Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Błona bakteryjna czy jest szkodliwa?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Błona bakteryjna czy jest szkodliwa?  (Przeczytany 17525 razy)
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« : Luty 10, 2013, 20:10:23 »

Witam
Od pewnego czasu pojawia sie w mojm akwarium roslinnym błona bakteryjna na powieszchni. Z rodzaju tego co oddala sie po wsadzeniu palca do wody. Stosowałem  kilka patetów zeby sie jej pozbyc , pomagało na góra 24 h. Szukałem przyczyn jej powstawania, i drogą eliminaci wyszło mi że wine ma albo nawożenie (przenawożenie ) K2So4 wiec albo potas albo siarka (obu nie mam jak zmierzyc). Lub zwiekszenie powierzchni filtracyjnej dla bakterii. Mam filtr o pojemnosci 5l dla akwarium 112l. Rurka wylotowa zamontowana jest 10 cm pod powieszchnia wody, żeby popychac wode nie powodujac jej falowania(oszczednos CO2).Akwarium jest przykryte także nie jest to kurz.
I tu powstaje moje pytanie:
1. Cz ta błona jest jakaś szkodliwa dla ryb i roslin. W akwarium nie mam przyduchy a bąbelki odrywające sie z roslin przechodza przez nią bez problemu?
2. Może to jakis normalny proces wkoncu widuje takie kożuchy w jeziorach i stawach. Cos o tym było napisane w książce Diany ale obecnie nie mam do niej dostepu?
3. I czy może jest to proces niedobry dla HT (może wskazuje na jakies zle procesy w akwarium). Bo rozumiem żę HT i LT to dwie odrebne bajki?

Dodam tylko że na ścisłosc to mi ta błona nie przeszkadza ani nie rani moich odczuc estetycznych, wiec jesli to normalny obiaw biologi zbiornika to moge ja zostawic.
Zapisane
nikodem0
Zainteresowany
**
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #1 : Luty 10, 2013, 20:15:43 »

Witam
U  mnie  błona   wystęuje na  codzień i  nie widze  jakiś  zmian  w roślinach i  rybach.  zwiększ  cyrkulacje może pomoże , akwa mam  typowo roślinne.
pozdrawiam
Zapisane
Bagniak
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Wersja robocza


« Odpowiedz #2 : Luty 10, 2013, 20:32:05 »

Tylko że ja własnie zmniejszyłem cyrkulacje z 610l/h do ok 300l/h filtr mam taki duży żeby biologia była mocno rozwinieta.Wydaje mi sie że w 112l , 80 cos realnie przepływ 600l/h to prawie górski strumień a mnie chodzi o starorzecze czy cos. A przy tych 300l/h dystrybucja CO2 i tak jest ok.
Zapisane
Komandos
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1528


Zambrów


« Odpowiedz #3 : Luty 10, 2013, 21:50:43 »

Błona nie jest szkodliwa.
Ustaw filtr tak by poruszał taflą wody i powinno się "rozejść"
Zapisane

Wkrótce 100 litrowa tanganika z muszlowcami Smiley
Tomcajs
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #4 : Marzec 17, 2013, 20:07:29 »

Błona bakteryjna nie szkodzi, ale na dłuższą metę może spowodować przyduchę, miałem ten sam problem i rozwiązałem go w bardzo prosty sposób, delikatne napowietrzanie, nawet kiedy nie chcesz za bardzo wytrącać Co2, kilka bąbelków powietrza podawanych w sposób ciągły w ciągu kilku godzina całkowicie usunie problem, jedyny minus takiego zabiegu to, że jeżeli właściwości chemiczne wody w akwarium, karmienie, rodzaj hodowanych ryb (ryby , które żyją w górnych warstwach akwarim rozbijają błonę bakteryjną) sprzyja powstawaniu błony, napowietrzać trzeba będzie już stale... papa
Zapisane

112l  Neonarium
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 28, 2013, 11:35:17 »

Witam

jako eseta miałem poważną zagwozdkę w tym temacie szlag mnie trafiał nie raz bo nie wiedziałem co to jest od starszego akwarysty z wieloletnim doświadczeniem usłyszałem ze to może być biofilm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biofilm
lub
http://zdrowawiedza.pl/biofilm/

nie wiem na ile ta teoria jest prawdziwa, ale coś w tym jest

mój sposób walki dożywotniej z tym odbywa się poprzez zastosowanie skimera czyli odpieniacza - takiego jak stosują w akwariach słonowodnych - podłączasz do filtra kubełkowego i część zasysa z toni wody a część z powierzchni - REWELACJA - woda na powierzchni jak lustro Smiley

ja stosuję taki skimmer prosty i tani:

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTrx1eT7QP24Cn_5rZTimrFhD1AfAK6dnXMeo5U4g_UFT6ETtKw

moje akwa możecie obejrzeć w linku na dole

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2013, 12:40:28 wysłane przez Mirmil » Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 17, 2013, 10:29:56 »

odbywa się poprzez zastosowanie skimera czyli odpieniacza - takiego jak stosują w akwariach słonowodnych - podłączasz do filtra kubełkowego i część zasysa z toni wody a część z powierzchni - REWELACJA - woda na powierzchni jak lustro Smiley

Bez jaj, skimmer to nie odpieniacz. On tylko zbiera film z powierzchni, a odpieniacz w morskich to trochę bardziej skomplikowane urządzenie, które wytrąca białka z wody do pienistej postaci. Ale co do skuteczności skimmera jak najbardziej się zgadzam Smiley
Zapisane

Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 17, 2013, 12:36:18 »

Witam

Bez jaj, skimmer to nie odpieniacz.
- nie ma w tym żadnych jaj.

Skrót myślowy którego dokonałem pisząc że skimmer to jest to samo co odpieniacz uzasadnię faktem zbierania i niwelowania efektu piany występującego w akwariach obu typów (słodkowodne i słonowodne) na skutek podwyższonej zawartości białek w wodzie (ale nie tylko białek)

Simmer z ang. cedzidło jest używany jako najprostsze z urządzeń do pozbywania się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni wody, osadów bio wartstw, i również piany, dlatego nazywany jest też odpieniaczem.

Faktem jest że wyspecjalizowane odpieniacze morskie mają różne systemy do pozbywania się związków powodujących pienienie wody, ale nie oznacza to jednak, że prosty skimmer za pomocą którego wciągana jest piana do filtra nie spełni roli odpieniacza piany pływającej po powierzchni wody.

Na dowód tego co piszę w necie można odnaleźć wiele opisów potwierdzających to że tak naprawdę ten skrót myślowy przyjął się na dobre jako slang oto linki:

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?p=260678

http://allegro.pl/odpieniacz-bialek-skimmer-akwarium-morskie-i3035472532.html

http://www.ceneo.pl/11592598

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/akwarium-morskie/odpieniacze/sera-marin-protein-skimmer-p-8690.html?osCsid=n96m3slg7hvjibjfmfh61q7ei1

i wiele innych przykładów można by mnożyć, podobnie zresztą jak slogan "ciekłe CO2" lub "CO2 w płynie" którego pełno w sieci i które w odróżnieniu od przypadku skimer=odpieniacz jest kompletnie nie logiczne.

pozdrawiam
i życzę miłego dokształcania się

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2013, 15:17:01 wysłane przez Mirmil » Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 18, 2013, 06:28:13 »

Proponuję się dokształcić w temacie zasady działania morskiego odpieniacza. Odpieniacz sam tą pianę tworzy i gromadzi (nie zbiera jej z powierzchni). I żadne lingwistyczne wyjaśnienia nie zmienią tego, że w polskiej akwarystyce skimmer służy tylko do zbierania syfu z powierzchni, a odpieniacz do produkcji piany składającej się z tego co niepożądane w słonej wodzie.

Radzę poszukać na nano-reefie, ile osób w Polsce mówi na odpieniacz z angielska a potem się wymądrzać. Słówko "odpieniacz" funkcjonuje bardzo dobrze i nie ma co na siłę zaśmiecać polskiego języka angolskimi odpowiednikami.
Zapisane

Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 18, 2013, 08:24:20 »

No to witam ponownie wywołany do tablicy Smiley

Zasada odpieniacza morskiego jest mi doskonale znana. Proszę czytać ze zrozumieniem to co piszę, gdyż w przeciwnym razie szybko zakończę dyskusję. Napisałem że dokonałem skrótu myślowego... odpisując autorowi tego wątku chciałem przekazać mu sensu stricto rozwiązania jego problemu, a ponieważ urządzenie rekomendowane występuję pod obiema nazwami w sieci, aby się nie rozwodzić dokonałem może niezbyt precyzyjnego zapisu ot co....

ponadto nikt nie opatentował nazwy odpieniacz oraz tego co ma robić i do czego służyć, a skoro nie wiesz że mogą wystąpić inne ewentualności to chyba jednak trzeba się zacząć dokształcać, a samym pisaniem na forum FAKTÓW nie zmienisz .... ani tego co inni piszą w necie, na co po raz kolejny podsyłam linki

a ja chętnie dokształciłem się na nano reef i wybrałem 3 spośród wielu wątków potwierdzających to co piszę:

http://nano-reef.pl/topic/55392-s-zestaw-54l-z-panelem-w-wa/page__hl__skimmer

http://nano-reef.pl/topic/56002-budowa-sumpa/page__hl__skimmer

http://nano-reef.pl/topic/55941-pierwsze-98l-morszczyzny/page__hl__skimmer#entry559595

z każdego z nich wynika fakt, iż wielu ludzi używa tej nazwy zamiennie


pozdrawiam
mirek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 18, 2013, 09:12:06 wysłane przez Mirmil » Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 18, 2013, 08:58:13 »

Ducze, czy Ciebie także przygniata wielkość słów „nieomylnego”? Wink

Michał, rzecz w tym, że słodkowodny skimmer jest także odpieniaczem, natomiast słonowodny odpieniacz nie jest skimmerem w rozumieniu skimerra słodkowodnego.
Stosowanie tych słów zamiennie jest niepotrzebnym wprowadzaniem zamieszania, a próba przeforsowania swojej racji na podstawie linku do aukcji czy dwóch wpisów na forum, jest bzdurą.
Słodkowodny skimmer jest skimmerem ze wszystkimi funkcjami jakie pełni i analogicznie dla słonowodnego odpieniacza.

Panienka sama zakręciła się w tym co pisze.
Oto przykład:

mój sposób walki dożywotniej z tym odbywa się poprzez zastosowanie skimera czyli odpieniacza - takiego jak stosują w akwariach słonowodnych - podłączasz do filtra kubełkowego i część zasysa z toni wody a część z powierzchni - REWELACJA - woda na powierzchni jak lustro Smiley
Wynika z tego, że panienka w swoim słodkowodnym zbiorniku stosuje słonowodny „odpieniacz – skimmer” który podłącza do filtra kubełkowego Wink


No i najlepszy zwrot elokwentnej panienki.
Skrót myślowy którego dokonałem...
Ktoś wyjaśni, co znaczy dokonać skrótu myślowego?
Bo jak widać, przypadkowe układanie kilku pozornie mądrych zdań nie zawsze kończy się zamierzonym efektem.
Zapisane

ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 18, 2013, 17:10:51 »

z każdego z nich wynika fakt, iż wielu ludzi używa tej nazwy zamiennie
Z każdego z tych postów wynika, że wszyscy nazywają odpieniacz "odpieniaczem". "Skimmer" jest użyty jako nazwa modelu, np "Tunze DOC skimmer 9006". Więc nie mydl oczu, że w Polsce są to zamiennie stosowane pojęcia.

Michał, rzecz w tym, że słodkowodny skimmer jest także odpieniaczem, natomiast słonowodny odpieniacz nie jest skimmerem w rozumieniu skimerra słodkowodnego.
Nie ma chyba ścisłej definicji odpieniacza, ale po mojemu słodkowodny skimmer nie jest odpieniaczem. On ładuje tylko błonę białkowa do filtra, nijak nie usuwa z obiegu tych białek, ewentualnie mogą to zrobić bakterie w filtrze. A morski odpieniacz właśnie po to spienia wodę, żeby usunąć z obiegu syf w postaci piany.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 18, 2013, 19:29:49 »

Nie ma chyba ścisłej definicji odpieniacza, ale po mojemu słodkowodny skimmer nie jest odpieniaczem. On ładuje tylko błonę białkowa do filtra, nijak nie usuwa z obiegu tych białek, ewentualnie mogą to zrobić bakterie w filtrze. A morski odpieniacz właśnie po to spienia wodę, żeby usunąć z obiegu syf w postaci piany.
Skimmer to skimmer.
Odpieniacz to odpieniacz.
Nie ma tu w sumie o czym nawet dyskutować.

To co napisałem wcześniej - chodziło mi o to, że w zbiornikach słodkowodnych skimmer zbiera wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni wody, w tym pianę dosyć często pojawiającą się na powierzchni wody, szczególnie w zbiornikach w których ruch tafli wody wywołanej przez filtr jest słaby lub nie ma go wcale. No, ale jakby nie było, to wszystko za co odpowiedzialny jest skimmer wpisane jest w zakres działania tego urządzenia wiec bez sensu jest stosowanie słownych zamienników. Z odpieniaczem słonowodnym nie ma to absolutnie nic wspólnego.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: