Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: wybór biotopu  (Przeczytany 27361 razy)
akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« : Kwiecień 21, 2012, 17:40:07 »

Hej. Mam akwarium 112l i robię restart. A chcę zacząć wszystko od początku. Nowe roślinki, obsada itd. Podstawowym pytaniem jakie chcę zadać to: Jaki biotop wybrać? Wstępnie rozważałam Amerykę południową (wody przejrzyste), Amazonkę.
Myślałam nad pielęgnicami, lub jakieś małe rybki w dużej ilości żeby utworzyć ławicę (neonki, rasbory klinowe albo zwinniki czerwonouste) + marzą mi się jakieś żabki albo kraby(ale czy są jakieś kraby nie potrzebujące lądu?) , tylko czy to da się połączyć?
Na 100% będzie czarny żwir, bo już kupiony i myślę jeszcze nad dosypaniem piasku gdzieś. Chciałabym jeszcze wykorzystać korzeń i łupinę kokosa. Chcę mieć duużo roślin (jakie się nadają?)

Chciałabym też filtr kubełkowy (opłaca się do 112l akwarium?) i nowe oświetlenie. I tu kolejne pytanie: jakie wybrać świetlówki i o jakiej mocy? Chodzi mi o te ze zwiększonym widmem np. niebieskim, czy czerwonym.

Dziękuję za pomoc, przepraszam jeśli się powtórzyłam, ale chcę jak najszybciej ruszyć z restartem i szukam w necie informacji ale każda pomoc się przyda. Smiley
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 21, 2012, 18:17:23 »

Hej. Mam akwarium 112l i robię restart. A chcę zacząć wszystko od początku. Nowe roślinki, obsada itd. Podstawowym pytaniem jakie chcę zadać to: Jaki biotop wybrać? Wstępnie rozważałam Amerykę południową (wody przejrzyste), Amazonkę.
Myślałam nad pielęgnicami, lub jakieś małe rybki w dużej ilości żeby utworzyć ławicę (neonki, rasbory klinowe albo zwinniki czerwonouste) + marzą mi się jakieś żabki albo kraby(ale czy są jakieś kraby nie potrzebujące lądu?) , tylko czy to da się połączyć?
Na 100% będzie czarny żwir, bo już kupiony i myślę jeszcze nad dosypaniem piasku gdzieś. Chciałabym jeszcze wykorzystać korzeń i łupinę kokosa. Chcę mieć duużo roślin (jakie się nadają?)

Chciałabym też filtr kubełkowy (opłaca się do 112l akwarium?) i nowe oświetlenie. I tu kolejne pytanie: jakie wybrać świetlówki i o jakiej mocy? Chodzi mi o te ze zwiększonym widmem np. niebieskim, czy czerwonym.

Dziękuję za pomoc, przepraszam jeśli się powtórzyłam, ale chcę jak najszybciej ruszyć z restartem i szukam w necie informacji ale każda pomoc się przyda. Smiley
112l już daje całkiem spore pole manewru.
Jaki wybrać biotop – to trochę dziwne pytanie biorąc pod uwagę to, jakie wytyczne odnośnie zbiornika podałeś (m.in. dużo roślin). Biotopu w którym występuje typowo czarne podłoże + duża ilość roślin raczej nie znajdziesz. Z resztą, nie widzę tu potrzeby trzymanie się sztywnych ram jakie narzuca zbiornik biotopowy. Zrób sobie po prostu zbiornik o jakim pisałaś wcześniej (z dużą ilością roślin) + ryby które Ci się podobają.

Jeśli chodzi o obsadę, bez problemu zmieścisz tam ławice mniejszych ryb. Jest tego sporo – od popularnych neonów zaczynając, skończywszy na ławicach rzadszych ryb. Nie ma sensu wszystkiego wymieniać, po prostu sam musisz znaleźć ryby które Ci się podobają. Ryby które nie przekraczają 5cm – bez problemu do 15 szt. Mniejsze odpowiednio więcej.
Na dnie harem apisto – jeśli akurat pielęgnicowate Ci się podobają.
Miejsce dla zbrojnika/zbrojników też się znajdzie.
Żaby i kraby odpuściłbym sobie.

Odnośnie filtracji. Podobny zbiornik filtrowałem za pomocą Eheima biopower 200 i nigdy nie miałem z baniakiem żadnego problemu. W dobrze prowadzonym zbiorniku (regularnie czyszczonym, z regularnie podmienianą wodą) wg mnie kubeł nie jest potrzebny.

Oświetlenie – tu sporo zależy od tego czy zrobisz sam pokrywe, czy kupisz gotową w której dostaniesz fabrycznie zamontowane oświetlenie 2x18W.
Na takim oświetleniu pięknego, zielonego zbiornika raczej nie zrobisz.
Roślin podejścia tam sporo, ale takiego zbiornika jak ma Vento, nie zrobisz Wink
Zapisane

akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 21, 2012, 18:34:26 »

Dzięki za opowiedz!
Pokrywę mam już kupioną i używam jej od dwóch lat, więc bardzo potrzebna jest wymiana tamtych świetlówek. Wgl jak to mniej więcej się wymienia? No i jaka moc najlepsza?
Cytuj
Ryby które nie przekraczają 5cm – bez problemu do 15 szt. Mniejsze odpowiednio więcej.
Na dnie harem apisto – jeśli akurat pielęgnicowate Ci się podobają.

czyli te 15 sztuk małych + te apistio razem tak?

*tak dla zasady to jestem dziewczyną Smiley
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 21, 2012, 18:43:25 »

Pokrywę mam już kupioną i używam jej od dwóch lat, więc bardzo potrzebna jest wymiana tamtych świetlówek. Wgl jak to mniej więcej się wymienia? No i jaka moc najlepsza?
Pewnie masz standardową świetlówkę – wydmuszkę ABS 2x18W.
Wykręcasz oprawy i wyjmujesz świetlówki – nic strasznego.
Widma i rodzaju świetlówek do akwarystyki roślinnej nie doradzę, bo po prostu nie znam się na tym.

czyli te 15 sztuk małych + te apistio razem tak?
Tak.

*tak dla zasady to jestem dziewczyną Smiley
Przepraszam.
Masz neutralny nick.
Zapisane

akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 21, 2012, 18:48:07 »

okej, dzięki! a tak dla pomocy to płeć często jest wyświetlana pod nickiem Cheesy
Jak coś to jak ktoś ma jeszcze jakieś porady to śmiało!
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 21, 2012, 19:11:19 »

Twoje świetlówki to T8, więc po dwóch latach nie nadają się pod zbiornik roślinny. Wymiana to końeczność. Teraz pozostaje pytanie na jakie. Droższą wersją jest zakup Philips'ów-1xAquarelle 18W i 1x965 18W. Tańszą wycieczka do najbliższej castoramy i zakup Osram- Fluora 18W i Daylight 18W. Zawsze też możesz w łatwy i mało inwazyjny sposób dołożyć jedną świetlówkę do standardowej pokrywy-wystarczy zakupić statecznik, świetlówkę, oprawki do niej, kawałek kabla i jeśli miałaby to być T8, starter.
Montaż dziecinnie prosty-wklejasz w wolne miejsce oprawki ze świetlówką-wystarczy na zwykły silikon akwarystyczny. Od oprawek prowadzisz kabel do statecznika i z niego do gniazdka (w przypadku T8 po drodze jest jeszcze starter).
Zapisane

akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 21, 2012, 19:20:52 »

czym się różnią te dwa zestawy które podałeś?
na oświetleniu się nie znam, więc sorka jeśli pytanie będzie banalne. Wink
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 21, 2012, 19:29:35 »

też specjalistą nie jestem, ale z tego co mi kiedyś znajomy tłumaczył, zrozumiałem, że osram daje mniej lumenów z W i jest mniej trwały.
Zapisane

akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 21, 2012, 19:36:40 »

aaa, ok, to chyba zdecyduję się na tę pierwszą propozycję . Smiley
one są normalne bez rozszerzonego widma jakiegoś? bo się nad tym zastanawiam dość poważnie. jak by to się opłacało, są faktycznie widoczne efekty?
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 21, 2012, 19:41:29 »

tu już baniakmaniak poradzi Smiley Ja specem nie jestem. Ale gdzieś w moim wątku możesz znaleźć zdjęcia akwarium na bazalcie i świetlówkach Philipsa Aquarelle i 965-efekty były całkiem całkiem.

EDIT:

http://filipstanczykakwarium.tumblr.com/post/3532245368/glowny-zbiornik
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2012, 19:48:14 wysłane przez vento » Zapisane

akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 21, 2012, 20:17:20 »

Dzięki. zastanawiam się nad zakupem grzałki bo z obecną jest chyba coś nie tak, bo bywały takie sytuacje, że temperatura była wyższa od tej co ustawiłam na termostacie. Nie chcę ryzykować. Macie jakieś wypróbowane modele?
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 21, 2012, 20:49:08 »

Dzięki. zastanawiam się nad zakupem grzałki bo z obecną jest chyba coś nie tak, bo bywały takie sytuacje, że temperatura była wyższa od tej co ustawiłam na termostacie. Nie chcę ryzykować. Macie jakieś wypróbowane modele?
Wszystko się może zepsuć.
Używałem 3 lata chińską hailee 100W i nigdy nie było żadnego kłopotu.
Dobraf miał jakąś wypasioną grzałkę i z tego co pamiętam, poszła z dymem bardzo szybko.
Nie ma reguły.
Zapisane

vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 21, 2012, 20:53:56 »

kup tą z najdłuższą gwarancją Tongue
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #13 : Kwiecień 21, 2012, 21:44:41 »

Grzałki firmy Atman są dobre ja takie mam dwie i zero problemu jedna ma 3 lata a druga 5 lat. Na firmie Hailea się zawiodłem ustawiana temperatura nigdy nie zgadzała mi się z taką jaką powinna być. Co do oświetlenia masz wiadomość na PW.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2012, 21:46:26 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
akwarystycznie
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 333


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 22, 2012, 12:05:44 »

Okej. Ja mam jakąś Nathura. Stara już, po bracie, więc dla niej już chyba i tak czas na emeryturkę...
Czytałam jeszcze inne wątki i ludzie pisali różne rzeczy, każdy miał inną opinię, więc wezmę po prostu tą grzałkę która będzie dostępna w moim sklepie. Smiley

A do jakieś ławicy małych rybek pielęgnice ramireza by nie mogły być? za agresywne?
Zapisane

The only place where success comes before work is in the dictionary.
("Jedyne miejsce gdzie sukces przychodzi przed pracą jest w słowniku" - angielskim)
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: