Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 269120 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #210 : Luty 20, 2011, 15:32:02 »

Chce przerobić moją pokrywę 60x30cm. Pokrywa jest oryginalna więc ma tylko 15w. Chce tam dodać jeszcze jakieś oświetlenie. Lepiej dodać belkę oświetleniową 15 wat, gdzie nie ma bryzgoszczelnych oprawek. Czy lepiej samemu zrobić oświetlenie i zastosować oprawki bryzgoszczelne?

Lepiej jednak zastosowac oprawki bryzgoszczelne tak będzie bezpieczniej. Możesz dołożyc jeszcze jedną świetlówkę 15W do zasilania, możesz użyc elektronikę z żarówki energooszczędnej 18W- 21W

Witam!

Powiedzcie mi proszę jakiego oświetlenia wymagać będzie akwarium 150x40x50 (dł x szer x wys). Akwarium planuję założyć słodkowodne, a pokrywę będe sam majsterkował ze sklejki... Cheesy

Z góry dzięki za pomoc. Wink

Zależy od biotypu ale jak tzw towarzyski z roślinkami wystarczy 2x80W w T5 świetlówki mają 145 cm długości więc powinny wejśc we własnoręcznie zrobioną pokrywę.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
lajtowygosc
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 134


« Odpowiedz #211 : Luty 20, 2011, 15:32:13 »

zależy jaki chcesz mieć biotop, malawi, roślinne??
Zapisane
Jojtek
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #212 : Luty 20, 2011, 16:03:31 »

A ile mniej więcej wyniesie mnie koszt takiego oświetlenie 15W ze statecznikiem?
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2011, 16:06:23 wysłane przez Jojtek » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #213 : Luty 20, 2011, 16:11:03 »

To zależy jaki statecznik zastosujesz ja jednak proponuję elektroniczny.
Z odbłyśnikiem:
http://www.zoolight.pl/product-pol-328--44cm-1x15W-Zestaw-oswietleniowy.html
I bez odbłyśnika:
http://www.zoolight.pl/product-pol-330--44cm-1x15W-Zestaw-oswietleniowy-bez-odbl-.html

Oba te zestawy są bez świetlówki.

Zestaw z odbłyśnikiem jest lepszy, a koszt tylko 8 zł wyższy więc polecam ten nr 1 no chyba, że odbłyśnik chcesz zrobic z czegoś innego lub się nie zmieści to zestaw nr 2
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Jojtek
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #214 : Luty 21, 2011, 18:11:08 »

Aha, będe się wybierał do sklepu elektornicxznego to mam kupić:
Statecznik 1x15
2 oprawki bryzkoszczelne t8
I przewód
Tylko tyle mam kupić? Bo świetlówkę to kupię jakąś akwarystyczną, czy wystarczy zwykłą świetlówka 15 o barwie 6500k?

Duża jest różnica między t5 a t8? Może do akwa 54l zamontować 1x24Wat t8 a nie 1x15wat t5?
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2011, 19:09:52 wysłane przez Jojtek » Zapisane
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #215 : Luty 21, 2011, 19:18:59 »


Tylko tyle mam kupić? Bo świetlówkę to kupię jakąś akwarystyczną, czy wystarczy zwykłą świetlówka 15 o barwie 6500k?

Duża jest różnica między t5 a t8? Może do akwa 54l zamontować 1x24Wat t8 a nie 1x15wat t5?

1. Zdecydowanie lepiej kupić akwarystyczną
2. pomyliłeś oznaczenia 24W to t5 natomiast 15W to t8
15W t8 do akwarium 54L to zdecydowanie za mało. Jeżeli koniecznie musi być jedna świetlówka to lepiej 24W t5.
do takiego akwarium minimum to 2x15W t8.
wiele osób doradzi Ci 2x24W t5

Ja u siebie miałem 1x15W t8 w oryginalnej pokrywie, troszkę przerobiłem pokrywę zmieniłem statecznik na elektroniczny i teraz mam 2x15W t8.

Statecznik elektroniczny 1x15W trudniej dostać za to 1x18W występuje częściej a też będzie się nadawał do świetlówki 15W t8
Zapisane

Jojtek
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #216 : Luty 21, 2011, 20:06:20 »

No musiałem pomylić;/, No a jest jakaś różnica, pomiędzy t5 a t8? Któraś lepiej wpływa na roślinki? A 2x15 wat bedzie dobre? Myślałem w sumie żeby dać 1x15 i 1x24, ale kolega ma na sprzedaż 1x15. Opłaca się kupić używane oświetlenie 1x15 ze wszystkim za 50zł?
Zapisane
Kulin
Nowy
*
Wiadomości: 31


« Odpowiedz #217 : Luty 21, 2011, 20:50:47 »

T5 jest cieńsza od T8 Smiley. A tak naprawdę to:
- wieksza moc przy danym wymiarze
- lepsza sprawność (zużycie energii)
- zasilanie statecznikami elektronicznymi (wyższa cena zakupu)

Jak kupisz akwarystyczną świetlówkę to chyba nie ma znaczenia pod względem jakości światła dla roślin (jeśli mówimy o tej samej barwie). 2x15 Wat to w sumie 30, czyli 0,55 Watt/l (netto),  - tutaj nie będziesz miał możliwości sterowania oświetleniem - zawsze będą świecić dwie świetlówki (statecznik 2 x 15), przy drugim zestawieniu masz przelicznik 0,72Watt/l, i masz możliwość sterowania ilością światła (dwa stateczniki). A czy używane oświetlenie warto kupić za 50 zetów - sam nie wiem, bo jak ta świetlówka ma już sporo wyświecone to nadaje się do wymiany, chyba że statecznik jest elektroniczny to warto. Pamiętaj że statecznik elektroniczny zużywa mniej prądu od magnetycznego przy tej samej świetlówce, no i ma jeszcze inne zalety o których możesz poczytać w sieci.
Zapisane
Jojtek
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #218 : Luty 21, 2011, 21:03:46 »

No, świetlówka ma nie wiele wyświecone. A bez świetlówki za 40zł to się opłaci?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #219 : Luty 22, 2011, 00:34:24 »

Różnica między technologią świetlówek T8 a T5 jest mniejwięcej taka jak różnica między statecznikami magnetycznym i elektronicznym.
żywotności świetlówek T8 jest dwa razy krótsza od T5. Światło w T8 jest mniej skupione więc nawet przy zastosowaniu odbłyśników wypada zdecydowanie gorzej nie licząc już miejsca jakie zajmuje pod pokrywą. Co do stateczników to też zywotnośc się odzywa wygląda to dokładnie tak samo , może przez to że świetlówki T5  w technologii np. HQ mogą pracowac tylko na statecznikach elektronicznych ich żywotnośc to już 3 razy taka co T8.
Przedewszystkim na elektronicznym światło nie migocze co w statecznikach magnetycznych jest nie do wyeleminowania. Nagrzewanie się stateczników magnetycznych też nie pomaga zwłaszcza w orygnalnych pokrywach z ABSu potrafią przetopic obudowę. I wada chyba największa w świecie akwarystyki i statecznikach zabudowanych w pokrywach stateczniki magnetyczne rdzewieją i przez co grzeją się jeszcze bardziej i zużywają dodatkowo jeszcze więcej prądu.

Moja opinia jest taka statecznik to raczej tylko i wyłącznie elektroniczny, a świetlówka czy T5 czy T8 to do baniaków  roślinnych (bo w innych to bez znaczenia)
 o wysokości do 50 cm można stosowac T8 a przy wyższych tylko i wyłącznie T5 lub żarniki HQI

No, świetlówka ma nie wiele wyświecone. A bez świetlówki za 40zł to się opłaci?

Jak jest tam statecznik elektroniczny to jak najbardziej się opłaca sam nowy statecznik kosztuje podobne pieniądze.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 23:25:46 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #220 : Luty 24, 2011, 22:07:00 »

Mam akwarium 126l i standardowe oświetlenie Wromaka 2x 18W. Jak widać na pierwszy rzut oka to nie jest nawet 0,5W na litr. Prosiłbym Was o jakieś rozwiązanie co do oświetlenia łatwego do zainstalowania i taniego. Problem jest właśnie wielkość tej pokrywy, która mnie ogranicza.
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #221 : Luty 24, 2011, 22:52:24 »

Jak długi masz ten baniak bo litraż jakiś dziwny. Co do światła skoro są świetlówki 2x18W to najprostrzą metodą jest dołożenie trzeciej. Lub jeśli Cie nie bawi łączenie kabelków kup sobie gotową belkę np. 14W w T5. Te 14W w T5 świeci tak jak 18W w T8. Koszt takiej belki to jakieś 30 parę złótych (czasami razem ze świetlówką) w marketach budowlanych typu Castorama, Obi, Praktiker. Oczywiście aby wsadzic coś takiego w pokrywę trzeba ją uszczelnic silikonem np. akwarystycznym.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Andrij
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1223



WWW
« Odpowiedz #222 : Luty 25, 2011, 00:17:04 »

Wymiary:
80x35x45.
Nawet jeśli dołoże trzecią świetlówkę to i tak będę miał za mało światła. Problem pojawia się temu, że przy dołożeniu trochę mocniejszej świetlówki ona po prostu się nie mieści. Nie znam się w ogóle na elektronice i dokładaniu, doczepianiu kabelków więc prosiłbym jak najbardziej łopatologicznie. Jeszcze kwestia zasilacza jaki ma być? W ogóle ile mnie ta impreza wyjdzie?
Zapisane

GG: 2202940
Strona klubu w którym gram: www.blekitnipiersciecj.futbolowo.pl

m_a_r_o1979
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #223 : Luty 25, 2011, 14:26:51 »

Statecznik elektroniczny 1x15W trudniej dostać za to 1x18W występuje częściej a też będzie się nadawał do świetlówki 15W t8

19ak82 witam a wiesz może czy Statecznik elektroniczny 2x18W z świetlówkami 2x15W będzie działał ?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #224 : Luty 25, 2011, 18:27:39 »

Wymiary:
80x35x45.
Nawet jeśli dołoże trzecią świetlówkę to i tak będę miał za mało światła. Problem pojawia się temu, że przy dołożeniu trochę mocniejszej świetlówki ona po prostu się nie mieści. Nie znam się w ogóle na elektronice i dokładaniu, doczepianiu kabelków więc prosiłbym jak najbardziej łopatologicznie. Jeszcze kwestia zasilacza jaki ma być? W ogóle ile mnie ta impreza wyjdzie?

Przejżyj sobie pierwszą stronę tego wątku i pewnie zauważysz, że są mocniejsze świetlówki i wcale nie są dłuższe zwłaszcza T5.
Proponowałem celowo te proste belki 14W poniważ są kompletne dlatego wystarczyło by je tylko przykręcic do pokrywy.

Statecznik elektroniczny 1x15W trudniej dostać za to 1x18W występuje częściej a też będzie się nadawał do świetlówki 15W t8

19ak82 witam a wiesz może czy Statecznik elektroniczny 2x18W z świetlówkami 2x15W będzie działał ?

Powinien działac tylko może się skrócic żywotnośc tych 15W jak będą chodzic na mocniejszym stateczniku. Choc na elektronicznym nie powinna, aż tak bardzo jak na magnetycznym.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: