Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Biotopy => Akwarystyka morska => Wątek zaczęty przez: Marunia Marzec 24, 2011, 22:30:17



Tytuł: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 24, 2011, 22:30:17
Witam
Chciałem się poradzić w pewnej sprawie, a mianowicie co polecacie zakupując pierwszego morszczaka, chodzi mi tu o kwestię cenową. Czy lepiej zainwestować 1200 zł w zestaw reef maxa i mieć z głowy zabawę z kominami, pompami cyrkulacyjnymi i różnymi tego typu sprawami czy wychodzi taniej kupując, że tak się wyrażę na raty ( używane akwa, sump i skały ). Czy może się po prostu nie opłaca oszczędzać przykładowo 200 zł zaoszczędzając sobie trudu i potu. Proszę o rady :D


PS. Odpuściłem zadawanie tego pytania na nano-reef.pl ze względu na chęć nadania rozgłosu działowi morskiemu na naszej stronce  8)
PS.2 Myślę, że nasza skromna grupa specjalistów odpowie mi na to i na mnóstwo kolejnych pytań.


Pozdrawiam Serdecznie.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 25, 2011, 08:40:20
Moim zdaniem nie warto. No, chybaz, ze sam reefmax Ci sie podoba wizualnie (mnie zdecydowanie nie) i ze kupisz go okazyjnie na targowisku a za zaoszczedzone pieniadze dolozysz swiatelka, zmienisz odpieniacz itp itd.
Czytaj dokadnie targowisko - tam mozesz kupic caly zestaw czy np szklo + sump + szafka a czesto nawet z hydraulika. Sprzet na poczatek tez kup z targowiska zaoszczedzisz 50% ceny. Sam mam sporo sprzetu, ktory jest w super stanie i wystawilem go za 50-60% ceny nowego.

Zacznijmy od tego jakiej wielkosci chcesz postawic baniak? Masz miejsce na sump? A moze akwa z panelem?
Chetnie pomoge.

ps. masz racje, ze warto byloby roskolysac troche to forum jak akwa z wavebox'em ;)


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 25, 2011, 13:58:18
Bardzo mnie cieszy aprobata z twojej strony :)
Tak więc zastanawiam się nad akwa od 60 do 100L, nie powiem dużą rolę odgrywa cena ;)
Sump-a bym sobie jednak odpuścił, zastanawiałem się czy jest możliwość zastąpienia go tylko i wyłącznie odpieniaczem ?
Parę pytań, które mnie teraz frasują:
1. Lepiej zakupić dłuższe czy szersze akwa by uzyskać większą głębie?
2. Jak z oświetleniem, zwykłe T5 24 w + Led-y na noc wystarczą ?
3. Pompy cyrkulacyjne, lepiej 2 słabsze czy 1 mocniejsza ?
4. Jakie test zakupić na początek ? NO3, PO4, K ?
5. Filtr RO uznajemy za konieczność ? Czy jeśli mam w miarę porządną wodę z wodociągów to można się obyć bez ?
Narazie to tyle pytań muszę odświeżyc sobie pamięć, bo przez ostatnich parę dni mignęło mi przez głowę ich tysiące ;)

PS. Z Akwa mi się nie śpieszy, dzięki teorii chcę uniknąć błędów wiążących się z zbyt szybkim kupowaniem i zakładaniem :).
Pozdrawiam serdecznie ! Dziękuję za pomoc jeszcze raz.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 25, 2011, 14:24:02
Za samo szklo duzo nie zaplacisz - jesli nawet zamowisz na wymiar to w dobrym warsztacie zaplacisz max (!!) 1zl/L ze zwyklego szkla oczywiscie.
Przytakiej wielkosci akwa jak planujesz na poczatku mozesz jechac na samych podmiankach, na dobrej soli bez odpieniacza, ale za miesiac, dwa bedziesz chcial wrzucic kilka ryb i tu juz odpieniacz by sie przydal.
Sump oczywisccie nie jest obowiazkowy ale BARDZO ulatwia dialanie. Ja go nigdy nie mialem, ale kombinowalem wciaz z paelem wewnetrznym, zewnetrznym, niepotrzebna gimnastyka. Plus jest taki, ze w sumpie wlozysz dowolny odpieniacz a w panelu juz tylko te waskie raczej. Z uzywanych moze byc Tunze 9002 za ok 300 zl lub nowy np Hydor Pamietaj tez, ze bedziesz jakos musial caly czas usuwac film z powierzchni, trzymac gdzies absorbenty itp. Moze zdecydujesz sie na automatyczna dolewke - tez ja trzeba gdzies zainstalowac.
Ad1. Zawsze szersze. Ja wprawdzie mialem pierwsze 33l, potem 98l 35cm szerokie, ale ... Lepiej szersze.
Ad2. To zalezy od tego co chcesz miec w tym akwa. Min to ok 0,8 W/l. Jesli chodzi o swietlowki to oczywiscie najwiekszy wybor jest w T5 a one zaczynaja sie od 24W ok 60Cm dlugosci. LEDy nocne nie sa obowiazkowe ;)
Ad3.Zawsze lepiej 2 szt. Szukaj na targowisku np Hydor Koralia1  (sam mam takie w szufladzie, czekaja na kupca) lub Hydor Koralia Nano evo
Ad4.Testy kupisz jak juz zbiornik bedzie mial min 2-4 tyg.
Ad5. Ja ok 1 roku uzywalem wody demineralizowanej, ale RO jest zdecydowanie lepsza a najlepiej RO + DI. (ja filtra nie mam - biore ze sklepu)

Jesli koszt odgrywa dla Ciebie wazna role, to pamietaj, ze musisz do akwa wlozyc ok 20% obietosci LR (zywa skala) a ona jest droga, i ew LS (zywy piasek) ale to juz kwestia gustu.

Ja zaczynalem tak:
http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=187147#187147

Potem bylo:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=241034#241034

A obecnie:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=310950#310950

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 25, 2011, 14:56:01
Ahhh, a to już znam odpowiednika na nano-reef :)
Pozwolę sobie zwracać się per "ty".
Patrząc na ceny wody demineralki, wydaje mi się, że filtr RO to nie jest przynajmniej jak na początek rzecz konieczna notabene ułatwiająca życie. Co do oświetlenia, ze względu na mojego mruczącego i miałczącego wspólokatora będe zmuszony odpuścić belkę oświetleniową na rzecz wykonanej własnoręcznie pokrywy.
Zestaw pytanek:
1. Jaki powinien być stosunek soli do wody, jak ją rozmieszać, jak nalać?- Nie zdołałem tego pojąc :-[
2. Koralowce, polecasz jakieś mało wymagające w sam raz dla początkującego?
3. Jeśli chodzi o żywą skałę, tu raczej nie ma możliwości stopniowego dokupywania?
4. Jak karmimy koralowce ? Co podawać ?
5. W jakich proporcjach powinienem wymieniać wodę ? Co jaki czas ?
6. Jeśli chodzi o kupowanie sprzętu, to najlepiej w kolejności- Akwarium-----> oświetlenie------> cyrkulatory-------> odpieniacz-------->żywa skała------> podłoże-------> ekipa czyszcząca-----> reszta fauny ?
Oczywiście dodatkowo grzałka termometr.

Wiem, że te pytania przetoczyły się przez liczne fora, lecz znalezienie ich i przyswojenie graniczy dla mnie z cudem. Targowisko zaskoczyło mnie naprawdę ciekawymi cenami.
Pozdrawiam

PS. Piękne akwa <good>


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 25, 2011, 16:49:34
Jesli startujesz z nowym akwa to caly sprzet (po za odpieniaczem) musisz wlozyc do akwa i uruchomic. Odpieniacz warto miec, ale nie jest on niezbedny na poczatek.
Pokrywa nad akwa ma tylu samo zwolennikow co przeciwnikow, wiec to sprawa indywidualna.
Ad1. zasolenie powinno sie utrzymywac ok 1,023 - 1,026 . Na poczatek dobrze by bylo gdybys mogl zalac akwa woda z dzialajacego zbiornika tzn z podmianki jakiegos morszczaka z Twojej okolicy. Oczywiscie mozesz wsypac zalecana przez producenta konkretnej soli ilosc do wiadra (lub w prost do pustego akwa) , zalac odpowiednia iloscia RO i mieszac ok doby.
Ad2. Na poczatek tzw koralowce miekkie : http://pl.reeflex.net/kategorie/83.html. Sa to malowymagajace koralowce fotosyntezujace> Jakas xenie, capnelle dostaniesz na peweno gratis, jakiec zoathusy, grzybowience kupisz od hodowcow. Nie kupoj w sklepach!! Ceny sa kilka razy wieksze.
Ad3 Skale lepiej kupic od razu (zwlaszcz ta ze sklepu - prosto z frachtu) . Za kazdym razem jak dolozysz kawalek moze akwa zaczac od nowa dojrzewac. Zwlaszcza skala tzw nieodgazowana - tzn prostu z pudla z lotniska. Jest pelna umierajacych storzen. Taka skale trzeba oczyscic, "odgazowac" Skale oczywiscie rowniez mozesz kupic na Targowisku. Nie wiem skad jestes, ale jesli nie masz sklepu w poblizu to lepiej nie kupowac przez internet. Skale trzeba zobaczyc i POWACHAC! Musi pachniec mozem, a nie kiblem :D
Ad4 Niczym. Zwlaszcza koralowce miekkie - samo swiatlo wystarczy. Reszte zrobia zooxantelle. Oczywiscie mozesz cos tam podawac, tak "dla wlasnego spokoju". Np fluid JBLa czy Reefbooster z Prodibio
Ad5. Na poczatek polecam 10% raz na tydzien BARDZO REGULARNIE. Jak juz nauczysz sie swojego akwa, bedziesz suplementowal Ca, Mg to mozesz eksperymentowac. Oczywiscie podmieniasz na solanke przygotowana tak jak pisalem powyzej a ubytki uzupelniasz mozliwie czesto -min raz dziennie woda SLODKA!
Ad6. Wlasciwie to wszystko dobrze by bylo miec na strt akwa. Moze poza odpieniaczem. Skale tez mozesz dodac po ok 2 tyg (tak jak piasek) ale jesli masz dobrej jakosci skale to moim zdaniem lepiej od razu bo akwa szybciej dojzeje.. Zywa skala to podstawa filtracji. Odpieniacz tylko pomaga.

Zaplanuj najpierw co chcesz hodowac , potem jakie beda wymiary akwa i dopiero pod to dobieraj sprzet. No i nie wstydz sie pytac.
Powodzenia


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 25, 2011, 20:34:04
Wielkie dzięki!
Powiem szczerze, że bardzo rozjaśniłeś mi pogląd na tą sprawę. Co do obsady usiądę jutro z miarką przejrzę wszystkie dogodne miejsca i zadecyduję jakiej wielkości ma być akwa i co wiąże sięz tym obsada. Na pewno będę miał jeszcze mnóstwo pytań, ale narazie dam sobie parę dni na rozmyślanie i poukładanie myśli.

Jeszcze raz Serdecznie dziękuję za pomoc.
I Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 26, 2011, 14:55:09
Nasunęło mi się jeszcze parę pytań, a mianowicie:
1.Jaka jest różnica między zwykłym piaskiem a żywym ? Oprócz w tym, że ten drugi jest znacznie droższy?
2.Jakie jest optymalne dla większości koralowców nasilenie światła ? Czy te 0.8 W/L w zupełności wystarczy ?
3.Czy takie 2 sztuki by podołały http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-falownik-vp-102-5000l-h-i1517396662.html (http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-falownik-vp-102-5000l-h-i1517396662.html) , czy jednak pozostać przy proponowanej przez Ciebie hydro koralii ?
I jeszcze jedno, takie na przyszłość, jakie pokarmy podajemy naszym podopiecznym ?


Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 26, 2011, 19:06:34
1. Wszyscy raczej poleceja LS lub grys koralowy o roznych granujacjach - polamane korale, muszle itp itd. Innego sie nie zaleca. Mysle, ze z tym lepiej nie eksperymentowac, lepiej na poczatku wogole nie miec piasku niz sie meczyc z jakimis plagami
Ad2. Dla koralowcow 0,8 W/l to raczej minimum. Oczywiscie sa takie, ktroe wrecz swiatla nie lubia, ale to wyzsza szkola pilotazu. Przyjmij do planowania zbiornika jako absolutne min 0,6 - 0,8
Ad3. Wciaz nie wiem jaki zbiorniik planujesz. Ta sa dosc mocne pompy i czasem bywaja glosne. Ale sporo ludzi je uzywa i naprawde sobie je chwala.
A ktorych podopiecznych masz na mysli? LPSy, SPSy, miekkie, NonFoto, ryby, krewetki, kraby ?? :D


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 26, 2011, 20:20:39
Przyjmijmy, że zbiornik będzie miał max 100L. Spodobały mi się, te falowniki ze względu na ich cenę  ;D
No tak zapomniałem, że w morszczakach "podopieczni" to dość obszerne pojęcie :D
Mam na myśli:
Kraby
Ślimaki
Ryby
I miękkie koralowce.
W ogóle jakich żyjątek lepiej się strzec podczas lokowania żywej skały? Wiem, że sporo z nich zawiera niezameldowanych lokatorów w postaci krabów, ślimaków itp.



Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 26, 2011, 20:45:52
Przy 100 l dwie 102ki to moze byc niezla pralka :). To jeszcze zalezy od dlugosci zbiornika. Jesli planujesz ok 60cm to moze byc za duzo i bedzie niezle chlapac. Ale na wszystko jest rada - mozna przyciac lopatki wirnika, zaslepic czesc wlotow itd. Ja mialem te pompy przez 2h. Sprzedalem koledza, ktory uzywa ich do dzis. Niestety wybrac musisz sam . Ja kupil bym 2 Koralie1 za 60-70 zl na targowisku, ale poniewaz mam wlasnie taki do sprzedania moze to byc zle zrozumiane.
Wlasciwie to co wymieniles wykarmi sie samo, procz ryb (choc nie eszystkich). Podstawa karm to mrozonki, ale sa tez preparaty suche w formie modnych ostatnio perelek czy platkow. Ale o tym zaczniesz myslec pol roku po starcie baniaka, jak dojzeje.
Co do lokatorow na gape to istnial kiedys taki sposob, zeby skale na chwile zanuzyc w wodzie RO (slodkiej) i co wypadnie podzielic - czesc do akwa czesc do WC. Ale tak juz chyba nikt nie robi. To jak z jajkiem niespodzianka :D. 


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 26, 2011, 21:05:19
No rozumiem co do cyrkulacji :D
Jeszcze sporo wody upłynie zanim zacznę zabawę z akwa, myślę że na przełomie maja z kwietniem powinienem się zacząć bawić z oświetleniem tak żeby na grudzień cieszyć się widokiem pływających błazenków ( nie wiem co te rybcie mają w sobie lecz czarują od pierwszego ujrzenia :) ). Co do jajka niespodzianki to patrząc po prezentach jakie niektórzy dostali to powiem szczerze, że będę się bał rękę włożyc do akwa  :P


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 27, 2011, 08:31:27
I bardzo dobrze. Trzeba miec respekt, poniewz zwierzaki zamieszkujace akwarium morskie bywaja niebezpieczne, np. zwykle wieloszczety, ktorych zwykle jest pelno.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 27, 2011, 13:44:54
Kolejne pytania :D
Czy zainstalowanie komina wystarczy ? Nie za bardzo rozumiem na jakiej zasadzie to wszystko działa do końca. Do komina miałbym zamiar zainstalować tylko i wyłącznie odpieniacz + grzałkę. Sciana szkła oddzielająca strefę " kominową " od reszty akwa ma być niższa by następował przepływ wody do odpieniacza ? Czy musiałbym zainstalować jakąś pompę wpompowywującą tam wodę ?
I co myślisz o takim odpieniaczu, i czym ewentualnie kierować się przy kupnie ? Jakie parametry mam brać pod uwagę.
http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=23_364&products_id=1040 (http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=23_364&products_id=1040)


Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 27, 2011, 14:37:50
Mylisz komin z panelem wewnetrznym :/

Komin to wydzielona niewielka czesc akwarium, najczesciej naroznik, gdzie przez grzebien przelewa sie woda. W kominie, w dnie akwarium znajduja sie zwykle 3 otwory, ktore za pomoca srubunkow szczelnych i rurek pozwalaja na splyw wody do sumpa i na jej powrot.
To o czym piszesz to wewnetrzny panel do ktoregp woda tez wlewa sie przez grzebien ale jest tam miejsce na grzalke, odpieniacz, media itp. Woda wraca do akwa za pomoca pompy tzw obiegowej.
Taki odpieniacz dostaniesz na targowisku za 50zl. Na poczatek wystarczy pod warunkiem, ze bedziesz regularnie co ok 2 tyg wymienial kostke lipowa


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 27, 2011, 15:16:27
Mylisz komin z panelem wewnetrznym :/

Komin to wydzielona niewielka czesc akwarium, najczesciej naroznik, gdzie przez grzebien przelewa sie woda. W kominie, w dnie akwarium znajduja sie zwykle 3 otwory, ktore za pomoca srubunkow szczelnych i rurek pozwalaja na splyw wody do sumpa i na jej powrot.
To o czym piszesz to wewnetrzny panel do ktoregp woda tez wlewa sie przez grzebien ale jest tam miejsce na grzalke, odpieniacz, media itp. Woda wraca do akwa za pomoca pompy tzw obiegowej.
Taki odpieniacz dostaniesz na targowisku za 50zl. Na poczatek wystarczy pod warunkiem, ze bedziesz regularnie co ok 2 tyg wymienial kostke lipowa

Wtopa =/ Reasumując czy w ogóle panel wewnętrzny jest niezbędny ? Praktycznie mógłbym tylko zainstalować odpieniacz i resztę akcesorii na widoku, przynajmniej do momentu kiedy się dorobię sumpa ? Jest to możliwe, czy niepotrzebnie kombinuję ?
Co masz na myśli pisząc "media" ?
Przepraszam za moją niewiedzę, ale akwarystyka słodkowodna a słono to jak niebo a ziemia.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 27, 2011, 15:26:10
Masz racje, ze jest duzo roznic, ale wszystko o co pytasz znajdziesz bez problemu na nano-reef.pl
Moze powinienes znalezc sobie temat o akwa, ktore Ci sie podoba i pasuje do twojego miejsca wymiarami i go skopiowac?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 27, 2011, 15:32:26
W tym temacie chciałem tylko i wyłącznie zdobyć podstawową wiedzę, któa by mi pozwoliła na jakieś sensowniejsze dyskusje i pytania, ale racja wezmę wzory z jakiegoś stojącego już akwa :) Dziękuję Serdecznie za pomoc.


Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 27, 2011, 17:48:12
Jesli skopiujesz uklad akwarium , ktore sie "sprawdzilo" i dzila min kilkanascie miesiecy unikniesz niepotrzebnego wydawania pieniedzy, zmian itd.
Tak, mozesz miec wszystko na widoku - zobacz jak to bylo u mnie. Tylko po co?
"Media" to przede wszystkim wegiel a w przyszlosci jakies absorbenty fosforanow czy purigen. No i zwykla wata, ktora swietnie wylapuje farfocle z wody


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 28, 2011, 16:02:01
Razem z ojcem stwierdziliśmy, że jednak pójdziemy w sump-a. Tylko będzie stał obok baniaka ( z tego co się zorientowałem nie ma różnicy gdzie jest usytuowany )
W gruncie rzeczy co najkorzystniej umieścić w sumpie ? Odpieniacz----> żywa skałą + ewentualnie członek ekipy czyszczącej------> i koniec ? Jaki filtr warto umieścić ?
Zamierzony baniak ma już ma wymiary, w które będę zaparcie szedł.
Mianowicie : 68cm x 35 x 40 w proporcji długość szerokość i wysokość.
Daje nam to 98.5 L + myślę, że 20 L sump wystarczy.

I co myślisz o takiej pompie obiegowej ? http://erybka.pl/product-pol-497-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-250.html (http://erybka.pl/product-pol-497-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-250.html)
Wydaje mi się, że w tym temacie nie muszę przepłacać ?

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 28, 2011, 16:54:49
Sam mam MaxiJeta ale 1100l/h na ok 150l akwa + panel zewnetrzny (czyli tak jak chcesz Ty to zrobic. Mysle, ze mozesz kupic wieksza pompe bo czy zaplacisz 60 zl czy 90 to juz nie jest duza roznica. Ja uzywam tez aquacirculator 1100. Moze masz podobna gdzies w szufladzie?
Co do ustawienia sump (panela zewn) jak chcesz zrealizowac przelew? Wyciecie w akwa, pudelko przelwowe, tzw "pudelko bez pudelka" (poszukaj na nanoreef) ?
Co do sumps/panela? Odpieniacz (na jaki sie zdecydowales?) , grzalka, miejsce na wegiel, rowafos itp, dobrze by bylo jakas polke, kieszonke na wate. To jedyna filtracja mechaniczna jaka warto miec. Zywej skaly nie musisz tam wkladac. W przyszlosci moze automatyczna dolewke?
Jakie dasz oswietlenie? 4x 24W 2 biale + 2 niebieskie w T5?
Co do obietosci sumpa nie wazne ile ma litrow, wazne, zeby pomiescil wszystko co chcesz i przyjal cala wode, ktora zejdzie z akwa po zaniku pradu


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 28, 2011, 17:06:09
Hmmm właśnie zaczytuję się w temacie.
Myślałem nad najprostszym rozwiązaniem typu Rurka wpompowywująca wodę z akwa do sumpa następnie działa odpieniacz, np węgiel + wata na koniec grzałka i na koniec z drugiej strony rurka wpompowywująca wodę z powrotem, ale widzę że to chyba nie takie proste  ;)
Co do odpieniacza
http://allegro.pl/nowy-odpieniacz-do-akwarium-380l-weipro-sa-2012-i1510832565.html (http://allegro.pl/nowy-odpieniacz-do-akwarium-380l-weipro-sa-2012-i1510832565.html)


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 28, 2011, 17:39:55
To jest proste :) byle bylo bezpieczne i Ci pokoju nie zalalo. Przelew z akwa do sumpa musi byc bezpieczny - tzn nie zapowietrzy sie przy zaniku napiecia i po jego wlaczeniu podejmie swoja prace


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 28, 2011, 17:56:32
No w tym temacie muszę się podszkolić ;).
Brak prądu zdarza mi się raz na parę lat, ale racja warto się zabezpieczyć na zaś.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 07:33:39
to nie tylko chodzi o brak pradu. Przeciez pompa tez ma prawo sie zepsuc, zreszta czasem musisz ja tez wylaczyc do czyszczenia itp.
Zobacz jak ja to mialem kiedys zrobione, poszukaj tematu"pudelko przelewowe bez pudelka" na nano-reef


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 10:29:41
W sumie wpadłem jeszcze na inny pomysł (nie wiem czy ja pierwszy), który wydaje mi się chyba najprostszy z ukazanych. Można zrobić tak by woda z akwarium przelewała się za pomocą grzebienia który zatrzymywał by wszystkie większe żyjątka w baniaku a cały syf leciał by do sumpa przez, który woda z powrotem wracałaby za pomocą pompy obiegowej ?
Czy takie rozwiązanie jest w miarę logiczne ? No i oczywiście zaczytuje się w temacie sumpów ;)
 Widziałbym to w taki sposób.
http://img683.imageshack.us/i/sump1n.jpg/ (http://img683.imageshack.us/i/sump1n.jpg/)
http://img861.imageshack.us/i/sump2.jpg (http://img861.imageshack.us/i/sump2.jpg)

Pozdrawiam

PS. Chyba posadzę ojca przed komputerem wieczorkiem, niech pokaże swoje umiejętności hydrauliczne :D


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 13:07:14
... Można zrobić tak by woda z akwarium przelewała się za pomocą grzebienia który zatrzymywał by wszystkie większe żyjątka w baniaku a cały syf leciał by do sumpa przez, który woda z powrotem wracałaby za pomocą pompy obiegowej ...

No wlasnie tak to zawsze dziala, ale chodzi o jeden szczegol: jak woda ma sie przelewc? Przez co? Albo to jest wewnetrzny lub zewnetrzny komin i tu klania sie wiercenie czy ciecie szyb akwa co oczywiscie kazdy fachowiec od klejenia akwariow jest w stanie zrobic, albo system przelewowy oparty na pudelku przelewowym czy syfonie wykonanym np z rurek plastykowych.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 13:17:11
Wydaje mi się, że wersja z cięciem szyby byłaby najmniej inwazyjna i kłopotliwa, tylko pozostaje pytanie na jakiej wysokości powinno być cięcie by transport wody następował w odpowiednich ilościach ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 14:28:21
Przy standartowym grzebieniu (do kupienia) przyjmuje sie 100L wody na 1 cm dlugosci grzebienia na godzine tzn 10 cm przy pompie 1000L/h


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 14:36:58
Czyli praktycznie rzecz biorąc mając wycięty kawałek szkła z zamontowanym grzebieniem nie potrzebuję komina ? Czy to tylko czysto stylistyczna sprawa ?
Już mam mętlik w sumie w głowie. Chodzi mi o fakt, że grzebień może być zainstalowany bezpośrednio na boku akwarium umożliwiając przelew do sumpa ?

PS. Powinieneś dostać rangę typu " Mentor do spraw akwarystyki morskiej " :D


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 15:10:13
Woda przez grzebien bedzie wpadac do komina wewnetrznego albo do komina zawnetrznego albo do panela. Na ktores rozwiazanie musisz sie zdecydowac


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 15:14:19
Nie no pozostanę przy sumpie ( czyli panelu zewnętrznym ) nie mylę się w nazwie ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 15:53:27
Obojetnie co postawisz poza akwa musisz to jakos polaczyc


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 16:00:21
Coś wykombinuję. Napiszę poźniej jaki zestaw sobie obmyśliłem i poproszę o wykaz czy nic nie przekombinowałem i czegoś na siłę nie chcę oszczędzać


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 19:05:34
Tak, więc jeśli chodzi o sprzęt:
http://allegro.pl/odpieniacz-weipro-sa-2013-akwarium-do-480l-i1519056157.html (http://allegro.pl/odpieniacz-weipro-sa-2013-akwarium-do-480l-i1519056157.html)
2x
http://allegro.pl/vibration-pump-jvp-101-falownik-akwarium-morskie-i1520772493.html (http://allegro.pl/vibration-pump-jvp-101-falownik-akwarium-morskie-i1520772493.html) (ewentualnie bym je zmodyfikował by nie robiły takiej pralki )
1x
http://allegro.pl/robizoo-grzalka-200-w-firmy-hailea-120-200-l-i1535040301.html (http://allegro.pl/robizoo-grzalka-200-w-firmy-hailea-120-200-l-i1535040301.html)
1x
http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1238687,jbl,symec,filterwatte,100g,6231100.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1238687,jbl,symec,filterwatte,100g,6231100.html)
1x
http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1236503,aqua,medic,t5,reef,blue,actinic,24w.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1236503,aqua,medic,t5,reef,blue,actinic,24w.html)
2x
http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1236509,aqua,medic,t5,reef,white,10000k,24w.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1236509,aqua,medic,t5,reef,white,10000k,24w.html)
1x
http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1235359,sera,sea,salt,3,9,kg.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1235359,sera,sea,salt,3,9,kg.html)
1x
http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1239043,marine,lab,zestaw,testw,nh3,no2,no3,ph,alk.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1239043,marine,lab,zestaw,testw,nh3,no2,no3,ph,alk.html)


Wydaje mi się, że 72 W na 100L + odbłyśnik lub folia aluminowa dostarczy wystarczającą ilość światła ?
Proszę o komentarz do tego zestawiku.
Co do sumpa doszedłem do wniosku, że pudełko przelewowe może się fajnie sprawdzić, trochę bym to zminimalizował wszystko i będzie fajnie z boczku akwa wyglądalo ;)
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 29, 2011, 20:42:52
Mysle, ze jest oki. Zastanow sie tylko czy nie wolisz bardziej niebieskiego oswietlenia i nie dasz 2x niebieska + 1 biala.
Tu : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36142
http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36223
masz cos o swietlowkach

Tu : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34618 masz fajny patent na przelew
Tej soli lepiej nie bierz. Zdecyduj sie na cos pewniejszego. Na poczatku wystarczy jakas uboga np taka: http://erybka.pl/product-pol-200-Aquarium-Systems-Instant-Ocean-4kg.html
Pozniej (jak bedzie juz pelno zwierzakow) bedziesz musial zaczac uzywac cos bogatego w Ca, Mg i inne pierwiastki sladowe.
Np taka: http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=index&cPath=315&sort=20a&filter_id=109&alpha_filter_id=0
Na grzalce nie oszczedzaj (choc nie twierdze, ze ta jest zla bo jej nie znam) bo jak temp dojdzie Ci do 28st to akwa moze Ci sie "ugotowac"
Zapomniales jeszcze o areometrze : http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=360_1014&products_id=1026
A co z RO? Zainstalujesz filtr RO + DI, a moze masz gdzie ja kupowac tak jak ja to robie?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 29, 2011, 20:52:28
Ten temat przewertowałem w tą i we w tą, trochę zmodyfikuję ten pomysł na własne potrzeby. Zastanawiam się nad umiejscowieniem sumpa jeszcze, może pojadę jutro i odkupię zbiornik do niego przeznaczony o wymiarach 40x 25x 25 myślę, że bedzie idealny, może nawet ciut za duży.
Oświetlenie wydaje mi się całkiem logiczne i wydaje mi się, że będzie naturalnie wyglądało. O salimetrze racja zapomniałem, a  filtr RO bez DI wystarczy ? Kupować mam gdzie tylko jeszcze nie orientowałem się jak sobie to wyceniają.
Czy taki filtr wystarczy ? http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i1534357036.html (http://allegro.pl/filtr-osmoza-vontron-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i1534357036.html)
I Jeszcze pompa obiegowa tego typuhttp://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1239296,otp,1000.html (http://tropicalfish.istore.pl/pl,product,1239296,otp,1000.html)
Czy pudełko przelewowe można gdzieś zakupić ? Czy lepiej na własną rękę zrobic ?
W sumie to zapomniałem jeszcze się zapytać o najważniejszą rzecz... Jak woda dostaje siędo odpieniacza ? Poprzez inna pompe obiegową czy po prostu bezpośrednio z akwa do odpieniacza a następnie do kolejnych działów sump-a ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 30, 2011, 15:48:24
Na filtrach sie nie znam, bo nie uzywam -kupuje wode RO. Wazne, zebys mogl latwo dostac do niego te wymienny wklady. 75 g wystarczy na takiem male akwa .
Po co Ci taka pompa? Jest dos droga. NewJeat czy Circulator 1100 dostaniesz ponize stowki.
Pudelka ktos robil na allegro. W sklepach tez sa ale sa potwornie drogie! Moze jednak ten patent z rurkami?
Kazdy odpieniacz ma pompe (czasem dwie) ktora produkuje babelki i rownoczesnie zasysa wode z komory sump'a w ktorej stoi. Sa rowniez odpieniacze zewnetrzne, wieszane na sciance akwa, kore nie musza stac w wodzie a tylko ja zasysaja przez rure wlewowa.
Jesli bedziesz go mial w sumpie to zazwyczaj w pierwszej komorze.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 30, 2011, 16:00:41
O którym patencie mówisz ? Już się pogubiłem ::) Chyba, że po prostu 2 pompy umieszczę w sumpie jedną zasysająca z akwa, a drugą wpompowywująca.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 30, 2011, 16:13:03
Dwu pomp nigdy nie uda Ci sie zsynchronizowac.
Mowie o tym: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34618


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 30, 2011, 16:37:32
Jeśli chodzi o to to jaka powinna być średnica takich rurek w stosunku do mojego litrażu i pompy obiegowej ? W sumie jeśli będę chciał umieścić sump-a poniżej akwa to może mi pompa nie wyrobić z cyrkulacją z powrotem do akwa.


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 30, 2011, 19:31:15
I dla tego na splywie zakladasz sobie zawor i nim regulujesz ilosc plywajacej wody. Zreszta pompa poda tylko tyle wody ile splynie do sumpa.
Przy pompie rzedu 1000 L/h wystarczy splyw + rewizja 3/4 cala a powrot nawet 1/2 cala
Dobrze jest sie zaopatrzyc w lock-line : http://erybka.pl/search.php?cat=1214553886&lang=pol&counter=3


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 30, 2011, 19:40:52
Piszą, że ciruclator 1100 pasuje tylko do słodkowodnych, wsadzając go do zasolonej wody nie zrobię mu krzywdy ?
Ta pompa podniesie mi strumień wody na ok. 90 cm ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Marzec 31, 2011, 06:38:43
Ja go uzywam ok roku, ale podnoszenia Ci faktycznie nie zalatwi. Uzywam go w panelu stojacym na tej samej wysokosci co akwa


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Marzec 31, 2011, 10:50:55
Na początku miałem ustawić sump obok akwa co idzie z niezłym przemeblowaniem szafek no cóż zobaczymy...


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Kwiecień 07, 2011, 19:54:31
Mam kolejny zestaw pytań, już bardziej sprecyzowanych :).
1. Jakie są konieczne testy ? NO3, PO4
KH Ca  Mg ? i zasolenie tylko ?
2. Jakie bakterie lejemy po zalaniu baniaka ? I po jakim czasie ?
3. Czy pod żywą skałe warto podłożyc jakąś płytę pcv ?

I jeszcze jedno raczej tak z ciekawości, jak z dymorfizmem płciowym u ocellarisów ?
Oprócz tego, że samica jest większa od samce mogę w jakiś inny sposób odróznic ich płeć ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Kwiecień 08, 2011, 18:13:11
1. Przez pierwsze 2-3 m-ce zasolenie , pH, kH . Nim wprowadzisz zycie musisz oczywiscie miec NO2=0 ale nie wiem, czy oplaci sie kupowac. Moze ktos moglby CI zmierzyc. No3 i Po4 jak zaczniesz zasiedlac baniak. Ca i Mg po ok 6 m-cach jak bedzie juz tyle zycia, ze same podmianki nie wystarcza do ich uzupelniania

2. Moga byc np. cycle z Hagena albo Biodigest z Prodibio. Te pierwsze znajdziesz chyba w kazdym dobrym akwarystycznym ze slodkimi. Wlewasz juz na start a potem zgodnie z zaleceniami producenta

3. Nic nie dawaj - to tylko potencjalna martwa strefa. Poprostu dobrze poukladaj skale.

4. Nie mam pojecia :D. Ale moze na reeflex cos pisza na ten temat


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Kwiecień 08, 2011, 22:14:11
Dobra do czasu zasiedlenia to jeszcze sporo wody w sumpie przepłynie :D
Mam jeszcze jedno pytanie.
Jak aklimatyzujemy koralowce i w jaki sposób aplikujemy je na żywą skałę ?
Na czym polegają szczepki i w jaki sposób je karmimy ? :)


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Kwiecień 09, 2011, 09:22:54
I znowu musze napisac, ze wszystkie odpowiedzi znajdziesz nap na www.nano-reef.pl ale ogolnie:
1. aklimatyzujemy jak najwolniej. Powiedzmy, ze dostales zwierzakaw w typowym worku - wkladasz worek do akwa lub jeszcze lepiej do sump'a jesli masz, zeby wyrownala sie temp i jaknajwolniej dolewasz do worka wode ze swojego systemu. Jesli masz sump ponizej akwa to najlepiej zrobic to metoda kropelkowa tzn cienki wezyk, na nim wezel do regulacji przeplywu i woda sobie kapie z akwa so worka ze zwierzakiem
2. To zalezy od gatunku: miekkie mozna przyszpilic cienka igla do strzykawki z kawalkiem gumki lub recepturka czy siateczka przywiazac do skaly. Po 2 tyg sam przyrosnie; LPSy kladziesz na skalwe czy na piasku, SPSy przyklejasz za pomoca sepcjalnego kleju do skaly czy malej podstawki i stawiasz na skale
Szczepki to poprostu odlamane/odciete kawalki wiekszego koralowca. Karmisz (lub nie trzeba) tak jak dorosle


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Marunia Kwiecień 09, 2011, 14:45:10
Trochę chciałem pójść na łatwiznę :)

I co myślisz o takim zestawie testów?

http://allegro.pl/jbl-test-6in1-nie-5in1-x50szt-ph-gh-kh-no2-no3-cl-i1543181771.html (http://allegro.pl/jbl-test-6in1-nie-5in1-x50szt-ph-gh-kh-no2-no3-cl-i1543181771.html)

Słyszałem, że paskowe są dość nieprecyzyjne, warto zainwestować w kropelkowe ?


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: BAdam Kwiecień 10, 2011, 14:34:58
Zadnych paskowycz, zadnych "prawie ze do morskiego"  zadnych JBLi czy nie daj boze zooleka.
Kup Slifera http://erybka.pl/search.php?filter_producer=1291638941&filter_select=filtruj lub podonej jakosci. Na inne szkoda grosza. Lepiej wcale nie kupowac


Tytuł: Odp: Co polecacie ?
Wiadomość wysłana przez: Yoka Czerwiec 16, 2011, 17:00:23
Musisz wiedzieć jakich testów będziesz naprawdę używał.
Na mój gust wystarczy ci test na KH http://korale.pl/salifert-test-p-534.html i test na NO3 http://korale.pl/tropic-marin-test-no2no3-p-579.html a tropic marin na NO3 jest o wiele bardziej wiarygodny niż salifert.
ogólnie testy kolorometryczne saliferta nie są najwyższych lotów ale napewno do morskiego są lepsze niż np. sera czy JBL.
Jeżeli robić testy to takie które coś mówią a nie pokazują "mniej więcej".

pod skałę nie podkładaj nic.
Z czasem zbiera się tam tylko detrytus.