Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Nawóz  (Przeczytany 10180 razy)
Plamicki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 23


« : Luty 24, 2013, 16:47:28 »

Czy nawóz jest koniecznie potrzebny do roślinek w akwarium? czy też można posadzić roślinki bez nawozu pod żwirkiem?


PS PRZEPRASZAM ALE MIAŁEM OTWARTE DWIE KARTY I POMYLIŁY MI SIĘ OKIENKA I W ZŁYM TEMACIE WPISAŁEM POST , JEDNAK PROSZĘ O ODPOWIEDZI. Z GÓRY PRZEPRASZAM I DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZI
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2013, 16:49:03 wysłane przez Plamicki » Zapisane

Posiadam akwarium 50 l Długość 60 cm Wysokość 30 cm Szerokość 30 cm.
akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #1 : Luty 24, 2013, 20:36:19 »

Oczywiście, że nie. Ale rośliny nie będą tak ładne, jeśli będą miały jakieś niedobory lub nadmiary to nie zwalczysz ich bez nawozu. No i wymagające gatunki odpadają.
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
Plamicki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #2 : Luty 25, 2013, 15:06:47 »

Jeszcze mam takie pytanko.Jeśli bym miał roślinki i rybki w akwarium to czy podczas dodawania nawozu rybkom się nic nie stanie ?
Zapisane

Posiadam akwarium 50 l Długość 60 cm Wysokość 30 cm Szerokość 30 cm.
darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #3 : Luty 25, 2013, 20:12:27 »

To zależy. Jeśli zastosujesz nawóz zakupiony w akwarystycznym bądź z neta (można znaleźć tanie i wydajne nawozy do roślin wodnych np na allego) a do tego zgodnie z zaleceniami producenta będziesz dodawał nawozu to nic sie nei stanie. Ale jak wlejesz zwykły nawóz dla roślin lądowych to kto wie kto wie.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #4 : Luty 26, 2013, 09:27:10 »

Cytuj
Ale jak wlejesz zwykły nawóz dla roślin lądowych to kto wie kto wie.

Kiedyś z braku laku tez taki lałem - Floran  do roślin kwatowych balkonowych czy jakoś tak - taki czarny był.
Lałem około 10ml na 300 litrowe akwarium i nic się nie działo a roślinki rosły.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
darcio
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 569


Jeden z moich kirysków :)


« Odpowiedz #5 : Luty 26, 2013, 14:36:07 »

Bo to zależy od składu chemicznego wszystko.
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #6 : Marzec 10, 2013, 15:37:18 »

Mam pytanie odnośnie tych nawozów z allegro. Kupiłem jeden niedawno i się zastanawiam czy dobrze zrobiłem. Leje zgodnie z zaleceniami, roślinki rosną, ale ostatnio też zacząłem podawać węgiel w płynie i zacząłem bardziej dbać o akwarium. Ciężko mi powiedzieć czy to coś pomaga czy nie. Ilości zalecane to 3-4 krople na 50l wody na dzień więc tyle co nic. Zastanawiam się czy ktoś po prostu nie zaparzył herbatki i nie sprzedaje w butelkach. Składu nawozu nie ma podanego na opakowaniu. Jakby to robił jakiś zapalony chemik akwarysta mógłby napisać ile jest czego w składzie, a tutaj tego nie ma.
Od razu jakby ktoś mógł i sprawdzał to mam pytanie o węgiel w płynie - pro carbo bo tani jest, ale też chyba wytwarzany metodą chałupniczą. Czy on działa? Czy może ktoś po prostu wodę sprzedaje "napowietrzoną" przez wydychane przez siebie powietrze.
Zapisane

ibrachim12
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73


« Odpowiedz #7 : Maj 02, 2013, 16:34:36 »

nawóz nie jest potrzebny ważniejzsze jest dobre oświetlenie  Smiley
Zapisane
Halfie
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #8 : Maj 02, 2013, 17:01:09 »

Mam pytanie odnośnie tych nawozów z allegro. Kupiłem jeden niedawno i się zastanawiam czy dobrze zrobiłem. Leje zgodnie z zaleceniami, roślinki rosną, ale ostatnio też zacząłem podawać węgiel w płynie i zacząłem bardziej dbać o akwarium. Ciężko mi powiedzieć czy to coś pomaga czy nie. Ilości zalecane to 3-4 krople na 50l wody na dzień więc tyle co nic. Zastanawiam się czy ktoś po prostu nie zaparzył herbatki i nie sprzedaje w butelkach. Składu nawozu nie ma podanego na opakowaniu. Jakby to robił jakiś zapalony chemik akwarysta mógłby napisać ile jest czego w składzie, a tutaj tego nie ma.
Od razu jakby ktoś mógł i sprawdzał to mam pytanie o węgiel w płynie - pro carbo bo tani jest, ale też chyba wytwarzany metodą chałupniczą. Czy on działa? Czy może ktoś po prostu wodę sprzedaje "napowietrzoną" przez wydychane przez siebie powietrze.
Chcesz powiedzieć, że kupiłeś nawóz nie znając jego składu?! Nawóz dobiera się składowo do gatunków roślin w akwarium....
Zapisane

pozdrawiam
wólka kosowska
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #9 : Maj 02, 2013, 17:44:30 »

Taki kupiłem.
Nie mam jakiś roślinnych akwariów i nie jestem jakimś ekspertem. Na aukcji było podane co tam jest (niedawno doczytałem), ale czy na pewno to się tam znajduje? Nad tym się zastanawiałem. Faktem jest, że butelka była po mineralnej taka bez naklejki ze składem.
Fajnie byłoby podawać roślinom tego czego im brakuje faktycznie, ale to trzeba pomiary wody robić, jakieś testy. Ja nie z tych co mają na to kasę. Jak mam wybrać między testem, a nawozem to wybieram nawóz. Co mi z tego że będę wiedział, że jest mało jak nie będę mógł uzupełnić Wink.
Zapisane

Burza
Zainteresowany
**
Wiadomości: 166



« Odpowiedz #10 : Maj 02, 2013, 21:32:52 »

Zainwestuj w sole Wink
Osobiście nie mam testów, ale z racji tego iż rośliny potrzebują fosforu, azotu i potasu podjąłem następujące decyzje:
-NO3 nie dozuje na jego wystarczające stężenie w kranie Wink
-KH2PO4 zakupiłem i podaje 0,5ppm
-K2SO4 zakupiłem i podaje 20ppm
Obserwacje:
Roślinki zaczęły lepiej rosnąć, a zielenice rosną znacznie wolniej niż przedtem
Wnioski:
KH2PO4 trzeba troszeczkę zwiększyć .
Zapisane

iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #11 : Maj 03, 2013, 06:39:58 »

co to jest ppm?
Jakiś woreczek z czymś mam, dostałem do tego nawozu w płynie jako gratis. Potem sprawdzę co to. Może to jedna z tych rzeczy co podajesz.
#edycja
I mam to KH2PO4, taki mały woreczek i jest napisane by rozrobić w 100ml wody i wtedy 1ml tego roztworu podniesie mi poziom PO4 o 0,35mg/l w 100l.
Ile tego i co jaki czas podawać nie znając parametrów wody?
Skoro bez podawania na 100% jest za mało to pewnie lepiej podać drobinkę by było trochę mniej za mało Smiley
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2013, 09:36:18 wysłane przez iro1979 » Zapisane

Kadafix
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 269


« Odpowiedz #12 : Maj 03, 2013, 12:04:09 »

co to jest ppm?
wikipedia:
ppm (ang. parts per million) - sposób wyrażania stężenia bardzo rozcieńczonych roztworów związków chemicznych. Stężenie to jest pochodną ułamka molowego i określa ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 milion cząsteczek roztworu.

Czyli ile danego związku jest w danej ilości roztworu.
Zapisane

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, weź akwarium, popatrz w nie.
Cluster
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #13 : Maj 11, 2013, 01:11:20 »

co to jest ppm?
Jakiś woreczek z czymś mam, dostałem do tego nawozu w płynie jako gratis. Potem sprawdzę co to. Może to jedna z tych rzeczy co podajesz.
#edycja
I mam to KH2PO4, taki mały woreczek i jest napisane by rozrobić w 100ml wody i wtedy 1ml tego roztworu podniesie mi poziom PO4 o 0,35mg/l w 100l.
Ile tego i co jaki czas podawać nie znając parametrów wody?
Skoro bez podawania na 100% jest za mało to pewnie lepiej podać drobinkę by było trochę mniej za mało Smiley

A jak to faktycznie działa? To nie jest jakaś ściema?
Zapisane

CLUESTER - DISASTER
terapia rodzinna katowice
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #14 : Maj 11, 2013, 07:24:07 »

To ściema nie jest, ale nie podawałem więc o efektach trudno mi mówić. Nie umiem przeliczać ppm na ml, a nie chce krzywdy rybkom robić. Do tego nie wiem co ile czasu powinienem podawać.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: