Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Wielkia improwizacja - czyli skrzynkowe tło 3d dobraf'a
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wielkia improwizacja - czyli skrzynkowe tło 3d dobraf'a  (Przeczytany 3975 razy)
dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« : Luty 06, 2012, 20:43:03 »

witam

jako, że regularnie dzielę się swoimi rozwiązaniami DIY dziś skrótowo przedstawię swoje zewnętrzne tło skrzynkowe.

Będąc zwolennikiem nie zagracania akwa unikam tła wewnętrzego, które fakt prezentuje się lepiej ale zabiera miejsce rybom i słono kosztuje, jednokolorowe folie juz mnie zbrzydły więc wziąłem się za skrzynkę. Celem był dobry efekt i niska cena. Zrobienie tła zajęło mi ok. 5 h, tj. 4 godziny na zmontowanie skrzynki i 1 h na opiankowanie, wycięcie nadmiaru pianki, zagipsowanie. Cena 19 zł (2 puszki pianki montażowej)

A więc konstrukcja skrzynki, stare płyty meblowe + płyta pilśniowa z pleców szafki na plecy mojej skrzynki. Potrzebne były: wkręty, wkrętarka, wyrzynarka, nóż to tapet, resztki tynku gipsowego, resztki brązowej fugi do płytek, okrągły pędzel. Wymiarów na chwilę obecną nie pamiętam jednak najlepiej dać długość akwa + grubość płyt aby przypadkiem nie było widać krawędzi płyt obserwując akwa. Wysokość min. stan lustra wody + grubość płyt.


gotowa konstrukcja

Piankowanie. Ja zużyłem dwie puszki, jednak zbyt gęsto nakładałem piankę, jak wiadomo mocno się rozpręża, i ten sam efekt można uzyskać nakładając piankę rzadziej. Miałem w efekcie dużo odpadu i stratę  9 zł, w związku z czym wypiłem 3 piwa mniej...  


opiankowana konstrukcja

Wstępna przymiarka. Pierwsze wrażenia bo wsadzeniu za akwa średnie, wsadziłem tło z gołą pianką bez żadnej obróbki i bez gipsu.


nie obrobiona pianka za akwa.

Wykończenie. No i tutaj powycinałem nadmiar pianki formując tło, naniosłem rozrobioną fugę do płytek z tynkiem gipsowym goldban czy jakoś tak (równie dobrze mogłaby być gładź) okrągłym pędzlem na piankę efekt końcowy poniżej.


Akwa ze skrzynką 3-d.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 20:57:06 wysłane przez dobraf » Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #1 : Luty 06, 2012, 20:58:53 »

Wielka improwizacja - prawie jak u Konrada Smiley

Tło super - tak z ciekawości, jak ty to upchnąłeś za zbiornik?
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #2 : Luty 06, 2012, 21:14:43 »

akwa stoi we wnęce a ja celowo zostawiłem sobie dość sporo miejsca za akwa ok 20-30 cm. Tło u podstawy ma  6-7 cm szerokości natomiast przy pokrywie 16 cm. Szafka jest tak skonstruowana, że  mógłby tam stać baniak 120x50x50... Inna sprawa co pewnie zauważyłeś nad baniakiem jest dość niski skos a więc aby wsadzić tam tło musiałem je zrobić dwuczęściowe, czyli najzwyczajniej przeciąć po wykonaniu. Oczywiście pianka jest tak uformowana aby owego łączenia widać nie było - nic nie pozostawiłem przypadkowi...
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 21:16:30 wysłane przez dobraf » Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #3 : Luty 07, 2012, 11:46:08 »

w związku z czym wypiłem 3 piwa mniej...  
Szczerze współczuję Wink wiadomo, że to niezbędne akcesorium przy wszelkich akwariowych robótkach DIY Smiley

Jedyne co mnie zastanawia, to jak to będzie wyglądać jak tylna szyba zacznie glonem porastać? Może i nic to nie zaszkodzi, ale może trochę popsuć efekt, bo glon będzie rósł w innej płaszczyźnie niż tło. Chyba, że Tobie tylna szyba nie zarasta, albo ją czyścisz? Smiley
Zapisane

dobraf
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1782


« Odpowiedz #4 : Luty 08, 2012, 16:54:59 »

mam słabe oświetlenie i glonów jak na lekarstwo także problemu z tym nie mam, w razie jakby nawet to tak jak piszesz zawsze można szybę przetrzeć.
Zapisane

http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23648.0
Pterophyllum scalare
Ancistrus dolichopterus
Hoplosternum thoracatum
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: