Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Młode ramirezy - czym karmić  (Przeczytany 14326 razy)
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« : Marzec 24, 2013, 12:33:40 »

Dzisiaj rano wykluły mi się ramirezy w akwarium ogólnym (200l, 2skalary, 4xkirysy, 2xdrewniaki, ok.15xneon,6xrodostomus, no i 4 ramirezy). Już z 10-15x było tarło, jednak kończyło się wszystko przed wykuciem - zjadały ikrę. Teraz mam młode, oboje rodziców pilnują.
Czy jest szansa, że kilka młodych się odchowa jak nie będę ingerował?
Czy może próbować odłowić młode i jeśli tak to kiedy to zrobić? Mam drugie akwarium 30l, mogę je przygotować tyle, że oświetlenia nie ma. Muszę też wyszorować je bo tam się stułbie lęgną.
Czym karmić młode i kiedy zacząć to robić?

#edycja:
ramirezy zostały oddzielone szyba od pozostałych ryb (szybę miałem z drzwi pokojowych). Rozwiązanie wydało mi się najbardziej optymalne. Przekładanie ryb, inna woda, inna temperatura, odławianie narybku, sterylny nowy zbiornik (w starym jest trochę "syfu" co sobie mogą skubnąć), w kotniku nie byłoby oświetlenia bo nie mam.
Nadal nie wiem czym karmić, znalazłem gdzieś info o żółtku jajka, mam jajka artemi (ale to ponoć na potem jak podrosną trochę). Nie wiem co im jeszcze można dać jako pokarm początkowy

#edycja
Rybki żyją i mają się dobrze. Jadą na zapasach więc jest teraz ok. Zauważyłem w akwarium oczlika, to dobry znak. Może same się wyżywią, akwarium stoi chyba od września, sporo różnorakiego żywego pokarmu było podawane przez ten czas, pewnie jakiś mikroplankton się przy okazji przemycił. Będę podawał żółtko jajka w mikroskopijnych ilościach - rozcieńczoną  kropelkę w słomce. Wpadłem też na pomysł ale nie wiem czy tak się robi. Czy można podać 1 ziarenko rozgotowanego ryżu?

#edycja
Pomocy już raczej nie potrzebuje, młode jedzą jajko. Nagrałem telefonem FILMIK może ktoś będzie chciał zobaczyć.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 07:20:20 wysłane przez iro1979 » Zapisane

iroslaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 183



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 20, 2013, 00:46:33 »

Temat dość stary szkoda , że tak mało tu bywam dorosłe powinny pobierać grubszy pokarm i rozdrabniać narybkowi żółtko jak już wiesz jest dobrym rozwiązaniem , ale i żywa artemia powinna być o.k.   Moje pytanie - czy rodzice podawali pokarm młodym ?
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 20, 2013, 06:03:28 »

Wszystko było ok. Rodzice rozdrabniali pokarm, jednak dzień po nagraniu filmiku z rana zostało tylko 7 sztuk młodych. Nie wiem co się stało. Mogły młode przejść na druga stronę akwarium bo była niewielka szczelinka między szybą, a szybą akwarium, mogły młode zostać zjedzone przez rodziców - czytałem gdzieś że tak się zdarza. Młode mogły też zostać śmiertelnie uszkodzone przez jakieś małe robaczki, chociaż nie wiem czy tak masowo to mogłoby się stać przez noc - w akwarium mam może 1 stułbie czy dwie - ich populacja jest kontrolowana przez coś/kogoś, widać oczliki też w niewielkiej ilości i te taki białe małe robaczki co łażą po szybie ale, te ostatnio zniknęły. Z tych 7 sztuk co zauważyłem rano, pod wieczór zostało 2 sztuki, niestety nie wiem jak ubywały młode. 2 sztuki odłowiłem i padły w parę dni.
Zapisane

iroslaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 183



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 21, 2013, 15:39:03 »

Za kilka dni podejdą do tarla ponownie pozbądź się stułbi i innego robactwa wieksza ilość oczlika też może zniszczyć narybek  oddzielnie Ramirez szybą uważam za zbyteczne jeśli rodzice są tacy jak piszesz to zadbają o młode w ogólnym jedyny minus to to , ze mogą zabić część a nawet cala obsadę akwarium. 
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 22, 2013, 06:07:59 »

Podchodzą do tarła praktycznie co tydzień czy 2. Jest 1 samiec i 2 samice. Jednak znowu kończy się to przed wykluciem narybku. Oczlików i i innego robactwa jest na prawdę mało i są naprawdę małe. To nie są takie dorosłe oczliki z jajkami tylko raczej młode po wykluciu, większe są zjadane przez ryby. Mam wrażenie, że jest tego wszystkiego razem mniej niż 10 sztuk a akwarium 200 litrów. Akwarium przedzieliłem bo nocą rodzice ramirez mają słabszą czujność, a wtedy wychodzą drewniaki. Myślę, że jakby trafiły na stadko młodych to doznały by szału i zjadłyby je w parę sekund XD, może mam bujną wyobraźnie, ale wolałem je jakoś zabezpieczyć.
A jak myślisz kiedy przełożyć rybki do małego akwarium. Przed złożeniem ikry i zostawić potem rodziców czy oddzielić, po złożeniu ikry przełożyć samą ikrę czy z rodzicami, odłowić z ogólnego narybek po wykluciu i przełożyć z rodzicami czy bez? Rodzice jak pisałem często zjadają ikrę i nie wiem czy przypadkiem to one nie zjadły wtedy młodych, ale tego nie widziałem. Przekładanie jaj lub rybek z rodzicami też może u nich spowodować stres i zjedzą ze strachu, ale to moje obawy i nie wiem na pewno.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2013, 07:28:51 wysłane przez iro1979 » Zapisane

iroslaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 183



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 22, 2013, 18:01:23 »

Możesz przed tarlem przełożyć ale akwa min. 45l albo po samą ikrę do 20l filtracja i chemia przeciw grzybom i pleśni. Jeśli tarło ma być w osobnym zbiorniku to ciche miejsce i dużo kryjówek , roślin i daj podkład na którym poprzednio było tarlo.  papa
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #6 : Grudzień 30, 2014, 17:08:57 »

jak twoje ramki? dalej się trą?
Zapisane

d o m i n i k a 2003
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #7 : Marzec 19, 2015, 16:53:56 »

Choć przykro mi o tym pisać, ponieważ to jedne z moich ulubionych ryb, to podejrzewam o zniknięcie młodych skalary ponieważ to rybki mięsożerne Sad... Kiedyś mi zdażyło się z narybkiem oraz małymi rybami tak samo... (Tamten skalar miał na imię Kiler Marzyciel)
Zapisane
iroslaw
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 183



« Odpowiedz #8 : Marzec 20, 2015, 20:29:20 »

Jeśli w zbiorniku są skalary to o młodych zapomnij. Moje skalary potrafiły zjeść samicę gupika 3 cm.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: