Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Problem z roslinkami :-( Wszystko ok procz roslinek. help me
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem z roslinkami :-( Wszystko ok procz roslinek. help me  (Przeczytany 2671 razy)
Beton
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« : Marzec 28, 2005, 14:05:18 »

Wiec tak. W akwarium zawsze wszystko bylo ok. Woda krysztal, rybki maja sie swietnie - podchodza do tarla, czasami sa i mlode. Lecz od zawsze mam problem z roslinkami Sad W akwarium rosna glownie moczarki. Rosna dosc szybko ale nie tak jak powinny.  Liscie sa bardzo zwarte i male - nie sa takie pierzaste rozpostarte. Ale to mniejszy problem.

Tylko najmlodsze czesci rosliny wygladaja zdrowo - sa zywozielone podczas gdy starsze liscie robia sie brazowo zielone -  a ich brzegi i czubki sa juz calkiem brazowe, tak samo jest z lodyga ktora w nizszych czesciach robi sie coraz bardziej brazowa i w niektorych miejscach poprostu peka i moczarka sie rozlatuje. Ogoleni wszystki liscie ktore dojrzeja wygladaja strasznie - nie widac ladnego zielonego koloru a brazowo zielony i niszczeja od brzegow poczawszy.

Nie wiem w czym tkwi problem. Wydaje mi sie ze sa to skutki niedoboru jakiegos mikro lub makroelementu. Testow nei robulem bo u mnei w sklepie kazdy tes po 30 zl a jest ich kilkanascie - nawet nei wiem ktory wybrac a calego kompeltu testow za 400 zl nei kupie Smiley

Parametrow wody nei znam ale podejrzewam ze jest dosc twarda bo znajduje sie w zbiorniku jeden wapien.

Jesli ktos zna przyczyne marniecia roslin i wogole ich zlego stanu bylbym bardzo wdzieczny za pomoc  Smiley
Zapisane
Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #1 : Marzec 28, 2005, 14:54:17 »

Człowieku, na cholere wypisujesz dwa takie same tematy?
Ludzie oczy mają, znajdą i odpowiedzą.
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
Beton
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« Odpowiedz #2 : Marzec 28, 2005, 15:02:16 »

Wyluzuj koles! Nie musisz sie tak odrazu rzucac jak cos nie pasuje. Wystarczylo po ludzku powiedziec. Jak tak bardzo Ci zalezy to moge usunac jeden tylko powiedz jak! Pierwszy raz jestem na tym forum. Troche wyrozumialosci...
Zapisane
Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #3 : Marzec 28, 2005, 15:22:24 »

Nie jestem koleś.
A oczy masz, widzisz działy tematyczne.
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #4 : Marzec 28, 2005, 16:27:55 »

Niestety w "ciemno" nikt ci odpowie, żeby cokolowiek doradzić trzeba znać kilka informacji o twoim zbiorniku tj : oświetlenie, pojemność, nawożenie, obsada, podmiany i przynajmniej podstawowe parametry wody tj twardość, azotany i fosforany. Bez tego trudno coś doradzić, a zgadywać to można w nieskończoność.
Zapisane


385 l - dyskowce
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 28, 2005, 19:50:09 »

Wygląda na to, że możesz mieć za mało światła. Akurat moczarki są bardzo wymagające jeśli o to chodzi.
Jeśli żadne nawozy do roślin akwariowych nie pomagają to może wodę też masz ok.
Proponuję albo dodać świetlówek albo wybrać mniej wymagające rośliny, np. zwartki (kryptokoryny), mech jawajski, valisnerię, itp.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #6 : Marzec 28, 2005, 19:52:15 »

OK, już wymazałem drugi taki sam temat z "pogaduszek", ale faktycznie proszę tego na przyszłość nie robić.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Beton
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« Odpowiedz #7 : Marzec 29, 2005, 09:25:38 »

Pomylilem dzialy i dodalem 2 razy ale usunac tego nie bylo juz jak  :?  Ale dziekuje za pomoc i wyrozumialosc.  

A co do moczarki to o tym nei pomyslalem oswietlenie mam slabe... 15 W / 60 litrow zbiornik. Obsada jest niewielka - kilka neonkow kilka danio i kosiarek. No i 2 zbrojniki. Nawoz rzeczywiscie nie pomaga. A jesli chodzi o swiatlo to dziwie sie czy z jego powodu rosliny moga sie rozpadac. Brazowiec to jeszcze ale rozpadac?

To wykonam w niedlugim czasie podstawowe testy wody.
Zapisane
iloveyou
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 122


« Odpowiedz #8 : Marzec 29, 2005, 09:31:57 »

15 W w 60 l HuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuhHuh? :roll:


Kup z tropicala ferro aktiv za 4 zl buteleczka albo cos podobnego. ALe nie lej calej  na raz , od razu rosliny nie beda piekne,. I kup 100 W zarowke ! albo 2 .. 60W i 40 W.

Ja w 50 l mam 100 W światla!!!! i rosliny jak marzenie... Cheesy
Zapisane

Pozdraiwam =) Madzia

==============
80 l - gurami + zbrojnik niebieski.

www.krupcia11.pupile.com
www.wampir.pupile.com
Beton
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« Odpowiedz #9 : Marzec 29, 2005, 09:40:44 »

100W ?! ale 100W mocy jako zwykla zarowka z żarnikiem czy swietlowka?? bo przeliczajac na zwykle pokojowe oswietlenie z żarówką to moja swietlowka ma 90 W  Cheesy   Ten preparat to zelazo tak? Mozna by sporowac. A wlasnie nie chce byc smieszny ale jesli w jednym z kranow mam zażelaziałą wode to czy to podnosi poziom zelaza w zbiorniku?  Cheesy  Wiem ze sa to inne zwiezki zelaza i byc moze nawet nierozpuszczalne.
Zapisane
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #10 : Marzec 29, 2005, 09:59:13 »

100 W żarówki żarnikowej bym nie polecał ze względu na ogromne ilości ciepła ! W okresie upałów to czyste samobójstwo - w tak małym akwarium woda by się chyba zagotowała  :roll:

A jeśli mówimy o świetlówkach lub żarówkach energooszczędnych to IMHO 100W na 60 czy 50 l to za dużo. Dodatkowo jak trafimy na złą barwę świecenia to rozkwit glonów bardzo prawdopodobny.

Ja dołożyłbym np. świetlówkę 30W...
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
iloveyou
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 122


« Odpowiedz #11 : Marzec 29, 2005, 10:01:23 »

u mnie temperatura wzrasta o 3 - 5 *C . nad ranem jest 25 *c a wieczorem 29*C.
tyle ze moje akwa ma 42 cm wysokosci
Zapisane

Pozdraiwam =) Madzia

==============
80 l - gurami + zbrojnik niebieski.

www.krupcia11.pupile.com
www.wampir.pupile.com
Przemek
Administrator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1764



WWW
« Odpowiedz #12 : Marzec 29, 2005, 20:46:36 »

iloveyou: proszę bądźmy jednoznaczni w wypowiedziach.
Czyli masz zwykłe żarówki żarnikowe?

Beton wyraził się jasno, że ma energooszczędne 15W.

Nie mylmy pojęć zużywanej mocy i światła liczonego w watach. Poczytaj trochę o oświetleniu. W skrócie - tylko niecałe ok. 20 % energii w tradycyjnych żarówkach zużywana jest na światło - reszta na ciepło i inne promieniowanie. W świetlówkach więcej chyba ponad 80%.
Zapisane

Pozdrawiam
Admin
-----------------------------
500l - akwarium towarzyskie
Beton
Zainteresowany
**
Wiadomości: 56



« Odpowiedz #13 : Marzec 30, 2005, 11:23:01 »

Wiec dodalem jedna swietlowke zgodnie z Waszymi radami  Cheesy Zobaczymy jak bedzie. 10W dodalem. Teraz mam 15W + 10W na 60 litrow. Ponadto wyjalem wapien z akwarium, zeby nie zatwardzal wody.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: