Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: akwarium - trawniczek  (Przeczytany 4555 razy)
mr_andre
Zainteresowany
**
Wiadomości: 50


« : Wrzesień 03, 2011, 18:08:25 »

Witam, w związku z tym że z mojego akwarium uciekło 2/3 wody i żona ratowała co się dało zakładam od nowa akwarium, tazn. wymiary 80x40x35 (ile to litrów?). Moje pytanie jest następujące w poprzednim akwarium miałem podłoże czarne grube, takie jak na zdjęciu nr 1. Niestety podłoże to jest dość gruboziarniste, a z tego co czytałem do ładnego trawniczka potrzeba raczej czegoś drobniejszego, chciałbym mieć za trawnik Eleocharis Acicularis. Mam od szwagra żwirek który miał w akwarium, tylko że większe roslinki jak wcześniej u niego sprawdzałem nie trzymały się w tym podłoży, ponieważ było zbyt sypkie. Czy jak bym dał na spód grubszy podkład, a na wierzch żwirek dobrze by się to sprawowało?

nr 1.


nr 2.
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 03, 2011, 19:39:12 »

eleocharis ukorzeni się i będzie rósł na obu tych podłożach, jednak o ile pamiętam masz niewielki litraż, więc polecam eleocharisa parvulę, bo jest dużo mniejszy. Wepchaj też kilka kulek nawozowych w żwirek i będzie pięknie Wink
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #2 : Wrzesień 03, 2011, 20:11:23 »

Popieram, to co napisał Vento a od siebie dodam tyle, że tak się składa, że mam w domu zbiornik 80x40x35 i mam w nim oba podłoża, które przedstawiłeś na zdjęciach, z tym, że czarny gruby żwir jest z przodu akwarium, gdyż lepiej się prezentuje, a rzeczny (jasnobrązowy) z tyłu akwarium (6-8cm) w którym posadzone są rośliny w tym i duże i nie ma szans by wypływały a czynnikami, które mogą mieć wpływ na wypływanie roślin mogą być:

zbyt płytkie dno Undecided
zbyt mocny prąd wody (zła regulacja filtra lub sam filtr zbyt mocny)  Undecided
większe zwierze w akwarium (zbrojniki pokroju gibbicepsa, żółwie wodne, raki, duże pielęgnice)  Undecided
ostatnim czynnikiem jaki przychodzi mi do głowy to ciekawskie dzieci Cheesy

Pozdrawiam.
Zapisane

Anakinra
Nowy
*
Wiadomości: 27


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 03, 2011, 23:40:30 »

ostatnim czynnikiem jaki przychodzi mi do głowy to ciekawskie dzieci Cheesy

ewentualnie kot Tongue jak wpadnie to żadna roślinka się nie uchowa Tongue
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 04, 2011, 00:52:56 »

aspekt "wyrywania się roślin" pominąłem celowo, bo nie jest o winą granulacji podłoża, lecz niestety akwarysty. Swojego czasu miałem w krewetkarium wielkiego echinodorusa posadzonego w piasku kwarcowym i nic nie było go w stanie wyrwać-co prawda nie mam kota ani dzieci, ale za to cyrkulacja wody wielka. Dobrze posadzona roślina nie ma prawa wypłynąć już po ukorzenieniu... Chyba że ryby ją wykopią.

mr_andre-jeśli chcesz mieszać te podłoża, to polecam od razu wymieszać je w misce przed włożeniem do akwa, bo i tak drobniejszy żwirek rzeczny powpada między bazalt... jeśli zrobisz to przed zalaniem akwa, będziesz miał przynajmniej świadomość, że wymieszanie jest celowe Wink
U mnie w 375L eleocharis parvula rośnie w bazalcie o większej ziarnistości, więc i u Ciebie da radę.
Zapisane

gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #5 : Wrzesień 04, 2011, 10:40:04 »

(...) wymiary 80x40x35 (ile to litrów?). (...)


Masz żonę, czyli jesteś dorosłym człowiekiem... a pytasz się jak podstawić te cyferki pod wzór na objętość  Lips Sealed

http://matematyka.pisz.pl/strona/962.html

Zapisane
g_stanislaw
Gość
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 04, 2011, 11:19:17 »

Oj, Gośka! Czepiasz się... Może kolega jest humanistą lub bardziej manualny? Wink Cheesy
Jak koniecznie chcesz mieć grys bazaltowy, to poszukaj o mniejszej frakcji. Ewentualnie przesiej ten, który posiadasz.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 04, 2011, 22:36:52 »

Oj, Gośka! Czepiasz się... Może kolega jest humanistą lub bardziej manualny? Wink Cheesy

Shocked




I zeby nie było że całkiem nie na temat to słabo widzę wtykanie kulek nawozowych pod żwir o grubej frakcji
Zapisane
vento
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1488


« Odpowiedz #8 : Wrzesień 05, 2011, 10:03:32 »

I zeby nie było że całkiem nie na temat to słabo widzę wtykanie kulek nawozowych pod żwir o grubej frakcji

U mnie nie było z tym problemu
Zapisane

Anubis-RE
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 955



« Odpowiedz #9 : Wrzesień 05, 2011, 10:44:16 »

Również i u mnie można zobaczyć na efekt kulek pod żwirem Wink, też nie narzekam i polecam.
A jeśli kogoś stać, to może sobie zakupić nawóz w postaci pigułek, które wtyka się w żwir. Oglądałem efekty ich działania i powiem, że są na prawdę zadowalające.
A jeśli samemu się ich nie stosuje to dobrze było by się na ich temat nie wypowiadać Wink.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: