Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « skaczące po powierzchni owady?!
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: skaczące po powierzchni owady?!  (Przeczytany 7028 razy)
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« : Grudzień 16, 2010, 14:05:00 »

Witam!
Dawno mnie tu nie było ale mam pewien problem a w sumie to nawet dwa.

Problem 1:
nie mogę utrzymać populacji mieczyków - przynoszę z zaprzyjaźnionego akwarium ok 10szt różnej wielkości od 1cm do 5cm a ich żywotność wynosi max 2 miesiące (starsi mieszkańcy akwarium żyją sobie całkiem dobrze) - wydaje mi się że może być to przyczyną roślin a w szczególności kryptokoryny (nie wiem jak się to dokładnie pisze), która bardzo szybko i intensywnie się rozrasta i zajmuje już pół akwarium. Woda według paskowego testu ma prawidłowe parametry (poza azotanami - które są trochę podwyższone), podmiana wody 1 raz w miesiącu po 16L, akwa jak w opisie poniżej. Chyba pozbędę się tej rośliny.

Problem 2 znacznie bardziej skomplikowany:
po powierzchni wody w akwarium biegają a raczej skaczą sobie jakieś drobne stworzątka, jakieś małe czerwone owady czy pasożyty - nie mam pojęcia co to może być wielkość max 0,3 mm, poruszają się po powierzchni wody, po liściach kryptokoryny oraz po szybie wokół. Nie zauważyłem aby pływały pod wodą raczej tylko po powierzchni. Pytałem o to w sklepach zoologicznych ale nikt nic nie wie, złapałem trochę tych robaczków do pojemnika i zaniosłem do weterynarza jednak na rozpoznanie muszę trochę poczekać. Może ktoś na forum miał z czymś takim styczność. Co to może być? Czy ktoś się z tym spotkał? Czy jest to groźne dla rybek? I jak się tego pozbyć?

Jeżeli przychodzi Wam coś do głowy to śmiało piszcie. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi

Dodam do pomiaru jakości wody używam ACTI AquaTest All in One
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2010, 15:23:20 wysłane przez 19ak82 » Zapisane

vonzgred
Zainteresowany
**
Wiadomości: 69


« Odpowiedz #1 : Grudzień 16, 2010, 16:24:42 »

Cytuj
Problem 1:
nie mogę utrzymać populacji mieczyków - przynoszę z zaprzyjaźnionego akwarium ok 10szt różnej wielkości od 1cm do 5cm a ich żywotność wynosi max 2 miesiące (starsi mieszkańcy akwarium żyją sobie całkiem dobrze) - wydaje mi się że może być to przyczyną roślin a w szczególności kryptokoryny (nie wiem jak się to dokładnie pisze), która bardzo szybko i intensywnie się rozrasta i zajmuje już pół akwarium. Woda według paskowego testu ma prawidłowe parametry (poza azotanami - które są trochę podwyższone), podmiana wody 1 raz w miesiącu po 16L, akwa jak w opisie poniżej. Chyba pozbędę się tej rośliny.

Mam akwarium 126l, a w nim mieczyki (i parę innych rybek)i kilka naprawdę rozrośniętych kryptokoryn (i sporo innych roślin). W akwarium od ładnych kilku miesięcy nic mi nie padło - ostatnimi pechowcami było kilka ze świeżo nabytych otosków i jedna samica mieczyka w bardzo zaawansowanej ciąży, rzekłbym nawet że niemal w fazie porodowej. Jako że zgonu nie poprzedziły praktycznie żadne objawy, wnioskuje że to właśnie problemy z ciążą - no ale to było kilka miesięcy temu. Żadnych problemów z połączeniem mieczyków i kryptokoryn nie widzę.

O ile moim zdaniem to nie kryptokoryny, to dlaczego tak się dzieje, nie wiem - przyczyny widziałbym raczej w różnicy między tym akwarium a Twoim 72l  - może wody, może temperatury. No i nie wiem, czy podmiana 1/5 wody raz w miesiącu, to nie jest za rzadko. Sam piszesz, że azotany są podwyższone...
Zapisane
Elza
Nowy
*
Wiadomości: 44


« Odpowiedz #2 : Grudzień 18, 2010, 16:21:54 »

Z tym drugim problemem sama nie mogę się uporać u mnie też skaczą takie małe robaczki i białe i czarne i czerwone zaczęło to się u mnie od dawna ale po całym czyszczeniu akwarium zlikfidowałam je. Nie daję pewności, że nie powrócą po czyszczeniu całego akwa, bo nie dawno znów się u mnie pojawiły. Smiley
Zapisane
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #3 : Grudzień 23, 2010, 09:28:56 »

Witam!
Dzięki za sugestie.

Rozwiązanie problemu 1.
W przerwie między świętami a nowym rokiem przeprowadzam kompletny remont akwa a kryptokoryna OUT.

Sprawa 2.
Po przeprowadzonych badaniach mikroskopowych okazało się że te skaczące robaczki to prawdopodobnie:
Skoczogonki: Collembola
"Jeszcze do niedawna uznawane za owady bezskrzydłe (Apterygota). Obecnie awansowały do rangi rzędu w grupie skrytoszczękich (Entognatha). Znanych jest ponad 7.000 gatunków. Z terenu Polski znane jest ich ponad 450. Są zwierzętami związanymi z wybitnie wilgotnymi siedliskami. Nierzadko zasiedlają powierzchnię wód. Osiągają przeważnie 0,5 - 5 mm, choć największy krajowy gatunek Tetrodontophora bielanensis osiąga 7 mm (a rekordowe, tropikalne gatunki mają nawet 1 cm). W budowie ciała widoczne są wyraźne segmentowane odcinki. Głowa mała z przeważnie długimi czułkami, na tułowiu 3 pary odnóży, odwłok wydłużony (zbudowany z 6 segmentów). Na jego końcu znajdują się widełki skoczne. W stanie spoczynku zaczepione o położone w środkowej części spodu ciała hamowidło. W przypadku zaniepokojenia, widełki ześlizgują się z hamowidła, uderzają w podłoże i pozwalają skoczogonkowi na skok. Dodatkowo może występować cewka brzuszna, dająca dodatkowe oparcie zwierzęciu. Są też gatunki odbiegające od normalnego planu budowy, bardziej zwarte, często mylone z roztoczami. Niemal wszystkie Collembola to saprofity, ich obecność w terrarium jest więc bardzo pomocna. Niektóre skoczogonki bywają drapieżne. odmiana roztoczy a dokładniej"(najprawdopodobniej)
Lub Roztocze: Acari
"Obecnie opisano ok. 40.000 gatunków. W Polsce wykazano ich 3.000. Osiągają 0,1 - 3mm. Ciało krótkie, najczęściej owalne, zbudowane z 14 segmentów (zlanych ze sobą), przeważnie kremowe lub przezroczyste. Przednia część to gnatosoma, z widocznym ryjkiem, chelicerami i nogogłaszczkami. Tył stanowi idiosoma z 3 - 4 parami odnóży. Pajęczaki te są wszędzie i rozwijają się w niemal wszystkich środowiskach. Znane są ze swojej niesamowitej odporności na niesprzyjające warunki klimatyczne (temperatura i wilgotność). Większość z nich to saprofity ("śmieciojady") odżywiające się martwą materią organiczną. Z tą grupą najczęściej stykają się terraryści wśród swoich pupili. Nie stanowią większego zagrożenia dla większości zwierząt. Przez tryb swojego odżywiania mogą być nawet pożyteczne jako darmowa służba sanitarna. Niestety wiele gatunków to pasożyty."

Według Pani weterynarz są niegroźne i występują praktycznie wszędzie. Podobno da się to czymś zatruć ale nie wiadomo jak zareagują mieszkańcy akwarium. Postanowiłem przeprowadzić gruntowne czyszczenie akwarium, kamienie wygotować, szyby wyszorować, kryptokoryna do wydania itp.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #4 : Grudzień 23, 2010, 09:40:21 »

nie mogę utrzymać populacji mieczyków - przynoszę z zaprzyjaźnionego akwarium ok 10szt różnej wielkości od 1cm do 5cm a ich żywotność wynosi max 2 miesiące (starsi mieszkańcy akwarium żyją sobie całkiem dobrze) - wydaje mi się że może być to przyczyną roślin a w szczególności kryptokoryny
Kryptokoryna nie ma z tym nic wspólnego
Woda według paskowego testu ma prawidłowe parametry (poza azotanami - które są trochę podwyższone), podmiana wody 1 raz w miesiącu po 16L, akwa jak w opisie poniżej.
To znaczy jakie ma te parametry? Poza tym test paskowy mocno oszukuje i musisz się z tym liczyć. Jaki poziom azotanów pokazuje test? Bo jeśli masz 72 litry i "starą" obsadę, a doposażasz zbiornik w kolejne ryby, to normalne jest, że azotany wzrastają bo w zbiorniku pojawia się więcej odchodów, niezjedzonego pokarmu itp źródeł NO3. W pewnym momencie może dojść do sytuacji, gdzie poziom azotanów wzrośnie do poziomu niebezpiecznego lub śmiertelnego dla ryb i co słabsze osobniki będą po prostu padać.
Ponadto popełniasz błąd z podmianami.  Nie raz w miesiącu 16 litrów, tylko raz w tygodniu 20% pojemności zbiornika. Zapewniam Cię, wyjdzie to rybom na zdrowie.
Chyba pozbędę się tej rośliny.
Zupełnie niepotrzebnie.
Zapisane

19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #5 : Grudzień 23, 2010, 10:52:17 »

Co do podmian to pewnie wielu akwarystom się to nie spodoba ale po prostu nie mam czasu - powiększyła mi się rodzina i nadzwyczajnej nie wyrabiam.
Z krypto zostawię tylko młodsze 2 pędy, reszta out. przez nią padły mi wszystkie rośliny, mech itp. jest trochę za duża do mojego akwarium i zasłania sporo światła a na dodatek na jej pływających przy powierzchni liściach żerują te drobne skaczące robaczki. Może między świętami będzie więcej czasu (mam urlop) to zrobię gruntowne porządki. Dzięki za zainteresowanie moim problemem.

andrzej72 - masz ładne akwaria Good !
Zapisane

szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #6 : Grudzień 23, 2010, 10:55:08 »

Niewiem jak może zdechnąć mech jawajski z powodu kryptokoryny - jak chcesz to wywalaj twoja sprawa
ja mam od 3 miesiecy mech w słoiku na szafce i żyje miałem go wywalic ale ładnie rośnie sam bez filtra itp. woda tez ta sama nawet jakaś mała redchery tam żyje
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: