Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: ospa u rybek  (Przeczytany 27288 razy)
nazoo
Nowy
*
Wiadomości: 4


« : Marzec 02, 2010, 01:23:40 »

Witam, moje rybki mają ospę. W obsadzie akwarium posiadam otoski, chciałbym rybki wyleczyć wysoką temperaturą i solą. Wiem że sól ma być nie jodowana, tzn czy sól kamienna się nadaje?? bo byłem dziś w markecie i czytałem składy soli to na większości było że jodowana, oprócz kamiennej i morskiej :/ a i chyba co do ilości to duża łyżka stołowa na 5 litrów wody, tak??? Podajcie dokładną instrukcję co do leczenia ospy solą. Z góry dziękuję


Posiadam środek CMF, ale boję się go stosować, przy otosach!!


Choroba się nawróciła! Ryby znów zaczeły się ocielrać o liście i molinezje (ok 3 tygodniowe) dwie sztuki mają małe białe kropki.

Proszę o tą instrukcję leczenia solą i ile dni. W ogóle jak postępować i proporcje.



czy można równocześnie stosować środek przeciw ospie CMF i sól??? czy to nie zaszkodzi rybom?
Myślę tu o 2ml CMF na 25 l wody i łyżkę stołową soli też na 25 litrów wody.

nie znalazłem na forum tematu o stosowaniu równocześnie środków chemicznych i soli.
doradźcie coś:)


akwa 64l
obsada:
- molinezja x10 (narybek ok 3 tyg.)
- neon inessa x 3
- gupik x 3 ( narybek ok 3 tyg)
- Kirys spiżowy  x2
- otosek x 3

krewetki:
       - amano x 2
       - orange x 1
       - red nose (pinokio) x 1
       - red cherry x 1

Proszę napiszcie coś w odpowiedzi na ten post!!!! Smiley
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, 01:05:26 wysłane przez nazoo » Zapisane
griszqa
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #1 : Marzec 06, 2010, 10:07:30 »

witam ja ostatnio mialem  ospe w swoim baniaku zaczolem  z nia walczyc najpierw  zielenia malachitowa i  rownoczesnie  dodalem  troche  soli  i to  wdodatku  byla jodowana 5-ek  lyzek  stolowych  na 100l  i temperatura  27-28stopni  i tak  przez  poltora  tygodnia pozniej przenioslem  cala  obsade  do  malego  baniaka 20l  z  woda  z dozego baniaka  i  byly  tam 5 dni wtym czasie  w duzym baniaku  woda  byla  swieza z sola  w proporcji 10luzek stolowych na 100l.  rybki czuja  sie  super dodam jeszcze  ze  w tym czasie  dwie samiczki  gupika  sie  orybily  i wszystkie male  zyja okolo 100sztuk a  ztego  co wiem  kulozesek  szybko sie  rozprawia  z narybkiem  tak wiec  raczej  juz go niema  male  rybki maja  juz  3 tygodnie  i sie  dobrze maja  a  wczoraj  znowu jedna samiczka  gupika  sie  orybila  jakos  szybko  bo  po trzech tygodniach  ale  to chyba dlatego  ze temperatura  byla  wysoka  przez  caly czas pozdrawiam i powodzenia  zycze  wszystkim  z ta wstretna ospa.
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #2 : Marzec 06, 2010, 10:57:09 »

A jak jest temperatura w akwarium ? Kluorzęsek ginie przy 30 stopniach.Z CMF'em nigdy nie wyleczysz niczego do porządku,ja polecam ichtiosan z tropicala i wyjmij węgiel z filtra.
Zapisane
kikoo83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #3 : Marzec 06, 2010, 16:05:57 »

tak jak kolega wyzej napisal ichtiosan i wyjmij wegiel
Zapisane
griszqa
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Marzec 06, 2010, 20:14:39 »

kulorzesek  w 30 stopniach  nie  ginie  tylko  jest  w  fazie przetrwalnikowej  nic na niego wtedy nie  dzial  ani  zadna chemia  ani sol   najlepsza  temperatura  to  27-28 stopni  cykl  rozwoju sie przyspiesza  a tym samym szybciej mozna  zwalczyc  ospe  powodzenia i pozdrawiam papa
Zapisane
Morlinek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 534



« Odpowiedz #5 : Marzec 06, 2010, 22:27:03 »

A z tego co ja wiem to ginie przy temp.30 stopni a w stanie wstrzymania jest przy 88 stopniach.
Zapisane
nazoo
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Marzec 06, 2010, 23:31:42 »

a gdy węgiel jest w filtrze podczas leczenia, to niby co on robi?? :/ Smiley neutralizuje  działanie CMF-a i soli czy tylko CMF-a??
Zapisane
griszqa
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #7 : Marzec 07, 2010, 08:16:41 »

kulorzesek  ginie  w tem.32-34 stopni  po okolo 4-6 godz.  w  30 napewno nie  prosze poszukac  w googlah cykl  rozwojowy kulorzeska  pozdrawiam
 papa
Zapisane
kikoo83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #8 : Marzec 07, 2010, 14:23:15 »

mowie ci ichtiosan temp 28 wyjmij wegiel i po sprawie
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #9 : Marzec 07, 2010, 19:15:06 »

Na rybią ospę mam sprawdzony i bardzo szybki sposób na wyleczenie (a przynajmniej u mnie naprawdę szybko zadziałało):

Kup w aptece wodny roztwór fioletu gencjanowego 1% (wydatek rzędu kilku złotych), zaczerpnij nieco wody z akwarium do kubeczka i rozpuść ok. 4 g fioletu (ja miałam buteleczkę 20g, więc wyszło ok. 1/5 butelki). Wlej miksturę do akwa; dobrze by było wyjąć wcześniej węgiel aktywny z filtra. Przez kilka dni woda będzie bardzo ciemna, ale powinieneś szybko zauważyć poprawę, a nawet jeśli choroba nie osiągnęła jeszcze zaawansowane stadium, całkowite wyleczenie. Jeżeli po 4 dniach nadal widać jakieś objawy, daj drugą dawkę leku. Po wyleczeniu zainstaluj ponownie węgiel w filtrze, woda znowu będzie klarowna.

Fiolet jest nieszkodliwy dla rybek, a bardzo skuteczny. U mnie wystarczyła jedna dawka - ryby wyzdrowiały w ciągu trzech dni, nie musiałam nawet podnosić temperatury (a wcześniej walczyłam na milion sposobów i nie mogłam ryb doleczyć). Nie było później żadnych nawrotów choroby.
Zapisane

emperor
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1446


« Odpowiedz #10 : Marzec 12, 2010, 16:52:27 »

chemia i podniesienie temperatury dla rybek nie zaszkodzi, ale krewetki mogą tego nie przezyć. Niestety wiem to z autopsji  Cry
Zapisane

Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko w
czasie zbierania wody z podłogi

Mój baniaczek
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/240l-korzenie-i-galezie/
igorek44
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #11 : Marzec 15, 2010, 18:09:36 »


Kup w aptece wodny roztwór fioletu gencjanowego 1% (wydatek rzędu kilku złotych), zaczerpnij nieco wody z akwarium do kubeczka i rozpuść ok. 4 g fioletu (ja miałam buteleczkę 20g, więc wyszło ok. 1/5 butelki).

Mam podobny problem z ospą.Z tego co piszesz rozumiem że dawka to 1g na 15 litrów?
Moje akwarium ma 180l tak że jak dobrze rozumuje powinienem dać 12 g.
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #12 : Marzec 15, 2010, 18:19:05 »

Tak, mniej więcej tyle można wlać. Nie mam określonych konkretnych dawek (tyle akurat dodałam do akwa 60 l, więc chyba można proporcjonalnie wyliczyć, tak jak to zrobiłeś), po prostu trzeba mieć na uwadze, że woda powinna być bardzo ciemna po dodaniu roztworu. Można najpierw dać nieco mniej leku i stopniowo zwiększać dawkę w zależności od obserwacji stężenia w wodzie.
Zapisane

krzycho79
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #13 : Marzec 16, 2010, 18:38:25 »

Siemka ja mam ten sam problem mam akw 280l no i padło już mi dużo rybek kupiłem "zieleń" i padaja dalej temp.29 stopni Cry
Zapisane
Acayra
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 69



« Odpowiedz #14 : Marzec 16, 2010, 19:18:11 »

krzycho79 a jak u Ciebie wyglądają pozostałe parametry wody? Temperatura to nie wszystko; jeśli chcemy, by ryby wyzdrowiały, musimy im przede wszystkim zapewnić optymalne warunki w akwarium.
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: