Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 271242 razy)
zbeeru
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10



« Odpowiedz #465 : Styczeń 01, 2012, 04:22:55 »

Zbiornik zalany, belka w budowie, dzięki za pomoc Smiley
Zapisane

Brak podpisu
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #466 : Styczeń 13, 2012, 10:32:01 »

Baniakmianiak
Mam kolejne pytanie do Ciebie.
Który wariant jest korzystniejszy dla roślin ?

Wariant pierwszy:
- 4x36W
Czas świecenia:
2 godziny 2x36W
6 godzin 4x36W
2 godziny 2x36W
Razem 10 godzin i koszt to 1.152 kWh na dzień

Waiant drugi:
- 6x36W
1 godzina 2x36W
2 godziny 4x36W
2 godziny 6x36W
2 godziny 4x36W
1 godzina 2x36W
Razem 8 godzin i koszt to 1.152 kWh na dzień

Cel - co jakiś czas mieć kilka groszy z przycinki roślin - chociaż tyle aby akwa zarobiło za prąd co zużyje.  Grin
A patrzyłem na allegro, że ludzie z powodzeniem sprzedają zestawy roślin z przycinki i nawet to szybko schodzi.
Taaaa wiem, materialista ze mnie ale nie będę przecież sadził roślin w ogródku  Grin
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #467 : Styczeń 13, 2012, 11:08:07 »

Wariant pierwszy:
- 4x36W
Czas świecenia:
2 godziny 2x36W
6 godzin 4x36W
2 godziny 2x36W
Razem 10 godzin i koszt to 1.152 kWh na dzień


Ten jest teraz dobry. Dopóki nie zwalczysz glonów jest on lepszą opcją.

Waiant drugi:
- 6x36W
1 godzina 2x36W
2 godziny 4x36W
2 godziny 6x36W
2 godziny 4x36W
1 godzina 2x36W
Razem 8 godzin i koszt to 1.152 kWh na dzień

Jak roślinki ci się rozbujają i baniak ustabilizuje ta opcja będzie zdecydowanie lepsza.
Podobny układ wariant nr 1 ma Sebastian u siebie w akwarium 385l z tym że ma 5 świetlówek ale też i mocniejszych.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
gixer
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #468 : Styczeń 28, 2012, 15:05:43 »

mam pytanko, posiadam odkryte akwa ogólne o wymiarach 63x40x40, chciałbym zbudować belkę oświetleniowa, , jakie dobrać świetlówki T5, czy T8?, jakie najlepsze oświetlenie 2x14?. Jak to wygląda od strony elektrycznej co potrzeba oprócz kabla zasilającego? Grin
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #469 : Styczeń 29, 2012, 01:09:35 »

Witam
Z jednego pytanka powstały trzy Wink :
1.Raczej T5 jest wydolniejsze moc na lumeny najlepiej 24W -55cm lub 14W-55cm lub 28W 59cm zamiennik świetlówki T8-18Watowej
2. 2x14 to chyba właśnie T5 bo mają 55cm długości. T8 to krótkie świetlówki 36 cm
3. Oprócz kabla potrzebujesz jeszcze oprawek z przewodami, uchwytów i statecznik odpowiedni do mocy i technologii świetlówek.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2012, 01:12:38 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
uleczka
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #470 : Luty 06, 2012, 18:47:19 »

 Witam Smiley
 Posiadam akwarium o wymiarach 60*40*30 (szer.,wys.,gł.). Akwarium jest "samoróbką", więc nie posiada pokrywy. A ja właśnie tak owa bym chciała, z oświetleniem. Chciałabym aby w moim akwarium było bardzo jasno , ze względu na światłolubne rośliny, zresztą głównie, głownie rośliny. Co moglibyście doradzić?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #471 : Luty 06, 2012, 19:35:10 »

Jeżeli chcesz pokrywę to najlepiej zbudować ze spienionego PCV np taką:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/diy-pokrywa-ze-spienionego-pcv/
Do takiej pokrywy powinny wejść świetlówki T5 24W o długośći 55cm proponuję dwie do takiego akwarium jak Ty masz i powinno być jasno. Do takiego oświetlenia można by dołożyć jeszcze odbłyśniki najlepiej symetryczne lub okleić pokrywę folią odblaskową od środka.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
pi3cho
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #472 : Luty 13, 2012, 08:34:57 »

Głupiutkie pytanko:)
Chciałbym zamontować dodatkową świetlówkę w pokrywie (grolux T524W). Mam uchwyty do świetlówek T5 i myślałem, że będą one idealnie spasowane ze świetlówką. Tymczasem uchwyt jest za ciasny, oczywiście mogę go rozgiąć, ale czy to jest normalne?
Pozdrawiam
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #473 : Luty 13, 2012, 09:37:06 »

To pytanie wcale nie jest takie głupie. Spotkałem się z takimi uchwytami. Trzeba nawet ją lekko rozgiąć aby potczas wkładanie świetlówki nie uszkodzić. Oczywiście trzeba przy tym rozginaniu (wystarczy odrobina)  uważać aby uchwyt taki nie pękł gdyż wykonane one są ze sprężystej stali którą jak się za mocno odkształci może się złamać. Chyba wiem z czego wynikają te różnice w wielkości uchwytów. Niektórzy producenci T5 podają ze ich produkty mają średnicę 15mm a nie 16mm i pewnie dlatego część właśnie tych blaszek mocujących jest produkowana pod takie właśnie rury.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 09:43:38 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
pi3cho
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 84


« Odpowiedz #474 : Luty 13, 2012, 10:32:41 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Mam kolejne pytanie. Chciałbym podłączyć dwie świetlówki t5 pod statecznik TCI BTLT 224 (schemat podłączenia tu: http://www.stateczniki.pl/btlt2x.pdf). Kable z oprawek bryzgoszczelnych oraz przewodu zasilającego mają kolor niebieski (neutalny?) oraz brązowy (fazowy?). Nie wiem pod które przyłącze włożyć jaki kolor kabla (wg schematu BTLTx2 w załączniku). Poza tym statecznik ma 9 przyłączy a ja mam 10 przewodów:). Jak to podłączyć?
Jak widać jestem laikiem pod tym względem ale przyznam, że miałbym satysfakcję, gdyby udało mi się samemu to podłączyć:)
Pozdrawiam
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #475 : Luty 13, 2012, 11:24:51 »

Oznaczenie kolorystyczne przewodów jest umowne. W gniazdku i tak masz prąd zmienny więc fazę będziesz miał w zależności jak wsadzisz wtyczkę. Co do przyłączy to jest ich mniej gdyż nóżki świetlówek się łączą ze sobą. Co do podłączania to masz narysowany schemat i w każdej oprawce bryzgoszczelnej kolory są po tej samej stronie już nie pamiętam czy brązowy jest po prawej czy po lewej ale podłączając do statecznika podłącza się je odwrotnie gdyż jak masz oprawkę założoną z jednej strony świetlówki to kolor np. brązowy jest z prawej strony po drugiej stronie będzie się łaczyła z niebieskim.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 12:07:25 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
maxx22
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #476 : Luty 17, 2012, 08:02:22 »

Witam wszystkich.  Mam mały dylemat i prosiłbym o rade, mianowicie w swoim baniaku 200l na dzien dzisiejszy mam oswietlenie 3x 30W świetlowki T8. Chcę dołożyć światła i mam dwie opcje:
- dołozyć 2x 39W T5  czy
- wywalic istniejace rury T8 i włozyc 4x 39W T5 ?

Jak myslicie , ktora opcja bedzie korzystniejsza? Dodam ze moje akwa zmierza w strone baniaka roslinnego.
Prosiłbym rowniez o pomoc w doborze świetlówek, w tej chwili mam 2x philips aquarelle i 1x Aqwa Glo.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #477 : Luty 17, 2012, 08:25:18 »

Lepszym rozwiązaniem będzie przeście na technologie T5. Przy zbiornikach roślinnych  50cm i wyższych lepsze jest doświetlenie dna właśnie przez tego typu świetlówki. Co do rur to proponuje Sylvanie: 2x Grolux i 2 x Aquastar.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #478 : Luty 17, 2012, 08:30:38 »

Mam u siebie w 210L 2x T8 i średnio jestem z nich zadowolony. Porównując moc i wielkość stawiam na T5, poza tym T5 są trwalsze. Jedyny plus dla T8 to ich cena. Więc ... jak masz możliwość to dawaj 4x T5 (ja u siebie w przyszłym tygodniu zrobie tak samo - czekam na statecznik), a T8 trzymaj na wrazie "w" - do zamiany, albo może w przyszłości do drugiego baniaczka. Stracisz tylko 10W ale i tak i tak będziesz miał dostatek światła.

Co do świetlówek i ich rodzaju, to domniemywam, że te co wymieniłeś to własnie T8. Szkoda mi 2x Aquarelle - dobra świetlówka, ale mówiąc o opcji T5 ja u siebie teraz mam 1x Dennerle Trocal T5 Longlife Color Plus - 39W 1050 Lumens, 1x Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant - 39W, 3220 Lumens i 2x Hagen Flora Glo T8 Fluorescent Aquarium Lamps - 15 W, 450 Lumens - te dwie idą do wymiany i zamierzam założyć 2x T5 6500K 39W.

Z obecnej konfiguracji jestem bardzo zadowolony, tyleże mam za mało światła, dlatego T8 idą w odstawkę.

W sumie Twoje są 30W więc jak masz miejsce to mógłbyś je zatrzymać i dołożyć 2x T5, ale tak jak mówie T8 są o wiele słabsze od T5 i dlatego podkreślam, że jak masz możliwość to rób 4x T5.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #479 : Luty 17, 2012, 08:37:12 »

Dokładnie to co napisał FrOt wszystko zależy ile chodziły te Twoje 2x Aquarelle (wg mnie najlepsze ze świetlówek T8) nie ma sensu się ich pozbywać jak są nie wypalone.  Jak tak właśnie u Ciebie jest to proponuje na razie dokupić 2x39W, a w przyszłości przejście na 4x39W
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: