Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Co polecacie ?  (Przeczytany 42841 razy)
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« : Marzec 24, 2011, 22:30:17 »

Witam
Chciałem się poradzić w pewnej sprawie, a mianowicie co polecacie zakupując pierwszego morszczaka, chodzi mi tu o kwestię cenową. Czy lepiej zainwestować 1200 zł w zestaw reef maxa i mieć z głowy zabawę z kominami, pompami cyrkulacyjnymi i różnymi tego typu sprawami czy wychodzi taniej kupując, że tak się wyrażę na raty ( używane akwa, sump i skały ). Czy może się po prostu nie opłaca oszczędzać przykładowo 200 zł zaoszczędzając sobie trudu i potu. Proszę o rady Cheesy


PS. Odpuściłem zadawanie tego pytania na nano-reef.pl ze względu na chęć nadania rozgłosu działowi morskiemu na naszej stronce  Cool
PS.2 Myślę, że nasza skromna grupa specjalistów odpowie mi na to i na mnóstwo kolejnych pytań.


Pozdrawiam Serdecznie.
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #1 : Marzec 25, 2011, 08:40:20 »

Moim zdaniem nie warto. No, chybaz, ze sam reefmax Ci sie podoba wizualnie (mnie zdecydowanie nie) i ze kupisz go okazyjnie na targowisku a za zaoszczedzone pieniadze dolozysz swiatelka, zmienisz odpieniacz itp itd.
Czytaj dokadnie targowisko - tam mozesz kupic caly zestaw czy np szklo + sump + szafka a czesto nawet z hydraulika. Sprzet na poczatek tez kup z targowiska zaoszczedzisz 50% ceny. Sam mam sporo sprzetu, ktory jest w super stanie i wystawilem go za 50-60% ceny nowego.

Zacznijmy od tego jakiej wielkosci chcesz postawic baniak? Masz miejsce na sump? A moze akwa z panelem?
Chetnie pomoge.

ps. masz racje, ze warto byloby roskolysac troche to forum jak akwa z wavebox'em Wink
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #2 : Marzec 25, 2011, 13:58:18 »

Bardzo mnie cieszy aprobata z twojej strony Smiley
Tak więc zastanawiam się nad akwa od 60 do 100L, nie powiem dużą rolę odgrywa cena Wink
Sump-a bym sobie jednak odpuścił, zastanawiałem się czy jest możliwość zastąpienia go tylko i wyłącznie odpieniaczem ?
Parę pytań, które mnie teraz frasują:
1. Lepiej zakupić dłuższe czy szersze akwa by uzyskać większą głębie?
2. Jak z oświetleniem, zwykłe T5 24 w + Led-y na noc wystarczą ?
3. Pompy cyrkulacyjne, lepiej 2 słabsze czy 1 mocniejsza ?
4. Jakie test zakupić na początek ? NO3, PO4, K ?
5. Filtr RO uznajemy za konieczność ? Czy jeśli mam w miarę porządną wodę z wodociągów to można się obyć bez ?
Narazie to tyle pytań muszę odświeżyc sobie pamięć, bo przez ostatnich parę dni mignęło mi przez głowę ich tysiące Wink

PS. Z Akwa mi się nie śpieszy, dzięki teorii chcę uniknąć błędów wiążących się z zbyt szybkim kupowaniem i zakładaniem Smiley.
Pozdrawiam serdecznie ! Dziękuję za pomoc jeszcze raz.
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #3 : Marzec 25, 2011, 14:24:02 »

Za samo szklo duzo nie zaplacisz - jesli nawet zamowisz na wymiar to w dobrym warsztacie zaplacisz max (!!) 1zl/L ze zwyklego szkla oczywiscie.
Przytakiej wielkosci akwa jak planujesz na poczatku mozesz jechac na samych podmiankach, na dobrej soli bez odpieniacza, ale za miesiac, dwa bedziesz chcial wrzucic kilka ryb i tu juz odpieniacz by sie przydal.
Sump oczywisccie nie jest obowiazkowy ale BARDZO ulatwia dialanie. Ja go nigdy nie mialem, ale kombinowalem wciaz z paelem wewnetrznym, zewnetrznym, niepotrzebna gimnastyka. Plus jest taki, ze w sumpie wlozysz dowolny odpieniacz a w panelu juz tylko te waskie raczej. Z uzywanych moze byc Tunze 9002 za ok 300 zl lub nowy np Hydor Pamietaj tez, ze bedziesz jakos musial caly czas usuwac film z powierzchni, trzymac gdzies absorbenty itp. Moze zdecydujesz sie na automatyczna dolewke - tez ja trzeba gdzies zainstalowac.
Ad1. Zawsze szersze. Ja wprawdzie mialem pierwsze 33l, potem 98l 35cm szerokie, ale ... Lepiej szersze.
Ad2. To zalezy od tego co chcesz miec w tym akwa. Min to ok 0,8 W/l. Jesli chodzi o swietlowki to oczywiscie najwiekszy wybor jest w T5 a one zaczynaja sie od 24W ok 60Cm dlugosci. LEDy nocne nie sa obowiazkowe Wink
Ad3.Zawsze lepiej 2 szt. Szukaj na targowisku np Hydor Koralia1  (sam mam takie w szufladzie, czekaja na kupca) lub Hydor Koralia Nano evo
Ad4.Testy kupisz jak juz zbiornik bedzie mial min 2-4 tyg.
Ad5. Ja ok 1 roku uzywalem wody demineralizowanej, ale RO jest zdecydowanie lepsza a najlepiej RO + DI. (ja filtra nie mam - biore ze sklepu)

Jesli koszt odgrywa dla Ciebie wazna role, to pamietaj, ze musisz do akwa wlozyc ok 20% obietosci LR (zywa skala) a ona jest droga, i ew LS (zywy piasek) ale to juz kwestia gustu.

Ja zaczynalem tak:
http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=187147#187147

Potem bylo:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=241034#241034

A obecnie:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=310950#310950

Pozdrawiam
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #4 : Marzec 25, 2011, 14:56:01 »

Ahhh, a to już znam odpowiednika na nano-reef Smiley
Pozwolę sobie zwracać się per "ty".
Patrząc na ceny wody demineralki, wydaje mi się, że filtr RO to nie jest przynajmniej jak na początek rzecz konieczna notabene ułatwiająca życie. Co do oświetlenia, ze względu na mojego mruczącego i miałczącego wspólokatora będe zmuszony odpuścić belkę oświetleniową na rzecz wykonanej własnoręcznie pokrywy.
Zestaw pytanek:
1. Jaki powinien być stosunek soli do wody, jak ją rozmieszać, jak nalać?- Nie zdołałem tego pojąc Embarrassed
2. Koralowce, polecasz jakieś mało wymagające w sam raz dla początkującego?
3. Jeśli chodzi o żywą skałę, tu raczej nie ma możliwości stopniowego dokupywania?
4. Jak karmimy koralowce ? Co podawać ?
5. W jakich proporcjach powinienem wymieniać wodę ? Co jaki czas ?
6. Jeśli chodzi o kupowanie sprzętu, to najlepiej w kolejności- Akwarium-----> oświetlenie------> cyrkulatory-------> odpieniacz-------->żywa skała------> podłoże-------> ekipa czyszcząca-----> reszta fauny ?
Oczywiście dodatkowo grzałka termometr.

Wiem, że te pytania przetoczyły się przez liczne fora, lecz znalezienie ich i przyswojenie graniczy dla mnie z cudem. Targowisko zaskoczyło mnie naprawdę ciekawymi cenami.
Pozdrawiam

PS. Piękne akwa Good !
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #5 : Marzec 25, 2011, 16:49:34 »

Jesli startujesz z nowym akwa to caly sprzet (po za odpieniaczem) musisz wlozyc do akwa i uruchomic. Odpieniacz warto miec, ale nie jest on niezbedny na poczatek.
Pokrywa nad akwa ma tylu samo zwolennikow co przeciwnikow, wiec to sprawa indywidualna.
Ad1. zasolenie powinno sie utrzymywac ok 1,023 - 1,026 . Na poczatek dobrze by bylo gdybys mogl zalac akwa woda z dzialajacego zbiornika tzn z podmianki jakiegos morszczaka z Twojej okolicy. Oczywiscie mozesz wsypac zalecana przez producenta konkretnej soli ilosc do wiadra (lub w prost do pustego akwa) , zalac odpowiednia iloscia RO i mieszac ok doby.
Ad2. Na poczatek tzw koralowce miekkie : http://pl.reeflex.net/kategorie/83.html. Sa to malowymagajace koralowce fotosyntezujace> Jakas xenie, capnelle dostaniesz na peweno gratis, jakiec zoathusy, grzybowience kupisz od hodowcow. Nie kupoj w sklepach!! Ceny sa kilka razy wieksze.
Ad3 Skale lepiej kupic od razu (zwlaszcz ta ze sklepu - prosto z frachtu) . Za kazdym razem jak dolozysz kawalek moze akwa zaczac od nowa dojrzewac. Zwlaszcza skala tzw nieodgazowana - tzn prostu z pudla z lotniska. Jest pelna umierajacych storzen. Taka skale trzeba oczyscic, "odgazowac" Skale oczywiscie rowniez mozesz kupic na Targowisku. Nie wiem skad jestes, ale jesli nie masz sklepu w poblizu to lepiej nie kupowac przez internet. Skale trzeba zobaczyc i POWACHAC! Musi pachniec mozem, a nie kiblem Cheesy
Ad4 Niczym. Zwlaszcza koralowce miekkie - samo swiatlo wystarczy. Reszte zrobia zooxantelle. Oczywiscie mozesz cos tam podawac, tak "dla wlasnego spokoju". Np fluid JBLa czy Reefbooster z Prodibio
Ad5. Na poczatek polecam 10% raz na tydzien BARDZO REGULARNIE. Jak juz nauczysz sie swojego akwa, bedziesz suplementowal Ca, Mg to mozesz eksperymentowac. Oczywiscie podmieniasz na solanke przygotowana tak jak pisalem powyzej a ubytki uzupelniasz mozliwie czesto -min raz dziennie woda SLODKA!
Ad6. Wlasciwie to wszystko dobrze by bylo miec na strt akwa. Moze poza odpieniaczem. Skale tez mozesz dodac po ok 2 tyg (tak jak piasek) ale jesli masz dobrej jakosci skale to moim zdaniem lepiej od razu bo akwa szybciej dojzeje.. Zywa skala to podstawa filtracji. Odpieniacz tylko pomaga.

Zaplanuj najpierw co chcesz hodowac , potem jakie beda wymiary akwa i dopiero pod to dobieraj sprzet. No i nie wstydz sie pytac.
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2011, 16:52:25 wysłane przez BAdam » Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #6 : Marzec 25, 2011, 20:34:04 »

Wielkie dzięki!
Powiem szczerze, że bardzo rozjaśniłeś mi pogląd na tą sprawę. Co do obsady usiądę jutro z miarką przejrzę wszystkie dogodne miejsca i zadecyduję jakiej wielkości ma być akwa i co wiąże sięz tym obsada. Na pewno będę miał jeszcze mnóstwo pytań, ale narazie dam sobie parę dni na rozmyślanie i poukładanie myśli.

Jeszcze raz Serdecznie dziękuję za pomoc.
I Pozdrawiam
Zapisane
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #7 : Marzec 26, 2011, 14:55:09 »

Nasunęło mi się jeszcze parę pytań, a mianowicie:
1.Jaka jest różnica między zwykłym piaskiem a żywym ? Oprócz w tym, że ten drugi jest znacznie droższy?
2.Jakie jest optymalne dla większości koralowców nasilenie światła ? Czy te 0.8 W/L w zupełności wystarczy ?
3.Czy takie 2 sztuki by podołały http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-falownik-vp-102-5000l-h-i1517396662.html , czy jednak pozostać przy proponowanej przez Ciebie hydro koralii ?
I jeszcze jedno, takie na przyszłość, jakie pokarmy podajemy naszym podopiecznym ?


Pozdrawiam
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #8 : Marzec 26, 2011, 19:06:34 »

1. Wszyscy raczej poleceja LS lub grys koralowy o roznych granujacjach - polamane korale, muszle itp itd. Innego sie nie zaleca. Mysle, ze z tym lepiej nie eksperymentowac, lepiej na poczatku wogole nie miec piasku niz sie meczyc z jakimis plagami
Ad2. Dla koralowcow 0,8 W/l to raczej minimum. Oczywiscie sa takie, ktroe wrecz swiatla nie lubia, ale to wyzsza szkola pilotazu. Przyjmij do planowania zbiornika jako absolutne min 0,6 - 0,8
Ad3. Wciaz nie wiem jaki zbiorniik planujesz. Ta sa dosc mocne pompy i czasem bywaja glosne. Ale sporo ludzi je uzywa i naprawde sobie je chwala.
A ktorych podopiecznych masz na mysli? LPSy, SPSy, miekkie, NonFoto, ryby, krewetki, kraby ?? Cheesy
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #9 : Marzec 26, 2011, 20:20:39 »

Przyjmijmy, że zbiornik będzie miał max 100L. Spodobały mi się, te falowniki ze względu na ich cenę  Grin
No tak zapomniałem, że w morszczakach "podopieczni" to dość obszerne pojęcie Cheesy
Mam na myśli:
Kraby
Ślimaki
Ryby
I miękkie koralowce.
W ogóle jakich żyjątek lepiej się strzec podczas lokowania żywej skały? Wiem, że sporo z nich zawiera niezameldowanych lokatorów w postaci krabów, ślimaków itp.

Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #10 : Marzec 26, 2011, 20:45:52 »

Przy 100 l dwie 102ki to moze byc niezla pralka Smiley. To jeszcze zalezy od dlugosci zbiornika. Jesli planujesz ok 60cm to moze byc za duzo i bedzie niezle chlapac. Ale na wszystko jest rada - mozna przyciac lopatki wirnika, zaslepic czesc wlotow itd. Ja mialem te pompy przez 2h. Sprzedalem koledza, ktory uzywa ich do dzis. Niestety wybrac musisz sam . Ja kupil bym 2 Koralie1 za 60-70 zl na targowisku, ale poniewaz mam wlasnie taki do sprzedania moze to byc zle zrozumiane.
Wlasciwie to co wymieniles wykarmi sie samo, procz ryb (choc nie eszystkich). Podstawa karm to mrozonki, ale sa tez preparaty suche w formie modnych ostatnio perelek czy platkow. Ale o tym zaczniesz myslec pol roku po starcie baniaka, jak dojzeje.
Co do lokatorow na gape to istnial kiedys taki sposob, zeby skale na chwile zanuzyc w wodzie RO (slodkiej) i co wypadnie podzielic - czesc do akwa czesc do WC. Ale tak juz chyba nikt nie robi. To jak z jajkiem niespodzianka Cheesy
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #11 : Marzec 26, 2011, 21:05:19 »

No rozumiem co do cyrkulacji Cheesy
Jeszcze sporo wody upłynie zanim zacznę zabawę z akwa, myślę że na przełomie maja z kwietniem powinienem się zacząć bawić z oświetleniem tak żeby na grudzień cieszyć się widokiem pływających błazenków ( nie wiem co te rybcie mają w sobie lecz czarują od pierwszego ujrzenia Smiley ). Co do jajka niespodzianki to patrząc po prezentach jakie niektórzy dostali to powiem szczerze, że będę się bał rękę włożyc do akwa  Tongue
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #12 : Marzec 27, 2011, 08:31:27 »

I bardzo dobrze. Trzeba miec respekt, poniewz zwierzaki zamieszkujace akwarium morskie bywaja niebezpieczne, np. zwykle wieloszczety, ktorych zwykle jest pelno.
Zapisane

gg 3483835
Marunia
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 119



« Odpowiedz #13 : Marzec 27, 2011, 13:44:54 »

Kolejne pytania Cheesy
Czy zainstalowanie komina wystarczy ? Nie za bardzo rozumiem na jakiej zasadzie to wszystko działa do końca. Do komina miałbym zamiar zainstalować tylko i wyłącznie odpieniacz + grzałkę. Sciana szkła oddzielająca strefę " kominową " od reszty akwa ma być niższa by następował przepływ wody do odpieniacza ? Czy musiałbym zainstalować jakąś pompę wpompowywującą tam wodę ?
I co myślisz o takim odpieniaczu, i czym ewentualnie kierować się przy kupnie ? Jakie parametry mam brać pod uwagę.
http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=23_364&products_id=1040


Pozdrawiam
Zapisane
BAdam
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 88


« Odpowiedz #14 : Marzec 27, 2011, 14:37:50 »

Mylisz komin z panelem wewnetrznym :/

Komin to wydzielona niewielka czesc akwarium, najczesciej naroznik, gdzie przez grzebien przelewa sie woda. W kominie, w dnie akwarium znajduja sie zwykle 3 otwory, ktore za pomoca srubunkow szczelnych i rurek pozwalaja na splyw wody do sumpa i na jej powrot.
To o czym piszesz to wewnetrzny panel do ktoregp woda tez wlewa sie przez grzebien ale jest tam miejsce na grzalke, odpieniacz, media itp. Woda wraca do akwa za pomoca pompy tzw obiegowej.
Taki odpieniacz dostaniesz na targowisku za 50zl. Na poczatek wystarczy pod warunkiem, ze bedziesz regularnie co ok 2 tyg wymienial kostke lipowa
Zapisane

gg 3483835
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do: