Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Prośba o identyfikację problemu/choroby/niedoboru/?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Prośba o identyfikację problemu/choroby/niedoboru/?  (Przeczytany 2644 razy)
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« : Kwiecień 02, 2010, 00:25:05 »

Witam
Na echinodorus ocelot pojawił się dziwny prześwit na liściach. Na zdjęciu widać jakby tłuste plamy - w tych miejscach liscie prześwitują.



Na zdjęciu widać jakby biały nalot miejscami, ale to tylko dziwny blik światła. Liscie są zielone tylko, ze przeswitują w tych ciemniejszych plamach. Nie ma na nich żadnych nalotów.
Nie przypomina to niczego co znam (choć wcale nie znam wiele).

Nie zauważyłem zahamowania wzrostu tego gatunku, ani żadnego innego w akwa.

Macie pomysły co to może być?

woda:
27C, kh=3, gh = 7, ph 6,5 , no2 = 0, no3=10, po4=0,2-0,6
240l, podloże bazaltowe, akwa
2x 54W T5 14h/dobe
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #1 : Kwiecień 02, 2010, 09:48:56 »

Tak mamy Wink jeśli nie znasz to faktycznie niewiele widziałeś Wink ok a teraz napisz czym nawozisz Wink Chociaż z tego co wiem Rodia zawsze miałeś piękne akwarium jak Cię obserwowałem Wink spróbujemy coś poradzić.
Obstawiam niedobór makro albo P albo K
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 09:55:02 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 02, 2010, 12:25:36 »

Po prostu nie miałem wcześniej problemów z roślinami stąd może rzeczywiście mało widziałem.
Akwarium było restartowane okolo 7 tygodni temu więc narazie nie nawoziłem. Uzupełniałem tylko azot przez KNO3. Jako czynnik limitujący zawsze trzymałem fosfor. Wczoraj pierwszy raz podałem dodatkowo kh2po4 do poziomu 0,8 ml/l.

Dysponuje PG FERRO+, PG MACRO, PG CLASSIC, KH2PO4, KNO3, KH2SO4, chelat Fe. Oczywiście nie ma problemów z dokupieniem odpowiednich soli czy innych związków.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 02, 2010, 13:20:30 »

siedem tygodni.... po taki czasie już wystarczy żeby rośliny wystartowały pełną parą, a co za tym idzie... zaczęły zużywać mikro i makro zwłaszcza, że nie nawozisz... Jeśli dalej boisz się nawozić to proponuję tylko podać K2SO4 lub inną solą potasu, ale nie azotanową lub fosforanową,  wraz z niewielką ilością Fe.
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 02, 2010, 13:34:27 »

siedem tygodni.... po taki czasie już wystarczy żeby rośliny wystartowały pełną parą, a co za tym idzie... zaczęły zużywać mikro i makro zwłaszcza, że nie nawozisz... Jeśli dalej boisz się nawozić to proponuję tylko podać K2SO4 lub inną solą potasu, ale nie azotanową lub fosforanową,  wraz z niewielką ilością Fe.

U mnie jest notoryczny niedobór fosforu. Więc sól fosforanowa chyba nie jest złym rozwiązaniem, jak myślicie? To nie jest kwestia, że ja się boje nawozić. Po prostu nie zaleca się nigdzie nawożenia od razu (zwłaszcza, że nie używam RO). Wcześniej miałem akwa na ziemi ogrodowej więc nawozić praktycznie wogóle nie musialem.

Więc myślisz, że to problem z potasem?
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #5 : Kwiecień 02, 2010, 13:37:56 »

Ja wiem, że strach wywołany jest nowością baniaka Wink Rozumiem. Uważam, że to brak potasu... Podawaj i nie bój się o przedawkowanie... bardzo trudno jest przedawkować K tyle tylko, że też nie przesadzaj Wink
Z testów widzę, że PO4 masz więc to nie to.
Jeszcze może to Mg? jaką wodę lejesz? Kranex czy RO?

Napisz skąd jesteś to sprawdzę może parametry wody w kranie Wink
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 02, 2010, 13:49:46 »

Ja wiem, że strach wywołany jest nowością baniaka Wink Rozumiem. Uważam, że to brak potasu... Podawaj i nie bój się o przedawkowanie... bardzo trudno jest przedawkować K tyle tylko, że też nie przesadzaj Wink
Z testów widzę, że PO4 masz więc to nie to.
Jeszcze może to Mg? jaką wodę lejesz? Kranex czy RO?

Napisz skąd jesteś to sprawdzę może parametry wody w kranie Wink


PO4 jest poniważ ten pomiar jest wlasnie po podaniu fosforu. Normalnie wartości są niemierzalne.

Woda KRANEX zmiękczana przez kationit (mocno kwaśny i niekwaśny: czesc do zbicia tww, czesc do zbicia two i uzyskania dobrego ph).
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 02, 2010, 14:52:41 »

Myślę w takim razie, skoro przepuszczasz przez żywicę jonowymienną to możesz też zastosować Mg i po tych moich wskazówkach powinna być poprawa w ciągu kilku dni... Jeśli oczywiście dobra dedukcja Wink Te liście już takie zostaną z czasem zmarnieją, zgniją i odpadną. Trzeba obserwować młode liście i nie powinny wykazywać takich "szklistych" miejsc.
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 02, 2010, 23:08:48 »


Napisz skąd jesteś to sprawdzę może parametry wody w kranie Wink

Koszalin. U nas woda zazwyczaj taka: tww 8, two 16, ph >7.5, no2 0, no3 0, po4 0. Innych testow nie mam.


Dzięki za wskazówki. Zobaczymy co z tego wyniknie. Miałem podejrzenie niedoboru potasu, ale pytając o coś nie wysuwam nigdy swoich wniosków, żeby niechcący niczego nie zasugerować.

Jeszcze pytanko ile potasu podawać. Tzn wiadomo, ze to trzeba policzyc i dam sobie radę. ale jaki poziom potasu powinien być?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 23:11:39 wysłane przez rodia » Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 03, 2010, 16:10:53 »

Ten sam liść dziś sfotografowany: widać rozpada się.



Inne liscie w dość dużym tempie też zaczęły marnieć w ten sposób. Potas podałem. Magnez też podam dzis wieczorem.
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #10 : Kwiecień 03, 2010, 18:40:39 »

Poziom potasu - najczęściej podaje się 15-30 mg/l ale podobno w większych ilościach jest nieszkodliwy.
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #11 : Kwiecień 07, 2010, 18:56:56 »

Mnie to się wydaje że żelaza może za mało, gdzieś już widziałem coś takiego ale pewien na 100% nie jestem.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 07, 2010, 21:25:33 »

Mnie to się wydaje że żelaza może za mało, gdzieś już widziałem coś takiego ale pewien na 100% nie jestem.

Nie mam testu na żelazo. Jutro do znajomego pójdę z wodą i wódą to będę wiedział. Ale wątpie w niedobór Fe. Nie ma typowych objawów.
Zapisane
Radziasss
Zainteresowany
**
Wiadomości: 178


WWW
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 07, 2010, 23:09:22 »

Jutro do znajomego pójdę z wodą i wódą to będę wiedział.
tylko żeby się Wam nie pomyliło co zbadać, a co wypić Smiley
Zapisane

zapraszam na moją stronę: www.akwa-swiat.cba.pl
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #14 : Kwiecień 08, 2010, 21:30:24 »

Mnie to się wydaje że żelaza może za mało, gdzieś już widziałem coś takiego ale pewien na 100% nie jestem.

Nie mam testu na żelazo. Jutro do znajomego pójdę z wodą i wódą to będę wiedział. Ale wątpie w niedobór Fe. Nie ma typowych objawów.

Udało się nie wypić testu, ale to chyba tylko dlatego, że był w proszku.
Fe = 0,5
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: