. Zupełnie inne środowiska niż zalecane w opisach tych gatunków. I tak, cierniooczki, kosiarki, oraz glonojady syjamskie, wybrały sobie skrawek typu potok/strumień gdzie były otoczaki i pompy wywołujące prąd wody. I siedziały tylko tam, chociaż glonojady syjamskie, czasami zapuszczały się też dalej wchodząc na imitację rzeki. Więcej możesz poczytać na mojej stronie wpisując Crossocheilus langei. A tu masz potwierdzenie tego co piszę o kosiarkach http://www.seriouslyfish.com/wp-content/uploads/2012/03/Crossocheilus-simaensis-feeding-Songgoria-river.jpg i o cierniooczkach

Dlatego moim zdaniem, te wszystkie gatunki które wymieniłaś nie mogą być razem bo mają zupełnie inne preferencje biotopowe.
Prętnika i razbory nie testowałem, jednak wydaje mi się że zamieszkują podobne środowiska. Znalazłem tylko naturalne środowisko Colisa lalia
oraz razbory klinowej http://www.seriouslyfish.com/species/trigonostigma-heteromorpha/.
Naturalne siedlisko ryb z rodzaju Kryptopterus http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=2051

Co do ilości razbory bym dał minimum 20 sztuk a szklistych minimum 15 sztuk.
Podaj wymiary tego akwarium, litraż nic mi nie mówi.

Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #4 : Maj 27, 2013, 13:49:58 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:) Fajnie że masz warunki żeby stworzyć takie akwarium testowe.
Wymiary mojego akwa to dł. 100cm, wys. 50cm,szer. 30cm. Urządziłam je tak że boki są usypane z drobnych kamieni i obsadzone głównie kryptokorynami i rogatkiem sztywnym.Na środku oczywiście plaża z drobnym żwirkiem...do tego nurzańce,żabienica,4 korzenie różnej wielkości,pare kamieni. Narazie wszystko musi się rozrosnąć,ale już pływają tam razbory(10),kosiarki(3) i cierniooczki(4). Zachowują się swobodnie i wyglądają na zadowolone,każda grupa znalazła sobie miejsce Smiley Co ciekawe nie wszystkie cierniooczki siedzą w podobnych miejscach...miło się je obserwuje:) Dodałam też sumiki,ale narazie tylko 3,żeby je poobserwować.Podobają mi się ale przy razborach i całej reszcie są po prostu gapkowate. I jednemu jakaś rybka obgryzła wąsy,a to nie wróży dobrze... Sad
Mam problem z dostaniem prętników w sklepach w mojej okolicy. Mówią, że nie sprowadzają samic,bo są szare i nie atrakcyjne dla akwarystów. Ale w takim razie nie sądzę  żeby dobrym pomysłem było wpuszczenie do mojego akwarium 4 samców...słyszałam, że jak podrosną mogą rozrabiać.
Więc mam dylemat,bo teraz brakuje mi ryb które ładnie uzupełnią to akwarium ;/
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #5 : Maj 28, 2013, 04:13:40 »

Dziwne bo w sumie nie ma tam ryby która mogła by mu wąsy obgryźć, może miał już uszkodzone jak go kupowałaś. Gapkowate mogą być z tego względu że jest ich trochę za mało, czują się nieswojo w takiej ilości, mogą nawet zacząć się chować. Co do prętników to ci nie doradzę bo nie miałem takiego zestawu. Najlepiej jak sama przetestujesz, może nie będą wojowały jeżeli nie będzie żadnej panienki.Natomiast co do innych ryb to mógłbym wymienić, tylko czy ci się spodobają i przede wszystkim gdzie to dostaniesz.
A jeszcze akwarium, szkoda że nie masz na odwrót, 50 cm szerokie i 30 cm wysokie, dla ryb ważniejsza jest powierzchnia dna niż wysokość. 20 cm może się  wydawać że to jest niewiele, jednak przy tak znikomej przestrzeni jak akwarium to różnica jest kolosalna.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #6 : Maj 28, 2013, 09:28:40 »

Sumików dokupię na pewno,bo ciekawią mnie te rybki. Zobaczę czy ten z wybrakowanymi wąsami da sobie rade:) Nad prętnikami pomyślę jeszcze. Bardzo mi zależało na nich,stąd pomysł na taki biotop,więc troche dziwnie by było gdybym nie miała tych najważniejszych rybek w akwarium. Może faktycznie bez panienek nie będą rozrabiać Cheesy Douczę się jeszcze zanim je kupię:)
Zastanawiałam się jeszcze nad gurami ale one potrzebują więcej miejsca niż prętniki.
Akwarium mam lepsze chyba dla skalarów niż labiryntowych,ale już tego nie zmienię...
Dzięki za porady:)
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #7 : Maj 28, 2013, 13:01:33 »

Gurami moim zdaniem powinny być trzymane w grupie, jednak wtedy pojemność akwarium musiała by wzrosnąć.
http://i1358.photobucket.com/albums/q778/bunciak2003/Biotopy/gurami2_zps5ba83fbe.jpg
http://i1015.photobucket.com/albums/af278/peterek69/150443_325141614256228_1400635943_n_zps79ff5af5.jpg
A o innych labiryntach nie myślałaś ? np.
z rodzaju Betta jest tego sporo
Betta brownorum
Betta macrostoma
Betta rutilans
Betta smaragdina

z innych rodzajów
Macropodus opercularis
Parosphromenus
Sphaerichthys
Trichopsis
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #8 : Maj 28, 2013, 19:21:27 »

Tak...wszystkie są piękne,ale niestety bojowniki (z tego co słyszałam  i czytałam) są jeszcze bardziej agresywne,a prześliczne wielkopłetwy to już w ogóle i do tego potrzebują akwarium praktycznie całe dla siebie. O trzech ostatnich rodzajach wiem bardzo mało...chyba mają większe wymagania co do warunków hodowli niż gurami i prętniki i są jeszcze rzadziej spotykane w handlu(nie jestem pewna). Gurami czekoladowy jest nawet ok,tylko potrzebuje czegoś kolorowego dla kontrastu...Skrzeczyki też byłyby w porządku gdyby tylko były trochę większe. A gdybym wzięła kilka gurami,a później zostawiła tylko dobraną parę?Czasami w zoologicznych można się tak dogadać.Chyba wszystkie labiryntowe dobierają się w pary na długo.
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #9 : Maj 28, 2013, 22:59:21 »

Nie poradzę ci w tym temacie bo jakoś nie ciągnie nie do takich ryb, wole wynalazki. Z rodziny Osphronemidae miałem tylko Betta albimarginata, Osphronemus goramy, Trichogaster microlepis, długo oczekiwane Ctenops nobilis, teraz mam Luciocephalus aura. Z tej rodziny zostały jeszcze Luciocephalus pulcher, Trichogaster pectoralis, Belontia hasselti i Belontia signata. A reszta jakoś mnie nie kręci, więc w sumie nie wiem ile jest prawdy w tym co piszą o tej agresji.
A coś innego niż labirynty byś tam widziała ?
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #10 : Maj 29, 2013, 12:12:35 »

Wow;) trochę tych gatunków już przeszło przez twoje ręce-szacunek:p
Ale wiesz jak to jest jak sobie coś upatrzysz...wtedy nic innego się nie podoba. Na razie domówiłam sumiki szkliste. i pewnie i tak pozostanę przy prętnikach:) nadal podobają mi się najbardziej...zaryzykuje,zależy mi na nich.
A nie wiesz czy pistia stratiotes nada się do akwarium z pokrywą? potrzebowałabym taką do swojego akwarium:)
Zapisane
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #11 : Maj 29, 2013, 16:16:35 »

Fakt trochę ich było, jednak te najciekawsze nadal poza zasięgiem.
Z prętnikami to tak jak pisałem najlepiej jak to przetestujesz, wydaje mi się że bez panien powinien być raczej spokój, nie będą miały o co rywalizować. A jeżeli zaczną się drapać to zawsze można je oddać.
W sumie w Azji jest sporo ryb, ale tak przeglądałem to poza labiryntami takie pływające w toni to jeszcze tylko z rodziny
karpiowatych
badisowatych
żmijogłowowtych ale to drapieżniki
całuskowate z jednym gatunkiem gurami całujący
igliczniowate
kolcobrzuchowate
i kilka sumokształtnych by się znalazło.
Więc nie ma tego zbyt wiele.
Co do krzaków to nie moja działka, nie znam się na tym wcale, musiałabyś uderzyć do vento. Podobno pod pokrywą nie rosną, zwłaszcza pod szybą bo niby nie lubią spadających kropli. Jednak nie raz widziałem takie rozwiązania i te rośliny tworzyły naprawdę potężne rozety. Zresztą, zawsze mnie dziwił ten fakt spadających kropli. Bo roślina pochodzi z rejonów, oraz została rozwleczona tam gdzie opady są naprawdę spore.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
iroslaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 183



« Odpowiedz #12 : Maj 29, 2013, 17:01:33 »

Pistia będzie rosła ale nie o krople wody chodzi tylko o 99,9% wilgotności bez przewiewu- zostawić należy kilka centymetrów od szyby by jej nie dotykała gdy puszcza nowe liście 4-5 cm i z obu stron długości szyby pozostawić luki by choć trochę powietrza wymieniało się bardziej płynnie .
Zapisane
colisa_nova
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #13 : Maj 30, 2013, 15:52:26 »

Drago dziękuję Ci za pomoc:)
Czytałam o tym zastoju powietrza... niektórzy po prostu otwierają te przykrywki którymi sypie się jedzenie i to podobno wystarcza:) ja nie mam szyby,tylko czarną przykrywę z tworzywa.
A nie zaszkodzi jej pływanie praktycznie zaraz pod świetlówką?
Zapisane
falko
Zainteresowany
**
Wiadomości: 90


« Odpowiedz #14 : Maj 30, 2013, 20:38:00 »

Fajną rośliną jest też paprotnica ceratopteris siliquosa. Można ją posadzić w podłożu i można traktować jak pływającą. Miałem ją tuż pod szybą. Żadne krople jej nie szkodziły. Szybko zajmowała powierzchnię akwarium, a jej korzenie w tydzień po przycięciu ponownie dochodziły do dna (wysokość szkła 40 cm).
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: