Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Jak rozmnożyć rybki « zwinnik jarzeniec i promieniak białopłetwy
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: zwinnik jarzeniec i promieniak białopłetwy  (Przeczytany 4286 razy)
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« : Wrzesień 12, 2011, 12:17:31 »

chyba całkiem przypadkiem udało mi się doprowadzić do tarła obu wymienionych gatunków. na skutek zmian w akwarium wcześniej zrobiłem dużą ok 50% podmiankę i dołożyłem torf do filtra, obniżyłem o 7cm stan wody, która jest dobrze napowietrzana. już wcześniej ryby były dobrze karmione spiruliną przez dłuższy czas, ok kilku dni podaję larwę komara z fishtaminem. torf w filtrze zakwasił wodę do ph 6.5, zabarwił też wodę. i teraz pytanie!! co to jest?? Smiley wczoraj cały dzień obserwowałem trzech samców jarzeńca pięknie wybarwionych mocno się do siebie stroszy, drgając i pływając w kółko. dość długo to trwało, potem panowie, podpływali do ławicy samic i zaczynali się tam prężyć. jedna samiczka się odłączała, była zaganiana w róg i adorowana przez dwóch samców (trzeci był odganiany). po chwili cały rytuał się powtarzał od nowa. dzisiaj z kolejnych anomalii zauważyłem, że jedna z grubych, dużych samiczek przebywa zaraz pod taflą wody... wygląda to tak:




czy ktoś miał już tarło w swoim akwarium i zaobserwował jak to wygląda?? u mnie nawet jeżeli ikra została by rozrzucona to poradzą z nią sobie kiryski, ale może, kiedyś w innym akwarium bez kirysków... hmmmmm Smiley

odnośnie promieniaka to sprawa nie jest już tak oczywista bo nie jestem w stanie rozróżnic samca od samicy Smiley ale o ile u jarzeńców samica dawała się zgwałcić (tak to wyglądało Cheesy) to u promieniaka był flirt, zarówno samiec jak i samica tańczyli niespiesznie ze sobą, a później jedno z nich podszczypywało płetwę brzuszną drugiemu.
i takie samo pytanie - czy komuś udało się wytrzeć promieniaka??
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2011, 12:19:37 wysłane przez rafalkudlaty » Zapisane

panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 12, 2011, 16:44:47 »

jarzence obracaja sie w spirale i rozrzucaja ikre
zobacz to

samica moze byc zbyt wycienczona przez trzech adoratorow
Zapisane

Kris
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 12, 2011, 16:54:16 »

no to mam coś podobnego ale do "wykręcania beczki" i rozrzucania ikry chyba jeszcze nie doszło. odnośnie samicy zmęczonej trzema samcami, to panowie mają wybór, przypada 4 samice na samca... nic chyba już w tej materii więcej nie mogę zrobić. a co później dzieje się z ikrą, czy są jakiekolwiek szanse, że ew. proces od jajeczka do młodego osobnika może zaistnieć bez dodatkowej ingerencji??
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2011, 16:55:50 wysłane przez rafalkudlaty » Zapisane

panchax
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 386


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 12, 2011, 17:07:52 »

mi sie czesto w ogolnym tarly ale jakos nie ingerowalem i potomstwa sie w ogolnym nie dochowalem
Zapisane

Kris
rafalkudlaty
Bywalec
****
Wiadomości: 401


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 12, 2011, 17:15:11 »

podziękował Smiley przydały mi się Twoje odpowiedzi. może jeszcze ktoś się wypowie na temat promieniaka... Smiley
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: